5 günlük hava durumu
26 Mart 2012 Pazartesi
sondakika Dershaneler kapatılacak mı Bülent Arınç dershanelerin kapatılması Dershane

?

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 26.03.2012  13:37
    Güncelleme : 26.03.2012  15:36

Başbakan Yardımcısı , yeni eğitim sisteminde yla ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı , Başbakan Erdoğan'ın kamuoyuna yansıyan YGS sisteminin kaldırılacağı ve lerin kapatılacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Arınç, "Eğitim sistemi yeterli olursa, öğrenci öğreneceği her şeyi okulunda öğretmenlerinden öğrenirse, sınavları da daha kolaylıkla hazırlanabilirse, easında bu dershanelere ihtiyaç kalmayabilir" dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, İzmir Kestanepazarı Eğitim Kurumları ziyareti öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın önceki YGS sisteminin kaldırılacağı ve dershanelerin kapatılacağı yönündeki açıklamasını değerlendiren Başbakan Arınç, zenginleştirilerek parlamentoda kabul göreceğini düşündükleri 4+4+4 eğitim sisteminin nitelikli bir eğitim sistemi olduğuna dikkat çekti.

Dershanelerin özellikle veliler açısından hem şikayet hem de memnuniyet içerdiğini aktaran Arınç, şöyle konuştu: "Dershaneler hayatın bir gerçeği. Gençlerimiz ortaokuldan itibaren sınavlara hazırlanmak için bu dershanelere gidiyorlar, eksikliklerini giderip sınav sistemine adapte olmak istiyorlar. Halkımız bundan hem memnun hem de masraf gerektirdiği için şikayetçi. Kolay değil. Çünkü, bu dershanelerin yaşaması için öğretmenlerine para ödüyor, kira veriyorlar. Bütün bunları da karşılamak için öğrenciden
para alıyorlar. Eğitim sistemi yeterli olursa, öğrenci öğreneceği her şeyi okulunda öğretmenlerinden öğrenirse, sınavlara daha kolaylıkla hazırlanabilirse. Esasında bu dershanelere ihtiyaç kalmayabilir. Mevcutları kapatarak yola devam edeceğiz yerine eğitimi güçlendirerek dershanelere ihtiyaç duyulmayacak hale getirebiliriz diye düşünebiliriz. Kaldı ki mevcut dershanelerde öğretmenlerle elinde bir takım araç gereçleri ile bir eğitim sistemini de okulların da yerini tutabilir."

Bu konuda çalışmalar olduğunu anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dolayısı ile 4+4+4 çıktığı zaman dershaneler kapatılacak diye bir şey söz konusu değil. Önemli olan gençlerimizin ayrıca masrafa ihtiyacı kalmaksızın ve bütün sınavlarda başarılı olmak amacıyla okul içi eğitimin daha da güçlenmesi ve takviye edilmesidir. Dershanelerde başka bir eğitim kurumu haline gelecektir"

MUHTARLIKTA NEREYE ÇAĞIRIRLARSA ORAYA GELİRİM
Önceki gün Bursa'da Muhtar Birlikleri Derneği Federasyonu'nda, "Emekli olursam bir köyde muhtarlığa aday olabilirim" açıklamasının basın mensupları tarafından hatırlatılması üzerine konuya açıklık getiren Başbakan Yardımcısı Arınç, ifadenin latife amaçlı kullanıldığını belirterek; "Kanunlar çıktığı zaman aynı bakanlar gibi yetkilere sahip olacaksınız" dedim. Benim de emekliliğim yaklaşıyor. Üçüncü dönemin bitmesine az kaldı. Dönem bitince yapacağım iş bir köyde muhtar olacağım. Neresi olursa nereden
çağırırlarsa seçtikleri takdirde muhtar olurum" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI NİSAN'DA ÇIKIYOR
İzmir'den başlatılması planlanan kentsel dönüşüm yasasından Bursa'nın da faydalanması gerektiğini belirten Arınç, sözlerini şöyle tamamladı: "Bursa'nın da acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı var. 250 bin ruhsatsız ve kaçak inşaat var. Her il kendi ihtiyaçlarını düşünerek öncelikli olarak uygulamanın gayretinde. Çok iyi bir hazırlık yaptık. 4+4+4 sistemi ile ara verilecek daha sonra kentsel dönüşüm yasası Nisan ayının sonuna doğru çıkabilir. Muhalefet partisi de Anayasa Mahkemesine gidecekse güle güle
gitsin. Bu bir yasal haktır. Kanunun daha iyi çıkması için bir haktır"

Arınç, açıklamalarının ardından basına kapalı olarak ziyaretini gerçekleştirdi.

Etiketler : , , , ,

kalan karakter 460

mersinli-33 mersinli-33 // İÇEL

Yıllarca Almanya'da yaşadım, ilk eşim bir alman lise öğretmeniydi, orada dersane diye bir şey görmedim. Tanıdığım zengin ve tembel birkaç öğrenci dışında para vererek özel ders alanı da görmedim. Hangi Üniversitelere gidilebileceğini ise, yapılan Lise bitirme sınavlarında alınan not ortalaması belirliyor. Tabi bitirme sınavları, başka liselerden gelen öğretmenlerin de katılımıyla bir heyet önünde yapılırken, sınav anına kadar soruları kimse görmüyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet296
hayır13
cevapla 26.03.2012 15:07
ben ben

dershaneler kapatılırsa okulu bıtırmıs eskı mezunlar ne olacak nasıl hazırlanacaklar bundan bahseden yok ben acık ogretım ogrencısıyım dershaneye gıdıp sınawa hazırlanmayı dusunuyorum ne olacak sımdı ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet58
hayır3
cevapla 27.04.2012 09:19
dersan dersan

kapansın demek kolay çalışanlar ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 19.09.2012 22:03
yani yani

sizi düşünen YOK

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 18.07.2012 17:37
ağasoy ağasoy

ben dershane öğretmeniyim.kimsenin çocuğunu zorla kaydetmiyoruz.işinize gelmez kaydetmezsiniz.bu mantıkla içki içmeyen tekel bayisini kuaföre gitmeyen kuaförü et alamayan gariban kasabı.....örnekler çok gelin hepsini kapatalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet41
hayır17
cevapla 27.03.2012 13:34
didem didem

ya ne demek dershane kapatılacak ya. biz açıktan mezunuz bizi düşünen yok tabi.. öyle saçmalık olmaz yaa...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 07.07.2013 16:21
Naz Naz

Ne demek dershaneler kapatılıyor ? Sınava hazırlananlar ne olacak ? Her dersten özel hocamı tutucaz. Bu sene benim son senem ve dershaneye yeni kayıt oldum destek almadan sınava nasıl calışıcam ? O zaman ygs yi kaldırın!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 03.07.2013 12:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

SBS başvuruları uzatıldı
Kenan Işık şaşırdı Twıtter sallandı
6 adımda dershanecilik bitirilecek
YGS için geri sayım
Irkçı metin kitaptan çıkarılıyor
Meclis'te OHAL
Eğitimciler ikiye bölündü
Çiçek: Gençlerin bu anayasada sözü olmalı
Otistik çocukların eğitim meleği
CHP: Bizim projemizdi
YGS 1 Nisan Pazar günü yapılacak
MEB'ten öğretmenlere müjde!
Ankara'da YGS önlemleri
Meclis'te 4+4+4 mesaisi başlıyor
Eğitimde devrim
Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne iki yeni fakülte
Tarım Bakanı süt programını açıkladı
Öğrenciler AB'yi e-kitaptan öğrenecek
MEB ve YÖK'ten işbirliği
4+4+4'te son adres Genel Kurul
Yeni Einstein bulundu
Bakanlar Kurulu Kararları açıklandı
Kahraman Türk Kadınları Oratoryosu
Van'da prefabrik öğrenci yurdu açıldı
Sınavı MEB yapınca ortaya çıktı
MEB'den "rapor" uyarısı
Adli Bilimler Enstitüsü kurulacak
Sınavların kitapçıkları ne zaman dağıtılacak?
Sınav stresine karşı ilginç terapi
Borsayı okulda öğretiyor
E-okul veli bilgilendirme sistemi
TUS ve DUS'a başvuran aday sayısı belli oldu
4+4+4 raporu Çiçek'te
İdeolojik de değil pedagojik de konu kriminolojik
Doğa Koleji’nde dünyanın en önemli konuSU
Yurtlardaki öğrencilere ücretsiz internet
7 milyon öğrenciye her gün süt
Özel okullar sınav yapacak
MEB'den 'Azınlık' açılımı
Çiçek 4+4+4'te topu komisyona attı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol