5 günlük hava durumu
24 Eylül 2011 Cumartesi
Işık hızı geçildi

Işık hızı geçildi

  • 24.09.2011

Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını az da olsa aştığını saptadı. Ölçümlerde hata yoksa, Einstein'in İzafiyet Teorisi tartışılır hale gelecek, fizik kuralları yeniden yazılacak

Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'de bir süredir deneylerini sürdüren fizikçiler, fizik kurallarını temelden sarasabilecek bir deneye imza attı. Bilim adamları, atomdan küçük partiküllerin ışık hızını aştığını açıkladı. Partiküllerin ışık hızını aşabilmesi, temel fizik yasalarına tamamen ters bir olgu. Deneylerin sonucu bağımsız bilim odaklarınca da doğrulanırsa, Albert Einstein'ın "Hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceği" tezini temel alan "İzafiyet Teorisi" geçerliliğini yitirebilecek.

15 BİN KEZ DENEDİLER
Üç yıldır ışığın hızıyla ilgili deneylerini sürdüren bilim adamları, İtalya'da Alpler'in uzantısı olan Apenin Dağları'nın altında bir laboratuvardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların, hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladı. Ulaştıkları sonucu teyit etmek için ölçümlerini tam 15 bin defa tekrarlayan bilim adamları, ortaya çıkan sonucun kendilerini çok şaşırttığını, yanılmadıklarının ispatlanması için ABD ve Japonya'daki bilim merkezlerinde bağımsız ölçümlerin yapılması gerektiğini belirtti. Bilim adamları, teyit amaçlı başka deneyler yapılmadan, kendi ulaştıkları bulgulara temkinli yaklaştıklarını da kaydetti. Atomdan küçük partiküllerin ışık hızını geçebildikleri bilimsel olarak kanıtlanırsa, bu, Albert Einstein'ın ünlü "İzafiyet Teorisi"nin bazı kısımlarının çürütülmesi anlamına gelecek. Evrendeki fiziksel düzenin nasıl işlediğine dair ortaya konmuş olan yasalar altüst olabilecek.

SİSTEMATİK HATA İHTİMALİ

CERN'deki araştırmayı yürüten ekibin lideri Dr. Antonio Ereditato, şu bilgileri verdi: "Sistematik hata dediğimiz durumun oluşması halinde, istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı sonucun çıkması riski bulunuyor. Bu nedenle, ölçümlerimizi kamuoyuna ilan ettik. Ancak şimdilik hiçbir şey iddia etmiyoruz. Hayalimiz, bağımsız deneyde de ulaştığımız verilerin teyit edilmesi." DIŞ HABERLER

İzafiyet Teorisi nedir?

Einstein tarafından ortaya konan "İzafiyet Teorisi", evrende hiçbir şeyin mutlak olmadığı, zamana ve mekâna göre değiştiği temeline dayanır. Einstein'ın vardığı sonuca göre, ışık hızı ile seyahat edilirse uzunlukların kısalması, zamanın yavaşlaması, kütlenin bir enerji demeti haline dönüşmesi mümkündür. Işık hızından daha hızlı hareket etmekse mümkün değildir. Işık hızıyla seyahat eden bir kişi için zaman yavaş geçer. Dışarıdaki insan içinse normal akar. "İzafiyet Teorisi", bu yönüyle zaman yolculuğunu tartışılır hale getirmiştir.

'Konuşmak için erken'

Prof. Dr. Erhan Gülmez (Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü): Şimdiden bir şey söylemek için erken. Özel Görelilik Kuramı, temelde ışığın hızının sabit olduğunu varsayar. Her şey bunun üzerine kuruludur. Bu kuram tamamen çökmez ama yeni bir şey bulduğumuz zaman onu da içerecek daha üst seviyede bir kanun bulmak gerekecek. Ancak bunun sonuçları, günlük hayata yansımaz. Deneyde bulunan sonuç, nötrinoların ışık hızından çok çok az hızlı gittiğini ortaya koydu. Belki ölçüm hatası vardır.
Recai KÖMÜR / SABAH

kalan karakter 460

cihan cihan

adamlar tam15bin kez denemiş tartışmak mantıksız yani geçilmiş geçmiş olsun diyelim ışığa 4.cü boyuta ne var peki bilim bunuda bulur bir gün gelir ondan sonra paralel evrenler ve yapısı yani yakından biz aslında bbg evi gibi gözetleniyozda haberimiz yok anlamına deliyor yani akılı tanımlanamaz varlıklar var ve bizim kainata daha keşfedecek çoktan daha çok şeyimiz var anlamını çıkartmamız gayet doğal o zaman big bengden öncede bilinmeyen boyutlar vardı anlamına geliyor ışığın geçilmesi tşk

Aynı Görüşte misiniz?
evet129
hayır16
cevapla 12.12.2011 20:07
bence bence

unutmayalım ki Einstein bir insandı ve insanlar hata yapabilirler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet95
hayır14
cevapla 09.12.2011 23:17
Kürşat Kürşat

Işık hızı 300,000 kilometredir eğer güneşe ışık hızıyla giden bir aracta olsaydik 7 dkda orda olurduk.
Zit yone giden iki aracin hizi 30 km/sa diyelim hangi aracta olursaniz olun diger araca baktiginizda 60 km/sa ile geldigini gorursunuz. Fakat isik hizi ile giden bir aracin zittindan gelen diger aracla (hizi isik hizindan az) baktiginizda hizi degismez hep 300.000 km/sa ile gidiyor gorursunuz. Işık hizina hergun onlarca kez sahit oluruz. Gunes isini ve evde yaktiginiz ambulun oda icersindeki gibi. Işik hizini gecmek imkansizdir gecildiginde zaman geri akar. Henuz bu hizi gecmis bir cisim tespit edilmemistir. Yuzde yuz olarak bu olcum hatalidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır26
cevapla 14.01.2012 14:07
erim erim

sana katılıyorum seninle aynı görüşteyiz diyebilirim fakat anlattığın araba örneğinin bir referansı var(yer veya yol) fakat benim merak ettiğim şu:ışık hızının neden referansı yoktur ? eğer ışık hızının bir referansı var olsa idi zıt yönde gelen ışık hızları 60 000 000 m:s olurdu ama değil???? ışık hızının referansı neden yoktur?

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır15
cevapla 20.02.2012 14:45
ebr ebr

bece çok uzunAynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır9
cevapla 15.02.2013 19:03
Metin Metin

Işık hızından hızlı bir hız olmalı dünyaya gerekli çünkü evreni tanımamız için ışık hızı yetmiyor ışık hızından daha hızlı bir hız gerekki başka galaksilere gidebilelim evrenin sonuna gidelim yıldızlara gidelim bıktık dünyaya çakılı kalmaktan

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır4
cevapla 20.01.2013 23:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

Putin Kremlin'e dönüyor
Yemen'de 40 ölü
Kaddafi'den haber var
Tutuklarken araba çarptı VİDEO
Şoför minikleri otobüsten attı VİDEO
Bu da Time'a kapak olsun!
Japon pirinçlerde radyasyon şoku
Ban Ki-Moon Erdoğan'dan özür diledi
Fatima kampa hiç gitmemiş
"Türklerle savaşamayız"
Filistin'den tarihi adım
"İsrail'i Yahudi devlet olarak tanı"
"Türk-Yunan ilişkileri" tartışılacak
Filistin'de umut
Salih döndü Yemen karıştı
Berlusconi yeraltında dünya kurmuş
Pakistan'da 10 militan öldürüldü
Ahtapot Paul'ün tahtına, kahin koyun göz koydu
Chatham House ödülü Suu Kyi'nin
İtalya'da, "Uydu düşecek" paniği
Libya'da radyoaktif şüphe
Suriye'de iç savaş uyarısı
6 kadını 2 yıl bodrumda tuttu
Kiralık katil aşık olursa
Bodruma kapattığı 6 kadından ikisini öldürdü
Esad'ın askerleri camide namazla dalga geçti
Filistin tam üyelik için BM'ye başvurdu
O çocuk konuştu!
Rabbani son yolculuğuna uğurlandı
Obama'dan Filistin'e veto
"Bin Ladin yargılanmalıydı"
Filistin'de çatışmalar başladı
Abbas başvuruda ısrarcı
5 milyon TL'ye satıldı
Son sözü ' Ben masumum' oldu
Uyduyu amatör uzay bilimci buldu
Bakan Davutoğlu: Bu platforma ihtiyaç var
Papa ilk kez memleketi Almanya'yı ziyaret etti
Sarkozy'nin adamlarının kanlı yolsuzluk davası
Nehirler taştı, 1 milyon Çinli evini terk etti
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol