5 günlük hava durumu
5 Temmuz 2012 Perşembe

Şehit yakınlarına müjde

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 05.07.2012  09:57
    Güncelleme : 05.07.2012  12:12

Meclis tatile girmeden şehit aileleri ve gazilere istihdam, maaş ve faizsiz konut kredisi müjdesi verdi.

21 saat aralıksız çalışmanın ardından kabul edilen 'Torba Yasa'da terörden zarar görmüş siviller ve terörle mücadele sırasında mağdur olanlar da unutulmadı.

ŞEHİT YAKINLARINDAN TERÖR MAĞDURLARINA... AF BEKLEYEN ÖĞRENCİDEN SEZARYENE...

Meclis dün 21 saatlik çalışmanın ardından 1 Ekim'e kadar tatile girdi. Gece kavga eden milletvekilleri Torba Yasa'nın kabulünün ardından sabah ayrılırken birbirilerini öperek, tokalaşarak vedalaştı. Yapılan değişikliklerle Uludere olayı ve terör saldırılarında hayatını kaybeden sivillere aylık bağlanmasının önü açılırken sezaryene de tıbbi zorunluluk dışında yasak getirildi.

CHP'lilerle sohbet eden Akdağ: Çekin bu güzel bir görüntü

Star gazetesinden Nevin Bilgin'in haberine göre; önceki gün saat 13.00'de çalışmaya başlayan ve dün sabah 09.30'da tatile giren Meclis'te birbirlerine hakaret eden, birbirlerinin üzerine yürüyen milletvekillerinin tokalaşıp sarılarak ayrılmaları dikkat çekti. Tasarının görüşmeleri sırasında kuliste milletvekillerine karpuz, simit, kayısı, zemzem, hurma ikram edildi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, görüşmeler sürerken CHP sıralarına gelerek, doktor kökenli vekillerle uzun süre sohbet etti. Akdağ, kendilerini görüntüleyen foto muhabirlerine, "Çekin bu güzel bir görüntü" dedi.

Muhalefetten AK Parti'nin sigara yasağına büyük övgü

Sezaryenle ilgili düzenlemenin de yer aldığı Sağlık Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK'de değişiklik yapan tasarı, sık sık tartışmalara sahne oldu. CHP'nin sıkça yoklama ve karar yeter sayısı istediği birleşimde, CHP'li milletvekilleri sezaryen düzenlemesini eleştirirken, kapalı mekanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasını, ''AK Parti'nin en başarılı icraatı'' olarak övdü.

Sadece zorunlu hallerde sezaryene izin verilecek

TBMM Genel Kurulu'nda, tıbbi zorunluluk halinde doğumun sezaryenle yapılmasını düzenleyen Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edilerek yasalaştı. Kanuna göre, gebe veya rahimdeki bebek için tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan hekim sorumlu tutulamayacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Kadının doğum korkusunu bile bir ihtiyaç, tıbbi gereklilik olarak görüyoruz" dedi.

Seçimlere itiraz süresi ve TÜBİTAK'ın yeni görevi

Seçimlerle ilgili dava açma süresi olarak öngörülen 2 yıllık süre, 6 ay olarak değiştiriliyor. Kanunla, TÜBİTAK'ın görevleri de yeniden belirleniyor. Kurum; kuluçka merkezi, teknoloji merkezi, teknoloji transfer ofisleri, proje geliştirme ve desteklemek, yurtdışı irtibat büroları kurmak, bilim fuarı, yarışma ve benzeri etkinlikler düzenlemek ve desteklemek gibi görevleri yapacak. Ayrıca ödül, burs ve teşvik ikramiyesi verecek, hibe ve kredi olarak desteği sağlayabilecek. TÜBİTAK Başkanı'nın görev süresi de 4 yıla çıkarılıyor.

Aftan yararlanamayanlar bu yıl kayıt yaptırabilecek

Geçen yıl çıkarılan aftan çeşitli nedenlerle yararlanamayan öğrencilere, ilişiklerinin kesildiği üniversitelere başvurmaları şartıyla yeni bir hak tanınacak. Uluslararası ortak lisans programları çerçevesinde öğrenim görenler de dahil olmak üzere öğrenciler, başvurularını takip eden eğitim öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilecek. Kanunla, resmi burslu olarak yurtdışına gönderilen öğrencilerin öğrenimlerini tamamlamalarından sonra Türkiye'ye geri dönmelerinin teşvik edilmesi amacıyla da düzenleme yapılıyor.

Ehliyet almak için ilkokul diploması yeterli olacak

Sürücü belgesi alacaklarda, 8 yıllık temel eğitimi bitirme şartı yerine, en az ilkokul düzeyinde eğitim alma şartı aranacak... Kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor, sosyal ve kültürel alanlar, gerçek ve tüzel kişilerce yapılar, umuma açık hizmet veren her türlü yapıların, özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi için kanunla tanınan 7 yıllık süre de, 8 yıla çıkarılacak.

ŞEHİT AİLESİ VE YAKININA İSTİHDAM VE FAİZSİZ KONUT

Kanunla, terör olayları nedeniyle hayatını kaybedenlerin ya da malül olanların yakınlarına istihdam sağlanmasıyla ilgili hususlar yeniden düzenlenerek, şehidin kardeşleri ile eşi ve çocukları arasında olabilecek huzursuzluk ve mağduriyetler gideriliyor. Şehidin evli ya da bekar olması durumları ayrıca düzenlenerek, istihdam edilen kişi sayısının artırılması amaçlanıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla mahalli idareler; memur kadroları, sözleşmeli personel ve sürekli işçi kadrolarının yüzde 2'sini terör eylemlerinden etkilenen kişilerin istihdamı için ayırmak zorunda olacak. Kamu işyerlerinde yüzde 2 eski hükümlü işçi çalıştırma yükümlülüğünden, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yaralanmış, fakat maaşa hak kazanamayacak derecede malul olan erbaş ve erler de yararlanacak... 2008 yılının ekim ayından sonra memuriyete başlayan sosyal güvencelilerden, harp malülü olanlar ile Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamındaki olaylar sebebiyle aylık bağlanan er ve erbaşlar ile siviller de faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek. Malül olanların kendileri, hayatını kaybedenlerin ve malül olanların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocukları demiryollarında, denizyolları şehir hatlarında, belediye ile özel toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edecek.

ULUDERE GİBİ HATALARDA AİLE VE YARALIYA MAAŞ

Kanunla, Uludere olayı gibi olaylarda hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine ve yaralananların kendilerine aylık ödenecek. Bu kapsamda hayatını kaybeden kişi sayısı yaklaşık 4 bin, yaralanan ise bin kişi. Buna göre, terör eylemleri sebebiyle malul olan sivil vatandaşların kendileri ile hayatını kaybedenlerin yakınlarına, SGK tarafından aylık bağlanacak. Bu kişilere, malullük durumlarına göre, 16 yaşından büyükler için tespit edilen 30 günlük asgari ücretin net tutarın yüzde 60'ı, yüzde 80'i ve tamamı oranında, aylık bağlanacak. Bu düzenlemeyle aylığa hak kazananların, diğer mevzuata göre de aylığa hak kazanması halinde, tercih ettikleri aylıkları SGK'ca ödenecek, diğer aylıkları kesilecek. Ancak, iki yönden aylığa hak kazananlara fazla aylıkları ödenecek. Tercih ettikleri aylıklarını alanlar bu isteklerinden dönebilecek. SGK, bu aylıkları her yıl sonunda Maliye Bakanlığı'ndan tahsil edecek.

28 ŞUBAT'TA OKULDAN ATILANLARA İNDİRİM

Kanunla, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı eğitim kurumlarına, 1997 ve sonraki yıllarda giren ve askeri öğrencilikten kendi isteğiyle ayrılan ya da sağlık sebepleri dışında öğrencilikten çıkarılanlara ilişkin borçlanmalarda ilaç, tedavi, kitap, kırtasiye, giderleri ile yiyecek giderinin yarısı, öğrenci harçlıkları ve bunların faizleri hesaplama dışına çıkartılıyor. Bu kapsamdaki kişilerden; yüklenme ve kefalet senetlerinde yazılı olsa dahi, ilaç, tedavi, kitap, kırtasiye giderleri, öğrenci harçlıkları ile yiyecek giderinin yarısı ve bunlara tekabül eden faizler geri alınmayacak. Ödemeleri devam edenlerledavaları hükme bağlanmış olanlar da bu haktan yararlandırılacak.

TERÖRDEN ZARAR GÖREN SİVİLLERE DE AYLIK

Terör eylemleri sebebiyle malul olan sivil vatandaşların kendileri ile hayatını kaybedenlerin yakınları, düzenlemenin yayımını takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanacak. Ancak düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki dönemler için ödeme yapılmayacak. Terörle mücadele sırasında yaralanan kamu kurum ve kuruluşlarında sosyal güvenceli çalışanlar ile siviller, malullükleri kesinleşinceye kadar her türlü sağlık ve tedavi hizmetinden herhangi bir katkı ve katılım payı alınmaksızın yararlandırılacak. Terörle mücadele sırasında olmasa da görevleri başında meydana gelen çeşitli olaylarda yaralanan ve bakıma muhtaç durumda olan vazife veya harp malulleri ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki olaylar nedeniyle malul olan köy korucuları da kapsam içine alınacak. İhtiyaç duyduğu her türlü ortez/protez ve diğer iyileştirici ve rehabilite edici araç gereçlerin bedelleri SGK'ca karşılanacak.

kalan karakter 460

unutulduk unutulduk

vallahi brava hükümetimize kaçakçının ailesine bile iş imkanı sağlıyo bizi unutular tabiki biz korucu kadar bile değerli deyiliz biz kim miyiz 1993 lü yıllarda devletimizin bize bedavadan 4 ay fazla askerlik yaptırdıgı 3 de 1 i ninde şehit düştüğü vatan evlet larıyız sözde üvey evlat
yani bu ülkede kaçakçı kadar değerimiz yok sağolun ya tabi nemutlu türküm diyene yersen

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır25
cevapla 07.07.2012 00:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Enerji borsası için ilk adım atıldı
Benzine zam geldi
Avrupa faizi düşürdü
Türkiye'nin petrol üretimi artıyor
Foreks borsayı geçti
Türk Telekom'dan yeni kampanya
Akbank en iyi banka seçildi
Bankalardan SMS kurnazlığı
Volkswagen'den Windows 8 uygulaması
Memorial SGK'lı hastalara ulaşacak
227 bin kişiye af yolu
İMKB güne yatay başladı
Sosyeteye 4x4'lük şok
Sabah el attı muhasebeciler kurtuldu
20 yılda tamamen dönüşecek
Toros, cari açığı 'asit'leyecek
Faiz lobisi politikaya sıçradı
Kentsel Dönüşüm Bursa'dan başlatıldı
Yeni Renault Clio görücüye çıktı
Basra'nın 3 milyar dolarlık projesi Türkler'e kalabilir
Kerem Çatay en çok kazanan yapımcı
Bankaların 'ipotek ücreti'ne fren geldi
Fiyatlar yaklaştıkça hizmet öne çıkıyor
Türkiye "model" satacak
Faiz yüzde 8.11
Bankia yöneticilerine yolsuzluk davası açıldı
Mehmet Abacı Anadolu'da
'Türkiye, bölgenin en önemli oyuncusu'
CEO görünce midesi bulanmış!
Allianz'dan sağlık sigortasında cazip fırsat
ACE'den veri güvenliği raporu
Kira düzenlemelerine erteleme
En güzel dostlara sigorta güvencesi
Sompo Japan Sigorta'dan müşterilerine çekilişle otomobil
JP Morgan'a soruşturma
Fikirtepe'ye ÖYK'dan 80 metre şartı
Fuarlar artınca evler otel oldu
Bankaların fatura kurnazlığı
MÜSİAD elektrikli araca el atıyor
Ağaoğlu fahri konsolos oldu
BIST 100 (2014/09/17)
BIST 100 78968,11
Değişim oranı % 0,42
Hacim-milyon TL 2864363585
Yükselen hisse 277
Düşen hisse 286
Değişmeyen hisse 283
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/09/17
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 0,55 1012 TL
EURO % 1,04 1029,5 TL
BIST % -3,93 960,69 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,2065 2,207
EURO 2,8595 2,8605
İngiliz Sterlini 3,594 3,609
İsviçe Frangı 2,351 2,365
Japon Yeni 2,043 2,056
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2961
Sterlin / USD 1,6353
USD / Japon Yeni 1,0734
USD / İsviçre Frangı 0,9332
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 15510,54 0
Bovespa, Sao Paulo 59114,66 2,01
Argentina MERVAL 11448,63 4,44
DJ Industrial 17131,97 0,59
DJ Transport 8570,11 0,57
Bombay SENSEX 26492,51 -1,21
Hang Seng HK 24136,01 -0,91
Straits Times 3177,06 -1,03
Athens Composite Index 1123,07 -2,84
ATX Index Vienna 2255,79 -1,41
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
EMNIS 3,21 16,73
GENYH 21,95 10,03
PRZMA 1,58 9,72
ETILR 4,90 7,69
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
ASYAB 0,64 -20,00
KSTUR 31,20 -19,17
MMCAS 5,55 -16,79
FVORI 0,16 -11,11
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 8,40
HALKB 15,20
VAKBN 4,73
THYAO 6,87
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol