5 günlük hava durumu
29 Ağustos 2012 Çarşamba

Öğretmenin maaşı sınavla artacak!

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 29.08.2012  10:01
    Güncelleme : 29.08.2012  10:01

Öğretmenlerin maaşında yeni dönem mi başlıyor? Milli Eğitim Bakanlığı, üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamlayarak Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Buna göre, mesleğe aynı basamaktan başlayacak öğretmenler basamak atlamak için sınava girecek. Ücretler, sorumluluk ve statüleri aldıkları puana göre artacak

Milli Eğitim Bakanlığı 'öğretmenlik' mesleğini daha kaliteli ve saygın hale getirmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı öğretmen stratejisini tamamladı. Bakan Ömer Dinçer ve kurmaylarının onayından da geçen strateji planı Bakanlar Kurulu'na sunuldu.

Öğretmenlik mesleğini daha nitelikli hale getirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, yeni düzenlemeye göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile işbirliği yaparak üniversitelerdeki eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğretmen adaylarının uygulama dersleri artıyor. Bu konuda okullar ile üniversiteler işbirliği yapacak. Halen öğretmen adaylarının derslerinin yüzde 15-20'si uygulama dersi olarak verilirken yeni düzenlemeyle derslerin en az yüzde 40- 50'si uygulamaya dayalı olacak. Yani öğretmen adayları, üniversitedeki derslerinin yarısını okullarda stajyer öğretmen olarak geçirecek. Eğitim fakültelerindeki müfredat da yeniden gözden geçirilerek yeni bir düzenlemeye gidilecek.

KARİYERLERİ PLANLANACAK

Öğretmenlerin tümü aynı basamaktan mesleğe başlayacak ve basamak atlamak için sınava girecek. Performans ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana göre görevde yükselecekler ve buna göre ücretleri, sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve hakları artmış olacak. Statüsü yükseltilmiş öğretmenler belli bir zaman aralığıyla sınava tabi tutulacak ve bulunduğu statüyü koruması için bu sınavdan geçerli not alması gerekecek. Aksi halde öğretmenin bulunduğu statü, performansına ve sınav notuna göre bir alt konuma düşürülecek.

SADECE ALAN SORULARI

Bakanlık, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda da (KPSS) değişikliğe gidilmesi için çalışmalar yapıyor. Halen KPSS'de öğretmenler branşı dışındaki konularda da soru çözerken yeni düzenlemeyle sadece alanlarıyla ilgili soru yanıtlayacaklar. Bu konuda Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 136 ayrı öğretmenlik branşında soru hazırlayacak. Yeni sistemin hayata geçmesiyle öğretmenler üç aşamalı KPSS ile karşılaşacak. Öğretmen adaylarının çözeceği testlerde soruların yüzde 30'u genel kültür ve yetenek, yüzde 30'u eğitim bilimleri, yüzde 40'ı branş bilgisinden oluşacak.

E-KONFERANSLA HİZMET İÇİ EĞİTİM

Öğretmenlerin yeni eğitim modelinde doğabilecek sıkıntıları, verilecek hizmet içi eğitimlerle giderilecek. Bu kapsamda Bakanlık öğretmeni eğitim için öğretmen evlerinde ve otellerde toplamak yerine internet alt yapısı olan e-Konferans salonlarını kullanacak. Öte yandan öğretmenler kariyerinde ilerledikçe eğitimin merkezinde yer alacak. Sisteme göre öğretmen başöğretmen olduğu takdirde maaşı artacak, haftalık çalışma süresinin yarısında öğrencilere eğitim verirken diğer yarısında yeni öğretmen olanlara hizmet içi eğitimle tecrübelerini aktaracak.

Devlet de SMS'le bilgilendircek

Özel okullarda uygulanan, velileri SMS'le bilgilendirme sistemi bu yıl devlet okullarında da hayata geçirilecek. Bakanlığın çalışmasına göre, öğrencinin ders notları, devamsızlığı, veli toplantıları veya öğretmeni öğrenci hakkında velisiyle konuşmak isterse o öğrencinin velisini haberdar etmek için cep telefonuna 'SMS' atılacak. Bu sayede veliler öğrencilerin durumlarını sürekli takip edecek.

Kaynak: Bugün

kalan karakter 460

Ahmet Ahmet

Milli Eğitim öğretmenleri aldıkları parayı ve 2 ay tatili beğenmiyorlarsa gelsinler ÖZEL DERHANEDE beraber çalışalım. Ben onlardan 2 kat fazla çalışıyorum (Sadece P.tesi tatilim var) Günlük 8 saat ayda 190 saat çalışıyorum 1000 TL maaş alıyorum. Yılda 20 gün tatilim var. Performansıma dikkat etmek zorundayım yoksa sözleşmem yenilenmez. Sizide beklerim fakat Milli eğitimde çalışan arkadaşları derhaneler pek almak istemezler çünkü onlar yatmaktan paslanmışla

Aynı Görüşte misiniz?
evet43
hayır94
cevapla 29.08.2012 14:31
kamuda ogretmen kamuda ogretmen

Fizik mezunuysan ogretmenlik yapma bilim adami ol

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 26.11.2012 12:54
arzu arzu

arkadaşım kadrolu öğretmene çamur atıp durmayın onlar da emekleriyle aldılar o kadroyu ayrıca yatıp yatmadıklarını siz bilemezsiniz herkesin bir mesleki vijdanı vardır demek ki siz atanınca yatmayı planlıyorsunuz..

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 16.11.2012 10:37
SOSYALCİ SOSYALCİ

Eminim kpss den bizim gibi yüksek puan .almamışsınız ondan böyle konuşuyorsunuz.Kedi uzanamadığı ciğere mundar der.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 18.09.2012 17:16
HALİL İBRAHİM HALİL İBRAHİM

SEN ŞEHRİN HER TÜRLÜ İMKANLARINDAN YARARLANIRKEN BİZLER YILLARCA KUŞ UÇMAZ KERVA GEÇMEZ YERLERDE ÇALIŞTIK.SEN ÖNCE AYNADA KENDİNE BİR BAKTA YATANIN KİM OLDUĞUNU DAHA İYİ GÖRÜRSÜN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet45
hayır8
cevapla 31.08.2012 12:14
merve merve

benim anlatmak istediğim de, biz dershane öğretmenlerinin ne zor sartlarda çalışıp hakettiklerini alamadığını biliyoruz ve bunun için onları haklı görüyor ve destekliyoruz.milli eğitim öğretmenlerine laf atmadan,çamur atmadan kendi derdinizi paylaşsaydınz ve şükretmeleri gerektiğini söyleseydinz eminim daha çok takdir görecektiniz. her öğretmen yatmaktan paslanmıyor emin olun kendni geliştiren layıkıyla görevini yapan çok öğretmen var genellemeYapamazsınz

Aynı Görüşte misiniz?
evet51
hayır3
cevapla 29.08.2012 17:41
Ahmet Ahmet

Ben Fizik mezunuyum ve bu bölümden yılda kaç kişi aldıkları belli... Benim anlatmak istediğim ŞÜKRETMESİNİ BİLİN... Açgözlü olmayın....

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır30
cevapla 29.08.2012 17:22
merve merve

kpps yi gecip milli eğitimde kadrolu öğretmen olabilmek için eminim çok uğraşmıssınızdır,ama olmayınca nedense uzanamadığı ciğer misali siz gibi kendi meslektaşlarımız bile milli eğitimin öğretmenlerini kötülemeye çalışıyor.yazık..

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır10
cevapla 29.08.2012 16:55
kartal kartal

ama allah var iyi para alıyorlar.yılda toplam 3 ay tatil yapıyorlar...

Aynı Görüşte misiniz?
evet41
hayır79
cevapla 29.08.2012 14:19
MKR MKR

Öğretmenlere nekadar verirseniz verin onları doyuramazsınız. En düşük maaş alan öğretmen düz hesap 1600 TL alır. Haftalık 15 saat (15*40 dakika = 10 saat net) çalışır. tam ek ders alan öğretmen aylık (60 saat *8,12 =487,2 TL) Ek der ücreti alır. Maaş 1624 Ek ders 487 Toplam 2 111 TL alır. Ama yine az......): 2 AY tatil yapar fakat tatilide az....

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır59
cevapla 29.08.2012 14:18
ali ali

yazık ya nekadar da kafanızı ve cenenizi yoruyor bu öğretmenler, niye bukadar takıntılısınız onlara karşı hayret doğrusu herkes işine baksa onun bunun kuyusunu kazıcam eleştircem kıskanıcam diye uğraşmasa ülkemiz daha iyi yerlere gelir eminim

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır2
cevapla 29.08.2012 17:46
kamuda ogretmen kamuda ogretmen

Temizlikci 4 saatte 50 tl alirken 4 yil fakulte okumus uzerine lisans ustu calismis bir egitimci 32 tl aliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 26.11.2012 13:00
kamuda ogretmen kamuda ogretmen

Sen de kpss yi gec ve atan biz oyle yaptik:) :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 26.11.2012 12:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Diğer Eğitim Haberleri

Eş durumundan tayin için son söz
Sınıf öğretmenleri 'norm kadro fazlası' mağduru oldu
2012 DGS sonuçları açıklandı
Çocuğunuz okula hazır mı?
'Okulları imam hatip yapma şansı yakaladık'
YURTKUR'dan öğrencilere uyarı!
Sakarya'da öğrenci yurtlarındaki büyük tehlike
Bakanlıktan 66 ay raporu açıklaması
ÖSYM'den üniversitelere şaşırtan e-mail
İran’da kadınlar artık mühendis olamayacak
İTİCÜ'den 29 dalda lisansüstü eğitim
Başarılı öğretmene yükselme yolu açık
Öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversite
Anaokulunda üniversite eğitimi
Okullardaki branş öğretmeni sayısı artacak
Suriye'de savaş eğitimi de vurdu
80 bin kontenjan boş kaldı
Yurt ve kredi başvuru tarihleri açıklandı
YÖK, 27 yıllık yönetmenliği değiştirdi
'Eş durumu mağduru' öğretmenlere müjde
Kel Mahmut diyen öğrenci yandı
En köklü üniversiteler bile dolmadı
SBS sonuçları açıklandı 6 bin 371 kontenjan boş
İş garantili meslek lisesi
"138 bin 180 öğretmen ihtiyacı bulunmakta"
Sınav sonuçları açıklandı
Erdoğan talimatı verdi
DGS'de ön lisans başarı puanı nasıl hesaplanacak
Ortaöğretim okullarında kaç öğrenci ders gördü?
MEB'den seçmeli Kuran dersi kararı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol