5 günlük hava durumu
27 Mart 2013 Çarşamba

Balıkçıların rüyası gerçeğe dönüşüyor

Sıçan Adası karşısındaki balıkçı barınağı 2 ay içinde bitiyor. Balıkçılardan artan yerlerin Antalyalıların yatlarını bağlama yeri olarak kullanması amaçlı görüşmeler ise sürüyor

Teknelerini bağladıkları yerlerde geçici olarak barınan ve her an kovulma korkusu yaşayan Antalyalı balıkçıların rüyası olan Sıçan Adası karşısındaki Antalya Balıkçı Barınağı'nın, 2 aya kadar teslim edileceği bildirildi. Kolin İnşaat ile Arsel İnşaat firmalarının yüklendiği 650 tekne kapasiteli liman projesi, Haziran ayında tamamlanacak. Tamamı 135 dönüm alanı kapsayan limanın 700 iş gününde bitmesi, rekor bir süre olarak değerlendiriliyor.

15 YIL GARANTİ VERDİLER

Belirlenen teslim tarihinden 2- 3 ay önce işi bitirmek isteyen firmalar, limana 15 yıl garanti veriyor. Yapımı sırasında 3 kez sert dalgalar yüzünden imalatı tamamlanmamış kısımlarda hasar oluşmasından dolayı gecikmeler yaşanmıştı. Yapımında 800 bin ton dolgu, 100 bin metreküp beton kullanan 70 çalışanın işe koyulduğu Eylül 2011'den bu yana hiç kaza geçirmemesi ise sevindirici oldu.

SON TEKNOLOJİ KULLANILDI

Açığa 32 metre uzunluğunda beton bloklar ve taşlar koyan işçiler, 7 metre uzunluğunda mendireği tamamlamak üzere. Antalya'nın ölçülen en yüksek dalga boyu ise 6 metre. Liman yapımında son teknoloji, malzeme ve yapılış sistemi kullanıldığı inşaatın keşif bedeli olan 19 milyon 300 bin TL idi. Bu rakamın yüzde 17 aşıldı. Derinliği 4-8 metre arasında değişen inşaat aşamasındaki barınağa, şimdiden balıkçı tekneleri girmeye başladı.

HEMŞERİ TEKNELERİ DE

Antalya Deniz Ticaret Odası ise balıkçılardan artan yerlerin hemşeri marinası olarak kullanılması amacıyla balıkçı kooperatifleriyle görüşmelere devam ediyor. Barınağın Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı tarafından balıkçı kooperatiflerine tahsisini yapacağını hatırlatan Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Erol, buranın aynı zamanda hemşeri tekne bağlama yeri olmasını da istediklerini tekrarladı. Yol gösterici olarak 3 kooperatifi bir araya getirip konuştuklarını anlatan Erol, "Üç kooperatif, bir üst kurul oluşturacak ve mutabakata varacak. Bizim isteğimiz modern bir işletme. Antalya'da 200 balıkçı var. Artan yerlerin, yerli halkın teknelerini bağlama yeri olarak kullanılmasını ve kooperatiflere de ek gelir sağlanmasını amaçlıyoruz. Tabi bunlar kooperatiflerin tasarrufunda olabilir" diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Akdeniz Haberleri

Gülistan'ın kızları finalist
Medya bisiklet yarışı Alanya'da
Çürük stadyumda skandal!
Derbi yine Kepez'in
Merve Aydın'ın Antalya kampı
Renkli idman
Kazakistan SDÜ dostluğu
Gazipaşa engeli kaldırdı
Korkuteli Kütüphanesi açıldı
'Fidan geleceğe yatırımdır'
Dünya çiçekçileri buluşuyor
Metro Antalya için lüks değil
Egeli işadamlarına marka dersi
Antalya hızlı tren için 1 milyon imza toplasın
Isparta-İstanbul'a Nisan'da uçuyor
Profesörler halaya kalktı
Sabiha Gökçen'i andılar
Bayilerini ağırladı
Bir dilek tut
Mustafa NOYAN: Sezonun en zor maçı olacak
SDÜ'de 19 yeni kadro açıldı
En büyük hayran
Haluk üncel: erken öten horozun…
SDÜ'de 19 yeni kadro açıldı
Misafirlere hoş geldin partisi
Kadın erkek bağlama kursu
2 İngiliz Fethiye'de Müslüman oldu
Öğrencilere alevli yangın tatbikatı
Taşeron işçiler kadro eyleminde
THK'dan ABD piyangosu
Kitap Fuarı hata dolu
Ermenek'e tapu müjdesi
AB'li gençlerden işsizliğe reçete
Ardıç ağacı artık türkülerde kalmayacak
Ormancılıkta ardıç devrimi
Göksun tünelleri 3 bin metreye ulaştı
Rusya'ya 'bakan' çok
Ertuğrul Günay'ın Antalya aşkı sürüyor
El sanatlarına ilgi büyük
176 çocuk için tiyatro
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol