5 günlük hava durumu
3 Eylül 2012 Pazartesi
Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar

Üniversite öğrencilerine burs veren kurumlar

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 03.09.2012  15:59
    Güncelleme : 04.09.2012  09:10

YURTKUR ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli vakıf ve dernekler ihtiyaç sahibi öğrencilere burs veriyor.

Geçen yıl ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine aylık 260 TL burs veren YURTKUR bu yıl da belirlenecek miktarda burs verecek. YURTKUR, talep eden öğrencilere burs oranında eğitim hayatından sonra ödemek koşuluyla kredi yardımı da yapıyor. Öğrencilerinden yurtlarda barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyenlerin ''www.kyk.gov.tr'' adresinden başvuru yapması gerekiyor.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü de Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan Açıköğretim Fakültesi de dahil olmak üzere üniversite öğrencilerine başvurularını değerlendirerek eğitim yardımı veriyor.

Burs vermede önde gelen kuruluşlardan Türk Eğitim Vakfı (TEV), bu yıl yurt içinde 9 bin 500 öğrenciye burs desteği sağlayacak. TEV,2012-2013 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) ilk 2 bine giren öğrencilerden 50'sine, aylık 1000 TL ''Üstün Başarı Bursu'' verecek. Burstan yararlanmak isteyen adayların www.tev.org.tr adresinden doldurdukları formu istenilen belgelerle en geç 22 Eylül'e kadar TEV'e ulaştırması gerekiyor.

Vehbi Koç Vakfı ise her yıl 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor. Vakıf, burs vereceği öğrencileri başvuru yapan adaylar arasından mülakattan sonra seçiyor. Öğrencilerin, Vehbi Koç Vakfı'na burs başvurularını üniversite kayıtları sırasında öğrenci işlerinden yapması gerekiyor.

Burs için başarılı ve ihtiyaç sahibi olmak gerekiyor

Sabancı Vakfı da başarılı ve maddi yetersizliği bulunan öğrencilere geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü olmaksızın ekim-haziran arasında burs veriyor. 2010'dan itibaren uygulamaya koyduğu 'Sabancı Vakfı-Vista Bursu' ile burs programına her yıl 380 yeni öğrenci ekleyen vakfın, eski bursiyerler ile birlikte yıllık bursiyer sayısı yaklaşık 1400'ü buluyor.

Belirlediği öğrencilere geçen yıl aylık 310 TL burs yardımı yapan vakfa, başvurular 15 Eylül-15 Ekim arasında öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitenin öğrenci işlerinden yapılıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı da ekonomik yetersizlik yaşayan binlerce öğrenciye yurt içi ve yurt dışı öğrenimleri sırasında karşılıksız burs veriyor. Vakıf, özellikle Türk Cumhuriyetleri'nden gelen öğrencilere durumuna göre yardım yapıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, sahasında uzman elemanlar yetiştirmek hedefiyle, vakfın kuruluşu İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) aracılığı ile de yurt dışında doktora ve araştırma yapan araştırmacılara önemli ölçüde burs veriyor.

Anadolu Vakfı da yüzlerce öğrenciye ayda 250 TL burs veriyor. Burs başvuruları 1-30 Eylül arasında posta yoluyla yapılacak. Burs ücretlerinin tekrar değerlendirileceği belirtilirken, vakıf, tıp fakültelerinin 5'inci ve 6'ncı sınıflarındaki öğrencilerle, üniversitelerin sağlık yüksek okullarının 3'üncü ve 4'üncü sınıflarındaki öğrencilere, mezuniyetlerinden sonra Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi'nde maaşlı görev alma koşulu ile iki kat fazla burs verecek.

Sanko Vakfı ise her yıl yaklaşık 1500 öğrenciye burs veriyor. Vakıf, burs vereceği öğrencilerde ihtiyaç sahibi, başarılı olma ve Gaziantep doğumlu olma şartı arıyor.

Hüseyin Özyeğin Vakfı da yaklaşık 550 öğrenciye burs yardımı yapıyor. Burs vereceği öğrencilerde başarılı olma ve İstanbul'da devlet üniversitesinde okuma şartı arayan vakıf, 15 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında başvuruları kabul ediyor.

Türk Anadolu Vakfı da Konya'da Selçuk Üniversitesi'nde okuyan öğrencilere burs veriyor.

Burs veren diğer bazı kuruluşlar

Bereket Vakfı, gerekli gördüğü lisans ve doktora öğrencilerine burs yardımı yapıyor. Başvurular, 23-30 Eylül arasında vakfın internet sitesinden kabul edilecek.

Ensar Vakfı, 2005 yılından beri olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin çeşitli üniversite ve fakültelerinde öğrenim gören başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere burs verecek.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), İstanbul Ticaret Odası (İTO), Eymir Kültür Vakfı, Elginkan Vakfı, Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV), Birlik Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Uran Vakfı, Taşkent Vakfı ve illerdeki ticaret odaları da burs veren sivil toplum kuruluşları arasında bulunuyor.

kalan karakter 460

ayşegül ayşegül

zorlk çıkmadan alınabilen bir burs yok kii nüfıs cüzdanı foto, ailenn gelir durumu sağlık raporu scil belgesi öğrenci belgesi transkript ya aten sacıka kaydı 5 liraa durumumuz yok kii burs istioruzzz

Aynı Görüşte misiniz?
evet87
hayır12
cevapla 04.09.2012 17:42
AYÇA AYÇA

BEN MESELA VEHBİ KOÇTAN BURS ALSAM YERİ DÖNÜŞÜ OLUR MU???

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır23
cevapla 03.09.2012 17:33
cemal cemal

brawoo

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır19
cevapla 03.09.2012 17:25
dlzr dlzr

mailim d.dursun2@gmail.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır6
cevapla 08.03.2013 18:56
dlzr dlzr

ben de burs istiyorum.üniversite öğrencisiyim.özel bir üniversite de tam burslu okuyorum.ancak ailemin durumu iyi değil.çok zorlanıyorum.bana yardım edin başvurabileceğim yerler konusunda.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır4
cevapla 08.03.2013 18:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

SBS bu yıl son kez yapılacak
TUS ve DUS'un sınava giriş belgesi internette
Öğretmen atama başvuruları başladı
Üniversitelere kayıtlar başladı
Öğrenci parasıyla 'lüküs hayat' devri bitiyor
Pazarlama aklını teknolojiyle bütünleştirmek isteyenlere iyi haber
MEB: Okul yaşı 2 ay öne çekildi
Yurtlar için başvuru sonuçları açıklandı
TUS’ta iki yıl sonra gelen iptal şoku
Açık öğretim lisesi kayıtları başladı
"Atamalar yeniden yapılacak"
Okullarda bir ders daha tarih oldu
Öğrenciler seçmeli dersleri ne zaman bildirecek?
Danıştay’dan din dersi kararı
Harvard Üniversitesi'nde kopya skandalı
Öğretmenler bu habere dikkat!
Başbakan devreye girdi
Öğretmenler eğitime 3 Eylül'de başlıyor
Dünyaya örnek olan tek Türk okulu
İTİCÜ'den 29 dalda lisansüstü eğitim
4+4+4 sıkışıklığına çare buldu
Üniversiteleri de "gözde"
Cin Ali gitti Bilge geldi
Doğa, öğrencilerini yurtdışına açıyor
MEB seçmeli dersler için müfredatı açıkladı
YÖK, Köşk'e sunulacak rektör adaylarını belirledi
İşte harçların kaldırılmasının detayları
66 ay timleri geliyor!
Öğretmen maaşlarında yeni dönem!
Üniversite harcı kararı yürürlükte
40 bin öğretmen ataması 10 Eylül'de
Berlin'de yaşayan 110 bin genç eğitilecek
Doğru sorular zihni geliştirir
Büyük gün belli oldu
"66 aylık raporu"yla anaokuluna onay
2. öğretim harç ödemeye devam edecek
Üniversitelilere lüks yurtlar geliyor
Depremin yıktığı okullar tek tek yaptırılıyor
İmam Hatipler artık dünyaya açıldı
Atatürk Üniversitesi'nde öğrenci sayısı 90 bini aştı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol