5 günlük hava durumu
27 Eylül 2010 Pazartesi
Emniyet Genel Müdürlüğü milli eğitim bakanlığı Okul servisi şoför

Okul servislerinin denetimi

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 27.09.2010  09:38
    Güncelleme : 27.09.2010  09:39

, işbirliği içinde, öğrencilerin trafikte can güvenliğinin sağlanması amacıyla, okul servis araçlarını, lerini ve rehber personeli belirlenen hususlar doğrultusunda denetleyecek.

, geçen hafta başlayan yeni eğitim-öğretim döneminde öğrencilerin ve okul taşıtlarının karıştığı trafik kazalarının önlemek ve çocukların güvenli bir trafik ortamında eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla tedbirlerin alındığı bir genelge hazırladı.

Genelgeye göre, 2010-2011 eğitim ve öğretim dönemi süresince okulların giriş ve çıkış saatleri takip edilerek, önem arz eden kavşak ve mahallelerde öğrencilerin güvenliklerini sağlamak amacıyla ekip veya personel görevlendirilecek.

Emniyet personel ile okul idarecilerinin de takip edecekleri hususlar belirlendi.

Buna göre, okul servis araçlarının, başta Karayolları Trafik Kanunun olmak üzere Karayolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği hükümlerine uyup uymadıkları, belediyelerce düzenlenen, ''Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi'' ve ''Okul Servis Aracı Bakım ve Onarım Takip Formu'' bulunup bulunmadığı, okul servislerinde ''Okul Taşıtı'' yazısı ile ''Dur'' kırmızı ışık veren lambanın araç üzerinde ve çalışır vaziyette olup olmadığı kontrol edilecek.

Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinin taşınması sırasında araçlarda rehber personel bulundurulacak. ve rehber personel yönetmelikte belirtilen şartları taşıyacak.

Şoförün başta hız, kavşaklarda geçiş önceliği, indirme ve bindirme kurallarına riayet edip etmedikleri olmak üzere trafik kurallarına ve yükümlülüklerine uyup uymadıkları, şoförün araçta sigara içip içmediği ile içilmesine müsaade edip etmediği gibi konular hassasiyetle incelenecek konular arasında yer alıyor.

Ayrıca, kapıların şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik veya araç şoförü tarafından elle kumanda edilebilir şekilde olup olmadığı, aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunup bulunmadığı ile kullanıp kullanılmadığı, taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınıp taşınmadığı konuları üzerinde hassasiyetle durularak, arıza, aykırılık ve eksikleri görülen hususlar hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak.

Okul servis aracı ve şoförleri üzerinde yapılan her trafik kontrolünde ''Okul Servis Aracı Denetim Formu'' periyodik olarak doldurulacak. Cezai müeyyide uygulanması veya ilgili yönetmeliğe göre olumsuzluk tespit edilmesi halinde formun bir sureti ilgili okul müdürlüklerine gönderilmek üzere okulun bağlı olduğu il-ilçe milli eğitim müdürlüğüne, bir sureti de servis aracının bağlı olduğu odaya en geç 7 iş günü içerisinde gönderilecek.

Servis şoförlerinin sürücü belgesi ceza puanları ''www.turkiye.gov.tr'' internet adresinde ''Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama'' bölümünden yayımlandığı için okul idareleri veya okul servis araçları kiralama komisyonları tarafından buradan öğrenilebilecek.

İlgili yönetmelikler gereği Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içinde yeni eğitim-öğretim döneminde okul geçidi görevlilerinin tespiti, eğitimi ve görevlendirilmeleri ile ilgili çalışmalar yürütülecek.

Trafik hizmetlerinde görevli ve yetkili kurum ve kuruluşlarca okul ve çevrelerinde yol ve trafik durumu ile meydana gelen trafik kazalarına ait sonuçlar değerlendirilecek. Hız sınırlarına ve diğer trafik kurallarına uyulmasını sağlamaya yönelik yatay ve düşey işaretlemeler ile fiziki tedbirlerin alınması gereken yerler tespit edilerek yolun yapım ve bakımından sorumlu olan kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilecek.

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

İşte sınav takvimi
MEB müjdeye hazırlanıyor
KPSS yerine 'Alan Sınavı' geliyor!..
Birinci sınıflara deneyimli öğretmen
Okullara 'müze' geliyor
Okumayı öğrenmeden uçmayı öğreniyorlar
Okul yöneticileri başarılı öğretmenlere görev versin
Sonuçlar yarın açıklanacak
Sanat zekâyı geliştiriyor
TED Koleji Kıbrıs'ta
Yabancı dil seferberliği
Başvurular başladı
İlk ders zilini Bakan Çubukçu çaldı
Yeni ders yılı yeniliklerle başlıyor
Galatasaray İTM'den burs imkanı
Ders zili yarın çalıyor
"ÖSYM'ye yeni bir şekil vereceğiz"
Çocukların okul korkusu
Çubukçu'dan "ilk ders" genelgesi
Öğretmenlere 540 TL'lik hazırlık ödeneği
KPSS incelemelerine devam
Ders zili Pazartesi günü çalıyor
İnceleme matbaada yoğunlaştı
MEB'den genelge
ÖSYM'de 'böcek' arandı
Öğrenciler balık tutup meyve-sebze ekecek
Minikler okula başladı
YÖK Başkanı Özcan: ÖSYM yakında değişecek
Lise son öğrencilerine müjde!
Minik öğrenciler için zil çaldı
Açıköğretim kayıtları başladı
Velilere okul öncesi uzman uyarısı
İlk ders zili 14 Eylül'de
ÖSYM'de yeni düzenlemeler
Rektör aranıyor
YÖK Başkanı konuştu
İSMEK'e kayıtlar 13 Eylül'de başlayacak
ÖSYM'nin ertelediği sınavlar
Eğitimde ilk gün çok önemli
ÖSYM Başkanı açıkladı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol