5 günlük hava durumu
7 Mart 2013 Perşembe
ÖSYM'den yeni hizmet: 444ÖSYM

ÖSYM'den yeni hizmet: 444ÖSYM

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 07.03.2013  12:24
    Güncelleme : 07.03.2013  13:06

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kurum ve sınavlara ilişkin her türlü soruyu etkin ve hızlı şekilde yanıtlamak için kurulan çağrı merkezini hizmete açtı.

ÖSYM, merkezin yaptığı sınavların hazırlanması, başvuru yöntemleri, sınav binalarının belirlenmesi, sorular ve soru kitapçıklarının hazırlanması, kapalı dönem, basılan sınav evrakının sınav merkezlerine gönderilmesi, sınav merkezlerinde sınav evrakının güvenliğinin sağlanması, adayların sınavdan bir gün önce yapması gerekenler, sınavın geçersiz sayılacağı ve kopya olarak değerlendirilen durumlara ilişkin adayların ve diğer vatandaşların merak ettiği tüm sorulara daha hızlı ve etkin cevap vermek amacıyla çağrı merkezi kurdu. 444 6796/ÖSYM numaralı çağrı merkezi kurumun merkez binasında, 44 operatörle, 7 gün 24 saat hizmet verecek.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, sınav sürecinin verimliliğini ve etkinliğini artırmanın ÖSYM yönetiminin en temel anlayışlarından birisi olduğunu vurgulayarak, başvuruların alınmasından, sınav sonrası sonuçlar açıklanıncaya kadar geçen süreç içerisinde adayları, hızlı ve etkin şekilde bilgilendirebilmek amacıyla çağrı merkezini kurdukların ifade etti.

Sınav sürecinin her aşamasını iyileştirmeye ve süreç içerisinde adayların sorularını yanıtlamaya yönelik olarak kurulan çağrı merkezinin 24 saat kesintisiz hizmet verileceğini dile getiren Demir, ''Gece gündüz demeden sınav adaletinin ve adaylara sınav konforunun sağlanmasını garanti etmeye yönelik önemli bir adımının daha tamamlandığını düşünüyoruz. Çağrı merkezi, bu vesile ile tüm adaylara ve ilgililere sadece saat 17.00'ye kadar hizmet vermekle kalmayıp ondan sonra gelebilecek bilgi taleplerini de karşılayacak'' dedi.

ÖSYM'nin kurum olarak kendisiyle iletişim kurmak isteyen herkesle hızlı ve kesintisiz bir şekilde iletişim kurmak amacıyla pek çok yeniliğe imza attığına dikkati çeken Demir, ''Bu adımları atmaya da devam edeceğiz. Artık isteyen herkes Türkiye'nin her yerinden 444 67 96/ÖSYM'yi arayarak 7 gün 24 saat bize ulaşabilecek'' diye konuştu.

Çağrı merkezinde 44 personelin çalıştığını dile getiren Demir, ihtiyaca göre ileride personel sayısının artırılabilineceğini söyledi.

Çağrı merkezi arandığında kişinin hangi sınava yönelik soru soracağını, kişinin aday mı veya sınav görevlisi mi olduğunu önceden belirttiğini, buna göre de operatörlerin soruları daha hızlı şekilde yanıtlayabildiğini anlatan Demir, adayların doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, ''Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Yürütme Kurulu Üyesi Durmuş Günay, ÖSYM Başkan Yardımcısı Ercan Öztemel, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ömer Açıkgöz, Devlet Personel Başkan Yardımcısı Enes Polat ve diğer ilgilerin katılımıyla açılışını yaptığımız çağrı merkezine son iki günde çağrı merkezini 9 bin kişinin aradı'' dedi.

36 yıllık bilgi sistemi yenilendi

Çağrı merkezinin IP tabanlı bir sistemle kurulduğunu anlatan Demir, sistem kalitesini sağladıklarını şimdi de hizmet kalitesini artırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

''Adayların mümkün olduğunca ÖSYM ile sınavla ilgili akıllarında soru işareti olmadan sınava girmesini istiyoruz'' diyen Demir, merkezin bilgi işlem sistemini tamamen yenilediklerini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu sayede, hatırlarsanız KPSS'de son yerleştirmelerini 1,5 günde açıklamıştık. YGS başvurularında bir günde 360 bin adayın başvurusunu aldık. Bu bizim sistemimizi sadece yüzde 10 işgal etti. Dolayısıyla şu anda 2 milyon adayın bir günde başvurusunu kabul edebilecek bir sistemimiz var. 36 yıllık o eski teknoloji bu yıl itibarıyla tarih oldu. Artık başvurularda, sınav açıklamada ve yerleştirmede daha hızlı olacağız. Biz göreve geldiğimizde sınav sonuçları 35 günde açıklanıyordu, bunu biz geçen sene 19 günde açıkladık. Bu sene bu süreyi daha da düşürmeyi düşünüyoruz. Üniversite yerleştirmeleri de 15-20 günde açıklanıyordu, bunu da daha kısa sürede açıklamaya çalışıyoruz.''

ÖSYM'nin tarihinde ilk defa kendi yazılımını yaptığını anlatan Demir, KPSS'deki yerleştirme sisteminin yazılımının ÖSYM'nin personeli tarafından yapıldığını dile getirdi.

kalan karakter 460

meltem meltem

ne hizmeti ya
sabahtan beri kaç kere aradım ulaşılamıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet49
hayır2
cevapla 07.07.2014 10:46
yılmazz yılmazz

bir türlü ulaşılmıyor neyin hizmetii


Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır0
cevapla 02.07.2014 10:59
hamide hamide

tercıhlerını uzatılmasını ıstıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır0
cevapla 24.06.2014 16:13
derya derya

bir haftadır ne hikmetse hiçbir telefon numarası çalışmıyor ulaşamıyoruz neyin 7/24 hizmeti bu

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 23.07.2014 14:52
ahmet ahmet

bir haftadır arıyorum mail atıyorum dilekçe yazıp gönderiyorum hala bir geri dönüş yok ve muhatap bulamıyorum... bunu yazarken bile telefonum arıyor hala düşmüyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 16.07.2014 15:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Adaylar, bu tarihe dikkat!
İki üniversiteye rektör atandı
Sabancı'dan 2 dev projeye destek
'YÖK tasarısı yeniden'
Üniversitelerde yeni uygulama!
Bakan Avcı'dan "dershane" açıklaması
Dünyanın ünlü okulları Türkiye'ye geliyor
YURTKUR'dan öğrencilere müjde!
Eğitime kar engeli
Sınavsız geçişe 'ERG' desteği
ODTÜ dünyanın en iyi 60 üniversitesinden biri
Dava Yarışması'nda Türkiye'yi "Koç"lu öğrenciler temsil edecek
Kadir Has'a uluslararası ödül
Spor hukuku için sertifika programı
Öğrenciler bütünleme istiyor
Sağlıkçılara beden dili dersi
Yetenekleri eğitim öncesi keşfedilecek
ÖMSS tercih kılavuzunda değişiklik!
Dikkat! Sizin de kapınız çalınabilir
Listedeki yeri her sene yükseliyor!
SBS'ye başvurular başladı
BAU Hong Kong kampüsü açıldı
AÖF sınav sonuçları için tıklayın
Tam gün eğitimde kademeli geçiş!
Bozdağ: Dünyanın en büyük gücü ne para ne maden
4 yıllıktan 2 yıllığa inecek fakülteler
Uludağ Üniversitesi çift diploma verecek
MEBİM 147 ile 800 kız çocuğu eğitime kavuştu
Öğrenciler dikkat!
Sınav iki aşamadan oluşacak!
Öğrencilere Benago Testi!
Akare Yurtdışı Eğitim Fuarı'na sayılı gün kaldı
''Yüzde 100 Arapça eğitim veren fakülte''
Üniversite sınavlarında ailelerde imtihandan geçiyor!
İTÜ ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi arasında protokol
Bir şair olarak Bakan Avcı
Fatih'ten kansere kökten çözüm
Okuldan kaçan öğrenci yandı
Engellilerin tercih süreci başlıyor
SBS kalkıyor, LYS ve YGS değişebilir
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol