5 günlük hava durumu
12 Mayıs 2013 Pazar

En fedakar anneye gözyaşı

Fatma Bilge Öztürk, engelli ve diyaliz hastası oğluna 28 yıldır kesintisiz hem annelik, hem öğretmenlik ve hem bakıcılık yaptığı için yılın annesi seçildi. Ödül töreninde gözyaşı sel oldu

Antalya'da banka emeklisi anne Fatma Bilge Öztürk, 28 yaşındaki engelli ve böbrek hastası oğlu Savaş Öztürk'e hem annelik, hem öğretmenlik hem bakıcılık yaptığı için Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği tarafından yılın annesi seçildi. Fatma Bilge Öztürk, plaketini Dernek Başkanı Mehmet Şahan'dan alırken oğlu Savaş gözyaşlarına boğuldu. Törende duygulu anlar yaşandı. 28 yıldır oğlunun idrarı için çocuk bezi kullanan anne Fatma Bilge Öztürk, "Doğduğunda sütüm kurudu. Onu damla süt ile besledim. 28 yıldır çocuk bezi kullanıyorum, pişik bile yaptırmadım. Ona yoğunlaşmak için başka çocuk bile yapmadım" dedi.

BAŞKA ÇOCUK YAPMADIM

Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği tarafından yılın annesi seçilen Fatma Bilge Öztürk, 28 yıldır bir bebek gibi ilgi gösterdiği oğlu Savaş'a ilgisinin azalmasından korktuğu için başka çocuk yapmadığını da söyledi. 56 yaşında olduğunu da belirten anne Öztürk, "Savaş ve Barış dünyaya geldiklerinde 28 yaşında idim. Rahatlıkla tekrar çocuk yapabilirdim. Doktorlar da söyledi. Ancak ben Savaş'a odaklanmıştım. Ona ilgimin azalmasından korktuğum için bir daha çocuk yapmadım. Savaş'ın yetişmesi için 28 yıldır gece ve gündüz aralıksız başından hiç ayrılmadım" dedi.
ORGAN BEKLİYORUZ

Anne Fatma Bilge Öztürk, Savaş'ın 6 yıldır diyalize girdiğini de söyledi. Donörden organ nakli için sıraya yazıldıklarını da belirten anne Öztürk, "6 ay önce Savaş'a kadavradan böbrek e çıktı. Ancak Savaş rahatsız olduğu için takılamadı" dedi. Artık tek dileğinin Savaş'ın organ nakli olması olduğunu da belirten anne, "Oğlum bu yaşına kadar hiç normal olarak idrarını yapamadı. Ona hep çocuk bezi bağladım. 28 yıldır pişik bile yaptırmadım" ifadesini kullandı.

ENGELLİLERİ SAKLAMAYIN
Öztürk, engelli çocuğu bulunan annelerden tek isteğinin engeli ve özel çocuklarının saklanmaması olduğunu söyledi. Engelli çocuklarını sosyal yaşamın içinde tutmalarını da isteyen anne Öztürk, "Onlar ile ilgilensinler. Ben Savaş'a elimden geldiğince iyi bir anne, iyi bir öğretmen ve iyi bir arkadaş olmaya çalıştım" açıklamasını yaptı.

SAVAŞ VE BARIŞ İKİZLER

Ankara'da özel bir bankada çalışan Fatma Bilge Öztürk, inşaatçı Bülent Öztürk ile 1983 yılında hayatını birleştirdi. Anne Öztürk, 1985 yılında erkek ikiz bebeğe hamile kaldı. Anne karnında 3 aylıkken Savaş'a böbrek yetmezliği teşhisi kondu. Aynı yıl dünyaya gelen ikizlere Barış ve Savaş ismi verildi. Ancak mutlulukları kısa sürdü. Beyni su toplayan Barış doğduktan 3 hafta sonra hayatını kaybetti. Savaş'ın ise bir böbreği iflas etmiş, diğer böbreği de idrar yapamaması nedeniyle yüzde 70'i hasar görmüştü. Doktorlar 1 kilo 600 gram doğan Savaş'ı ameliyat etmek istedi ancak kilosu düşük olduğu için 2 kiloya çıkması beklendi. Savaş, doktorların istediği ağırlığa ulaşır ulaşmaz ameliyata alındı. Hasar gören böbreği tedavi edildi. Ancak bu süre içinde aldığı ilaçlardan Savaş, 1.5 yaşında duyma ve konuşma kaybı yaşadı.

ENGELLİ OĞUL SAVAŞ GÖZYAŞINA BOĞULDU

Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği'nde annesi plaketini alırken Savaş gözyaşlarına boğuldu. Daha sonra annesine sarılarak tebrik etti. Anne Fatma Bilge Öztürk, oğlu Savaş'ın kendisinden aldığı eğitim ve öğretim ile Türkiye'de tüm engelli çocuklara örnek olduğunu da sözlerine ekledi.

DAMLA SÜTLE BESLEDİ

Savaş, anne sütü ile beslenemedi. Yaşananlardan ve üzüntüden annenin sütü kurudu. Bunun üzerine anne Fatma Bilge Öztürk, oğlunu damla süt ile besledi. Savaş içmek istemedi ancak o saatlerce mücadele verdi. Damla damla içirmeyi başardı. Duyma ve konuşma yetisini kaybetmesine rağmen dört elle evladına sarıldı. Onu okul çağına getirdi.

İLKOKULU BİTİRDİ

Bankacı anne Fatma Bilge Öztürk, Savaş'ı 7 yaşına getirdi. Savaş, Kavaklıdere İlköğretim Okulu'na yazıldı. Altına bez bağlanan Savaş ilkokulu bitirdi. Annesinin de yardımı ile okuma-yazmayı ve matematiği öğrendi. Annesi bankacı olması nedeniyle stresli işine rağmen hem çalıştı, hem de oğlu Savaş'tan ilgisini hiç eksik etmedi. Onu büyüttü. 2003 yılında emekli olunca da ailecek Antalya'ya yerleşti.

DİYALİZE BAŞLADI

BU sırada anne Öztürk, oğluna bilgisayar ve interneti öğretti. Bu da yetmedi zor zamanlarında kendi kendine yetmesi için yemek yapmayı da öğretti. 2007'de 22 yıldır yüzde 30 çalışan tek böbreği ile hayata tutunan Savaş'ın bu böbreği de iflas etmişti. Dotorlar "Yaşaması mucize" dedi ancak anne Öztürk, Savaş'ı sevgi ve ilgisi ile iyileştirmeyi başardı.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Akdeniz Haberleri

'Su' da yanar
Sağlık neferleri
Gebelik okulu ilk mezunlarını verdi
Senegalli sürprizi
Uefa lisansı tamam
AKMEK kursiyerleri Hıdrellez'i kutladı
Tüm meslekleri yerinde tanıdılar
Sıkıcı veda maçı
'Oğlum bak git' eğitimi
Sadece dansçı değil
Kitap fuarında çevreci mesaj
Her damla kan kurtarılan can
Sıcaklar yaklaşırken yediklerinize dikkat
Hıdrellez günü baht açmak
ITSO'da vekil kazandı
Ak kadınlar anneleri unutmadı
Türkiye 1'incisi olmanın gururu
Patronların seçiminde son viraj
Isparta'da trafik kazası: 3 yaralı
Haluk ÖZSEVİM: Türk turizmi ve lobicilik
Pizza doktoruna yeni şube
Trafik Haftası kutlandı
Çocuklarda diş travmaları
Orman düşmanları yakalandı
Mustafa Noyan: İşte öyle bir şey
Aracını kurtaramadı
Efsane Antalya'da
Silifkeli çiftçiler, sarp arazideki ekinlerini orakla biçiyor
Çukurova'nın ilk buğday hasadı yapıldı
Başkan Tuna'dan annelere 60 bin çiçek
Patronlar 'Budak' dedi
En özel yemin töreni
Eminov birinci oldu
Çavuşoğlu 'duble yol' müjdesi verdi
Evde son tango
Gençlerin yarı final sınavı bugün
Filede mutlu son
ADSO'dan son senfoni
Köymen'in hatırına turne
120 kişilik veda
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol