5 günlük hava durumu
26 Mayıs 2012 Cumartesi

MEB'den yönetmelik açıklaması

  • yeni haber
  • İHA
  • Giriş Saati: 26.05.2012  14:40
    Güncelleme : 26.05.2012  14:40

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği ile engelli bireylerin haklarının garanti altına alınabilmesi ve destek eğitimlerinin düzenli bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla kurumlara giriş-çıkışta elektronik ortamda kimlik doğrulama sistemiyle kontrol zorunluluğu getirildiği belirtildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan basın açıklamasında, 18 Mayıs 2012 tarih ve 28296 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin bazı hükümlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için açıklama yapılmasına gerek duyulduğu ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 1700 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde yaklaşık 245 bin bireye destek eğitim hizmeti sunulduğu ve bu eğitimler karşılığı aylık 105 milyon TL civarında ödeme yapılığına işarete edilen açıklamada, "Yaşanan sorunları önlemek için, Yönetmelik eğitim alan ve eğitim verenlerin devamları başta olmak üzere birçok konuda engelli çocuklarımızın faydasını merkeze alan bir yaklaşımla hazırlanmıştır" denildi.

Açıklamada yapılan değişiklikler hakkında şu bilgiler verildi:

"Engelli bireylerin haklarının garanti altına alınabilmesi ve destek eğitimlerinin düzenli bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla kurumlara giriş-çıkışta elektronik ortamda kimlik doğrulama sistemiyle kontrol zorunluluğu getirilmiştir. Böylece engelli çocukların düzenli ve dengeli bir eğitim almaları sağlanacaktır.

Anayasanın 42. Maddesinde; 'İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur' hükmü ile 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 2. Maddesinde; 'İlköğretim, ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburidir' hükmü yer almaktadır. Bu hükümler doğrultusunda bireylere örgün eğitim aldığı ders saatleri dışında destek eğitimi verilmesi ile zorunlu eğitim çağında olan engelli bireylerin örgün eğitime devam ettiğinin belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.

Engellilerin planlanan zamanda gerçekleştirilemeyen destek eğitimlerinin telafisi konusunda esneklik sağlandı.

Her ay girmeden önce yapılacak eğitimlerin gün ve saatlerinin belirlendiği programların yapılıp, bu programların ilçe milli eğitim müdürlüklerine verilmesi uygulaması kaldırıldı. Kurumlarca engelli bireylere telafi eğitimi verilebilmesi için engelli birey veya eğitim personelinden rapor istenmesi ve iki gün içinde bu durumun il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine yazı ile bildirme zorunluluğu kaldırıldı.

Yeni düzenlemeyle engelli bireyin herhangi bir nedenle eğitime devam edememesi durumunda kurumların modül üzerinden değişiklik yaparak aynı hafta içerisinde istedikleri bir gün ve saatte bireylerin eğitimlerini telafi edebilmelerine imkan verilerek kolaylık sağlanmıştır. Bu yolla hem engellilerin ay/hafta içinde daha dengeli bir dağılım ve eğitim hizmeti alması, hem de ailelerin/kurumların bürokratik formalitelerinin azaltılması sağlandı.

Yapılan yeni düzenlemeyle destek eğitim tutarı karşılığı bir aylık sürede verilmesi gereken 8 saat bireysel veya 4 saat grup eğitimi için aile bütçelerine ek yük getiren fark ücreti alınması engellendi. Ancak, velinin isteği üzerine engelli bireye daha fazla ders verilmesi uygulamasında engellilerin yararı sebebiyle değişiklik yapılmadı.

Özel eğitim kurumlarında engelli birey ve eğitim personelinin yaz aylarında tatil yapabilmeleri için haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılacak derslerin ikişer haftaya dengeli olarak dağıtılmasına izin verildi. Böylece hizmet alanlarla verenlerin yılda en az 45 günlük süre içerisinde tatil yapmalarına imk'n sağlandı.

20 Mart 2012 tarih ve 28239 sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde kurum müdürü olabilmek için herhangi bir lisans mezunu olma yeterli hale getirildi. Bununla mevcut yöneticilerden özel eğitim alanı öğretmenliği yapabilecek şartları taşıyanların öğretmen olarak görev almalarının yolu açılarak sektörün eğitim personeli temini kolaylaştırıldı."

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

11 bin öğrenciye yıllık 10 milyon dolar!
Dinçer'den "öğretmen ihtiyacı" açıklaması
Notunu beğenmeyen öğrenci dava açabilecek
Dinçer'den yeni eğitim programı açıklaması
YÖK'ün 'din öğretmeni' kararı
Sınav öncesi Murat Boz konseri!
"Öğretmen maaşları memura haksızlık"
Mardin'e eğitim kampüsleri kurulacak
e-öğrenmede, öğrencinin stiline uygun içerik
DGS'nin başvuru tarihi belli oldu
Kenan Evren İlköğretim Okulu'nun ismi değiştirildi
Bilfen'den 25'inci yıl atağı
Greve katılan öğretmenler ceza alacak mı?
Özel okullar ücretlerini 4+4+4'e uyarladı
Eğitimde 2 büyük yenilik
İnternetten 'Lazca' dil eğitimi başladı
Roket yarışması sonuçlandı
Mini mini birlere karne var not yok
Dinçer: Ağustostan önce yeni öğretmen ataması mümkün değil
Devamsız öğrenciye inceleme geliyor
Milli Eğitim Bakanı'ndan açıklama
İşte yeni sınav sistemi açıklaması
Okula devamsızlıklar inceleme altına alındı
Başörtülü öğrenciye ödül 'geçmişe takıldı'
MEB'ten burs kazananlara uyarı
Okan Üniversitesi kentsel dönüşümü patlatacak
Liseler arası “Ulusal Roket Yarışması” sonuçlandı
19 Mayıs'ta "mangala" keyfi
MEB, tüm okul müdürlerini eğitime alıyor
Özel okullar yüzde 20 zam yaptı
Boş okullar anaokulu olacak
KPDS yapıldı
MEB'ten yeni uygulama
Sanal alem zorbalarına broşürlü önlem
Zorlu'dan bir okul daha
Hayırsever iş adamından 5. okul
O profesöre soruşturma açıldı
İvedik'in lafı sınav sorusu
RTE Üniversitesi'nin yeni logosu
Doğa Koleji'nin gözü Top 10'da
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol