5 günlük hava durumu
11 Nisan 2011 Pazartesi
Dünyanın en büyük 4. gölüydü

Dünyanın en büyük 4. gölüydü

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 11.04.2011  16:30
    Güncelleme : 11.04.2011  16:57

Dünyanın 4. büyük gölü olarak bilinen Aral Gölü, son 50 yılda yüzde 90 küçülerek, yerini suların çekildiği bölümde oluşan, "dünyanın en genç çölü" Aralkum'a bırakıyor.

Sovyetler Birliği döneminde, Aral Gölü'nü besleyen Emuderya ve Sirderya ırmaklarının sularının pamuk tarlalarına akıtılması sonucu 1960'lı yıllardan bu yana kurumaya başlayan Aral Gölü, yüzde 90 oranda küçülerek ikiye bölünmüş ve eski kıyılarından 170 kilometreye kadar geri çekilmiş durumda bulunuyor.

1960 yılında 68 bin 900 kilometrekare yüzölçümü ve 1083 kilometreküp su hacmine sahip Aral Gölü'nün uzunluğu 426 kilometreyi, eni 284 kilometreyi, en derin noktası 68 metreyken, 2010'da gölün yüzölçümü 12 bin 100 kilometrekareye, su hacmi 110 kilometrekübe, en derin noktası ise 24 metreye düştü.

Eski Sovyetler Birliği'nin, 1960-1990 yıllarında Orta Asya'da pamuk üretimini artırmak amacıyla sulanan tarım arazilerini 4,5 milyon hektardan 7 milyon hektara çıkarması ve böylece göle dökülen ırmak sularının azalması sonucu, 2010 yılına gelindiğinde gölün çekildiği 54 bin kilometrekarelik alanda, tuzlu kum tabakalarıyla kaplı "dünyanın en genç çölü" Aralkum oluştu.

Uzmanlar, Aral Gölü çevresinden her sene rüzgarla birlikte uçan yaklaşık 100 milyon ton tuzlu kum tozları da bölgeyi büyük bir çevre felaketiyle karşı karşıya bıraktı.

Kazakistan ve Özbekistan'da yaklaşık 2 milyonluk nüfusun yaşadığı Aral Gölü havzasındaki çevre felaketiyle, halk arasında çeşitli hastalıklar yaygınlaştı, bebek ölümlerinde de artış oldu.

1960'lı yıllarda Aral Gölü'ünün kıyısındaki balıkçı kasabası Moynak'ta, tarım arazilerinin büyük oranda tuzlanması ve gölün kıyılarının yüzlerce kilometre geri çekilmesi yüzünden tarım ve balıkçılık zarar gördü, halkın bir bölümü ülkenin diğer bölgelerine göç etti.

Aral Gölü havzasında 1960'lı yıllarda 300'den fazla bitki, 35 kuş, 23 diğer hayvan türü, Özbekistan'da ender görülen bitki ve hayvan türlerinin yer aldığı "Kırmızı Kitap"ta kayıt altına alınmıştı. 1960'ta 34 balık türünün bulunduğu gölde o dönemde yılda ortalama 60 bin ton balık avlanırken, bugün balıkların hemen hemen tamamı yok oldu. Moynak'taki balık konservesi fabrikası ise terk edildi ve harabeye döndü. Gölün eski kıyısında kalan balıkçı tekneleri buraları gemi hurdalığına çevirdi. Suyun geri çekildiği alanlarda oluşan Aralkum Çölü'nde artık develer geziyor.

Gölün ortasında bulunan ve 1954-1990 yıllarında Sovyetler Birliği tarafından 40'a yakın biyolojik silahın denendiği Vozrojdenie (Diriliş) Adası, suların çekilmesiyle karayla tamamen birleşti.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

ABD donanması lazer silahı denedi
Metroda patlama: 11 ölü 100 yaralı
"Fransa Gbagbo'yu yakaladı"
Japonya'da bir şiddetli deprem daha!
Berlusconi hakim karşısında
Fanatik taraftar cop yedi VİDEO
Tsunami'den kıyıya para vuruyor!
Kaddafi Misrata'yı bombaladı
"Göçmen gemilerini batıracağım"
100. yaşını böyle kutladı
Suriye'de öğrenciler sahnede
Muhafazakar Wikileaks geliyor
Peçe yasağı başladı
Salih de yol haritası kabul etti
FBI raporunda uzaylılar
"Kaddafi barış planını kabul etti"
Suriye askerleri liman kentinde
İsrail'in füze kalkanı VİDEO
Peçe yasağı uygulanmaya başladı
"Hamas'ı Mısır ikna etti"
Ambulanstaki sağlık görevlisi vuruldu!
Fildişi'nde çatışmalar şiddetleniyor
Kaddafi'nin tankları vuruldu! VİDEO
Kedi ile yunusun şaşırtan dostluğu
Canavar bakıcı kamerada VİDEO
Başbakandan ucuz tatil
Irak'ta bombalı saldırı
İsrail-Gazze ateşkesi sağlandı
Kaddafi yol haritasını kabul etti
NATO pes ediyor
Ünlü tatil cenneti cehenneme döndü
Japonlar'ı 'deprem tuttu'
Gazze'de ateşkes sağlandı
Su gücüyle uçtu
Turistlerin attığı paralar 'gökkuşağını' solduruyor
Afrika penguenlerinin soyu tükenmek üzere
Peçe yasağı Fransa'da bugün yürürlüğe giriyor
Ölsün diye çöpe atılan pitbull'u tüm dünya tanıdı
Uçak kazasının yıldönümünde başkan anıldı
Commodore 64 döndü
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol