5 günlük hava durumu
6 Temmuz 2010 Salı

'ten lerine " turu"

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 06.07.2010  16:43
    Güncelleme : 07.07.2010  09:41
, lerini, ''bilgi ve deneyimlerini artırmak'' amacıyla hem ları kesilmeksizin hem de ayrıca ''ek maaş'' ödeyerek na göndermeye hazırlanıyor.

Alınan bilgiye göre, YÖK, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 39. maddesi kapsamında Yurtdışına Gönderilecek Öğretim Üyelerine Yükseköğretim Kurulu Tarafından Sağlanacak Desteklere ilişkin Usul ve Esaslar çerçevesinde, devlet üniversitelerinden yurtdışına öğretim üyesi gönderilecek.

YÖK'ün hazırladığı , öğretim üyelerinin en az 1, en fazla 3 ay süreyle yurtdışında lendirilerek eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine katılımlarını teşvik etmek, uluslararası çalıştay, yayın, seminer başta olmak üzere her türlü bilimsel çalışmalarını özendirmek ve uluslararası deneyim kazanmalarını sağlamak amacını taşıyor.

Proje, devlet üniversitelerinde tam zamanlı olarak çalışan profesör, doçent veya yardımcı doçent kadrosundaki öğretim üyelerini kapsıyor. Projeden, son üç yıl içinde kamu kaynağı kullanarak bir aydan uzun süreli bulunmamış öğretim üyeleri yararlanabilecek.

Projeden yararlanabilmek için, halen bir devlet üniversitesinde tam zamanlı profesör, doçent veya yardımcı doçent kadrosunda çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğretim üyelerinin yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumundan veya araştırma merkezinden ''Misafir Araştırmacı'' veya dengi bir statüde kabul alması gerekiyor. Ayrıca, öğretim üyesinin görev yaptığı enstitü, fakülte veya yüksekokulun uygun görüşü de isteniyor. Erkek adayların askerlikle ilişkisi bulunmaması gerekiyor. Proje kapsamında görevlendirme süresi en az 1, en fazla 3 ay sürecek.

ÇALIŞMA PLANI İSTENECEK
Adaylardan başvuru sırasında, ''özgeçmişleri ve yaptıkları bilimsel çalışmalar, üniversite rektörlüğünün teklif yazısı; enstitü/fakülte/yüksekokul yönetim kurulu kararı, yurtdışına gönderilecek öğretim üyeleri ile ilgili takip formu, öğretim üyesine ne tür imkanlar sağlanacağı ve hangi sorumlulukların beklendiğinin açık biçimde ifade edildiği ''misafir araştırmacı'' veya dengi statüde bir programa kabul edildiğine dair yurtdışındaki yükseköğretim kurumundan veya araştırma merkezinden aldığı kabul belgesi, görevlendirme süresi içinde yapacağı akademik faaliyetleri ayrıntılı biçimde ifade edildiği bir çalışma planı isteniyor.

YÖK BELİRLEYECEK
Yurtdışına gönderilecek öğretim üyelerine, yurtiçindeki maaşlarının yanı sıra ''yurtdışı maaşı'' da ödenecek. Öğretim üyelerine belirlenen süreler dışında ve bu proje kapsamında herhangi başka bir ödeme yapılmayacak. Öğretim üyelerinin ayrıca yurtdışına gidiş-dönüş uçak bilet ücretleri ve sağlık sigortaları da ödenecek.

Rektörlükler, YÖK'e hangi öğretim üyelerinin gideceklerine ilişkin teklif gönderecek. Teklifler YÖK Yürütme Kurulunda görüşülecek. Yurtdışına gönderilmesi uygun bulunan öğretim üyelerine yapılacak ödemeler için gerekli olan tutar ilgili Rektörlüğe aktarılacak.

Yurtdışında görevlendirilmesi uygun bulunan öğretim üyelerine, ödemeler aylık olarak ilgili Rektörlüklerce yapılacak.

MAAŞ MİKTARLARI
Öğretim üyelerine gidecekleri ülkeye göre ödenecek ''aylık destek maaşı'' miktarları şöyle:
''ABD 2 bin 400 dolar, Almanya 2 bin 100 Avro, Avustralya 1400 dolar, Avusturya 1900 Avro, Belçika 2 bin Avro, Danimarka 1600 Avro, Finlandiya 1600 Avro, Fransa 2 bin 200 Avro, Hollanda 2 bin 200 Avro, İngiltere 1800 Avro, İspanya 2 bin 200 Avro, İsveç 1500 Avro, İsviçre 2 bin 100 Avro, İtalya 2 bin Avro, Japonya 2 bin 500 dolar, Kanada 2 bin 100 dolar, Kazakistan 950 dolar, Kırgızistan 950 dolar, Moğolistan 950 dolar, Norveç 1500 Avro, Özbekistan 950 dolar, Rusya Federasyonu (Kırım, Tataristan, Çeçenistan, Dağıstan) 950 dolar, Tacikistan 950 dolar, Türkmenistan 950 dolar, Ürdün 1800 dolar, Yeni Zelanda 1800 dolar, diğer ülkeler 1800 dolar.''

ÖĞRETİM ÜYELERİNİN YÜKÜMLÜLÜKLERİ
Projeden yararlanacak olan öğretim üyelerinin bazı yükümlülükleri de bulunacak. Bu çerçevede, öğretim üyeleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 79. maddesi gereği görevlendirme süresi bitiminde yol süresi hariç 15 gün içinde görevlerine başlamakla yükümlü olacaklar.

Görevlendirme süresi dolduğunda Türkiye'ye dönerek süresi içinde görevine başlamayanlar istifa etmiş sayılacak. Bu program kapsamında görevlendirme süre uzatımı talebinde bulunulamayacak. Proje kapsamı dışında görevlendirme süresinin uzatılması veya yıllık izin sürelerinin yurt dışında kullanılması ilgili mevzuat hükümlerine tabi olacak.

Yurtdışında görevlendirilmesi uygun bulunan öğretim üyeleri, yurtdışında kaldıkları süre içinde yaptıkları çalışmalarla ilgili faaliyet raporlarını, göreve başladıktan itibaren bir ay içinde Rektörlüğe iletecek. İstenmesi halinde bu raporlar YÖK'e de gönderilecek.

Etiketler : , , , , , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

SBS 8. sınıf sonuçları açıklanıyor
Özel yetenekle öğrenci alınacak
Araştırma görevlisi aranıyor
Servetini eğitime yatırdı
KPSS'ye girecekler dikkat!
YÖK Başkanının katılacağı tören ertelendi
Akdeniz Bölgesi’nin ilk planetaryumu
Minik Başbakan'ın isteği üç ay sonra gerçekleşti
İşte 'SBS'nin yerine getirilen yeni sınav
Milli Eğitim Bakanı Çubukçu: Sınavlar 4 yıl sonra kaldırılacak
"Kalite artıyor"
KPSS'de son hafta!
Okan Üniversitesi'ne kalite belgesi
Kim nasıl etkilenecek?
Sevgi Yumağı ayakta alkışlandı
SBS'de yeni düzenleme
Maraton bitiyor sıra tercihlerde
LYS heyecanı sona erdi
Hapiste 4 kep havaya fırlatıldı
LYS heyecanı sona erdi
LYS-3 sınavı yarın yapılacak
LYS'de son 2 oturum
Üniversiteler yabancı öğrenci alacak
80 Amerikalı öğretmen yollara düştü
YÖK Genel Kurul toplantısı ertelendi
Üniversitelerde sınavsız giriş için ortam hazır
Alman liseliler 'Sosis Günü'nde hasret giderdi
Köyde öğrencilerle yaz tatili
Uluslararası ayrıcalık
Türkiye'yi düşündüğümden gelişmiş buldum
Üçüncü oturum sona erdi
12.5 liraya tatil imkanı
LYS-5 yabancı dil sınavı sona erdi
MEB'den kadro açıklaması
Türkiye'de eğitim "asık yüzlü"
LYS yarın yapılacak
"Bu bir sınıf geçme sınavı değil"
Öğrenciler yarın karne alacak
"Eğitim İzleme Raporu 2009" açıklandı
"3 aylık yaz tatili kısaltılmalı"
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol