5 günlük hava durumu
22 Şubat 2011 Salı

Okula devamsızlığı için "veli izni" şart!

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 22.02.2011  12:00
    Güncelleme : 22.02.2011  12:01

Bakanı , lise öğrencilerinin velilerinin okul müdürlüklerine yazılı olarak başvurmaları halinde beyan edecekleri sürenin ''özürlü devamsızlık'' olarak değerlendirilmesi, veli dilekçelerinin özür belgesi gibi işlem görmesi talimatı verdi.

Çubukçu, lise öğrencilerinin okula devamsızlıkları ile ilgili genelge yayımladı. Genelgede, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin özürlü devamsızlıkları ile ilgili yönetmelik hükümlerinin uygulanmasında tereddüte düşüldüğü yönünde Bakanlığa bilgiler geldiğini belirten Çubukçu, Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliğinin konuya ilişkin maddesini hatırlattı.

Yönetmelikte, ''Ders yılı içinde toplam 20 gün okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler notları ne olursa olsun başarısız sayılır'' ve ''Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Kaza, ölüm, doğal afet, yangın, göz altına alınma, tutuklanma ve uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalık nedeniyle yapılan devamsızlıkların özürlü devamsızlıktan sayılabilmesi için özrün resmi kurumdan alınacak belge veya resmi/özel sağlık kurum veya kuruluşlarınca düzenlenecek raporla belgelendirilmesi ve özrü takip eden 5 iş günü içinde okul yönetimine bildirilmesi gerekir. Zorunluluk hallerinde özrün bildirim süresi okul yönetimince uzatılabilir'' hükümleri yer aldığına işaret eden Çubukçu, şunları kaydetti:

''Ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan son sınıf öğrencilerimizin Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı'na hazırlanmakta oldukları göz önünde bulundurularak, sınav streslerinin azaltılması, derslere motivasyonlarının sağlanması ve sınavlara psikolojik olarak daha rahat girmeleri amacıyla bu öğretim yılına mahsus olmak üzere yönetmelikte belirtilen toplam süreyi aşmamak kaydıyla öğrenci velisinin okul müdürlüğüne yazılı olarak başvurması halinde beyan edeceği sürenin de özürlü devamsızlık olarak değerlendirilmesi ve veli dilekçesinin özür belgesi gibi işlem görmesi öğrenci ve velilerine moral kazandıracaktır.''

Yönetmeliğe göre öğrenciler 20 gün özürsüz, 25 gün de özürlü devamsızlık yapabiliyor. Özürlü devamsızlık için yönetmelikte belirtilen durumlar için resmi belge, rapor alınması gerekiyor. Ancak genelgeyle, resmi rapor alınmasına gerek kalmadan öğrenciler velilerinin izniyle 25 güne kadar devamsızlık yapabilecek. Böylece öğrencilerin resmi belge, rapor almadan devamsızlık yapabilecekleri toplam süre 45 gün olacak.

Etiketler : ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

KOSGEB ile YÖK arasında işbirliği
Sınav kadrosu güçlendiriliyor
"Norm Kadro Yönetmeliği" yeniden düzenlendi
Unutulan çocuk oyunları
"Ana-Kız Okuldayız" kampanyası
"Eğitimde Anadilin Kullanımı" raporu
YGS ertelenecek mi?
Üniversiteler personel alıyor
Alkol ve sigarayı sordular
Milli Eğitim Bakanı konuya el attı
Yaşar'ın hedefi eğitim turizmi
Özcan, soruşturma açılmasını istedi
Türk öğrenciler sınavdan geçecek
Çubukçu’dan atama açıklaması
YÖK'ün "çok öten" horozu öğrenciye teslim
Rize'de eğitime kar engeli
TEV'den "Üstün Başarı Bursu"
Üç okula 125 okul
Öğretmene uyarı veliye müjde
YÖK Başkanı Özcan polise karşı
Şubatta atama yok
"Şubat'ta öğretmen ataması yok"
MEB'e kadın genel müdür
Eğitime kar engeli
"Meşhur hocalara kapıları açmamız lazım"
Kişiye özel online sınav dönemi
Okul zili çaldı
Yarıyıl tatili uzatıldı
Tatile çıkmak yerine okullarını boyadılar
YGS'ye 1 milyon 692 bin aday başvurdu
ÖSYM yeniden yapılandırılıyor
Çubukçu'dan uyarı!
İzmir Ekonomi Üniversitesi Avrupa liginde
Dijital devrim duvarları yıkıyor!
Özel okullar sınav istiyor
Başkan'ın horozları internette
Pazartesi günü ders başı!
İstanbul'un eğitimine kadın eli
THY, SBS birincilerini havacılığa teşvik ediyor
Prof. Coşkun: Özcan'ın çabalarını destekliyoruz
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol