5 günlük hava durumu
29 Ekim 2011 Cumartesi
Dünya nüfusu 7 milyar oluyor

Dünya nüfusu 7 milyar oluyor

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 29.10.2011  11:56
    Güncelleme : 29.10.2011  11:57

BM Nüfus Fonu verilerine göre, 31 Ekim'de dünya nüfusu 7 milyar kişiye ulaşacak.

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu verilerine göre, 31 Ekim'de dünya nüfusunun 7 milyar kişiye ulaşacağını bildirdi.

REC Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, iklim değişikliğinin günümüzde tüm dünya nüfusunu ilgilendiren en önemli sorun olduğu belirtilerek, iklim değişikliğinin sadece iklimlerde görülen gözle görülür değişiklikler değil, dünyanın ekolojik sisteminin hızla bozulması, kaynakların tükenmesi, bazı türlerin evrimleşirken, bazı türlerin tamamen yok olması anlamına geldiği vurgulandı.

Bu değişimlerin, nüfusu hızla büyüyen dünyanın, 2030 yılından itibaren nüfus artışı ve kaynak yetersizliğiyle ilgili farklı konulara çözüm arayacağını ortaya koyduğu kaydedilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu verilerine göre, 31 Ekim'de dünya nüfusunun 7 milyara ulaşacağı belirtildi.
Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 50'sinin kentlerde yaşadığı, kentlerde yaşayan nüfusun kırsal bölgelerde yaşayan nüfusa oranının Türkiye'de yüzde 80 olduğu kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyar kişi olacağı, bu artışın da gıda güvenliği, su ve diğer doğal kaynakların sürdürülebilirliği açısından büyük tehdit oluşturacağı öngörülüyor. Bu nüfusun 6,4 milyarının şehirlerde yaşayacak olması da şehirlerin üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor.

Bununla birlikte iklim değişikliğinin sonucunda etkileri daha da artarak hissedilen seller, kuraklık, sıcak hava dalgaları ve deniz suyu seviyesindeki yükselmeler, nüfus artışı ile birlikte önümüzdeki yıllarda insanoğlu için var olma ile ilgili daha ciddi sorunları beraberinde getirecek. Yaşanabilir, sağlıklı, iklim değişikliğinin etkilerine dayanıklı şehirlerin kurulması günümüzün en öncelikli konusu durumunda. Ekonominin can damarı olan şehirler ve buralardan sağlanan hizmetlerin devamlılığı küresel ekonominin sürdürülebilirliği ve ülkelerin rekabet gücünün koruması için en önemli çözüm kaynaklarından biri.''

''DÜNYA KAYNAKLARI NÜFUS ARTIŞI İÇİN YETERSİZ''

Açıklamada, 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 85'inin az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayacağının öngörüldüğü belirtilerek, ''Eğer dengeli bir gelir dağılımı hedefi ile düşük karbonlu kalkınma modeline geçiş sağlanmaz ise dünya kaynaklarının hızla artan dünya nüfusunu kaldırabilmesi mümkün olmayacak. Bunun en önemli sebebi özellikle Çin ve Hindistan olmak üzere benzeri ülkelerde yükselen orta sınıfın tüketiminin artması, doğal kaynakların beklenenden çok daha hızlı ve erken tüketilmesi'' denildi.

Bu durumun özellikle de şehirlerin bir an önce gerekli tedbirleri almasını ve eyleme geçmesini gerektirdiği vurgulanan açıklamada, hızla gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye'nin şehirlerinin de bu değişimin bir parçası olmak, hızla önlem almak durumunda olduğu kaydedildi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İSTANBUL'DA ELE ALINACAK

REC Türkiye ve Fransız Kalkınma Ajansının (AFD) 15 Kasım'da İstanbul'da ''Türkiye'de Sürdürülebilir Kentler: Düşük Karbonlu Sürece Geçiş Nasıl Yönetilir?'' başlıklı bir konferans düzenlediği belirtilen açıklamada, dünyanın örnek kentlerinden belediye başkanları ve çeşitli uygulamacıların yer alacağı konferansın 4 ana panelden oluşacağı bildirildi.

Açıklamada, konferansta kentlerin iklim değişikliğine nasıl cevap verebileceğinin ele alınacağı ''Geleceğin Kentlerine Doğru'', iklim değişikliğine dirençli kentler için bütünleşik bir planlama yaklaşımının konuşulacağı ''Sürdürülebilir Kentsel Kalkınma'', iklim değişikliği eylem planlarında planlamadan uygulamaya geçen sürecin tartışıldığı ''Söylemden Eyleme'', yerel iklim eylem planlarına finansal destek için kullanılan araçlarla ilgili dünya örneklerinin paylaşılacağı ''Sürdürülebilir Kentlerin Finanse Edilmesi'' başlıklı paneller düzenleneceği kaydedildi.

Açıklamada, panellerin sonunda Türkiye'nin çeşitli illerinden belediye başkanlarının imzalayacakları deklarasyonda Türk belediyelerinin ''iklim değişikliğinin farkında oldukları, sorumluluk almaya ve üzerlerine düşeni yapmaya hazır oldukları''nın duyurulacağı belirtildi.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

Kabil'deki intihar saldırısı
Halk yarın sandık başına gidecek
Denktaş bugün taburcu ediliyor
UCM'ye suçsuz olduğunu söyledi
ABD yardım göndereceğini açıkladı
Peru'da deprem
2 NATO askeri öldürüldü
Denizden para dolu çanta çıktı
'Erdoğan sevgisinden vazgeçmeyeceğim'
Dünyanın ilk tuz oteli
Seçim sonuçları Tunus'u gerdi
Norveç, depremzedelere çadır gönderiyor
"Şam'a büyük meydan okuma"
Sokaklar yarılarak su kanalı açılacak
Caddede yürürken başına uçak düştü
Rina kasırgası tatilcileri uçurdu
Yavrusunu 700 gün karnında taşıdı
İranlı muhalif sanatçı Vafamehr artık özgür
Bağdat'ta çifte saldırı: 32 ölü
Yüz nakli sonrası ilk açıklama: Güzelleştim
Seyfülislam Kaddafi Nijer'e ulaştı
Yeni İrlanda Cumhurbaşkanı bir şair
Yeni veliaht prens İçişleri Bakanı Nayef
Şili'de yanardağ paniği
Peru'da deprem
Ünlü aktör kadın hayranına tokat attı VİDEO
ABD büyükelçiliğine ateş açıldı VİDEO
Kaddafi işte böyle kefenlendi
Bingazi'de şeriat talebiyle gösteri
Pakistan füze denedi
İkinci Gazze filosu iddiası
Economist'ten deprem yorumu
Anne Beyonce'un ilk videosu
Sarkozy'den Yunanistan itirafı
Brezilya'da HES işgali
İngiliz polisinden PKK'ya çadır baskını
Kraliçe Victoria'nın iç çamaşırı satılıyor
Irak'ta çifte saldırı
Teksas'ta zehirli idam
İngiltere'nin en azılı seri katili
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol