5 günlük hava durumu
24 Mart 2013 Pazar

'Burası benim ikinci evim'

Kardeş ülke Pakistan'ın Büyükelçisi Haroon Shaukat'ın eşi Uzma Shaukat, "Bu ülke kendimi özel hissettiriyor. Ankara ise örnek alınabilecek tipik bir başkent" dedi

Türkiye'yi ikinci evi gibi görüyor, Ankara'yı örnek alınabilecek bir başkent, düzeniyle cezbeden bir şehir olarak nitelendiriyor. Diğer yabancılar gibi İstanbul'a hayran kalsa da bu kentin temizliğini ve düzenini daha çok seviyor. Geçen yıl Pakistan Kültür Haftası öncesinde bir araya geldiğim Pakistan Büyükelçisi Haroon Shaukat'ın eşi Uzma Shaukat ile bu yıl da 'Ankara'nın Sefireleri' için buluştuk.

KÜLTÜR HAFTASI BAŞLIYOR

Buluşur buluşmaz Pakistan Kültür Haftası etkinliklerinden söz ettik. Zira etkinlikler yarın Ankara'da başlayacak ve 2013- 2014 dönemi, Türkiye'de Pakistan Kültür Yılı olarak ilan edildiği için programlar 1 yıl boyunca sürecek. Neler mi yapılacak? Etkinliklerden bazıları şöyle: "Swissotel'de Pakistan'dan gelecek şefler ülkeye özgü Basmati pirincinden hazırlanan yemekler yapacak. ODTÜ'de eğitim gören 200 öğrencinin hazırladığı etkinlikler sahnelenecek. Pakistan'a özgü geleneksel uçurtma festivali Ankara'da yapılacak. Pakistan'ın mango meyvesi çok meşhur. Bu meyvenin tanıtımı, yaz döneminde elçilikte Mango Festivali ile gerçekleşecek. Erkeklerden oluşan mistik grup Kavali, Ankara-İstanbul ve Konya'da gösteri düzenleyecek."

'ÇOCUKLAR KALIRSA MUTLU OLURUM'
Tüm bunların bilgisini bir çırpıda aktaran Sefire Uzma Shaukat ile Türkiye'yi ve Ankara'ya konuşmaya başladığımda ise gözlerinin nasıl parladığını gördüm çünkü Shaukat, "İkinci kez görev nedeniyle Türkiye'ye gelmek bizim için mükemmel" dedi ve ekledi: "Bu ülkenin yeri bizim için çok özel. Çocuklarımdan biri Hacettepe Tıp Fakültesi'nde okuyor. Diğeri ODTÜ'ye girmek istiyor. Onlardan duyduğum ve yaşadığım kadarıyla insanların çok yakın davranması bizi özel hissettiriyor. 25 yıl önce gelmiştik ve şu andaki gelişimi görünce Pakistan ilerlemiş gibi mutlu oldum. Gittiğimizde çocuklar iş hayatları için burada kalabilir, bu, beni çok mutlu eder."

#Sayfa#

'ÇOK ÖZEL BAĞLARIMIZ VAR'
Bir yıldır görüşmüyoruz… Nasılsınız? Ankara'ya alıştınız mı?

Teşekkür ederim. Ankara, bizim için yeni bir ev, yabancı gibi değil kendi evimizdeymişiz gibi hissediyoruz. Genç oğlum ve eşim Türkçe konuşuyor ama dil farklılığı bazen bir takım sorunlar yaratabiliyor. Dil dışında hiçbir bir problemim yok. Aramızdaki tek bariyer bu.
Türkiye'de Nereleri görme fırsatınız oldu?
Dünyada gezdiğim en güzel ülkelerden biri Türkiye. İstanbul ile çok özel bağlarımızı var, tarihi ve İslami. O nedenle her fırsatta ziyaret ediyorum. İstanbul'un benim için yeri çok farklı. Konya'ya gittik. Karadeniz'e gittik. Tüm kıyı şeridi boyunca gezdik. Samsun, Giresun, Trabzon, Ayder Yaylası… Tur yaptık.
Karadeniz'i nasıl buldunuz?
Yeşilin her tonunu gördük ve insanlar daha da sıcaktı. Hayatımda hiç bu kadar fazla fındığı bir arada görmemiştim. Pakistan'da çay yetiştirmiyorlar. Karadeniz'de çay ekimini ve nasıl toplandığını görmek, farklı bir deneyim oldu. Turistler Türkiye'ye gelir gelmez plajlara gider ama bize o kültür hitap etmiyor ama Karadeniz seyahati bize daha farklı geldi. Herkes gitmeli.
Pakistan'a döndüğünüzde anlatacağınız ilk şey Karadeniz olacak öyleyse…
Kesinlikle. Türkiye'de gezecek, görecek çok fazla yer var.
Pakistan'dan söz edelim, bir turist neden Pakistan'a gitmeli?
Ben Lahor'danım. Oradan olduğum için söylemiyorum ama Pakistan'a gidecek kişilerin öncelikle ziyaret etmesi gereken yerlerden biri Lahor. Çok tarihi bir şehir. Kültürel anlamda çok zengin, kim oraya gitsin bu zenginlikten etkileniyor. Kuzeyde Himalaya Dağları'na gelmeden çok güzel şehirler var. Nehirlerin suyunun rengi inanılmaz. Gidecek olanlara yazın gitmemesini tavsiye ederim çünkü çok sıcak. Sonbaharda da gidilebilir fakat mart ayı, ilkbahar en güzel ay.
Ülkenizin Türkiye ile aynı özellikleri taşıyan gelenekleri var mı?
Türkiye, yaşadığımız 9'uncu ülke. Başka Müslüman ülkelerde de yaşadık, onlarla dini anlamda aynı olsak da kültürel anlamda Türkiye ile daha yakınız. Aile değerlerimiz, yaşlılara gösterdiğimiz saygı, hürmet çok benziyor. Hem Türkler hem Pakistanlılar modaya çok önem veriyor ve takip ediyoruz.
Moda algısı Pakistan'da nasıl?
Türk kadınları elbette daha Batılı giyiyor, biz daha geleneksel giyiniyoruz ama şu anda Pakistan'da çok sayıda yerel tasarımcılar var. Giydiğimiz geleneksel kıyafetler de günümüze uyarlanmış şekilde. Tasarım ve tasarımın kalitesi her zaman baki olmalı yalnız kıyafetlerin kapatıcı bir unsurunun da bulunması gerekiyor. Ondan taviz veremeyiz. Elbiselerdeki şalı üç farklı türde kullanabilirsiniz, bunun yaptırım yok. Dünyanın her yerinde genç kızlar kot ve tişört giyiyor. Pakistan'da da aynı. Özellikle büyük şehirlerde genç kızlar New York'taki, Londra'daki akranları gibi giyiniyor.

#Sayfa#

KIVANÇ TATLITUĞ MERAK EDİLİYOR
İki ülke arasında yemek kültürü benzerlik gösteriyor mu?

İki kültür de ekmeği ve eti çok seviyor. Türk mutfağından başlıca farkımız biz çeşitli baharatlar kullanıyoruz. Yemeklerimiz daha acılı ve baharatlı. Çok fazla zeytinyağı kullanmıyoruz, mısır yağı ya da ayçiçeği yağını tercih ediyoruz. Köri, en temel besin kaynağımız. Baklavanız bize göre çok tatlı.
Siz Türk yemeklerini yapmayı öğrendiniz mi?

Henüz öğrenmedim ama planlarımın içinde bu var.
Ankara'daki Pakistan Okulu'nda öğretmenlik yapıyormuşsunuz…
Yoğun bir diplomatik ajandam var. Pak-Türkiye Derneği'nde ve Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nin toplantılara katılıyorum. Üç ay boyunca Pakistan Okulu'nda çalıştım. Şu anda da gönüllü olarak Bilkent'te Türk çocuklarına haftada 4 kez iki saatlik gönüllü İngilizce dersi veriyorum.
Uğraşılarınız var mı? Boş zamanlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Müzik dinlemeyi çok seviyorum ve güzel bir olduğunda izlerim, sinemaya ilgim var. Türk dizileri (Aşk-ı Memnu) Pakistan'da çok popüler. Kız kardeşimle telefonda konuştuğumuzda 'Bana söyle o kişi (Kıvanç Tatlıtuğ) şimdi ne yapıyor?' diye soruyor. Orada kadınlar dizi başlayınca kocalarını evden gönderiyor ya da düğünleri bile ona göre ayarlıyorlar. Heyetle birlikte Türkiye'ye gelen kadınlar da dizileri bana soruyor. (gülüyor) Ben izlememiştim ama bu kadar söz edilince sadece 1 bölüm izledim.

'ANKARA'NIN DÜZENİ GÖRENİ CEZBEDİYOR'
Ankara'da gördüğünüz yerler?

Görmem gereken ve henüz ziyaret edemediğim müzeler var. Elmadağ'a gitmek istiyoruz ama kar yağmadı. Geçen yıl gitmiştik. İstanbul, benim favori şehrim ama Ankara, yaşamak için daha düzenli. Ankara'nın düzenli hayatı cezbediyor.
Ankara'yı yurt dışında nasıl anlatırsınız?
Tipik bir başkent. Temiz, düzenli, gürültüsüz ve güzel. Örnek alınabilecek bir başkent.
Sevmediğiniz yönü var mı?
İnsanlar bana hep 'Ankara çok ayaz olur, soğuk olur' dedi ama ben soğuğu da karı da seviyorum. Olumsuz söyleyebileceğim hiçbir şey yok.

#Sayfa#

PAKİSTAN'A ÖZEL TATLAR
Pakistan mutfak kültürünü Sefire Uzma Shaukat'dan dinledim ve ülkeye özgü birkaç püf noktası öğrendim. Pakistan'da yemeklerden önce ikram edilen Pakora, patates ya da soğan kızartmasının nohut unu ve baharatların karışımından hazırlanan sosa batırılmasıyla yapılıyor. Eğer öğle ya da akşamı yemeği değilse Pakistan çayı ile bunu ikram ediyorlar. Yemeklerden önce ikram edilen başka bir tat ise Şamil Kebap. Kıymayı, yumurta, mercimeği, soğan, sarımsak, zencefil ve baharatları birlikte pişiriyorlar. Köfte haline getirip yağda kızartıyorlar. Her yemek için farklı baharatlar kullanıyorlar ve yine her et için mutlaka ama mutlaka baharat tercih ediyorlar. Pakistan mutfağında salata dışında hiçbir şey soğuk olmamalı. Yemekleri sıcak servis ediyorlar.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ankara Başkent Haberleri

Polis sahaya indi, hırsızlık azaldı
İşte başkent'in yeni stadyumu
Mucizelere kaldı
ASKİ'de şölen
Memur yaptı Mesut Akgül şikayet etti
Emeklilerin yeni adresi Yaşlılar Evi
Gecekondu sahipleri konut sevinci yaşıyor
HOY-TUR baharı karşılıyor
Evlerin içinde kalan mezarlar korkutuyor
YGS öncesi Hacı Bayram'a akın
TOKİ'den 1 milyon konut hedefi
Konut kredisi faizleri dip yaptı
Afet sigortalı ev sayısı hızla arttı
Doğayı AVM'lere taşıyor
İnşaat sektörü hep birlikte çalışma platformu kuruyor
Lotus Çayyolu kazandırdı
Mart soğuğu fena üşüttü
Olaylar 3 ayda yüzde 10 düştü
Çiftçilere hastalık bilgisi
Müze gezdiler drama yaptılar
Göz aldılar
Doktor adaylarından şık balo
Ekmek israfı zarar ettiriyor
Ali ÖCAL: Güçleri bu kadar
Keçiörengücü kazandı
Bilkent Üniversitesi fark attı
9 eksikle çalıştı
Kritik virajda
Yaşlılara ücretsiz sağlık taraması
Ankara'da trafik kazası: 1 ölü
Suç makinesi topu adamlarına attı
Kentin dört bir yanında Nevruz coşkusu yaşandı
Bayat ekmek ile yiyecekler hazırlandı
Berfo Ana için teşekkür ziyareti
Mesut Akgül'den yatırım çağrısı
Başkentli çocuklar Gordion'u gezdi
Yenilenen Saray tarih kokacak
Gazi'de 'Verimlilik Günleri' başladı
Silah üreticileri OSB çatısı altında buluşacak
Tepe Home'da bahar esintisi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol