5 günlük hava durumu
31 Aralık 2012 Pazartesi
İsrail'de seçimi kim kazanacak?

İsrail'de seçimi kim kazanacak?

  • yeni haber
  • TAHA DAĞLI
  • Giriş Saati: 31.12.2012  12:27
    Güncelleme : 31.12.2012  12:27
İsrail'de 22 Ocak'ta seçim var. 120 sandalyeli İsrail Parlamentosuna hangi parti kaç milletvekili ile girecek? Hükümeti kimler kuracak? Hakkında yolsuzluk davası açılacağı için istifa eden Dışişleri Bakanı Lieberman, yeni dönemde hangi bakanlık koltuğuna oturacak?

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Likut Partisi ile Lieberman'ın önderliğindeki Evimiz İsrail Partisi seçime beraber giriyor. Merkez sağı temsil eden koalisyonun adı Likud-Beyteynu. Seçimin favorisi de onlar. En çok sandalyeyi Netanyahu-Lieberman ortaklığının kazanması bekleniyor.

Knesset'te yani İsrail Parlamentosunda 120 sandalye var. Favori Netanyahu ile Lieberman dedik ancak son anketlere göre merkez sağ koalisyonu kan kaybediyor. 15 gün öncesine kadar 37 milletvekili çıkarması beklenen Likut-Beyteynu'nun son anketlere göre sandalye sayısı 33'e düştü.

Netanyahu ile Lieberman'ın oy kaybındaki en büyük etken Naftali Bennett liderliğindeki Yahudi Evi Partisinin yükselişi. Bennett ile Netanyahu arasında polemikle başlayan rekabet hafta sonu iyice kızıştı. Genç lider Bennett'in Tel Aviv'de bara gidip gençlerle bir araya gelmesi, Netanyahu'yu bile harekete geçirdi, İsrail Başbakanı da bara gidip, bira içerek, kameralara poz verdi.

Son anketlere göre Yahudi Evi Partisinin 13 sandalyesi garanti görünüyor. Bu durumda, Knesset'te İşçi Partisinin ardından 3. duruma gelmesi beklenen Bennett liderliğindeki parti, kurulacak hükümette bakanlık koltuğu alabilir.

Eski Dışişleri Bakanı Livni'nin liderliğini yaptığı Hatnua Partisinin kazanacağı sandalye sayısı 11 olarak hesaplanıyor.

Bir de İsrailli Arapların yani İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin oy oranına bakalım. Mavi Marmara gemisinde İsrail'i protesto ettiği gerekçesiyle adaylık başvurusu Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilen Hanen Zuabi'nin her ne kadar yüksek mahkemeye itiraz ettiyse de seçime girmesi zor görünüyor. Ancak son kamuoyu yoklamalarına göre Arap partilerinin meclise 10 milletvekili ile girmesi bekleniyor.

Ve yeni hükümet nasıl oluşacak. Netanyahu'nun başbakan olması halinde ki bu yüksek ihtimal, İsrail'in en önemli 3 bakanlığı olarak kabul edilen, Maliye, Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları, Netanyahu-Liberman ortaklığındaki Likut-Beyteynu koalisyonunda kalacak.

MEVCUT BAKAN MALİYE BAKANLIĞI KOLTUĞUNU KORUYACAK
3 önemli bakanlık koltuğuna kimlerin oturacağına gelince. Halen Maliye Bakanı olan Yuval Steinizt'in koltuğunda kalması büyük olasılık.

LIEBERMAN DIŞİŞLERİNDE DEVAM EDECEK
Dışişlerine gelince. Bilindiği gibi Lieberman, hakkında yolsuzluk davası açılacağı kararının ardından Dışişleri Bakanlığı görevinden istifa etmişti. Yeni dönemde Dışişlerinin başına yine Lieberman'ın geçmesi bekleniyor.

BARAK'IN YERİNE SAVUNMA BAKANI MOSHE YAALON OLACAK
En çok merak edilen konu ise Ehut Barak'ın istifasıyla boşalan Savunma Bakanlığı. En güçlü aday şu an Başbakan Yardımcısı olan Moshe Yaalon. Geçen hafta Suriye'nin kimyasal silahları ve Batı Şeria'daki yerleşim birimi inşaatlarının devam edeceği yönünde yaptığı açıklamalarıyla dikkat çeken eski Genelkurmay Başkanı Yaalon'un Savunma Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak yine de alternatifler de konuşulmuyor değil. Hakkında dava olmasaydı, Lieberman'ın bile, Savunma Bakanı olacağı yönünde iddialar yayıldı. Ancak rüşvet davası varken, Lieberman'ın Savunma Bakanlığı koltuğuna oturması hukuken imkansız. Savunma Bakanlığını, Başbakan Netanyahu'nun bizzat idare edebileceği yolunda kulis bilgileri de var.

kalan karakter 460

aceberg aceberg

bir şey değişmez

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 31.12.2012 12:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Dünya Haberleri

ABD'den kritik hibe!
Afganistan'da 10 Taliban öldü
2012 Yılbaşı Gecesi doodle'ında Türkiye sürprizi
16 yıllık maaşı kadar para buldu
"Türk pilotlar Suriye'de gözaltında"
Tuvalette doğurdu, klozete atıp kaçtı
Buzda ölüm kalım dansı
Clinton hastaneye kaldırıldı
Otobüs uçurumdan yuvarlandı: 9 ölü, 20 yaralı
Morgda ikinci kez dirildi
En kanlı gün: 397 ölü
'Hindistan'ın kızı'na gizli cenaze
Başbakan yardımcısını kovaladılar
Mübarek'in hazinesi İsviçre'de bulundu
Avusturya polisi metro saldırganı Türk'ü arıyor
Tren 6 fili biçti
Uçak tekerleğinin otoyola fırladığı an!
Nobel ödüllü biyolog Levi-Montalcini öldü
Olimpiyat yıldızına terörist soruşturması
Deniz tanrısına sahilde teşekkür
Müslümanlardan nefret ettiği için raylara atmış
Otobüsle bombalı araç çarpıştı: 20 ölü
Lieberman'a dava açıldı
Mavi Marmara'daki vekil seçime girecek
250 metrelik LCD altında keyif
Karısına önce ciğerini sonra böbreğini verdi
Doktorlar, 3.5 yıl önce 6 ay ömür biçmişti
'Öksürük şurubu'ndan ölenlerin sayısı 45'e çıktı
Hopkins ustalığı ve makyajın sihri bir arada
Olay dergiden yeni peygamber karikatürü
Ünlü İngiliz şarkıcı pasaportsuz uçamadı
Suudi diplomatı öldüren 5 kişiye idam cezası
Obama'ya göre 'başkanlığın en kötü günü'
Rusya, 3. askeri gemisini Suriye'ye gönderdi
Obama'dan son uyarı
Esed'in sarayına roketli saldırı
Hava ulaşımına sis engeli
ÖSO, Esed güçlerinin helikopterini düşürdü
En yaşlı bilim insanı öldü
Hz. Muhammed'in çizgi romanını yayımlayacaklar
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol