5 günlük hava durumu
24 Kasım 2013 Pazar
"Dershaneler ekonomiye zarar veriyor"

"Dershaneler ekonomiye zarar veriyor"

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 24.11.2013  17:15
    Güncelleme : 24.11.2013  17:15
Ahmet Şimşek uyarıyor: Hiçbir faydası olmayan, iş hanları katlarında, sokak aralarındaki apartmanlarda, tamamen sağlıksız koşullarda eğitim veren yerlerde öğrenciler güya üniversitede çıkacak suallerin cevaplarını ezberlemektedir. Ne fiziki olarak ne de sağlık yönünden buraların okul olması da mümkün değildir. Sınav sorularını tahmin edenler ve soruları hazırlayan dershaneler sanki soruları gaipten biliyormuş intibaını yaratıyorlar. Halbuki okullarda da sınav sorularını içeren tedrisat verilse dershanelere gerek kalmaz. Olay bu kadar açık ve net. Öğrencilerin sağlıksız koşullarda dershanelerde eğitim alması hem ciddi bir sağlık tehlikesidir, hem de ülke ekonomisine milyarlarca liranın üzerinde bir zarar vermektedir. "Dershaneye gitmeyen çocuk sınav kazanamaz" havası yaratılıyor. Halbuki yukarda belirttiğim gibi devlet okulları iyileştirilerek ve sınavda çıkan soruların okullardaki eğitim müfredatından hazırlansa başka bir şeye ihtiyaç kalmaz.

SAĞLIK BAKANLIĞI EL ATMALI

Ahmet Şimşek Eğitim Kurumları Kurucu Başkanı Ahmet Şimşek, dershanelerin işhanlarında, apartmanlarda, tamamen sağlıksız koşullarda eğitim verdiğini söyleyerek Sağlık Bakanlığı'nın bu konuya el atması gerektiğini söyledi.

Dershanelerin okula çevrilmesinin mümkün olmadığını anlatan Ahmet Şimşek şunları söyledi: "Eğitimde sağlıkta ticaret olur mu? Olmaması lazım. Dershaneler zaten sağlıksız koşullarda eğitim veriyor. 'Dershaneleri özel okul yapalım' diyorlar. Dershaneler standart dışı sanki birer köy okulu gibi. Yahu bir dershane okula nasıl dönüşür? Özel okulun kendine has kaliteli eğitimi var. İşhanlarında, apartmanlarda yer alan dershanelerin fiziki olarak, eğitim kalitesi olarak, özel okula dönüşmesi mümkün değildir. Devlet okuluna ise hiç dönüştürülemez. Yasa müsait değil. Anayasa ve yasalar icabı, özel kurumlar resmi devlet okulu olamaz. Devlet böyle bir yasa çıkarırsa dünya eğitim sistemlerine ve anayasanın devletin hakimiyetine hükümranlığına aykırı hareket etmiş olur. Özel bir tapu dairesi kurulur mu? Yahut özel bir maliye, ya da vergiyi devlet tahsil etmesin, özel bir kuruma versin? Hiç olur mu?"

SORULARI HAZIRLAYAN BİRİMLER, DERSHANELERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE

Dershanelerin, sınav sorularını hazırlayan birimlerle işbirliği içinde oldukları intibaını veren ve dershanelerde ders gören öğrencilerin bu şekilde beyinleri yıkandığından öğrenciler dershanelere ne pahasına olursa olsun dört elle sarılmakta normal eğitimini bir kenara bırakıp sırf not almak için, karne almak için kerhen okula devamı ayakbağı saymakta tatbikatta görüldüğü gibi normal nizami ve öğrencinin istikbalini temin edecek lise sınıfları çökmüş bulunmaktadır. Öğrenci her iki tarafa koşmaktan helak olmakta, beyin yorgunluğu kişilik ve ruh bozukluğu içine düşmektedir. Kanaatimce ortaya çıkan tablo ile Milli eğitim Bakanlığı kadar sağlık Bakanlığı da işe el atmalıdır. Ahmet Şimşek, şöyle devam etti: "Emekli öğretmenler bir araya geliyor dershane kuruyor. Neymiş amaç, ticaret. Eğitimi ticari meta haline getiriyorlar. Emekli maaşlarına ve aldıkları tazminatlara ilave gelir temin etmek ancak bu yolla mümkün oluyor. Çocuk ise dershaneyle okul arasında ikilemde kalıyor.

Sadece İstanbul'u baz almamak lazım. Anadolu'yu düşünürsek; sokak aralarında soğukta eğitim veriliyor. Hiçbir dershanede soba yanmıyor. Çocuklar paltoyla oturuyor. Düşünün; modern devletin okulu duruyor, o gidiyor sokak aralarında işhanları katlarındaki, evlerden bozma dershanelerde, emekliliğe çoktan ayrılmış öğretmenlerden ders alıyor. İmtihana giren çocuklara sorun, öğrendikleri hiçbir şeyden soru çıkmıyor. Bunları ancak dershaneler biliyor deniyor. Onlar bir sırrı verme hünerini göstererek çocuklara üniversiteye girme imkanı yaratıyor. Her sene çıkan sorular var ya, soruları dershaneler toplayıp paket yapıp kopya çekerek tekrar çocuklara iletiyor. Bu yüzden yıllarca gençliğin beyni dershaneler lehine yıkandı. Yurdun Milli Eğitimi adına çok zaman kaybedildi. Dershaneye gitmeyen çocuk kazanamaz havası yaratıldı. Çocuğun dinlenme zamanlarını kaybettiği, velinin parasını israf ettiği sisteme dur denilmeli. Sınavlarda çıkan soruların eğitimi devlet okullarında da verilirse, hiçbir sorun kalmaz. Gazetelerde okuduk. Bir gün işhanının kilitlenmesi dolayısıyla üst katta yer alan dershanedeki öğrenciler içerde kilitli kaldı bir gece boyunca. Milli Eğitim Bakanlığı kadar Sağlık Bakanlığı da bu önemli milli konu ile ilgilense iyi olur.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Ahmet Şimşek Eğitim Kurumları Kurucu Başkanı Ahmet Şimşek, Öğretmenler Günü'yle ilgili şu açıklamayı yaptı: Eğitim camiamızın saygıdeğer öğretmenleri. Milletçe varlıklarına muhtaç olduğumuz canımız öğretmenlerimiz. Bugün bu anlamlı günü kutlamanın sevincini, gururunu, mutluluğunu, heyecanını yaşıyoruz. Tüm camiamıza kutlu olsun. Bugün yine Yüce Atatürk'ün ulusumuzca Başöğretmen ilan edilişinin yıl dönümünü kutluyoruz. Tüm camiamıza kutlu olsun. Eğitim çatısının altında çalışanların istiyorum ki hepsi idealist bir ruhla çalışsın, sonuçta güzel, temiz, ahlaklı bilgili bir nesil yetiştirelim.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Görme engelini aştı öğretmen oldu
ÖSYM kendi rekorlarını kırmaya devam ediyor
Şaşkına çeviren dershane gerçeği
ALES sonuçları açıklandı
Evlilik bursuna 6500 üniversiteli başvurdu
Türkiye’de bir ilk!
'Selocanlar'dan dijital eğitim
MEB'den, dershanelere alternatif çözüm
Arınç'tan dershane açıklaması
Camia'dan Gezi taktiği
Hangi üniversitenin bütçesi ne kadar oldu?
Yeni sınav sisteminde başarı için ipuçları
MEB'den ''destekleyici kurslar'' hatırlatması
Öğretmen ataması için son gün 26 Kasım
Türk öğrencilerin gözdesi Amerika
Avrupalı çocuklar 'seksek'i öğrenecek
130 bin akademisyenimiz var
Bütçeden aslan payı İ.Ü.'ye
Okullara 2 gün TEOG sınav tatili
ÖSYM'ye ALES isyanı
YÖK'ten bir ilk!
Dershanede öğretmen olmak
Topbaş: Bir yenisini daha ekledik
Okullara 2 gün sınav tatili
KPSS'ye giren adaylar dikkat!
Ortak sınav için müfredat denetimi
Macarları mest eden 'Hacettepe güneşi' Moskova'da
ALES sınavı bugün
ALES yarın yapılacak
MEB Müsteşarı dershane taslağıyla ilgili konuştu
“Hükümet Türkiye’yi 2023’e hazırlıyor”
Dershanelere üç ayaklı dönüşüm
Milli Eğitim Bakanı A Haber'de konuştu
MEB'den dershane açıklaması
Okul sütü ihalesi onaylanmadı
ÖSYM sınav konforunu yükseltecek
ALES pazar günü yapılacak
Sağlık meslek liseleri şokta!
Sınavda kağıt kalem dönemi bitiyor
Avcı'dan öğretmen adaylarına müjde
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol