5 günlük hava durumu
8 Haziran 2011 Çarşamba
MEB'den "Sanal Bilgisayar Eğitimi"

MEB'den "Sanal Bilgisayar Eğitimi"

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 08.06.2011  12:00
    Güncelleme : 08.06.2011  12:05

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bilişim kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla isteyen kişilerin internet üzerinden uzaktan eğitim yoluyla ücretsiz bilgisayar dersi alabilmelerine imkan veren platform oluşturdu.

Edinilen bilgiye göre Bakanlık tarafından bilişim teknolojilerinin eğitim-öğretimde daha etkin kullanılabilmesi amacıyla başlatılan FATİH Projesi kapsamında yeni bir proje daha hayata geçirildi.

MEB'in internet sitesinde hizmete başlayan ''Kursiyer.Net'' isimli uzaktan eğitim platformu ile isteyen herkes ücretsiz olarak bilgisayar programları ile ilgili video dersleri izleyerek bilişim alanında kendini eğitebilecek.

Proje hakkında değerlendirmede bulanan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, projenin çıkış noktasına değinerek, ''İlk çıkış amacımız engelli vatandaşlarımızdı. Hiçbir yere gidemeyen vatandaşlara buradan bilgisayar eğitimi alarak kendilerine bir iş alanı oluşturabilmek istedik'' dedi.

Ailelerin çocuklarına bu siteyi rahatlıkla önerebileceklerinin altını çizen Çubukçu, sitenin oldukça güvenilir olduğunu, reklam içermediğini söyledi.

''KULLANICI SAYISI 5 MİLYONA ÇIKTI''

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Bilişim Hizmetleri Daire Başkanı Volkan Akçay, Kursiyer.Net projesinin insanların bilişim kültürünü ve bilgisayar okur-yazarlığını kullanımını artırmayı amaçladığını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'nun talimatıyla dört ay önce hizmete açılan platforma ilginin çok büyük olduğunu vurgulayan Akçay, kullanıcı sayısının 5 milyona çıktığını söyledi.

''Herkesin bilişim kültürünü yaygınlaştırmak istiyoruz'' diyen Akçay, bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilen Kursiyer.Net platformuna isteyen herkesin istediği zaman dahil olabileceğini, istediği kadar dersleri tekrar izleyebileceğini anlattı.

Kişilerden siteye girerken parola, üyelik talebi istenmediğini belirten Akçay, platforma çok hızlı bağlanılabildiğini, bilgisayar programlarından Microsoft Office, Photoshop, Powerpoint, Excel, Qark, Adobe Indesign gibi programların uygulamalı olarak anlatıldığını söyledi.

Akçay, ''Dersler burada hiç bilmiyormuşsunuz gibi anlatılıyor. Dersleri ne kadar sürede anlıyorsanız o kadar tekrarlayarak izleyebiliyorsunuz. Bilgisayar bilgisi olmasa bile kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına office eğitiminden yazılım eğitimine kadar bütün eğitimleri tek başına yapabiliyorsunuz'' diye konuştu.

Bu derslerin piyasa değerinin kişi başına yaklaşık 25 bin Avro olduğunu belirten Akçay, ''Kendi imkanlarıyla bu dersleri almak isteyenler 2 bin saat vakit ve 25 bin Avro ayırmaları gerekiyor'' dedi.

SİTEYİ EN YOĞUN KULLANAN İLLER

Uzaktan eğitim platformunun ''sanal öğretmen'' haline geldiğini ifade eden Akçay, Kurisyer.Net'e büyük ilgi olduğunu, öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde derslerin takip edildiği bilgisinin kendilerine ulaştığını kaydetti.

Şu ana kadar siteye en yoğun girişin Ankara, Gaziantep, Van, İstanbul ve Çanakkale illerinden olduğunu belirten Akçay, bilgisayar eğitimi almak için bu siteye 64 ilden kullanıcının ziyaretçi olarak girildiği bilgisi verdi.

Akçay, sitenin günlük ortalama 2 bin kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini belirterek, bu girişlerin 700-800'ünün okullardan geldiğini ifade etti.

Platformad yer alan yazılımların sürekli güncellendiğini anlatan Akçay, ''En son çıkan yazılımlar neyse ders haline dönüştürülüp platforma atılıyor'' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın ''e-okul'', ''MEBBİS'' gibi modüllerinin genellikle yanlış kullanıldığını belirten Akçay, bu hizmetlerin nasıl kullanıldığına ilişkin olarak da öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik derslerin olduğunu söyledi.

Akçay, uzaktan eğitim platformunda yer alan derslerin online izlenebileceği gibi bilgisayara indirilerek de takip edilebildiğini sözlerine ekledi.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

4 adaya özel LYS
KPSS'ye başvuruda ikinci ek süre
"Çocuk üniversiteleri" toplanıyor
İÜ devlet konservatuvarına 30 öğrenci alınacak
Okullara seçim tatili
Öğretmenler artık "kadrolu" atanacak
Türkiye'nin Erasmus başarısı
Eğitime İMKB desteği
LYS adaylarına ek süre
Öğrencilere en sağlıklı eğitim
Oxford'a rakip geliyor
Simav'daki eğitime ara sona erdi
SBS sona erdi
Abdullah Gül için 1'er milyon lira
SBS sona erdi
"Zor velilerle" başa çıkmanın yolu
LYS adaylarının dikkatine!
SBS yarın yapılacak
YÖK'ten Demir açıklaması
15 bin öğretmen daha atanacak
TOBB ETÜ öğrencileri iş dünyasıyla temasta
Öğrenciler hafta sonu sınavda
250 bin sözleşmeliye tayin hakkı
Kadir Has, işbirliği anlaşması imzaladı!
Okan'da mezuniyet sevinci yaşandı
İTÜ Bilim Merkezi Yaz Okulları başlıyor
Özel üniversitelere yeşil ışık
Yarın 30 bin öğretmen atanacak
KPSS için son şans!
İstanbul Aydın Üniversitesinden deprem araştırması
Depremzedelere KPSS müjdesi
ÖSYM'den yeni uygulama
Görevde yükselme sınavları birleşti
Yurt dışından İmam Hatip'e büyük ilgi
Sınavsız üniversite fırsatı
"YÖK'ün görev ve rolü değişmeli"
ÖBBS bu yıl ilk kez uygulanacak
ÖSYM'den ALES açıklaması
Bu okulda "tembel öğrenci" yok
7 öğrencisi birden ilk 100'de
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol