5 günlük hava durumu
7 Temmuz 2011 Perşembe
SBS sonuçları açıklandı

SBS sonuçları açıklandı

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 07.07.2011  09:33
    Güncelleme : 07.07.2011  10:00

İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.

SBS'ye giren adaylar sınav sonuçlarını ve Ortaöğretim Yerleştirme Puanı'nı (OYP) Milli Eğitim Bakanlığı'nın ''www.meb.gov.tr'' internet adresinden öğrenebilecek. 2011 yılı OYP'ye göre dereceye giren ilk 10 öğrenci şöyle:

SBS PUANINIZI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

1. Sinem Sınmaz İzmir Mehmet Seniye Özbey İlköğretim Okulu öğrencisi, 499.242 puan
2. Emre Kızıltuğ Manisa Özel Şehzade Mehmet İlköğretim Okulu öğrencisi, 499.063 puan
3. Yağmur Kasap Bursa Özel Emine Örnek İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.918 puan
3. Seniha Begüm Şentop İstanbul Özel Çamlıca Coşkun İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.918 puan
4. Ayhan Okçal İstanbul İstek Özel Acıbadem İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.829 puan
5. Deniz Sönmez İstanbul ÖZEL Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.603 puan
6. Abdullah Sami Koç Konya Özel Mehmet Özdemir İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.534 puan
7. Büşra Fidanoğlu Osmaniye Özel Nuri Çomu İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.325 puan
8. Ilgın Yaren Demirkesen İstanbul Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.306 puan
9. Yiğit Korkmaz Giresun Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencisi, 498.161 puan
10. Berat Mert Albaba Ankara Gölbaşı Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Okulları öğrencisi, 498.056 puan.

SONUÇLARA GÖRE SAYISAL BİLGİLER

İlköğretim 8. sınıf SBS'ye 1 milyon 70 bin 445 aday başvurdu. Bu adaylardan 1 milyon 54 bin 508'i sınava girdi. Sınava girmeyen aday sayısı 15 bin 931 iken, sınavı iptal edilen aday sayısı 6 olarak tespit edildi.

Sınavda, toplu kopyadan iptal edilen test, toplu kopyadan bazı testleri iptal edilen aday olmazken, ikili kopyadan iptal edilen test sayısının 460, ikili kopyadan bazı testleri iptal edilen aday sayısının ise 392 olarak belirlendiği bildirildi.

İlköğretim 8. sınıflar için düzenlenen SBS'de bu yıl tüm soruları doğru yapan öğrenci sayısı 921 olarak belirlendi. 2011 SBS-8'de sınıf puanı 500 Olan öğrenci sayısının 583 olduğu belirtildi.
İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıflarda düzenlenen SBS'lerde tüm Soruları doğru yapan öğrencinin bulunmadığı bildirildi.

2011 OYP'ye göre tercih yapabilecek öğrenci sayısı (196 Puan ve Üzeri) 1 milyon 9 bin 569 olarak belirlendi.

OKUL TERCİHLERİ YARINDAN İTİBAREN ALINACAK

Bu yıl ilköğretim 8. sınıfı tamamlayarak, sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına devam edecek olan OYP'ye göre yerleştirilecek.

MEB'den yapılan açıklamada, OYP'ye göre yapılacak tercih ve yerleştirme işlemlerinde, geçmiş yıllara göre bazı farklı uygulamalar söz konusu olduğundan, yöneticilerin, velilerin, öğretmenlerin ve öğrencilere rehberlik eden diğer ilgililerin, ''http://oges.meb.gov.tr'' adresinde yayınlanan tercih ve yerleştirme e-kılavuzunu özenle ve dikkatle okumaları gerektiğini vurgulandı.

''Özellikle, Tercih Listesinin bir kez düzenleneceği, daha sonra ikinci bir tercih ve/veya düzeltme işlemi yapılmayacağı, tüm yerleştirme işlemlerinin bu tercihe göre yapılacağı dikkate alınarak tercihlerin özenle ve dikkatle yapılması gerekli görülmektedir'' denildi.

Geçen yıl uygulanmaya başlanan yedek liste uygulanmasında yeni bir düzenleme ile okulların yedek kayıt listesinde yer alacak öğrenci sayısı artırılmış ve bir öğrencinin birden fazla okulun yedek listesinde yer almasına imkan sağlandığı belirtildi.

Öğrenci velisi tarafından yerleştirme işlemleri için tercihler 8–20 Temmuz 2011 tarihleri arasında en fazla 12 tercih olmak üzere http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak elektronik ortamda yapılacak.

Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan ''Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu''nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.
Tercihler okul müdürlüğü tarafından elektronik olarak onaylanacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercih başvurusunun sadece 1 kez yapılacağından ve başvuru işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden öncelik sırasına ve bir önceki yıl okul taban puanlarına dikkat edilerek yapılması gerektiğinin altı çizildi.

OYP'si 196 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler 12 tercihe kadar başvuru yapabilecek.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 26 TEMMUZ'DA

OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2011 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini öğrenebilecek.

Yerleştirme işlemi yapılarak öğrencilerin asil ya da mülakat hakkı kazandıkları tercihleri belirlendikten sonra, herhangi bir tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştikleri tercihten daha üstteki tercihleri ile herhangi bir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin tüm tercihleri dikkate alınarak yedek yerleştirme yapılacak.

Yerleştirme sonuçları açıklanınca tercihlerinden birini asil olarak kazanan öğrenci, 1–5 Ağustos 2011 tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar asil olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Kayıt yaptırmamaları durumunda öğrenciler bu haklarını kaybedecek. Öğrencilere ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. OYP'ler öğrencilerin 2009, 2010 ve 2011 yıllarında girmiş oldukları SBS ve bu yıllarda okullarında gösterdikleri başarının tümünü yansıtıyor.

kalan karakter 460

tülay tülay

sizden daha önceki senelerde yaptığınız gibi 2011 sbs başarı sıralamasında ilk 100 okul listesini yayınlamanızı bekliyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır1
cevapla 10.07.2011 16:47
rocksever rocksever

Evet..Daha önce de Sabah aracılığıyla SBS puanına göre Türkiye'de ilk 100 okul listesi yayınlanmıştı.Bu yıl da Sabahtan böyle bir olaya öncülük etmesini bekliyoruz. Ancak 2009'da sıralama Ham puana göre yapıldı,2010'da sanırım OYP'ye göre yapılmıştı. Aslında yıllık performansı en sağlıklı bir şekilde ortaya koyan 8.sınıf puanına göre yapılması gerekir. Milli eğitimlerin bazıları sitesinde sınıf puanlarına göre okulları listelemişler.

Sabah gazetesi olarak 8.sınıf puanına göre okulların başarı sıralamasını yayınlarsanız, ilk 100 okul yada en azından ilk 50 okul bilgilerini bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Her okul atıp tutuyor şu kadar 500 çıkardık diye biz ortalamalarını merak ediyoruz.
Teşekkürler..

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır0
cevapla 05.08.2011 17:59
aslı aslı

ben bir veliyim sınav sistemi bizi çok yordu her sene cocuklara dershane ev okul üçgeninde bıraktık başarılı çoçuk tek sınavlada yaptı bu işi üç sınavlada yapamayan coçuk larda oldu sistem bizim coçukları vurdu deneme tahtası gibi denenmekten yorulduk artıkkkkkkk

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır3
cevapla 07.07.2011 10:09
demet demet

öncelikle yukarıdaki bilgiler için teşekkürler. çok mutluyum istediğim yer tutuyor... fakat sbs sisteminin kaldırılması ne kadar doğru bilmiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 07.07.2011 18:54
büşra büşra

bu sbs yi çıkaranın ellerini öperim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 07.07.2011 12:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

YÖK Başkanı Özcan: "Çok sevindim"
SBS birincisi İzmir'den
Hemşehrilerin devir teslimi
Sektöre özel iş ingilizcesi
Vakıf üniversiteleri "servet" istiyor
Sağlığın yanına hukuku ekledi
Öğretmen atamaları gerçekleşti
STS sonuçları açıklandı
CERN'de çalışacak bilim insanlarına büyük destek
ÖSYM'den sürpriz başörtüsü kararı
SBS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Öğretmen atamaları yarın yapılacak
Galatasaray İTM Online Burs Yarışması
Üniversitelerin kontenjanları arttı
ODTÜ'de mezuniyet şov
KPSS, bu hafta sonu yapılacak
İşte en iyiler...
Üniversite kaydında belge harcı kalktı
SBS'de tercihler yine tek liste oldu
"Öğrencilerden kaçmıyorum" mesajı
Ortaöğretim kurumlarına kayıt
YÇS Pazar günü yapılacak
YURTKUR'dan açıklama
Üniversiteler yarın "karne" alacak
NBA'e uzanan bir başarı hikayesi
Yaşar Üniversitesinde 4 yeni bölüm açıldı
KPSS'ye girecekler dikkat!
Dünya vatandaşı gençler yetiştiriyor
Miniklerin gösterisi ilgiyle izlendi
Lise öğrencilere müjde!
LYS soru ve cevapları internette
Özel okullardan skandal uygulama
Işık Üniversitesi 12’nci mezunlarını verdi
Başarılı öğrenci kapma yarışı
Minik satranççılar umut verdi
İTÜ, kaliteyi Kuzey Kıbrıs'a taşıyor
Beykentlilerden defileli mezuniyet
Şehit çocuklarına ücretsiz eğitim imkanı
LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Skandallar dizisinde son halka
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol