5 günlük hava durumu
10 Haziran 2012 Pazar

Özel hastanelerde fark soygunu

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 10.06.2012  10:48
    Güncelleme : 10.06.2012  12:23

80 özel hastaneden 60'ı yasaları çiğniyor. En fazla yüzde 90 olan fark ücretini yüzde 300'e kadar çıkarıyor. 39 lirayı aşmaması gerekenler 595 lira bile alıyor.

İstanbul'daki 80 özel hastaneden 60'ının hastadan alınacak yüzde 90'lık fark ücretini yüzde 300'e kadar çıkardığı belirlendi. Yasalar, A sınıfı hastanelerin hastadan ayakta tedavi için en fazla 39 lira alabileceğini söylerken, 595 liralık fatura kesildiği ortaya çıktı.

Hasta Aktivistleri Derneği'nin İstanbul'da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile anlaşmalı özel hastanelerde yaptığı araştırma çoğu hastanenin fark ücreti alma oranına uymadığını gösterdi.

Yapılan araştırmada, 80 hastane teker teker aranarak kardiyoloji ve dahiliye için ayrı ayrı randevu talep edildi. Devamında ne kadar muayene ücreti alınacağı soruldu. Araştırma sonucunda hastanelerin yüzde 75'i muayene ücretinin çok üstünde fark ücreti aldığı tespit edildi.

HAKSIZ KAZANÇ

Dernek Genel Başkanı Orhan Demir, yasal mevzuata göre Özel hastaneler en fazla yüzde 90 fark ücreti alabileceğini buna rağmen hastaneler yüzde 150-200 hatta 300'e kadar fark ücreti alabildiğini kaydetti.

Örneğin kardiyoloji muayenesi için bir özel hastane hastadan en fazla 35 lira fark ücreti alması gerekirken 70 lira aldığını anlatan Demir, "Yani yasanın belirlemiş olduğu miktarın iki katı. Ya da bir gebe kadın muayene olmak için özel hastaneyi tercih ettiğinde kendisinden yüzde 90 değil yüzde 180 fark alıyor. Bunu yaparak hem yasaya muhalefet etmiş oluyor hem haksız ve yersiz kazanç elde ediyor. Devlet de buna göz yumuyor" dedi.

ÜST LİMİT 39 LİRA

Kardiyoloji muayenesi için devletin ödemiş olduğu miktarın 30 lira olduğunu belirten Demir şunları söyledi: "30 liranın yüzde 90 fark ücreti 27 lira. Bunun üzerine artı olarak 12 lira katkı payı alınır. İkisinin toplamı 39 lira. Bu 39 lira ayakta tedavilerde alınır ve alınabilecek en yüksek üst limittir. Bunun üzerinde 1 lira fazla para alan hastane haksız ve yersiz ücret almış durumuna gelir. Kaliteli yani A sınıfı hastanenin alacağı fark ücreti yüzde 90, bir alt kalite hastanenin yüzde 75, sonraki de yüzde 67 ve yüzde 30'a kadar düşer."

RUHSAT İPTAL EDİLİYOR

Demir, 27 Mayıs'ta uygulamaya geçen yeni düzenlemeye göre bu kurala uymayan hastane tespit edildiğinde acil hariç faaliyeti 1 gün süre ile 2. tespitte 3 gün, 3. tespitte 10, 4. tespitte 1 ay, 5. tespitte 3 ay ve 5. tespitte hastanenin ruhsatı iptal edildiğini hatırlattı.

Aynı şekilde 5510 Sayılı Kanun'a göre de hiçbir sağlık güvencesi olmayan hamile kadınlar, özürlüler ve kimsesiz muhtaç çocukların acil durumu olmasa da hiçbir özel hastaneden geri çevrilemeyeceğini vurgulayan Demir, "Hizmet bedeli kendisinden değil, hastanın yaşadığı belediyeden teshil edilir.

Bunlar yeteri kadar bilinmediği için özel hastaneler hastadan istediği gibi fark ücreti alıyor. Kaldı ki bütün özel hastaneler yatak kapasitesinin yüzde 3'ünü fakir ve muhtaç hastalara ayırmak tedavi etmek zorunda.

Halbuki buna da kimse uymuyor" dedi. SGK, bir hastanın haksız yere para alındığı iddiasını üzerine yaptığı incelemede bunu tespit ederse hastaneye her bir işlem için 15 bin lira ceza kesiyor.

HASTAYA İADE YAPILMIYOR

"Devlet hastadan alınan fark ücreti dolayısıyla kendisi menfaat elde ediyor ama hastaya fazla paranın iadesine yönelik hiçbir yasal işlem yapmıyor "diyen Orhan Demir, vatandaşın da mağduriyetinin giderilmesi gerektiğine işaret etti.

Demir, "Hasta iade için Borçlar Kanunu'na göre hastaneye dava açması lazım ki bu zahmetli bir iş. Aynı şeyi ben yaptım. Devlet hastaneye 30 bin lira ceza kesti ama ben fazla ödediğim 30 lirayı geri alamadım. Yani devlete 30 bin lira kazandırdım ama kendi 30 liramı alamadım" İfadelerini kullandı.

ACİLDE DE CİDDİ SKANDALLAR VAR

Türkiye'de acille ilgili ciddi skandalların söz konusu olduğuna değinen Orhan Demir, "Kişi acil olarak hastaneye gidiyor ama özel hastane fark ücreti alabilmek için hastaya 'Acil değilsin' diyor. Öte yandan acilden gelen kişilerden acil durumu sonlana kadar kesinlikle ücret alınmaz. Dünya Sağlık Örgütü'nün acil hal olarak belirlediği durumları acil olarak değerlendirmiyor" dedi.

Hasta itiraz etti 595 liralık fatura 44 liraya düştü!

İstanbul'da özel hastaneye giden bir hastanın hikayesi durumu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. H.K. adında vatandaş yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Genel kontrol için özel bir hastaneye gittim. Hastane, kimlik numaramı sorguladıktan sonra beni dahiliyeye yönlendirdi. Muayene ücreti olarak 30 lira nakit ödeme yaptım. Bunun karşılığında fiş ya da fatura almadım.

Doktor muayeneden sonra yapılması gereken tahlilleri çıkardı. Hastane, tahliller için SGK'nın ödemesi dışında, hasta payı olarak 595 lira ödenmesi gerektiğini söyledi. Ödemeyi yaptım. İki gün sonra tahliller çıktı. Her şey normaldi. 595 lira ödedim; bana yapılanların bedellerini görebildiğim bir fatura/işlem dökümü bana verilmedi. Muhasebeye gittim. Yapılan işlerin detaylarını gösteren fatura vermelerini talep ettim.

Talep edilmesine gerek olmadan yasal olarak verilmesi gereken faturayı vermek istemediler. 'Niçin istiyorsunuz? Size fatura veremeyiz, isterseniz yapılanları bedellerini elle yazalım verelim. Bu fiş, fatura demek zaten. Uygulama böyle, fatura veremiyoruz' dediler. Sergilenen bu tavır, talebimde daha çok ısrarcı olmama neden oldu. Sonunda, 'Sizi müdürümüzle görüştürelim' sürecine geçildi. Müdür de benzer şekilde devam etti: 'Detaylı faturayı size veremeyiz, biz bu tip faturayı kuruma -SGK'ya- veriyoruz' dedi.

Israr ve gerilim sonrasında, hastane mali müşavirine danışmak için zaman istedi. Bir gün sonra tekrar aradım, fatura talebini yineledim. 'Buyurun gelin. Yardımcı olacağız' dediler, gittim. Hastane yetkilileri, 'Sizden fazla ödeme alınmış' dediler. Normalde 30 lira olan muayene ücreti içinde bu tahlillerin yapılması gerekiyormuş. Sonuç olarak, 30 lira muayene ücretinin 12 lirasının SGK tarafından, 18 lirasının hasta tarafından ödenmesi gerekiyormuş. Hastane, 595 liralık tahlilinin 551 lirasını fazladan aldığını, hastanın aslında yalnızca 44 lira ödemesinin yeterli olduğunu söyleyerek 551 lirayı bana geri ödemek için işlemleri başlattı."

HASTA NE YAPMALI?

Özel hastaneye gitmeden önce muayene ücretleri dahil harcama tutarını öğrenmek mümkün. Bunun için SGK'nın web sitesine girip 'hastane seçin' uygulamasını seçmek yeterli. Uygulamada Türkiye genelindeki anlaşmalı hastanelerin listesi yer alıyor. SGK ile sözleşmesi bulunan özel hastaneler 5 farklı sınıflandırmaya göre ayrılıyor. Hastane, doktor ve işlem seçimi yaptıktan sonra hastanın en fazla ne kadar ödeyeceği aktarılıyor. Böylece sağlık harcamalarını önceden belirlemek ve ona göre plan yapmak söz konusu oluyor. SGK, bunun dışında herhangi bir mağduriyete uğramamak için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

* İhbar hatlarını 170 ve 184 arayın.

* 100 lira üzerindeki tüm ödemeler için detaylı fatura alma haktır.

* Tüm hastanelerde, anlaşmalı ya da anlaşmasız, trafik kazası geçirmiş kişilere verilen sağlık hizmetinin
tamamının bedava olduğunu unutmayın. Hayati risk doğurabilecek acil kapsamındaki hallerde ücret talep edilemez. Kendisinin ya da yakınlarının güvencesi yoksa 18 yaşından küçük olanlar ücretsiz sağlık hizmeti alır.
*Yasaları ihlal eden hastaneleri SGK'ya, İl Sağlık Müdürlüğü'ne veya Sağlık Bakanlığına şikâyet edin. Aynı zamanda yetkililer hakkında savcılığa da başvurulabilir.

SGK: ŞİKAYET EDİN

Sosyal Güvenli Kurumu tarafından yapılan açıklamada, bu tarz mağduriyetlere ve suistimallere uğramamak için toplumun bilinçli olması gerektiği vurgulandı. Mağdur olduğunu düşünen vatandaşların SGK'nın İl Müdürlükleri'ne, SGK Merkezleri'ne ya da Alo 170 İletişim Merkezi'ne başvurabileceğini aktaran açıklamada "Yapılan şikayet ve başvurulara istinaden hastane ve yapılan tetkikler Risk Odaklı Denetim Mekanizması çerçevesinde incelenir. Yapılan incelemede vatandaş mağduriyeti söz konusuysa ilgili hastaneye gerekli cezai işlem uygulanır. Ayrıca hastane, vatandaşın hak kaybını ödemek zorunda kalır" denildi.

BUGÜN GAZETESİ

kalan karakter 460

Ali ÖZ Ali ÖZ

İstanbul anadolu yakasındaki SGK ile anlaşmalı hastanelerin bir çoğunu aradım. En az 140 lira muayene parası istiyorlar. SGK olmadan 180 lira diyorlar. Nasıl oluyor bu iş. Alo 170'i aradım bana her hastane için ayrı anlaşma olabilir dediler. E abicim o zaman SGK sitesine ne diye ilave ücret hesaplaması koyuyorlarki. Zaten en fazla 27,22 ilave ücret yazıyor. Bunun bi anlaşması varsa, şartlarıda vardır. Ya bu şartlara uyulmuyor ya da bu haberdekiler yanlış

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır3
cevapla 10.06.2012 18:00
hastaneler kimin hastaneler kimin

hastaneler kimin ?onlari arastirlaim %50 nin

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır4
cevapla 10.06.2012 17:37
onur onur

Özel hastaneye gitmeyin, ben şahsen gitmiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır14
cevapla 10.06.2012 18:40
alo kormaz alo kormaz

Devlet bilerek isteyerek özel hastanelere vatandaşı soydurup ganimeti paylaşıyor kanun yasa hepsi kandırmaca alo 170 arayıp şikayetimin olduğunu söyledim adam şikayet ettiğim hastane hakında bilgi yerine sanki beni divanı harpte yargılıyor gibi kimlik bilgilerimi isreyince bande bu işten bir şey çıkmayacağı kanati uyandı yetkilileri cidiyet ve merhamete davet ediyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.07.2013 10:56
Hayat Hayat

Taksim özel Alman hastanesinden dahiliye servisi için randevu aldık.200 tl muayne ücreti istiyorlar.SGK yı 170 hattını aradım..Görevli en fazla 15 tl muayne ücreti alabilirler diyor..Ya bu nasıl bir saçmalık..yok 100 tl üzerinde harcamanınz olursa detaylı fatura talep edin falan filan..Yani bu ihbar hattı falan herşey yalan ya...SGK görevlileri arasın hastanelerin servislerini görsün ne kadar muayne ücreti istediklerini.Bunu tespit etmek bu kadar kolayken

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.05.2013 14:04
Malina Malina

İsmim Birleşik Krallık, Malina olduğunu. Ben isterdim
hakkında genel kamuoyu ile ifademi paylaşmak
(çözeltinin melekler) olarak adlandırılan bu tapınak için ne yaptım
Bana, bu tapınak sadece benim kaybettim eski geri getirdi
Onların büyük bir büyü çalışmaları ile bana aşık, ben uzun bir süre birlikte olduk Steven denilen bu adam çıkıyordu
Ben mümkün iken zaman ve bizim öz en sevdi ama
5 yıl boyunca onu bir erkek çocuğu vermek için beni terk etti ve a

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.12.2013 11:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Araplara öyle bir şey sattık ki!
'İspanya'nın krizi Türkiye'ye ulaşabilir'
Bir çılgın proje daha
Hayatında hiç Milli Piyango bileti almamış
İspanya kurtarıldı!
Yol kenarına otoparka son
Koç'tan Beşiktaş'ı kurtarma reçetesi
Şimdi alışveriş zamanı
Küba'da Bazaar Turco devrimi
Liverpool'la franchise devi oluyor
Perakendede federasyon krizi
İspanyol bankalarına 100 milyar euro lâzım
Borç yapılandırana ceza yok
Sabancı'dan kriz analizine ödül geldi
Lojistiğe 200 milyon euroluk yatırım
İnternette dünya 15'incisiyiz
Osmanlı'nın mirası müzeye giriyor
Danimarkalı Bakan Türkler'den destek istedi
Otomobil sektörü dış ticaret fazlası verdi
Çalık ailesi piknikte buluştu
Vodafone'a dört ödül birden
Turkcell'den 81 ilde 112 Acil desteği
Türk Telekom'dan karne ödülü
Modayı takip ediyoruz yakışmayanı giymiyoruz
Dudullu OSB'den İstanbul'un en büyük kreşi
Cihan Ünal sessizliğini Şehrizar için bozdu
Müteahhitlikte 'Türkmenistan Baharı' esiyor
İŞKUR'a güvenen gençler kız istiyor
Kömürden gaz üretilecek
Krizdeki Avrupa'nın umudu futbol oldu
Buffet'la yemek rekor kırdı
Ankara'da büyük indirim
Fransa estetikten vergi alacak
Türk Telekom'dan bilgisayar kampanyası
Ekmeğe 1 Temmuz ayarı
Koç, Kuzey Irak'ta petrol yatırımına hazırlanıyor!
Mütekabiliyet tur attıracak
Satan üzgün
S&P'nin kuyruğuna takılıyor
Türkiye'nin yeni enerjisi: Kömürgazı
BIST 100 (2014/10/01)
BIST 100 74154,51
Değişim oranı % -1,05
Hacim-milyon TL 2860089080
Yükselen hisse 282
Düşen hisse 367
Değişmeyen hisse 244
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/10/01
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 1,83 1041 TL
EURO % -0,17 995 TL
BIST % -3,53 964,68 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,278 2,279
EURO 2,871 2,872
İngiliz Sterlini 3,677 3,693
İsviçe Frangı 2,371 2,384
Japon Yeni 2,074 2,087
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2602
Sterlin / USD 1,6204
USD / Japon Yeni 1,092
USD / İsviçre Frangı 0,956
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 14960,51 0
CAC, Paris 4416,24 1,33
Bombay SENSEX 26630,51 0,13
All Ordinaries, Sydney 5296,80 0,52
Bel20 Brussels 3221,40 0,72
Bovespa, Sao Paulo 54115,98 -0,93
Hang Seng HK 22932,98 -1,28
Nikkei 225 16163,18 -0,9
DJ Transport 8451,10 -0,55
Argentina MERVAL 12548,99 -0,35
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
ZOREN 1,65 16,20
ESEMS 0,36 12,50
CELHA 3,15 12,10
TRNSK 0,32 10,34
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
BMELK 1,94 -19,17
FENIS 0,36 -12,20
VANGD 3,19 -11,88
ANSA 0,82 -10,87
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 7,81
HALKB 13,50
VAKBN 4,14
AKBNK 7,20
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol