5 günlük hava durumu
30 Nisan 2012 Pazartesi

Fen-edebiyat mezunlarına müjde!

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 30.04.2012  17:15
    Güncelleme : 30.04.2012  17:16

Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) 3 Mayıs'taki toplantıda fen-edebiyat, dil tarih coğrafya ve ilahiyat fakültelerinde pedagojik formasyonu kaldıran düzenlemeyi değiştireceğini söyledi.

YÖK'ün 5 Nisan'da aldığı kararla fen edebiyat fakültesi öğrencilerinin pedagojik formasyon programını kaldırmasına öğrenciler tepki gösterirken, öğrencilerin içini rahatlatacak açıklama Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül'den geldi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cangül, 3 Mayıs'ta yapılacak YÖK toplantısında bu konunun gündeme alınacağını ve pedagojik formasyonu kaldıran düzenlemenin değiştirileceğini söyledi. Cangül, "Eğitim fakültelerinden mezun olan öğrenciler zaten öğretmen olamıyor. KPSS'ye giriyorlar, ancak açıkta kalıyorlar. Biz bu işi sadece fen-edebiyat fakülteleri yapsın demiyoruz. Eğitim fakültelerinin de desteği ve ilgili alanların fakültelerinin bir araya gelmesiyle bu işin çözülmesini istiyoruz. Mesela engelli öğrencilerin eğitimini fen-edebiyat fakülteleri yapamaz. Ama bizim kimya analizi, organik kimya, fiziko kimya gibi laboratuarlarımız varken, eğitim fakültelerinde tek bir laboratuar mevcut" dedi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan 2012 YGS'yi de değerlendiren Cangül, 1,8 milyon öğrenciden 1 milyon 260 bininin 795'i fen bilimleri testinde, 870 bin 80'inin matematik testinde, 253 bin 918'inin sosyal bilimler testinde, 31 bin 249'unun da Türkçe testinde sıfır çektiğini hatırlattı. Fen bilimleri testinde sıfır çekilmesini normal karşılayan Cangül, ancak ana dilimiz olan Türkçe'de bile yaklaşık 32 bin öğrencinin sıfır almasının son derece üzücü olduğunu kaydetti. Cangül, "Bu insanlar 10 yıl sonra Türkiye'de bir yerlerin başına gelecekler. Bizim bu kişileri kazanmamız gerekir. Onlar da öğretmen olup Türkiye'ye hizmet verebilir. Bizim derdimiz bu öğrenciler kazanmak" diye konuştu.

"FELSEFE ÖĞRENCİSİ MEZUN OLDUKTAN SONRA SOKRAT MI OLACAK"
Fen-edebiyat fakültelerinden mezun olan öğrencilerin öğretmen olmaları için pedagojik formasyon programının kaldırılmasına anlam veremediklerini söyleyen Cangül, her yıl matematik dalında 13 bin adayın sınava girdiğini ve bunların 10 bininin fakültelere yerleştiğini söyledi. Sosyoloji bölümünü okuyanlardan örnek veren Cangül, "Mesela sosyoloji mezunu olan bir öğrenci sosyolog olamayacak, öğretmen olmayıp da ne yapacak? Felsefe öğrencisi mezun olduktan sonra Sokrates mi olacak? Biz bu konuda sadece YÖK'ün biraz daha çaba göstermesini istiyoruz. Eğitim fakülteleri ve fen-edebiyat fakültelerinin ortak çalışmasıyla bu sıkıntılar ortadan kalkacaktır. Önünde sadece 'eğitim' ibaresi olmayan fen-edebiyat fakültelerinin bu işin dışında bırakılmasına karşıyız" dedi.

YÖK 3 MAYIS'TA TOPLANIYOR
Eğitim fakültelerinde fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe grubu, Türkçe, tarih ve coğrafya alanlarında ortaöğretim öğretmenliklerinin, ilköğretimde de matematik, fen bilgisi ve sosyal bilgiler öğretmenliği gibi alanlarda ikinci eğitimlerin kapatıldığına dikkat çeken Cangül, 3 Mayıs ve sonrasındaki YÖK toplantılarında öğretmen yetiştirme meselesinin sağlıklı bir çözüme kavuşturulacağını hatırlattı. Cangül, "Genel kurul üyeleriyle yaptığımız görüşmelerde, konunun 3 Mayıs ve devamındaki toplantılarda çözüleceği bilgisi yer alıyor. Fen-edebiyat fakültelerinin de ağırlıklı olarak içinde olacağı bir çözüme ulaşılacağı söylendi" dedi.


kalan karakter 460

muharrem mutlu muharrem mutlu

İyi güzel de öğretmen okullarını bitirenler ne olacak?Zaten öğretmen fazlası var.Fen Edebiyat fakülteleri mezunlarına öğretmen olma hakkı verince diğerlerinin haklarını gasp edilmiş olmuyor mu?Neden öğretmen yapıyorsunuz?Mühendis yapın ,veteriner yapın.Başka meslek sahibi olmalarını sağlayın Bu fakültelere girenler öğretmen olamayacaklarını zaten biliyorlardı.Bugün öğretmen okullarını bitirmiş olup da yıllardıratanamayan oğretmenler var.ONLARA YAZIK D

Aynı Görüşte misiniz?
evet48
hayır114
cevapla 30.04.2012 20:00
fff fff

hiçbir öğretmenlik alanı dersleri fen edebiyattaki kadar detaylı görmüyor yahu Osmanlıca bilmeyen adamdan edebiyat öğretmeni mi olur hangi bilgisiyle çevirecek o metinleri sözlükten baka baka mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır3
cevapla 16.08.2013 17:40
:) :)

kpss de sizi geçmemizde mi korkuyorsunuz sizden tek eksigimiz 6 ders mi

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 31.03.2013 13:46
KENAN KENAN

KPSS DE BİZİMLE YARIŞMAKTAN KORKUYORMUSUN

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır4
cevapla 29.03.2013 21:44
ferhan ferhan

sizin gibiler sadece kendini düşünüyo lütfen böyle yapmayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır3
cevapla 23.02.2013 20:39
kadriye kadriye

bence ögretmenlik hakkı fen edebiyat mezunlarına da verilmeli.Çünkü misal edebiyat öğretmenligi birkaç üniversitede var ve liselerde edebiyat ögretmenlerine o kadr çok ihtiyaç duyuluyor ki.Edebiyat bölümü okuyanlar her şeyi daha ayrıntılı ögreniyor ve bence onlara da ögretmenlik hakkı verilmeli...

Aynı Görüşte misiniz?
evet104
hayır15
cevapla 03.01.2013 13:24
tt tt

eğitim fakültesi için össye çok daha fazla emek vermiş ve bu ayrıcalığı hak etmiş GERÇEK öğretmenlerin hakkını yiyen bu durum bir çok insanı mağdur ediyor, felsefe mezunu mezun olunca sokrat olmak istemiyorsa össde tercihini felsefe grubu öğretmenliğinden yana kullansaydı... biraz mantık biraz vicdan... eğitim fakültesi mezunları hala atanamamışken yapılmaya çalışılan bu düzeltme eğer beyfendinin vicdanına sığıyorsa buyursun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır66
cevapla 05.07.2012 22:28
kadriye kadriye

FEN EDEBİYAT MEZUNLARINA ÖĞRETMENLİK HAKKI VERİLMELİ.YÖK SADECE EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN GÖRÜŞLERİYLE HAREKET ETMEMELİ.LÜTFEN DEMOKRATİK BİR ÜLKEDE YAŞADIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet81
hayır13
cevapla 03.01.2013 13:29
aa aaa aa aaa

muharrem mutlu; fen-edebiyat fakültesi mezunu daha önce öğretmen olabiliyordu. yani ''Bu fakültelere girenler öğretmen olamayacaklarını zaten biliyorlardı.'' cümlen yanlış olmuş. düzeltmelisin bence. ayrıca siz, fen edebiyat mezunlarından neden bu kadar korkuyorsunuz?? alan sınavı da geldi.madem branşınızda fen edebiyat'tan daha iyisiniz,ozaman alan sınavında daha başarılı olacaksınız,buda demek oluyor ki korkacak bir şey yok. tabi daha iyi iseniz :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet61
hayır14
cevapla 16.01.2013 11:50
Tuğçe Tuğçe

Arkadaşlar hiçbiriniz mantıklı yaklaşmıyorsunuz. Fen edebiyata öğretmenlik verilsin diyen fen edebiyat mezunu
verilmesin diyen eğitim fakültesi mezunu... Ben şuan lys'ye girdim napıcam tercihleri bilmiyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 15.07.2013 11:22
şükran şükran

ben fen edebiyat okuyorum derslerim o kadar ayrıntılı ve ağır ki hayalim mi gerçekleştirmek için katlanıyorum onca eziyete şimdi soruyorum;ÖĞRETMENLİĞİ HAKKETTİM Mİ HAK ETMEDİM Mİ???

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 23.05.2013 22:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

AÖF sınav sonuçları açıklandı
Sınavda bayılınca ümitleri yıkıldı
Başvurular yarın sona eriyor
Engelliler memurluk için ter döktü
Askerlik şubeleri okul oluyor
Dinçer'den flaş açıklama
Davayı açan genç konuştu
30 teknoloji devi Fatih'e talip
YÖK, öğretmenlik yolunu tekrar açacak
ÖMSS yarın yapılacak
Rektör beklenen tarihi açıkladı
LYS başvuruları için yarın son gün
MEB'in "19 Mayıs Genelgesi"ne durdurma
Öğretmenlik yolu tıkandı!
Dershaneler okul oluyor
İki üniversitenin adı değişti
Sütler, 2 Mayıs'ta sıralarda olacak
Çocuklar sağlıklı beslenmeyi Organikos ile öğreniyor
Giresun Üniversitesi'nde kriz çıktı
Türkiye yetişkin öğretiminde hedef büyüttü
Hippo Oyuncak'tan çocuklara bahar sürprizi
KKTC'yi dünyaya 'tanıttı'
ÖMSS pazar günü yapılacak
Başarısız olan liselere sıkı denetim geliyor
'Eğitim her engeli aştı'
150 öğrencinin 23 Nisan sevinci
Kültür2000 Koleji'ne NASA'dan ödül
Başvurular 30 Nisan'da son
MEB, 100 uzman yardımcısı alacak
Fen-Edebiyat öğrencilerine şok!
İşte ÖSYM'den beklenen o açıklama
Eğitim açığı televizyonla kapatılacak
23 Nisan şenliği
ÖSYM'den puan değişikliği iddiasına cevap
Bir günde 100 puanı gitti
İngiltere'de burslu eğitim fırsatı
YGS birincilerine otomobil
O kaç puan aldı?
'Nişantaşı Üniversitesi' kurulacak
Kafasından attı, tuttu!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol