5 günlük hava durumu
12 Şubat 2013 Salı
Başbakan'dan engellilere atama müjdesi

Başbakan'dan engellilere atama müjdesi

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 12.02.2013  13:23
    Güncelleme : 12.02.2013  15:13

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, engelli öğretmen adaylarına iyi haber!..

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Engelli öğretmen olamaz'' diye bir düşünceyi tanımadıklarını belirterek, ''Engelli de bal gibi öğretmen olur. Hem de çok iyi öğretmen olur'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, engelli vatandaşlara yönelik müjdeler verdi. Engellilerin istihdamını AK Parti olarak her zaman önemsediklerini, ayrı önem verdiklerini ifade eden Erdoğan, gerek işverenleri gerek engelli vatandaşları bu konuda her zaman desteklediklerini söyledi.

Kamuda 2002 yılında sadece 5 bin 777 engelli vatandaşın memur olarak istihdam edildiğini hatırlatan Erdoğan, kendilerinin bu sayıyı yaklaşık 5 kat artırdıklarını kaydetti. ''Bu ülkede engelli kardeşlerimizin yanında AK Parti iktidarı var. Onların böyle bir derdi var mıydı? Hayır'' diyen Erdoğan, kendilerinin ''İnsanı yaşat ki devlet yaşasın'' ilkesiyle yola devam ettiklerini kaydetti.

Halen kamuda 27 bin 224 engelli vatandaşın istihdam edildiğine işaret eden Erdoğan, 2011 yılında yasa değişikliği yaptıklarını, dünyada ilk kez engellileri merkezi sınava tabi tutarak kamuya almaya başladıklarını hatırlattı. 2002 yılında sınavın yapıldığını ve 7 bin 746 kadroya atama yapıldığına dikkati çeken Erdoğan, ''Şimdi 2013 yılında 8 bin 115 engelli kardeşimizi daha kamuda istihdam edeceğiz. 2012'de yapılan merkezi sınav esas alınarak ÖSYM aracılığıyla Mart ayında 8 bin 115 kardeşimizi inşallah işe yerleştireceğiz. Bu güzel gelişmenin, bu müjdeli haberin de engelli kardeşlerime, ailelerine hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.

Engelli öğretmenlere müjde

Müjdelerinin bitmediğini belirten Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı işbirliğiyle engelli öğretmenlerle ilgili bir çalışma başlattığını söyledi.

Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarından mezun olan ve 2012'deki engelli sınavına giren adaylar arasından engel durumları ve alanları uygun olanların, öğretmen olarak atamalarını gerçekleştireceklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz. Engelli de bal gibi öğretmen olur hem de çok iyi öğretmen olur. İnşallah bunun da ilk adımını böylece atıyoruz. Engelli kardeşlerimize 'Ne yapalım biz kader mahkumuyuz' ifadesini söyletme hakkına hiçkimse sahip değil. Çünkü bu insanlar şunun idraki ve iddiası içindedir; ' Ben bu ülkede tüm vatandaşlarımıza hizmete ortak olmak istiyorum.' Kendini yetiştirmiş, bu kabiliyeti var. Sen nasıl olur da 'kader mahkumu' diyerek onu bir kenara itersin. Öğretmenlik mesleğini icra edebilecek olan engelli kardeşlerimizi de biz milli eğitimde istihdam ediyoruz.

Bir başka güzel adımı da bugün atıyoruz. AK Parti hükümetleri döneminde engelli bireylerin eğitimine de özel önem verdik. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri tarafından her ay 245 bin engelli kardeşimize özel eğitim hizmeti sunuyoruz. Bu eğitimin aylık tutarı, 105 milyon liradır. Tamamı tarafımızdan karşılanıyor. Bu okullarımızda özel eğitim öğretmeni açığı yaşanıyordu. Şimdi ihtiyacı gidermek amacıyla MEB tarafından belirli branşlardaki öğretmenlere yönelik olarak sertifika programları başlatıyoruz. Böylece engelli kardeşlerimizin eğitiminde önemli bir engeli daha geride bırakıyoruz.''

''Bu ayın sonuna kadar il içi atamaları yapacağız''

Erdoğan, okullarda eğitim öğretim yılının ikinci döneminin dün başladığına işaret ederek, Türkiye genelinde 17 milyon öğrenciye, 776 bin öğretmen ve yöneticiye yeni dönemde başarılar diledi.

Bu yıl Şubat ayında da eş durumu başta olmak üzere mazeret atamalarını yapacaklarını daha önce duyurduklarını, bu atamaların gerçekleştiğini belirten Erdoğan, 8 bin 286 öğretmenin başvurusunun değerlendirildiğini, 7 bin civarında öğretmenin tercihlerine yerleştirildiğini söyledi. Erdoğan, dün itibarıyla il içi mazeret atamalarının başlatıldığını, bu ayın sonuna kadar il içi atamaların yapılacağını ifade etti.

Okullarda ''Okul Sütü Programı''nın bu yıl da kararlı şekilde devam edeceğini bildiren Erdoğan, geçen yıla göre rakamın daha yüksek olacağını, bu yıl 30 bin 885 okulda ana sınıfı dahil olmak üzere 6 milyon 291 bin öğrenciye, 14 Haziran'a kadar haftada 3 gün uzun ömürlü süt dağıtacaklarını söyledi. Erdoğan, geçen yıl 30 bin ton civarında olduğunu, bu yıl 14 Haziran'a kadar toplamda 60 bin ton sütün öğrencilere ulaşacağını kaydetti.

Erdoğan, ''Bunlar ithal süt tozu değil, taze süt....Bunun üzerinden de spekülasyon yapmaya başlarlar. Sayın Kılıçdaroğlu bu işleri çok sever biliyorsunuz. Hafta bir iki gün herhangi bir belediyesinde böyle dağıtım olunca, onu kalkar bununla mukayese eder'' dedi.

Televizyonla tanıştıkları andan itibaren tanıdıkları sanatçı Tekin Akmansoy'un vefat ettiğini belirten Erdoğan, kendisine Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Erdoğan, ülkeye, millete hizmet yoluna her gün yeni bir uygulama, reform, toplu açılış, yeni eser ve yeni yatırımlarla ilerlemeye devam ettiklerini belirterek, hafta sonunda 2 gün Mardin'de olacağını ifade etti. Erdoğan, ''Mardin'de de toplu açılışlarımızı yapıcağız, yeni adımlarımızı inşallah Mardin'de atacağız. 29 büyükşehrimizden biri olacak olan Mardin'i yeni sürece farklı hazırlamak için de 2 gün gerek merkezde ve gerek bazı ilçeleri dolaşarak bu adımları atıyoruz. Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın milletle el ele gönül gönüle Türkiye'yi büyütmeye devam ediyoruz. Bu tarihi anlara şahit olduğu, tarih yazdığı için bu grubu bir kez daha tebrik ediyorum'' diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmasının sonunda TEKEV Vakfı, eğitime katkılarından ötürü Başbakan Erdoğan'a bir plaket sunarken, Sivas Suşehri Kadın Kolları üyeleri, annesi Tenzile Erdoğan'ın karakalem portresini ve annesi için hatim indirilen Kuran-ı Kerim'i, Diyarbakır'dan gelen bir grup ise restorasyonu yapılan türbenin eski ve yeni halini gösteren tabloyu sundu.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Yer değişikliği yapan öğretmenler dikkat!
Bakan Avcı'dan atama açıklaması
Öğretmenleri heyecanlandıran açıklama
İkinci yarıyıl başladı
Trenlerde Açıköğretim izdihamı
Mezunlar mutlu edecek iş arıyor
Toplumla içli dışlı olmaları için...
Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları başlıyor!
"Şubat ataması diye bir şey yok!"
Dershanelerde son karar verildi
'Dersi kaçırdım' sıkıntısı bitiyor
Öğretmen atama sonuçları açıklandı
Öğretmenlere müjde!
Sınavsız memur olmanın yolu
Açık öğretimlilere SMS kolaylığı
Eğitime bulaşık molası
Cevap ve düzeltme metni
Pazartesi ders başı!
Bu ilde çalışan öğretmenler yaşadı GALERİ
Marifetname'yi anlayana otomobil hediye
Öğrenciler bu habere çok sevinecek!
İzmir'e 25 milyonluk yatırım
Kürtçe 28 ilde tercih edildi
Ehliyet sınavında değişiklik yapıldı
Eğitime erişim için el kitabı hazırlandı
Öğrencilere müjde!
Avcı: Dershaneler özel okul olacak
Okul kantinlerine yeni düzenleme
Okullarda süt dağıtımı başlıyor
Doğa Koleji t-MBA Eğitim Modeli 'Tek İnovatif Okul' ödülü kazandı
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 5 yıllık hedefleri açıklandı
Bahçeşehir Üniversitesi Tunus'ta
Üniversite'den lise resim yarışması
Okul kantinleri için yeni hijyen kuralları
Bahçeşehir Ünivesitesi Tunus'a şube açıyor
Avcı'dan öğrencilere okul sütü mesajı
YÖK 28 üniversiteye dekan atadı
Kurs için 25 çadır ayrıldı
AÖF final sınav yerleri belli oldu
ÖSYM her kente sınav merkezi kuracak!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol