5 günlük hava durumu
6 Temmuz 2013 Cumartesi
Lisans Yerleştirme Sınavı LYS Fatih Aslan ÖSYM Yükseköğretim

2013 birincisi, devletin zirvesine Twitter'dan ulaştı

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 06.07.2013  12:53
    Güncelleme : 06.07.2013  12:59

MF-1 puan türünde Türkiye birincisi Aslan: " programlarına kayıt tarihleri, Ramazan Bayramı tatili sonrasına denk geliyor"

'nda () MF-1 puan türünde 500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan İzmir Fen Lisesi öğrencisi , Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi () tarafından açıklanan kayıt takviminin Ramazan Bayramı tatilinin sonrasına bırakılmasının öğrencileri zor durumda bırakacağını belirterek, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a ulaşarak, mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım çağrısında bulundu.

Aslan, programlarına kayıt tarihlerinin, ÖSYM tarafından 12-20 Ağustos olarak belirlendiğini, bu tarihin de Ramazan Bayramı sonrasına denk geldiğini ifade etti.

Sınava giren arkadaşlarının bu nedenle zaman telaşına kapıldığını anlatan Fatih Aslan, "Geçen yıl aynı sürecin 3-7 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi öğrenci ve velileri bir hayli rahatlatmıştı" dedi.

Aslan, bunun üzerine "devletin zirvesine" Twitter'da mesaj atarak, eski kayıt tarihlerinin uygulanması için yardım istemeye karar verdiğini söyledi.

Seslerini duyurabilecek en uygun mecranın sosyal medya olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Aslan, "Eskisini sınav öncesi kapattığım için hemen yeni bir hesap açtım. Öğrenci arkadaşlarımın kayıtlarda yaşanabilecek yoğunluktan dolayı mağdur olmaması için Twitter'ın en yoğun olduğu akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a tek tek 'Üniversite kayıtları bayram dönüşüne alınmış. Biz öğrencilerin ulaşımı çok zor olacak' şeklinde mesajlar attım" diye konuştu.

Aslan, üniversite adaylarının ve velilerinin seslerinin daha iyi duyulması adına sosyal medyada bir etiket oluşturmaya karar verdiklerini anlattı.

Kampanyayla Twitter'de takipçi sayısının hızla yükseldiğini belirten Aslan, oluşturduğu "#ÖSYMbayramımızehiretme" etiketinin dünya ve Türkiye'de Trend Topic (TT) listesine girdiğini bildirdi.

Fatih Aslan, "Diğer öğrencilerin ve velilerin desteğiyle etiketimizin hızla yükseldiğini gördüm. Açıkçası bu kadar desteği ben de beklemiyordum. Sadece fikrimi belirttmiştim. İnsanlar hemen beni destekledi" dedi.

"LYS birincisi isyan etti" haberler

Aslan, sosyal medyada yaptıkları çağrıların bazı haberlerde "LYS birincisi isyan etti" şeklinde verilmesinden rahatsızlık duyduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"İsyan ve feryat gibi abartılı kelimeler yapıma uygun değil. Bu etiketle sadece fikrimi belirttim. Ama haber siteleri bunu abartmaya bayılıyorlar. ÖSYM gibi kurumların akademik takvimi bence daha önce belli olmalıdır. Son dakikada yapılan değişikliklerin böyle büyük kurumlarda yaşanmaması gerekir. Yaptığım çağrıma da henüz geri dönüş alabilmiş değilim. 'İsyan' şeklindeki yanlış anlaşılmaların düzeltilmesini ve mağduriyetlerimizin bir an önce yetkililere duyrulmasını istiyoruz."

27 bin 565 kişi 200 bin tweet attı

Türkiye'deki tüm tweetleri arşivleyen "Sosyalmedya.in" verilerine göre "#ÖSYMbayramımızehiretme" etiketli kampanya katılan 27 bin 565 kişi, 200 bin tweet attı.

Kısa sürede Türkiye ve dünyada TT listesine giren etiket, 13 saat burada kaldı.

Etiketler : , , , ,

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

KPSS heyecanı aileleri de sardı
KPSS eğitim bilimleri oturumu sona erdi
KPSS'de 3 siber saldırı sorusu
KPSS sabah oturumu sona erdi
Sınav kalemleri ihtiyacı olan öğrencilere
ÖSYM'den 5 adaya özel sınav!
İşte MEB'nin SBS ve Dershane eylem planı
MEB'ten o liselere kapatma cezası
ÖSYM'den kontenjan müjdesi
Dershanelerin sadece ismi mi değişecek?
Öğrencilerden kayıt tepkisi
KPSS sonuçları açıklandı
"Tavuk tüyü" dünya birinciliği getirdi
Akıllı tahta ihalesi ertelendi
MEB, yer değiştirme esaslarını belirledi
Dershaneler özel okula dönüşüyor
Türkiye’nin ilk tematik üniversitesine ilgi yoğun
Gözü kapalı tercih yapma dönemi sona erdi
Yabancı öğrenciler neden Türkiye’yi tercih ediyor?
Bilgi Üniversitesi mutfağa girdi
İşte üniversite kayıtlarının başlama tarihi
KPSS tercihlerinde bugün son gün
Dershaneler kapanıyor
İstanbul Üniversitesi 4 ilin nüfusunu solladı
2013 KPSS'nin soruları yayınlanmayabilir
Akıllı tahta ihalesinde geri sayım
Türk üniversiteleri çekim merkezi olacak
4+4+4'te revizyon değil rehabilitasyon olacak
LYS'de öğrenciler tarih ve felsefede döküldü
'Kitaplar müziğe, müzik geleceğe'
Türk bilim insanları İstanbul'da buluşuyor
LYS sonuçları ve LYS kazananları
MEB'den 4+4+4 açıklaması
KPSS hafta sonu yapılacak
Yurtlara başvuru tarihleri belirlendi
LYS sonuçları hakkında her şey
72 yaşında, bölüm birinciliğiyle bitirdi
LYS sonuçları birincisi ve LYS sonuçlar
LYS sonuçları ve bir ilk
LYS sonuçları açıklandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol