5 günlük hava durumu
13 Nisan 2011 Çarşamba
Kök hücreden 'insan yumurtası' üretildi

Kök hücreden 'insan yumurtası' üretildi

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 13.04.2011  12:16
    Güncelleme : 13.04.2011  12:55

Birçok hastalığın tedavi için yıllardır yürütülen ''kök hücre'' çalışmaları, yumurtalık sorunlarına bağlı kısırlıkta da hastalar için umut ışığı oldu.

ABD'de Harvard Üniversitesi'nden Profosör Dr. Jonathon Tilly ve ekibi tarafından dünya tarihinde ilk kez kök hücreden insan yumurtası üretildi. Çalışmaya ilişkin tüm detaylar, TARTEN'de açıklanacak.

Prof. Dr. Tilly ve New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay ile birlikte, yakında klinik araştırma aşamasına başlanacak.

AA muhabirine konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Oktay, bir yıl düzenli cinsel ilişki sonrasında çocuk sahibi olamama durumunun ''kısırlık'' olarak tanımlandığını söyledi. Kısırlığın hem kadından ham da erkekten kaynaklanan sorunlara bağlı ortaya çıkabildiğini ifade eden Oktay, tüplerde tıkanıklık, yumurtlama sorunları, düşük rezerv, rahimde problemler, endometriosis, bilinmeyen ya da yaşlanmaya bağlı nedenlerin kısırlığa yol açabildiğini anlattı.

Kısırlık tedavisi için yıllardır çok çeşitli bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Oktay, kök hücre çalışmaları ile sorunun ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyledi.

Oktay, yumurta rezervi olmayan ya da yumurtalıkları alınmış kadınlar için kök hücre ile yumurta elde edilmesine yönelik çalışmaların hayvanlarda 3-4 yıldan fazla süredir yapıldığını ve son bir yıl içinde de insan dokusunda çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

ABD'de Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr. Jonathon Tilly ve ekibi tarafından dünyada ilk defa kök hücreden insan yumurtası üretimi yapıldığını belirten Oktay, ''Bunu, orta vadede, 'kısırlık sorunu olanlara müjde' şeklinde yorumlayabiliriz. Tabii ki bu, klinik çalışmalarda çıkacak sonuçlara bağlı'' diye konuştu.

''KLİNİK ÇALIŞMALAR BAŞLAMAK ÜZERE''
Oktay, araştırmanın laboratuvar kısmının Prof. Dr. John Tilly tarafından Harvard Üniversitesi'nde yönetildiğini, klinik kısmının ise kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

Tilly ile birlikte araştırmanın tüm aşamalarından birlikte çalıştıklarını dile getiren Oktay, kök hücreden insan yumurtası üretilmesine ilişkin klinik çalışmaların yakında başlayacağını ifade etti.

Oktay, ilk aşamada, denemelerin yumurta rezervi ve veya kalitesi düşük genç hastalara yapılacağını belirterek, ''Uygulama, şu anda 35 yaşın altında erken menopoza girmiş vakalarla; erken menopoza girmiş vakalarda yaşı 45'in altında yumurta üretebilen, fakat kalite düşüklüğüne bağlı gebelik elde edilemeyenlere gerçekleştirilecek'' diye konuştu.

Oktay, uygulamanın, ''35 yaşın üstünde menopoza girmiş, genelde 45 yaşın üstünde her iki yumurtalığı çıkarılmış hastalarda çalışma kriterlerinin sağlanamayacağına'' dikkati çekti.

''UZUN VADELİ RİSKLERİN NE OLDUĞU HENÜZ BİLİNMİYOR''
Yöntemin klinik çalışmalarından başarılı sonuçlar elde edilmesiyle birçok kişinin çocuk sahibi olabileceğini müjdeleyen Oktay, ''Eğer yöntem klinik olarak verimli olursa, bugüne kadar çare yok denilen düşük rezerv ve erken menopoza çözüm olacak'' dedi.

Oktay, yeni yaklaşımın özel araştırma protokolleri altında özenle yapılması gerektiğini dile getirerek, uzun vadeli risklerin ne olduğunun henüz bilinmediğinin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

KÖK HÜCREDEN İNSAN YUMURTASI NASIL ELDE EDİLİYOR?
Oktay, kök hücreden insan yumurtası elde edilmesindeki aşamaları şöyle anlattı:
''İlk olarak laparoskopik ya da robotik cerrahi ile yumurtadan parçalar alınıyor. Laboratuvarda alınan dokudan kök hücreler izole ediliyor ve kültür ortamında çoğaltılıyor.

Bu aşamadan sonra, söz konusu araştırma kapsamında, şu an ayrıntıları açıklanamayacak bir takım özel yöntemler uygulanıyor. Araştırma, tedavi amaçlı klinik araştırmalarda kullanılıyor.

ARAŞTIRMANIN DETAYLARI TARTEN'DE AÇIKLANACAK
Araştırmanın, tüm detayları, dünyada üreme tıbbıyla ilgili uzmanları biraya getiren ''Trans Atlantic Reproductive Technologies Network (TARTEN)''de açıklanacak.

TARTEN Türkiye Başkanı Prof. Dr. Volkan Baltacı da araştırmanın üreme tıbbı tarihinde çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Araştırma ile kısırlık tedavisinde çok önemli bir adım atılacağını ifade eden Baltacı, klinik çalışmalarının sonuçlarını da merak içinde beklediklerini söyledi.

TARTEN 2011 Kongre Genel Sekreteri Doç. Dr. Murat Sönmezer de araştırmanın tüm aşamalarının İstanbul'da 14-17 Nisan'da yapılacak ''Uluslararası TARTEN 2011 Kongresi''nde açıklanacak olmasının heyecanını duyduklarını söyledi.

kalan karakter 460

Sule58 Sule58

Bu konuyu tamda bugün biyoloji dersinde konu$tuk, anne karnindaki yumurtayi bir $ekilde düsük dogum yaptirarak elde ediyorlar ve sonrada kök hücreleriyle uygun bir ortamda organ üretilebiliyor . Bir can kurtarmak icin bir cana kiymak ne kadar dogru orasi tartisilir ama $u bir gercekki eger bilim bu yönde gelismeye devam ederse vay halimize .

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır10
cevapla 13.04.2011 19:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

Uluslararası ajanslar nasıl çevirdi?
Kim bu Türkiye'ye Fransız arkadaş?
Berlusconi halefini açıkladı
Pakistan'dan Türkiye'ye dost eli
Çin zamanda yolculuğu da yasakladı!
Akıl almaz ölüm
NATO iki kenti vurdu
Kaddafi'nin GSM şebekesi çöktü
İlk radyoaktifli gemi limanda
Libyalı çocuklar rekor kırıyor VİDEO
Muzdan heykeller GALERİ
Otobüsün devrildiği an VİDEO
Ölümün kıyısında yürüyüş VİDEO
"Üstüme düşeni yaptım"
Mübarek götürülüyor
TV yıldızı cumhurbaşkanı adayı oldu
Çin adalarını satıyor
Özgürlük herkesin hakkı"
Sıra Mugabe'de mi?
Aşiret lideri öldürüldü
Dünyanın en uzun genci GALERİ
Canlı balıktan anahtarlık modası!
Netanyahu, Bieber'i reddetti
Devrik liderin eşini taciz ettiler
Yemen'de çatışma
Mübarek'in oğullarına cezaevinde
Öz kızına tecavüze 4 bin 739 yıl!
Kürekle okyanus geçecek
Devrik lider kalp krizi geçirdi
Gözler Doha Zirvesi'nde
Alarm düzeyi 7 'ye yükseltildi
ABD bu kez kendi askerlerini vurdu
İnsan hakları grubu: 200 kişi öldü
ABD Büyükelçisi ülkeyi terk etti
Artçı şok 6 can aldı
Uzaydan dünyayla düet
Kusa: Libya yeni bir Somali olabilir
Küresel ısınma, penguen nüfusunu yüzde 50 azalttı
Geriye yalnız fotoğrafları kaldı
İtalya'dan "AB'den çıkarız" tehdidi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol