5 günlük hava durumu
12 Şubat 2013 Salı

Köy evine termal su

İzmir'in çiçek üretimiyle ünlü ilçesi Bayındır'da bu kez termal sevinç yaşanıyor. Dereköy ve Ergenli köylerinin Bakanlar Kurulu tarafından termal turizm alanı ilan edilmesinin ardından bölge halkı yatırım yapacak yerli ve yabancı turizmcileri bekliyor

Bakanlar Kurulu'nun geçen yıl termal turizm alanı ilan ettiği İzmir'in Bayındır İlçesi'ne bağlı Dereköy ve Ergenli'de şu sıralar heyecanlı bir bekleyiş var. Maden Teknik Arama (MTA) tarafından kazılan kuyudan çıkan yüksek mineralli sıcak su İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'ndan alınan 300 bin TL'lik hibe desteğiyle evlere getirildi. Başta cilt hastalıkları ve romatizma olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği söylenen sıcak suyu isteyen köylü evinde kullanabileceği gibi kuracağı bir turizm tesisinde de değerlendirebilecek. Ergenli köyü Muhtarı İsmail Ekeroğlu, yıllardır özlemle bekledikleri yatırımların artık önünün açıldığını belirterek; "Bölgenin turizm alanı ilan edilmesinin ardından şimdi bakanlığın hazırlayacağı yeni imar planını bekliyoruz. Plana göre de yatırımcılar gelecek. Hatta şimdiden birkaç şirket burada araştırma yapmaya başladı. İnşallah kısa zamanda bunların sayısı artacak" dedi.

BÖLGEDE ARAZİ FİYATI ARTTI
Termal turizm alanı ilan edilen bölgede İl Özel İdare kaynakları ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'ndan alınan 300 bin TL'lik hibeyle açılan 310 metrelik kuyudan 55 derece sıcak su çıktığını dile getiren Ekeroğlu, bu suyu iki köye taşıyacak ana hat borularının da döşendiğini söyledi. İsteyen köylünün evine sıcak suyu çekebileceğini kaydeden Muhtar Ekeroğlu, 400 nüfuslu Ergenli Köyünün kısa zamanda termal turizmin önemli bir merkezi haline geleceğini dile getirdi. Ekeroğlu, Bakanlar Kurulu kararı çıkmadan önce bölgede 1000 metrekare arazinin fiyatı 5-6 bin lirayken termal turizm alanı olduktan sonra aynı büyüklükte arazinin fiyatının 25-30 bin liraya yükseldiğini söyledi.

EVLER PANSİYONA DÖNÜŞECEK
Dereköy Muhtarı Necdet Yılmaz ise, termal yatırım bölgesi ilan edilen alanın iki köyü de kapsayan geniş bir arazi olduğunu belirterek, bu alana 5 yıldızlı termal otellerin yanı sıra, sağlık ve tatil köylerinin de yapılacağını söyledi. Köy evlerinin de restore edilerek butik pansiyona dönüştürülmesi yönünde çalışmalarının olduğunu ifade eden Yılmaz, "Yıllardır atıl durumda olan bu kaplıcalarımız termal turizm alanı olduktan sonra daha iyi hizmet veren yerler haline gelecek. Biz bölge halkı olarak tüm yatırımcıları buraya davet ediyoruz. Termal sudan faydalansınlar" diye konuştu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Egeli Sabah Haberleri

Yatağan'ın sembolü demir köprü yıllar sonra onarılıyor
Selçuk'ta yeni hastane için önemli bir adım atıldı
250 yıllık sarnıca salon projesi
Aydın'da ovalar göle döndü
İzmir'deki baraj dolulukları rekor seviyede
İdadik şenliği kar boran dinlemedi
EXPO sınavı
Sibel Can, rekoru geri almaya kararlı
Dağ: Dava süreci Kocaoğlu'na yaradı
Bal-Kes'in rakibi Bal-Kes
Doğal Yaşam Parkı'nı beğendiler
"Çocuklar için yalnızca AVM yetmez"
İzmir Mask Müzesi ölümsüzleştiriyor!
Hasan Karabağ, yine sözünü tuttu
Sekiz bin 500 yıllık İzmir'e altı bin sayfalık ansiklopedi
İlk imza Başkan Sındır'dan
Kadınlar pilates ile form tutuyor
Vize gecesi
Altay'ın şifresi
Dibe vurdular
Yamanlar Afrika'yı fethetti
Krizsavar Kaf Kaf
Akhisar, kasayı dolduracak
Horoz'u ateş bastı
Her yer karanlık
'İşimize bakarsak İzmir hızlı gelişir'
Ağrısız yaşam için fizik tedavi gerekli
Doğanlar Kilisesi ayağa kaldırılacak
Turizm sektöründe güldüren şikayetler
Demokrasi zirvesi
Birinci sınıf malzeme ve kusursuz bir işçilik
ESSİ'nin hedefi 20 şube daha
Kasaba ayağa kalktı
CAN AKSIN: Bir dokunduk bin ah işittik
Karta abone oldular
"Et sizden, şarap bizden" kampanyası
Yüzde 70'e varan indirimi kaçırmayın
Pırıl Pırıl gece için çok güzel bir fırsat
Crowne Plaza'da aşkınızı taçlandırın
Kırkağaç'ta Hanımeli Çarşısı açıldı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol