5 günlük hava durumu
18 Eylül 2011 Pazar
Tansa Mermerci sanat dersi verecek

Tansa Mermerci sanat dersi verecek

Halının ve perdenin rengine göre tablo satın alma devri kapandı. Tansa Mermerci Ekşioğlu, Zeynep Öz ve Laura Carderera, bilinçli olarak sanat eseri satın almak isteyenler için SPOT adlı butik bir çağdaş sanat kursu kurdu

İstanbul artık çağdaş sanat konusunda dünya haritasındaki yerini aldı. 20 yıldır düzenlenen İstanbul Bienali, tüm dünyadan sanatseverlerin gözünü Türkiye'ye çevirmesine vesile oldu. Bienal her yıl bünyesine kattığı galeri, sanatçı ve organizsayonlarla adından daha fazla söz ettirmeyi başarıyor. İlgi fazla ama bu ilgiye yeterince karşılık verecek bir bilgi ortamı maalesef yoktu. Kendisi de bir çağdaş sanat koleksiyoneri olan Tansa Mermerci Ekşioğlu da bu eksikliği gidermek için iki küratör arkadaşı Zeynep Öz ve Laura Carderera ile bir araya gelerek SPOT isiminde çağdaş sanat eğitimi veren bir kurs kurdu. Ben de bu butik sanat eğitimi projesini konuşmak üzere Tansa Mermerci Ekşioğlu, Zeynep Öz ve Laura Carderera ile bir araya geldim. Tamamen bağımsız bir kurs olan SPOT, çağdaş sanatı anlamak isteyenler ya da koleksiyoner olmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir fırsat gibi gözüküyor. Üstelik bu kursta göreceğiniz eğitim, okul düzeneğinden çok farklı. 20 kişilik sınıfta farklı eğitmenler her hafta konuşma yapacak. Ama kurs, sadece sınıf eğitimiyle de sınırlı değil. İşin en eğlenceli tarafı katılımcıların eğitmenlerle birlikte İstanbul Bienali'ni, galerileri, sanatçı atölyelerini ve koleksiyonerlerin evlerini gezme fırsatını yakalayacak olması. Ayrıca katılımcılar her cumartesi günü düzenlenecek olan galeri turlarına sanatsever bir arkadaşını da davet edebilecek. "Burada önemli olan ağı mümkün olduğunca genişletmek, çağdaş sanat sevgisini daha fazla kişiye aşılamak" diye anlatıyor Ekşioğlu.

SANATÇILAR DESTEKLENECEK

18 Ekim'de başlayacak olan bağımsız çağdaş sanat eğitimi toplam yedi hafta sürecek ve her salı saat 10.30'da start alacak. Akaretler'deki W Hotel'in konferans salonunda gerçekleşecek dersler üç saat sürecek. Ayrıca işin en sevindirici taraflarından biri de kurstan elde edilecek gelirin yine sanata yatırılacak olması. Nasıl mı? Gelin bu kısmını da Ekşioğlu'ndan dinleyelim: "Sanatın içinde birden çok oyuncu var. Sanatçılar, galeri sahipleri ve küratörler. Bizim bu eğitimi verme amacımız sanatın her alanında faaliyet gösteren kişilerin kazanç elde etmesini sağlamak. SPOT'ta alacakları eğitimle sanatseverler çağdaş sanat hakkında merak ettiklerini öğrenme şansı elde edecekler. Ayrıca bu eğitimden elde edeceğimiz geliri de genç sanatçıları desteklemek için harcayacağız. İhtiyaca göre sergi yapmalarına destek vereceğiz ve Türk sanatçıların uluslararası arenada boy gösterebilmesi için gereken desteği sağlayacağız."


LİSELİLER BİLE İLGİLİ
İlk pilot eğitimin 18 Ekim'de başladığını belirtelim. Ama talebin oldukça fazla olduğunu söyleyen üç arkadaş ekstra kurs açabileceklerinin de sinyallerini veriyor. Carderera, "Özellikle gençler de çağdaş sanata büyük ilgi duyuyor. Lise öğrencilerinden çok fazla talep görüyoruz. Bizim belirli bir yaş sınırlamamız yok. Ama liseliler için, onlara uygun saatlerde bir eğitim daha eklemeyi düşünüyorz. Profesyonel iş hayatı yoğun olan ve ancak hafta içi iş çıkış saatinde derse gelebilecek olan bir kitle de var. Onlar için de ileriki dönemlerde farklı bir program oluşturabiliriz. Hatta derslerin İngilizce olacağı bir eğitim de planlarımız arasında var" sözleriyle çağdaş sanata olan ilginin ne kadar fazla olduğunu gözler önüne seriyor.

#Sayfa#

Hedef geniş kitlelere ulaşmak
Tansa Mermerci Ekşioğlu, Zeynep Öz ve Laura Carderera, butik sanat eğitimi projesinden oldukça umutlu. Üçlünün hedefi çağdaş sanat sevgisini mümkün olduğunca fazla kişiye aşılamak. Bunun için de SPOT'un uzun soluklu bir proje olmasını istiyorlar. Bu amaçla her cumartesi günü galeri turları düzenlenecek.

Ülke olarak sanatta boyut atladık
Tansa Mermerci Ekşioğlu'na göre eskiden insanlar yeşil perdesine ya da halısının rengine göre tablo alıyordu. "Ama bu algı artık bitti. Başka bir boyuta geçtik. Artık insanlar sanat eseri almadan önce sorguluyor. 'Kimi alıyorum, ne anlatmış, eser ne söylüyor?' tüm bunları araştırıyor. Kimi yatırım amaçlı, kimi sevdiği için alıyor. İşte bizim amacımız tüm bu sorulara yanıt vermek" diyor. Koleksiyoner bir aileden gelen Ekşioğlu, "Koleksiyoner geni taşıyorum. Galiba bu iş kanımda var. Ama ailem çağdaş sanat koleksiyoneri değildi. Ben de çok yeni yeni toplamaya başadım. Bir Danışmanlık almıyorum ama küratör arkadaşlarımın fikirlerini alıyorum" diye anlatıyor. Ben de Ekşioğlu'na bir eseri satın alamaya nasıl karar verdiğini soruyorum. "Gördüğüm an karnımda kelebekler uçmalı, ancak o zaman benim alım güdümü tetikleyebilir. Ben iyi bir koleksiyoner değilim ama mümkün olduğunca geniş yelpazede eser toplamaya gayret gösteriyorum" oluyor yanıtı.

İstanbul sanat haritasına girdi
"Peki ama bu kursa neden ihtiyaç duydunuz?" Zaten İstanbul modern ve Salt gibi çağdaş sanat eğitimi veren özel kurumlar var" diye soruyorum. Hepsinin yanıtı ortak. İstanbul'un artık çağdaş sanatta bir merkez haline geldiğini savunuyorlar. Carderera, dünyadaki en önemli çağdaş sanat merkezlerinden birinin artık İstanbul olduğunu belirtiyor ve ekliyor: "İnsanlar çağdaş sanatı anlamak istiyor. Ama soru sormaya çekiniyor. İlgi var ama kimse ne olduğunu sormuyor. İşte biz de çağdaş sanatın ne olduğunu anlatmak için bu kursu düzenledik."

Sanat sosyal aktivite oldu
Türkçe gerçekleşecek eğitimde farklı isimler konuşmacı olarak katılacak. Bunlardan biri olan küratör Zeynep Öz, "Çağdaş sanat hep vardı. Ama Türkiye bu konuda yeni yeni söz sahibi oldu. İnsanlar batıya ve doğuya döndü. Çağdaş sanat fuarlarına katılmak isteyen çok fazla kişi var. Sanat sosyal bir aktivite haline dönüştü. Herkes açılışlara, sergi kokteyllerine gidiyor. Buralarda olmak sosyal yaşamın bir parçası haline dönüştü. Ama çağdaş sanatı anlamak için bilgi birikimi gerekiyor. Tuval üzerine yapılmış bir çizim değil söz konusu olan. Bilmek için araştırmak, okumak ve sormak gerekiyor. Biz SPOT'a 'okul' demek istemiyoruz. Çünkü bire bir diyalogların olduğu interaktif bir kurs olacak. Hem Türk hem de yabancı sanatçılar hakkında eğitimler verilecek. Sanatçıların atölyelerini gezerken hem genç hem de yaşça daha büyük sanatçıları ziyaret edeceğiz. Böylece aradaki farkları da gözlemleme şansımız olacak. Örneğin genç bir sanatçı dijital çağı eserlerine nasıl yansıtıyor bunu da göreceğiz" sözleriyle verecekleri eğitimin içeriğinden bahsediyor.

kalan karakter 460

şefika elf olgun şefika elf olgun

sadece genç sanatçılarımı desteğiniz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 18.09.2011 09:58
esma esma

ya bn kurs arıyorum ve çocuğum benim için ht kursuu bilen yokmuu bursadaaa?? lütfnn

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.12.2011 17:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

300 milyon dolar daha buharlaşmış!
Her ay 40 bin kişi kredi çekiyor
İşte Türkiye'nin arsa satış haritası
Vergide ücretliler şirketleri geçiyor
Böyle indirim görülmedi
En mutlu eden meslekler
Ali Babacan IMF'i uyardı
Bursa'da ulaşım çileli ve pahalı
Nükleer faslını tamamen kapattı
Türk Telekom'dan %100 faiz indirimi
Türk başekonomiste büyük onur
Obama'nın eli zenginlerin cebinde
Hastanelere 7 bin ajan geliyor
Komşu ilaçsız kaldı!
Çiğ köfte sektörü 630 milyon TL!
Cari açığı bitirecek devrim
İstanbul geceye hızlı döndü
Yunanistan isyan takvimi
Akaryakıtta milyarlık transfer
Tab Gıda ekmekçi oluyor
Karayollarına KGS yerine HGS geliyor
En geniş 'yeşil' fırın eylülde Türkiye'de
Hedefimiz 5 yıldızlı havayolu
Bari'de İtalyan Türk işbirliği
ABD'den Zorlu Enerji'ye destek
Çağlar'ın tekstili satılıyor
S&P Türkiye'nin başına Holmes geldi
'Pazara yeni ürün getirmek istiyoruz'
Garanti'den çokuluslu şirketlere özel hizmet
Gurbetçi emeklilere vergi müjdesi
IIF Yunanistan için lobi yapıyor
H&M Ankara'ya Cepa ile girdi
65 bin liralık saat sadece 1 kişinin olacak
Turkcell sesli imza 8.5 milyona ulaştı
TT ile 65 bin adet indirimli bilet satıldı
CNR çevreci fuar alanı oluyor
Yabancı sermayenin gözdesi perakende
'Avrupalı bankaların güçlendirilmesi gerek'
Nergis Tekstil satışa çıktı
Kredi kartında yeni dönem
BIST 100 (2014/09/17)
BIST 100 78968,11
Değişim oranı % 0,42
Hacim-milyon TL 2864363585
Yükselen hisse 277
Düşen hisse 286
Değişmeyen hisse 282
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/09/17
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 0,55 1012 TL
EURO % 1,04 1029,5 TL
BIST % -3,93 960,69 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,2065 2,207
EURO 2,8595 2,8605
İngiliz Sterlini 3,584 3,6
İsviçe Frangı 2,343 2,355
Japon Yeni 2,032 2,045
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2961
Sterlin / USD 1,6312
USD / Japon Yeni 1,0792
USD / İsviçre Frangı 0,9372
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 15510,54 0
Bovespa, Sao Paulo 59114,66 2,01
Argentina MERVAL 11448,63 4,44
DJ Industrial 17131,97 0,59
DJ Transport 8570,11 0,57
Bombay SENSEX 26492,51 -1,21
Hang Seng HK 24136,01 -0,91
Straits Times 3177,06 -1,03
Athens Composite Index 1123,07 -2,84
ATX Index Vienna 2255,79 -1,41
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
EMNIS 3,21 16,73
GENYH 21,95 10,03
PRZMA 1,58 9,72
ETILR 4,90 7,69
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
ASYAB 0,64 -20,00
KSTUR 31,20 -19,17
MMCAS 5,55 -16,79
FVORI 0,16 -11,11
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 8,40
HALKB 15,20
VAKBN 4,73
THYAO 6,87
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol