5 günlük hava durumu
27 Eylül 2013 Cuma
Geleceğin mesleği lojistik!

Geleceğin mesleği lojistik!

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 27.09.2013  10:43
    Güncelleme : 27.09.2013  10:43

Lojistik sektörü rekora koşarken Beykoz Lojistik MYO yeni öğrencilerini bekliyor!

Küresel çapta dünya lojistik sektörünün 6-7 trilyon dolarlık bir hacme sahip olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 5 milyar dolarlık bir hacme ulaşan Türk taşımacılık ve lojistik sektörü ise son 10 yılda önemli bir büyüme ve gelişme kaydetti.

Türkiye uluslararası lojistik üssü olacak!

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu yetkilileri, Türkiye'nin uluslararası lojistik üs olma yolunda hızla ilerlediğini ve buna bağlı olarak sektörün iyi yetişmiş, nitelikli insan gücüne ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Coğrafi yapısı sebebiyle kara, deniz ve hava taşımacılığının önemli bir noktasında yer alan Türkiye'de, lojistik sektörünün gelişmesiyle beraber yetişmiş insan gücüne ihtiyaç ta her geçen gün artıyor.

2023 hedeflerinde dış ticarette 4 kat kadar bir büyüme hedeflendiğini, bunun lojistik sektörü için de geçerli olduğunu belirten Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Yetkilileri, lojistikte yetişmiş insan gücü talebinin büyüyeceğini söylüyor: "Önümüzdeki 10 yıllık süre zarfında lojistik sektöründe çalışan personel sayısının en az 2 kat artması öngörülüyor."

İstihdam iki kat artacak, işte sektörün ihtiyaç duyduğu personel profili!

Bugün için lojistik sektöründe 500 bin kişinin istihdam edildiği belirtiliyor ve sektörün ciddi anlamda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyduğu vurgulanıyor. Yetişmiş insan gücü sorunu sektörün en önemli sorunlarından biri olarak görüyor.

Bugün Türk lojistik sektöründe yaklaşık 50 bin kişilik nitelikli eleman açığı olduğu biliniyor. Ulusal ve uluslararası lojistik firmaları ise nitelikli, eğitimli çalışana ihtiyaç duydukları konusunda görüş birliği yaparken, işe alım sırasında tercihlerini sektöre hakim, bilgi ve eğitim açığını kapatmış, uluslararası deneyime açık ve yabancı dil yetisine sahip adaylardan yana kullandıklarının altını çiziyor.

Beykoz Lojistik MYO'dan Ek Yerleştirmede % 70'e Varan Burs fırsatı!

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu ek yerleştirmede % 50, %25 oranındaki burslarına ilk üç tercih için sağladığı ek burslarla, burs oranını % 70'e kadar çıkarıyor. Sınırlı sayıda tam burslu kontenjanın da bulunduğu ek kontenjanlar sayesinde lojistikten, deniz liman işletmeciliğine; dış ticaretten sivil hava ulaşım işletmeciliğine meslek alanları gençleri bekliyor. Adaylara ek yerleştirmeler öncesi Beykoz Lojistik MYO'da tercihlerle ilgili bilgi veriliyor.

Güçlü sektörel bağlarıyla mezunlarını kısa sürede iş hayatına hazırlayarak kazandıran Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, ek yerleştirme döneminde adaylara cazip fırsatlar sunuyor. % 50 ve % 25 oranında burslu kontenjanlarının yanında ilk üç tercihte Beykoz Lojistik MYO'unu tercih eden adaylar fazladan burs alma hakkı kazanacak. Buna göre belirlenen tercih bursları şöyle:

1. Tercihini Beykoz MYO olarak yapan adaylar % 20
2. Tercihini Beykoz MYO olarak yapan adaylar % 15
3. Tercihini Beykoz MYO olarak yapan adaylar % 10 ek burs alma hakkı kazanacak.

Ek yerleştirme döneminde Bilgisayar Programcılığı (%50 ve % 25 burslu), Deniz ve Liman İşletmeciliği (%50 ve % 25 burslu), Dış Ticaret (% 100, %50 ve % 25 burslu), Enerji Tesisleri İşletmeciliği (%50 ve % 25 burslu), Halkla İlişkiler ve Tanıtım (%50 burslu), İşletme Yönetimi (%50 burslu), Lojistik (%50 ve % 25 burslu), Marina İşletme (%50 ve % 25 burslu), Mobil Teknolojileri (%50 ve % 25 burslu), Raylı Sistemler İşletmeciliği (%50 ve % 25 burslu), Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (% 100, %50 ve % 25 burslu), Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (%50 ve % 25 burslu) programlarına ek kontenjanla yerleşme imkanı sunulan Beykoz Lojistik MYO, bugüne kadar 2000 mezununu iş dünyasına kazandırdı.

Sadece lojistik temasına odaklanmış, tüm programlarını lojistik sektörüne nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla tasarlamış, tüm enerjisini buna yönelten bir kurum olan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu bu alandaki boşluğu doldurmak üzere mesleki tematik eğitimin sadece teorik bilgiye dayalı olarak icra edilemeyeceği, yanında uygulamanın da olması gerektiği inancıyla, "Yaparak Öğreniyorum" felsefesi ile eğitim uygulamalarını yeniledi, meslek eğitiminin yeniden şekillenmesi için öncülük görevini üstlendi. Mesleksel Beceriler Geliştirme Merkezi, Simülasyon Uygulama dersleri ve Proje/Sokak Laboratuvarı Uygulamaları ile öğrencilerini iş dünyasının gerçeklerine doğrudan hazırlayan okul, uzmanlara göre 50.000 kişilik çalışan açığı bulunan Lojistik sektörünün tek Vakıf meslek yüksek okulu kimliğine sahip.

Lojistik sektörünün çeşitlenmesi ile birlikte niş alanları da eğitim programına katan okul, bu sayede az bulunur mezunları iş dünyasına kazandırıyor. Örneğin Marina İşletme, Raylı Sistemler İşletmeciliği gibi programlar ile alanlarında nitelikli eleman açığı olan, buna karşılık çok fazla üniversitede bulunmayan bölümlerden yetişmiş elemanların kolaylıkla istihdam edildiği programlar olumlu sonuçlar veriyor. Yine ilk defa Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu tarafından açılmış olan Enerji Tesisleri İşletmeciliği ve Mobil Teknolojiler Programcılığı programları da Türkiye'de nitelikli eleman açığı olan alanlarda eğitim vermeye başladı.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Özel okulda etek altı skandalı!
Plato Vakfı’ndan tüm öğrencilere %50 burs
Üniversiteliler için yazın Amerika’da çalışma fırsatı
Işık Üniversitesi ek kontenjanı artırdı
Okul formaları "rant kapısı" oldu
"Yurt dışı" eğitim vizesi Oğuzkaan Koleji'nde
MEB'ten ''okul sütüne'' anlık takip
Bahçeşehir'den çözüme yatırım
İngilizceyi Amerika'da öğrenecekler
Film setlerinde pratik eğitim
Nişantaşı, sosyal medya uzmanları yetiştirecek
Ataşehir'in ilk meslek yüksekokulu
Öğrenciler 238 bin kontenjan için tercihlerini yapacak
Bakan Avcı'dan öğretmenlere kötü haber
En yüksek kira Beyoğlu'nda
İşte geleceğin gözde mesleği!
Çocuk gelişimi mezunları işsiz kalmıyor!
YÖK üniversitede yolsuzluğu affetmedi
IAB ve Kadir Has Üniversitesi’nden Dijital Pazarlama programı
Üniversiteli olmak için bir şansınız daha var
Dikey geçişle 4 yıllık eğitim
Bir sınav skandalı daha!
Turgut Özal Üniversitesi'nde ders başı
Kilis'teki üniversite öğrenci sayısı 8 bin 500'e ulaştı
Yaşar'dan eğitime 37 milyonluk yatırım
AÜ, 303 yabancı uyruklu öğrenci alacak
Bu okulda dersleri anadili İngilizce olan öğretmenler anlatıyor
Sınav merkezleri artırıldı, uzaktan eğitim yakınlaştı
Hafızlık eğitiminde 'Hücreleme' yöntemi
Mesleki eğitimde kalite için METEK formülü
Kolej İstanbul Bahçeşehir Boğazköy'de açıldı
THK'den öğrencilere kırtasiye yardımı
Havuz problemi gitti 'kurbağa' geldi
Okul öncesi eğitimde 'evde ziyaret' dönemi
Matematik fen ve okumadan çaktık
Ek yerleştirme kılavuzu açıklandı
Sınav yönetmeliğinde değişiklik
KPSS soruşturmasında birleştirme kararı
Kadir Has dijital pazarlama uzmanı yetiştirecek
"İlk azınlık vakfı" üniversitesini kurmak istiyorlar
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol