5 günlük hava durumu
13 Mart 2012 Salı

Öğrencilere ücretsiz dershane imkanı

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 13.03.2012  11:56
    Güncelleme : 13.03.2012  12:06

Van'da meydana gelen depremlerden sonra Valilik ile Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı ''Van Eğitime Yeniden Evet Diyor'' projesiyle toplam 3 bin ilköğretim ve lise son sınıf öğrencisi dershane imkanına kavuştu.

On binlerce insanı evsiz bırakan iki depremden en çok etkilenenler, sınavlara hazırlanan ilköğretim ve lise son sınıf öğrencileri oldu. Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü, maddi imkanı olmadığı için özel dershaneye gidemeyen öğrenciler için ''Van Eğitim Yeniden Evet Diyor'' projesi hazırladı.

Milli Eğitim Müdürü Ali İhsan Sayılır, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturan proje birimi ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının (SYDV) iş birliğiyle, sınavlara hazırlanan ihtiyaç sahibi öğrenciler için proje geliştirildiğini bildirdi.

Sayılır, projenin bakanlıkça onaylanmasıyla 3 bin öğrenci için Van SYDV'ye bu proje için 3 milyon 400 bin lira ödenek tahsis edildiğini kaydetti.

Projenin kabul edilmesiyle okul müdürleri ve dershane yöneticileriyle toplantı yaptıklarını belirten Sayılır, ''Okul müdürlerimiz okullarındaki öğrencileri tespit etti. İsteyen öğrenci istediği dershaneye kaydını yaptırma imkanı tanıdık. Her öğrencimize dershane bedeli olarak birer çek verdik. Onlar kendilerine verilen çeklerle kayıtlarını yaptırdılar. Depremden sonra bir süre çalışmamış ve başka illerdeki akranlarına göre konularda gecikmiş öğrencilerimize destek olmak istedik. Amacımız çocuklarımızın eğitim bakımından eksik kalan kısımlarını tamamlamaktır'' dedi.

Ali İhsan Sayılır, şimdiye kadar 2 bin öğrencinin farklı dershanelere kayıt yaptırdığını belirterek, okullarda çalışmanın devam ettiğini kaydetti.

Sayılır, projenin en güzel tarafının bugüne kadar dershaneye gitmeyi hayal etmeyen öğrencilerin böyle bir imkanı yakalaması olduğunu söyledi.

Özel bir dershanenin müdürü Sezai Buğaz ise depremden önce 3 bin 400 öğrencileri olduğunu ifade ederek, ikinci depremden sonra 310 öğrencileri kaldığını bildirdi.

Bu durumun kentte faaliyet gösteren bütün dershaneler için geçerli olduğunu belirten Buğaz, ''Bazı dershaneler öğrencileri kalmadığı için kapatmak zorunda kaldı. İl dışına çıkan öğrencilerin nisan ayındaki YGS'den sonra önemli bir kısmı Van'a dönecektir ama önemli olan maddi imkansızlıktan dolayı dershaneye gitme imkanı bulunmayan ve ilde bulunan çok sayıda öğrenci vardı. Valilik ve milli eğitim bu öğrencilere yönelik yaptığı proje anlamlıdır. Bu proje sayesinde hayallerine bir adım daha yaklaşan bu öğrencilerimizin çok istekli olduklarını görüyoruz. Başarılı olacaklarına inanıyorum'' diye konuştu.

Öğrenciler mutlu

Proje kapsamında dershaneye gitme imkanı bulan 8'inci sınıf öğrencisi Canan Şahin, ''Maddi imkansızlıktan dolayı ailemin beni dershaneye gönderme imkanı yoktu. Deprem sebebiyle 2 ay zaten ders çalışamadık. Bana bu fırsat tanındığı için çok mutluyum. Çok çalışarak bu sene sınavı kazanmak istiyorum'' dedi.

Dershaneye giden 11'inci sınıf öğrencisi Sakine Erişkin ise ''Bize bu dershane imkanı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Çok eksik konularım vardı. Dershane sayesinde bu eksikliği tamamlamaya çalışıyorum. İnşallah başarılı olurum'' diye konuştu.

kalan karakter 460

hasan kaçan hasan kaçan

Doğuda nasıl bu kadar çok üniversite ve lise sınavını kolay kazanan çıkıyor diye bir araştırın. Kopya nasılda yaygın görün, bunlar dersaneye filan gitmez zaten.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 13.03.2012 12:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Üstün yetenekli çocuğu olanların dikkatine!
10 soruda 12 yıl
Okul özlemini huzurevinde gideriyorlar
Edufairs Yurtdışı Eğitim Fuarları sona erdi
Çiçek devrede
21. IEFT Yurt Dışı Eğitim Fuarları başlıyor
Demir Çelik Enstitüsü kuruluyor
İstiklal Marşı'nı ilk o dinledi
Bakanı Dinçer'den 19 Mayıs açıklaması
Kürtçe seçmeli ders olmalı!
Yaş tartışması kafa karıştırdı
YÖK Başkanı üniversitelilerle buluştu
Vardan topa tuttu
İşte AK Parti'nin kararı
Milli Eğitim Komisyonu'nda kavga
Genel liseyle imam hatip bir arada
MEB'ten burslu öğrencilere müjde
Dinçer: 28 Şubat'ın rövanşı değil
Öğrenciler bu fuar kaçmaz!
Artık tüm öğrencilere açık
Bilecik Üniversitesi'nin adı değişiyor
3 bin 252 kadınla yüz yüze görüştü!
Başarılı öğrenciye ücretsiz eğitim
Önce karanfil sonra yumruk
4+4+4 çekişmesi
Ayrımcı kitaba inceleme
4+4+4 görüşmesinde kavga
Bakan Dinçer soruları yanıtladı
Dinçer'den önemli açıklama
Yeni fakülteler kurulacak
YÖK Başkanı Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı
Çankaya'da kümelenme modeli
Dünya zorunlu eğitimi tercih ediyor
'Daha iyi eğitim için 4+4+4 uygulanmalı’
SBS, 'seviye tespit sınavı' oluyor
Amaç, parlak beyinleri çekmek
Genç kâşifler Amazon'da
Geleceğin dâhileri kıyasıya yarıştı
Üniversitede PKK operasyonu
Üniversiteye kadar sınav yok!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol