5 günlük hava durumu
12 Eylül 2012 Çarşamba
Dershaneler kendiliğinden kapanacak

Dershaneler kendiliğinden kapanacak

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Dershaneler kapanacak" sözleriyle duyurduğu yeni sistem; zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 modeliyle gerçekleşecek. Yeni sistem, eğitimde verilecek 6 radikal kararla dershane ihtiyacını ortadan kaldıracak.
LİSELER ARASI FARK KALMAYACAK: 4+4+4 yeni eğitim modelinde öğrenciler Anadolu ya da fen lisesine hazırlanmak zorunda kalmayacak. Çünkü tüm liselerde isteyen öğrenciler için fen, sosyal bilimler, matematik, spor ve müzik gibi ağırlıklı eğitim paketleri bulunacak. OLGUNLUK SINAVI: Lise bittiğinde öğrencilere SBS yerine Olgunluk Sınavı gelecek. Bu sınavda öğrencilerin lise öğrenimleri boyunca aldıkları eğitime ilişkin sorular sorulacak.
MESLEKİ EĞİTİM: 12 yıllık zorunlu eğitimin en önemli ayağını oluşturan mesleki eğitim de yeni sistemde başrol oynayacak. Ortaöğretimde başlayan ilgi ve yeteneğe göre seçmeli dersler, lisede öğrencilere mesleki ve teknik eğitimin cazibesini artıracak.
ÖZEL OKULLARA DESTEK: Hükümet, özel okullara özel teşvikler getirecek. Fiziki olarak dönüştürülme imkanı olan 300'e yakın dershane özel okula dönüştürülecek. Diğer dershanelerin ise arsa tahsisi ve vergi muafiyeti gibi teşviklerle özel okula yatırım yapmaları sağlanacak. Bu okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirecek olan hükümet, özel okulları da öğrencisiz bırakmayacak. Bir öğrencinin bir yıllık eğitim masrafını hesaplayarak özel okullara destek primleri verecek. Hükümet, bunun sonucunda on binlerce dersliği öğrencilerle buluşturarak hem devlet okullarındaki yığılmaları bitirecek, hem de yatırım yapmaktan kurtulacak.
ÜNİVERSİTELER REFORME EDİLECEK: Üniversiteler arasında kalite farkının azaltılması yönünde çalışmalar yapılacak. Üniversiteler, A-B-C şeklinde seviyelere ayrılacak.
TEK AŞAMALI, RANDEVUYLA SINAV: Üniversite sınavı da iki aşamadan tek aşamaya düşecek. Lisede yapılan Olgunluk Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı'na başvurabilecek. Öğrencinin Ortaöğretim Başarı Puanı ve Olgunluk Sınavı Puanı'nın ortalaması alınarak Lisans Yerleştirme Sınavı yapılacak. İlerleyen zamanda öğrencilere aynı gün değil, randevu sistemiyle sınav yapılacak.

2 MİLYAR CİRO
Türkiye'de 4 bin 55 dershane bulunuyor. 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel bu dershanelerde istihdam ediliyor. 1 milyon 234 bin 738 öğrenci dershanelerde eğitim alıyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 100 bini burslu. Dershanelerin cirosu ise 1.5-2 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

kalan karakter 460

Ayla Akbaba Ayla Akbaba

Dersaneler,sömürü bataklığı oldu.Uyanık öğrt.açtıkları dersanelerde,ehliyetsiz yakınlarını ve çocuklarınıda Hukuk öğrt.vs.şeklinde ehil olmayan vasıfsız çalışanlarla,sömürülere ve kandırmalara devam ediyor.Yolsuzluk had safhada.Hangisini anlatalım? İsabet olur,süratle kapatılmalıdır.Aileler istismar ediliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır140
cevapla 12.09.2012 12:12
suzan gül suzan gül

yüzde yüz katılıyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 31.01.2013 22:56
ebru ebru

meslek lisesi öğrencisiyim üniversite için dershaneye ihtiyacım olduğunu düşünüyorum sonuçta mesleki ders alıyoruz fizik kimya vb dersler görmüyoruz KAPATILMASIN NOLUR

Aynı Görüşte misiniz?
evet129
hayır18
cevapla 12.09.2012 12:20
can35 can35

kesinlikle haklı....imam hatip hariç diğer meslek okullarında...matematik fizik kimya..biyoloji yokki....bunları ancak dersaneden alabiliriz....yoksa katsayı eşitlemenin ne anlamı var

Aynı Görüşte misiniz?
evet101
hayır10
cevapla 12.09.2012 17:02
servet servet

Olgunluk sınavında lisede görülen konular sorulacakmış. Şu anki sınavda üniversitede öğretilen konular mı soruluyordu? Bu ne mantıksızlık? bu ülkede üniversite sınavı kalkamayacağına göre dershanecilikte kalkmamalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet103
hayır14
cevapla 12.09.2012 11:02
abc abc

Ben bir lise öğrencisi olarak tüm liselerin eşit imkanlara sahip olabileceğine inanmıyorum ve aynı zamanda benimle aynı okulda okumakta olan arkadaşlarımın ve benim emeklerimize bir yerde saygısızlık bu. Bizim yıllarca çalışıp çabaladığımız ve Türkiye çapında üstün başarılarla girdiğimiz okulumuza mahalleden öğrenci alınması haksızlık. Ayrıca ilkokul arkadaşlarımla karşılaştırdığımda aynı şartlarda eğitim almadığımızı aynı özenin gösterilmediğini de görüyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 04.07.2013 17:20
mehmet mehmet

çocuğun içinde varsa çalışıp adam olmak okula gitmese de başarır ama içinde yoksa istersen nereye göndersen boş bu kadar öğremen atama bekliyor dersaneler ihtiyaçmış gibi gösteriliyor çocuğunu gönder parayı ver onların istediği bu başbakanı destekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.04.2013 02:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

''En iyiler'' listesindeki Türk üniversiteleri
100 bin adaya üniversite şansı
Öğrenciler tarihe sahip çıkıyor
Okul servislerine zam
ABD'den teknoloji ödülü
Kitaplar cep yakıyor
Gül, YÖK üyeliğine Tuncer'i atadı
SGK'dan devrim gibi karar
'Dershaneler, sınavsız eğitim sistemiyle kalkacak'
Açıköğretim öğrencilerini şok eden ücret!
Öğrenciler sınıfta aileler nöbette
Yüksek hızlı tren yurt çilesini bitirdi
Tunceli Üniversitesi'ne iki yeni fakülte
Google beyni geriletiyor
Okullarda "müdahale ekibi" kurulacak
Seçmeli Kur'an dersi için yarın son gün
DGS sonuçları açıklandı
Yıldız Teknik'e İngiliz ortak
İlk ders zilini Bakan Dinçer çaldı
Bakan Dinçer'den 'dershane' açıklaması
40 bin öğretmen atandı
66'lıklar ders başı yaptı
Eğitim yılı, 11 bin 536 yeni derslikle başlıyor
Dershaneler kaldırılıyor
Veliler okul alışverişi telaşında
Minikler yarın ders başı yapacak
Öğretmen adayları nefeslerini tuttu
Ders zili iki milyon minik için çalacak
MEB, bütün illerde denetime çıkıyor
İstanbul, yeni eğitim-öğretim yılına hazır
30 soruda okulda ilk gün
Okul servisleriyle 'az hizmete az ücret'
Türkiye'nin yüzde 93'ü okuryazar
Uzak Doğu'dan gelen kırtasiye malzemelerine dikkat!
74 yaşında dördüncü üniversiteyi okuyacak
Hangi üniversite ne kadar para alıyor?
Eğitime hazırlık ödeneğinin ödeneceği tarih
Van'daki öğretim elemanlarına müjde
Rusya'da din ve ahlak dersleri zorunlu oldu
Meslek liselerine e-kayıt sonuçları açıklandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol