5 günlük hava durumu
19 Temmuz 2012 Perşembe

Geleceğin gözde meslekleri

  • 19.07.2012

Üniversite adayları için en büyük sıkıntılardan biri, hangi mesleği tercih edeceğidir. Öğrencilere bu konuda yol gösteren uzmanlar, finans analistliği, hemşirelik, ortodondistlik gibi mesleklerin gözde olacağını belirtiyor

Gelecekte hangi meslekler gözde olacak ? İş dünyası nasıl şekillenecek ? Hangi yeni kavramlar hayatımıza girecek ? İşte cevapları:

Bilgisayar ve Sistem Mühendisliği: Bilgisayar ve network ağlarının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artması, bu alandaki şirket sayısının da artmasını sağlayacak. Bu şirketlerde istihdam edecek çalışanlara her geçen yıl daha da fazla ihtiyaç olacak.


Finans Analistliği: Finans sektörünün daha da büyüyecek olması fonlar ve borsa hisselerini bilen analistlere ihtiyacı arttıracak.

Ekolog: Dünya nüfusunun artışı ve çevresel atıkların miktarının yükselmesi, çevresel temizliği ön plana çıkarıyor. Bu konuda görev alacak insanlara ihtiyaç duyulacak.

Kriminolog: Suç oranlarının özellikle büyük şehirlerde artmasıyla, suçu anında tespit edecek uzmanlara duyulacak ihtiyacın da aynı oranda artması beklenmekte.

Hemşirelik: Ülkemizde ilaç ve hastane yatırımlarının artması, ülkemizdeki genç nüfusun yoğunluğu ve önümüzdeki yıllarda bu yoğunluğun yaşlanacağı gerçeği hemşire ihtiyacını daha da arttıracak.

Ortodondistlik: Diş çarpıklıklarını düzeltme olarak adlandırabileceğimiz ortodonti, her yaştaki hastaya uygulanabilir olduğundan ve istenilen sonuçlara ulaşıp estetik olarak tatmin edici görüntüye kavuşmaya yardımcı olduğundan, bu konuda gittikçe bilinçlenen toplumumuzda önümüzdeki yıllarda da yoğun ve artan bir talep söz konusu olacaktır.

Fizyoterapist: Dünya genelinde yaşlı ve engelli nüfusun artışı, fizyoterapistlere yeni meslek alanları oluşturacak.

Evlilik ve Aile Terapistliği: Günümüzde daha fazla evlilik boşanma ile sonuçlanırken, yaşam stresi daha çok aileyi ve çifti terapistlere yöneltiyor.
Şehir Planlayıcısı: Nüfusun artmasıyla bir kaos haline gelen şehir yaşamı, etkinliklerin ve yerleşim bölgelerinin detaylı planlanmasını zorunlu kılıyor.

Veri Tabanı Yöneticileri: İş kollarının tamamen teknolojiye bağlı hale gelmesiyle, bilgisayar destekli vertabanı yaratan kişiler ön plana çıkacak.

İnternet Güvenliği: İnternette kişisel bilgilerin çok rahat kullanılması, güvenlik programlarını hazırlayanların önemini arttırmıştır.

Web Tasarımcısı: İnternet üzerinde kendine ait bir sitesi olmayan şirketler, artık müşteriler tarafından ulaşılamıyor. O yüzden her şirketin, her organizasyonun kendine ait bir sitesi olması gerekiyor. Bu da web tasarımcılarının gittikçe daha büyük bir öneme sahip olmasını sağlıyor.

Turizm İşletmeciliği: Turizm otel yöneticileri, işletme yöneticileri, yiyecek-içecek işletme yöneticileri, pazar ve ürün geliştirme yöneticilerine olan ihtiyaç giderek artacak.

Ergonomi Mühendisliği: Modern ergonomi bilimi çalışanların verimini ve kapasitesini arttırmayı amaçlayan çağdaş bir bilim dalı. Ergonomi mühendisleri, çalışanların verimini arttırmak için ergonomik ortamlar geliştirir. Finans kurumları ve endüstri kuruluşları ergonomi mühendislerinin çalışabileceği önemli alanlar.

Diyetisyenlik: Çağımızın iş ve yaşam şekilleri daha az enerji tüketmek üzerine şekillenmekte olduğu ve yemek yeme alışkanlıklarımız da fast food yönünde yoğunlaştığından, günümüzde de önemli bir meslek haline gelen diyetisyenlik önümüzdeki yıllarda parlayan meslekler arasında üst sıralarda yer alacaktır.

Genetik Mühendisliği: Genetiğin geleceğin meslekleri arasında ilk sırayı alacağı herkesin ortak görüşü. Uzmanlar insanın gen haritasının çıkarılmasının ekonomide, 1970`lerin bilgisayar teknolojisininyarattığı devrime benzer bir sonuç doğuracağı ve gelecek yılların genomik (genetik ekonomisi) çağı olacağı görüşünde birleşiyor.

kalan karakter 460

şevval şevval

bence daha fazla olabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır3
cevapla 28.12.2012 14:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

THK'nın 3. üniversitesi Bartın'a
Geçen yılın en çok tercih edilen üniversiteleri
Burs veren kuruluşlar rehberi
Üniversiteye yeni girecekler için "sözlük"
Özel üniversiteler yıllık ücretlerini açıkladı
Genç dahilere sınavsız üniversite
Meslek seçiminde kendinizi tanımanız önemli
A'dan Z'ye tercih kılavuzu
İyi bir tercih nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli...
Doğru tercih yapan hiçbir aday açıkta kalmayacak
Mutlu olacağınız bölümü seçin
Her adayın puanı 3-10 artacak
Mezunlara işsizlik maaşı
'Yaşayan Diller' dersine Kürtçe ve Çerkezce talebi
ÖSYM'den flaş puan kararı
Almanya'da 'İslam Dini' üniversite dersi oldu
Üniversiteye girişte AOBP esas alınacak!
SBS tercihinizi dikkatli yapın
SBS'si iptal edilen Melike, burslu okuyacak
Öğretmen adaylarının KPSS puanı yanacak!
ÖSYM'nin internet sitesi çökertildi
Fatma Nur'u başarıya götüren not
Nükleer mühendis adayları sınava girdi
4 soru iptal!
10 Türk üniversitesi ilk 500'e girdi
Bu üniversite mezunları şanslı!
DGS'de 4 soru iptal
Dikey Geçiş Sınavı yarın yapılacak
Üniversiteye girişte yeni dönem
Müdürden garip yasak
Dokuz Eylül Üniversitesi'ne atama
TEV’den meslek lisesi öğrencilerine burs
SBS’nin 1.'leri Uğur Dershanelerinden!
MEB, bin 475 lisansüstü burs verecek
SBS Türkiye 2.’si Bilfenli
Online burs yarışması başlıyor
Plato öğrencileri "Goldberg makinesi" inşa etti
''SBS'de satrançla gelen birincilik''
Yüzde 92 görme kaybı ile SBS ikincisi oldu
SBS sonuçları açıklandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol