5 günlük hava durumu
5 Ocak 2014 Pazar
ÖSYM’den yeni uygulama

ÖSYM’den yeni uygulama

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 05.01.2014  12:53
    Güncelleme : 05.01.2014  12:54

ÖSYM, sınav güvenliği konusunda hayata geçirdiği uygulamalara bir yenisini daha ekledi.

ÖSYM'nin, uygulamaya koyduğu düzenlemeyle, Merkez'in yaptığı sınavlara başvuracak adayların fotoğraflarının son 30 ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor.

Düzenlemeye göre, son 30 ay içerisinde ÖSYM tarafından yapılan bir sınava bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuran ve fotoğraf başvuru merkezi görevlisi tarafından çekilerek kayıtlarına alınan adaylar ile son 30 ay içerisinde herhangi bir nedenle başvuru merkezinden fotoğraf güncellemesi gerçekleştiren adayların, ÖSYM kayıtlarındaki fotoğrafları geçerli kabul edilecek. Bunun dışındaki adayların, başvuru merkezleri aracılığıyla fotoğraflarını güncellemesi gerekiyor.

Fotoğrafın, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi ve sınav günü adayı tanımada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmaması gerekiyor. Düzenleme ilk kez ÖSYS süreciyle hayata geçirilecek.

"FOTOĞRAF ÜZERİNDE ÇOK HASASAS DAVRANIYORUZ"

ÖSYM Başkanı Ali Demir, yaptığı açıklamada, göreve geldikleri günden beri en önemli gündem maddelerinin sınav güvenliği olduğunu belirtti.

Aldıkları sınav güvenlik tedbirlerinin, pek çok kötü kullanımı sona erdirdiğini anlatan Demir, "Başkasının yerine sınava girme girişimi bir miktar öne çıkıyor gibi oldu. Onu engellemek için fotoğraf üzerinde çok hassas davranıyoruz" dedi.

ÖSYS sürecinde öncelikle adayların başvurularını okullarında yapmasını sağlamaya çalıştıklarını anlatan Demir, başka bir yerde başvuranların fotoğraflarının ise sadece ÖSYM görevlilerinin çalıştığı sınav koordinatörlüklerinde çekilmesini istediklerini söyledi.

Adaylarının fotoğraflarının değişmemesi konusunda bir hassasiyetleri bulunduğunu dile getiren Demir, "Bir aday eğer bizim sistemdeki fotoğrafının değişmesini istiyorsa onun için ÖSYM'ye başvuracak, onun gerekçelerini bize anlatacak, bizim iznimiz doğrultusunda bunu yapacak. Kontrol dışında bir fotoğraf değişiminin olmasını istemiyoruz. Bu yine bizim sınav güvenliğini iyileştirici çalışmalarımızdan bir tanesi" ifadelerini kullandı.

PEK ÇOK KÖTÜ KULLANIMI DURDURDUK

Sınav güvenliğinin temel hedefleri olduğunu vurgulayan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her adaya farklı soru kitapçığından, her salonda ve bina girişlerinde kamerayla kayıt altına alma, elektromekanik kilit dediğimiz evrağın matbaa çıkışından kilitlenip sınav günü açılıncaya kadar izlenmesi ve sadece ÖSYM'den gidecek sinyalle açılabilmesini sağlayan sistem dahil olmak üzere 30'a yakın tedbir sayesinde pek çok kötü kullanımı durdurmuş durumdayız. Hedefimiz sadece ve sadece hak ve adalet ölçüsüne göre sınav yapmak. Yani adayların bilgileri doğrultusunda ölçümlerini sağlamak. Bunun için elimizden gelen bütün tedbirleri alıyoruz. Çok şükür iyi bir noktaya geldik."

YGS gibi sınavlarda yaklaşık 2 milyon adayın sınava girdiğini ve bunların farklı karakterleri olduğunu söyleyen Demir, halen bazı adayların sınavlara kol saatleri ve cep telefonlarıyla girmek istediğini ifade etti.

Bu kişilerin tespit edildiğini ve sınavlarının iptal edildiğini aktaran Demir, adayların böyle bir girişimde bulunmalarını istemediklerini ifade etti.
Yine sınav güvenliği açısından kişinin sınava girerken nüfus cüzdanının veya süresi geçerli pasaportunu ile sınava giriş belgelerini yanlarında bulundurmasını istediklerini belirten Demir, bu konuda ısrarcı olduklarının altını çizdi.

ASIL OLAN BİZİM KAYITLARIMIZ

Bazı adayların sınav belgelerini değiştirdiğini ve ailelerini yanlış yönlendirdiğini anlatan Demir, şunları kaydetti:

"Adayların belgeleri değiştirme gibi kabul edemeyeceğimiz bazı davranışları olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bilişim grubundaki arkadaşlarımızın çalışmasıyla bir sonuç belgesi doğrulama sistemi gerçekleştirdik. Şu anda ÖSYM sisteminden alınmış bir belgenin altında belge doğrulama kodu diye bir kod var. Bu belgedeki TC kimlik numarasıyla bu kod, ÖSYM'nin sonuç doğrulama sistemine girildiğinde bu belgenin aynısının burada görülebilmesi gerekir. Eğer bir farklılık varsa asıl olan bizim kayıtlarımızdakidir. Bu tür kötü kullanımları neredeyse yüzde 100'e varan bir durdurma işlevi gördü. Son derece başarılı oldu. Bu bizi de mutlu ediyor."

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Eğitim Haberleri

Adayların dikkatine!
İmam- Hatip mezunları ve mensupları derneği kuruldu
8 yıllık skandal ortaya çıktı
YGS başvuruları başladı
Ortak sınavda soru iptali
MEB açıkladı
Kadir Has Üniversitesi eğitimde 39 ülkeye uzandı
Kadına şiddet ders olarak okutulsun
Yolu Çapa'dan geçenlere vefa
2014'te 675 bin tablet dağıtılacak
Engelli öğrencilerle yılbaşı kutlaması
Öğrencilere fen teknoloji odası
10 üniversiteye milyonluk destek
Sınav başvuruları yarın başlıyor
ÖABT 16 alanda yapılacak
Kız öğrencilere 'biz de varız' dedirten proje
ÖSYM 2014 sınav takvimi
Ehliyet alacaklar dikkat!
Ücretsiz kolejden ‘Okuyan Okul’ projesi
İş dünyasının 'Bilgi' fabrikası
Ünlü şarkıcı yüksek lisans yapacak
Memnun olmayana sınavsız üniversite
Alan değişikliği sonuçları açıklandı
ODTܒlü Mühendisler Mangala ile mola verdi
Bu anaokulunda çocuklar doğanın kucağındalar
İngilizce'yi yaşayıp öğrenmenin keyfi
Yenilikçi projeler ödüllendirildi
YDÜ Rektörü, Avrupa Rektörler Kulübü'nde
Öğrencilere kışlık kıyafet yardımı
Alan değişikliği sonuçları açıklandı
TÜBİTAK'tan araştırmacılara destek
ÖYP başvuruları yarın sona erecek
Bakan Avcı'dan 'üstün zekalı' tanımına eleştiri
Veliler 'forma' dedi
Oxford'da Kürtçe derse yoğun ilgi
4 yaşındaki çocuklara dil sınavı yok
Mobil teknoloji için ücretsiz eğitim
YTÜ'lü öğrenciler Ömer Bahar'dan brifing aldı
Başarısız öğrencinin bursu kesilecek
Üstün zekâlılar erken yaşta üniversiteli olacak
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol