5 günlük hava durumu
9 Mayıs 2010 Pazar
KPSS başvuruları başlıyor

KPSS başvuruları başlıyor

  • yeni haber
  • CİHAN
  • Giriş Saati: 09.05.2010  13:28
    Güncelleme : 09.05.2010  13:32

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) başvuruları yarın (10 Mayıs) başlıyor. 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılacak olan sınava başvurular, 21 Mayıs'ta sona erecek.

2010-KPSS Lisans sadece lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programlarından mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda bulunanlar için geçerli. Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından mezun olmamış olmak koşuluyla; önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise ve dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar ise 26 Eylül 2010 tarihinde yapılacak olan sınava girecekler.

Sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerli. Sınav, 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde, Cumartesi sabah, Cumartesi öğleden sonra, Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra olmak üzere dört oturumda 81 il merkezi ve Lefkoşa'da yapılacak. Sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşacak testler uygulanacak, cevaplar cevap kâğıtlarına işaretlenecek, cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucularla okunacak ve bilgisayarla değerlendirilecek.

Başvuru hizmet ücreti 3 TL, sadece Cumartesi sabah oturumuna girecek adaylar 35,00 TL; Cumartesi sabah artı diğer üç oturumdan herhangi birine de girecek adaylar 55,00 TL; Cumartesi sabah artı diğer üç oturumdan herhangi ikisine de girecek olan adaylar 75,00 TL; tüm oturumlara girecek adaylar ise 95,00 TL ödeyecek.

Randevu alınan günde başvuru merkezine gidildiğinde; eksiksiz ve doğru olarak doldurulmuş Aday Bilgi Formu, sınav ücretinin bankaya yatırıldığını gösterir dekont, diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin aslı ya da onaylı sureti (Başvuruda, adayın diploma veya öğrenim durumunu gösterir belgesi, başvuru merkezi görevlisi tarafından kontrol edilecek, bu belgesi yanında bulunmayan adayların başvuruları kesinlikle yapılmayacak.) Nüfus cüzdanı veya fotoğraflı, onaylı bir kimlik belgesi adayın yanında bulunması gerekiyor.

2008 ve 2009 yıllarında yapılan KPSS sınavlarından en az birine lisans düzeyinde (2008 ve 2009 yıllarında KPSS'ye lisans düzeyinde başvuran adaylardan öğrenim bilgilerinde değişiklik bulunmayanlar) başvurmuş olan adaylar (eski adaylar), kılavuzun arka sayfasında yer alan banka şubelerinden birine giderek sınav ücretini yatıracaklar ve başvuru süresi içerisinde internet bağlantısı olan ve yazıcısı bulunan bir bilgisayarı kullanarak, başvuru işlemlerini, başvuru merkezine gitmeksizin kendileri yapabilecekler ya da başvuru merkezlerinden yararlanabilecek.

SINAV OTURUMLARI

Sınav, Cumartesi ve Pazar, sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturumda yapılacak. Cumartesi sabah oturumu hariç, bir oturumda bir soru kitapçığı ve bir cevap kâğıdı kullanılacak. Cumartesi sabah oturumunda, önce Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerini içeren soru kitapçığı verilecek, bu testlerin cevaplama süresi sonunda cevap kâğıtları ve test kitapçıkları toplandıktan sonra da Yabancı Dil Sınavına girecek adaylara Yabancı Dil Testi soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecek.

Cumartesi sabah oturumunda Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin cevaplandırılacağı birinci bölümün süresi iki saat (120 dakika), Yabancı Dil Testinin cevaplandırılacağı ikinci bölümün süresi bir saat (60 dakika); Cumartesi öğleden sonra oturumunun süresi ikibuçuk saat (150 dakika), Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra oturumlarının süresi ise üçbuçuk saat (210 dakika) olacak.

kalan karakter 460

Sultanlar Aşkına Sultanlar Aşkına // İSTANBUL

Bu sene cok fazla memur alimi yapilacakmis insallah kimse acikta kalmaz ve herkes atanir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 13.05.2010 19:55
battalca battalca // BURSA

hakkı olana inşallah verilir toril falan olmasa bari

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 13.05.2010 12:56
myurterim myurterim // KONYA

Sinava bende girecem dua edin arkadaslar girenler icin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır3
cevapla 12.05.2010 13:47
gelincik7 gelincik7 // ÇANKIRI

bu sene zannımca en zor kpss soruları çıkacaktır.artık çok fazla aday var.dershaneye gidemeyen adayların işi epey zor olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır8
cevapla 13.05.2010 15:29
myurterim myurterim // KONYA

Bu sene cok fazla memur alimi yapilacakmis insallah kimse acikta kalmaz ve herkes atanir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 12.05.2010 13:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Cepten matematik öğrenmek!
7 kıtanın kalbi Fatih'te atıyor
Rektörden öğrencilere: Kendinizi iyi tanıyın
Eğitime bir okul daha kazandırıldı
Işık, burs oranlarını yükseltti!
İngilizcede üstün başarı
İstanbul'da yarın okullar tatil
Ödüle SBS'de ek puan
LYS'ye başvurular başladı
Üniversitede ikinci maraton
YGS sonuçları için tıklayınız
Gelecek için e-öğrenme
YGS sonuçları açıklanıyor
'İstanbul'a yeni üniversite
Devler Robertli gençlerin peşinde
Üniversitesiye ödül
Bolu Fen Lisesi şampiyon oldu
YGS sonuçları açıklanıyor
Öğrenciler SBS'ye 'hayır' dedi
Bilgi yarışmasında BİLFEN birinci
İTÜ'den ilk hidrojen enerjili tekne
Çocuğunuz dünyaya nereden bakıyor?
Satranççılardan 4'ü altın 12 madalya
Geleceğin mesleği "Biyoenformatik"
MEB'den özel okul öğrencisine yardım
Dansözlü okul eğlencesine soruşturma
Trajedinin gölgesinde sınav
Özcan'dan sınavsız üniversite müjdesi
YGS sona erdi
YGS yarın yapılacak
YGS'ye girecek adaylara öneriler
Ek başvuru süresi sona eriyor
YGS'ye girecekler dikkat!
Sınav kafanızı karıştırmasın
YGS pazar günü yapılacak
Bölümlere geçiş nasıl olacak?
SBS'ye başvurular sona eriyor
YGS'ye girecek adaylar dikkat
Doğa Koleji'ne teknoloji ödülü
'Dofus'da level atlatma karşılığı para sızdırdı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol