5 günlük hava durumu
30 Temmuz 2012 Pazartesi

Kaçak kullanım bedeli kesintisine yargı freni

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 30.07.2012  14:31
    Güncelleme : 30.07.2012  14:52

Elektrik faturasında kayıp/kaçak kullanım bedeli kesintisinde son sözü İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi söyledi.

İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi, elektrik faturasında kayıp/kaçak kullanım bedeli kesintisi yapılmasına itiraz eden ve elektrik şirketi AYEDAŞ aleyhine Üsküdar Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı açtığı iade davasını kazanan tüketici Aziz Sülün'ü haklı bularak, elektrik şirketinin avukatlarınca açılan ''karar iptali'' davasını reddetti.

Üsküdar Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı'na başvuran Aziz Sülün, Anadolu Yakası Elektik Dağıtım AŞ'nin (AYEDAŞ) elektrik faturasında kayıp, kaçak bedeli olarak alınan bedeli iade etmesini talep etti.

Sülün'ün heyete sunduğu dilekçesinde, her ay kullandığı elektrikle ilgili adresine fatura geldiğini ve bu faturalarda hizmet bedeli karşılığı olmayan ''K/K bedeli'' adı altında kayıp, kaçak bedeli alındığını tespit ettiğini ifade edilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Bu faturalarda bir hizmet bedeli karşılığı olmadığı açıkça belli olan, kötü niyetli diğer kullanıcıların kaçak kullanımı ve tedarikçi elektrik dağıtım firmasının ağır ihmal ve kusurları ile alt yapısının eksikliklerinden kaynaklanan kayıp ve kaçak tüketimlerinin bedeli karşılığı olarak bunun biz dürüst abonelere yansıtılması kabul edilemez.''

Faturalarda kayıp ve kaçak oranlarının bölgeler arasında farklılık gösterdiğini ve faturalara yansıtılan oranlarda bile bir tutarsızlığın görülebileceğini aktaran Sülün'ün dilekçesinde, ''Bir başkasının işlemiş olduğu suç, diğer taraftan dürüst tüketiciye yansıtılmakta, işlemediğim bir suç ile kişisel onurum zedelenmekte ve şahsıma atfen kusur izafe edilmektedir'' ifadeleri yer aldı.

Sülün dilekçesinde, haksız ve hukuksuz olarak alınmış bedel veya bedellerin toplamı olan 28,67 TL'nin yasal faiziyle birlikte kendisine iadesi kararı verilmesini talep etti.

Aziz Sülün'ün başvurusuyla ilgili karar veren Üsküdar Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı, 8 Şubat 2012'de verdiği kararla, 28 Eylül 2011 ve 28 Kasım 2011 tarihlerinde kesilen toplam 8,21 TL kayıp kaçak bedelinin tüketiciye iade edilmesine hükmetti.

AYEDAŞ'ın ''karar iptal edilsin'' talepli başvurusu

Davalı AYEDAŞ'ın avukatı Öznur Terzi, Üsküdar Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı tarafından verilen bu karar nedeniyle, İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak ''kararın iptali'' başvurusunda bulundu.

Üretilen elektriğin maliyetinin tüketicilere yansıtılmasının faaliyetin doğal sonucu olduğu belirtilen AYEDAŞ avukatının dilekçesinde, şu ifadelere yer verildi:

''73 milyonluk nüfusunun doğrudan, gerek evinde gerekse iş yerinde elektrik tüketmek zorunluluğunun söz konusu olduğu bir yapıda kaçak kullanımın da sıfırlanması mümkün değildir. Ancak kaçak tüketimin asgari düzeye indirgenmesine ilişkin düzenlemelerin yapılması gerekir. Bu çerçevede EPDK, her bir dağıtım bölgesi için hedef kayıp/kaçak oranları esas alarak fiyat belirlemiştir. Mevzuata uygun olarak gerçekleştirilen bu ayrıştırmayı zorunlu kılan bir kısım teknik hususların mevcut olduğu da açıktır. Tüketicilerin serbest tüketici olduğu bir piyasada yeni düzenlemenin yapılmaması halinde teknik olmayan kaybın maliyetinin dağıtım şirketlerine verilen hedeflerle uyumlu olan kısmının karşılanması hususu olanaksız hale gelecektir. Dolayısıyla söz konusu düzenleme, Türkiye elektrik piyasası için ön görülen uzun vadeli yapıyla uyumu tesis etmek, kayıp kaçağın maliyetinin tüketiciler arasında eşit paylaşımını sağlamak ve kanun ve strateji bölgesinde öngörülen mekanizmaya yönelik ilerde çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak amacıyla ilgili mevzuat çerçevesinde hayata geçirilmiştir.''

''Tüketicinin kaçak kullanımına ilişkin belge yok''

Davayı karara bağlayan İstanbul 3. Tüketici Mahkemesi Hakimi Sevtap Kaya, Anayasa'nın, ''Devletin amaç ve görevi'' başlıklı 5. maddesi ile ''Kanun önünde eşitlik'' başlıklı 10. maddesinde bireyi koruyucu hükümlerin mevcut olduğunu belirterek, Anayasa'nın ''Tüketicinin korunması'' başlıklı 172. Maddesi'nde de, ''Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder'' hükmünün yer aldığını ifade etti.

Dosyaya konulan deliller ve anayasanın ilgili maddelerini birlikte değerlendiren hakim Kaya, davacı AYEDAŞ şirketi avukatının davalı Aziz Sülün'ün faturasına yansıtılan ücretin kaçak/kayıp miktarı olduğunu ileri sürdüğünü, ancak Sülün'ün kaçak elektrik kullandığına ilişkin herhangi bir belgeyi dosyaya sunmadığını kaydetti.

Kaçak elektrik kullanımının söz konusu olması durumunda, yasa ve yönetmeliklere uygun olarak bir kaçak kullanımı zabtının tutulmuş olması ve bu zabıt çerçevesinde elektrik tarifeleri kullanılan kaçak elektrikten dolayı bir tahakkuk yaptırılması gerektiğini aktarılan kararda, şu ifadelere yer verildi:

''Ancak dosyaya, bu konuda herhangi bir belge sunulmamıştır. Davalıdan tahsil edilmek istenen ücret, üçüncü kişilerin kaçak olarak kullandığı elektrik zararının abone olarak sözleşme yaparak elektrik kullanan kişilere yansıtılan bir ücret olduğu davacının da kabulündedir. Üçüncü kişilerin yasal olmayan yollardan kaçak olarak elektrik kullanmalarından doğan haksız fiilleri dolayısıyla oluşan zararların yasal yollardan elektrik kullanan kişilere yansıtılması yasaya uygun olarak kabul edilemez. Şirketlerin bu şekilde oluşan zararlarının sadece abonelerden alınacak ücretlerin tarifelerinin değiştirilmesiyle tahsil edilmesi hukuka uygun değildir.

Şirketler, yapmış oldukları ticari faaliyetler sonrasında kar veya zarar edebilirler. Bu tamamen şirketlerin kendi faaliyetleri kapsamında oluşan duruma göre ortaya çıkan bir şekildir.''

''Şirket, kayıpların önüne geçmek zorundadır''

''Elektrik dağıtım görevini üstlenirken ürettiği elektriği dağıtım sırasında bir takım yolsuzlukların, haksızlıkların yapılacağını basiretli bir tacir gibi düşünerek bunlara karşı gerekli önlemlerini alıp üstlendiği elektrik dağılımında kaçak kullanım ve elektrik dağıtımı sırasında oluşan kayıpların önüne geçmek zorundadır'' ifadelerinin yer aldığı kararda, elektrik dağıtım şirketinin gerekli altyapı ve denetimlerini sıkı bir şekilde yaparak haksız ve yasalara aykırı şekilde elektrik kullananları tespit edip, yasal işlemler yapmak zorunda olduğu dile getirildi.

Kararda, ''Bunları yapmadığından dolayı ürettiği elektriği dağıtımı sırasında yapılan haksız kullanımlardan doğan zararını yasal yollardan abonelik sözleşmesi ile elektrik kullanan tüketicilerden tahsil etmesi düşünülemez'' ifadeleri yer aldı.

Hakem heyetinin kararının usul ve yasaya, ayrıca delillere uygun bulunması nedeniyle, elektrik şirketi tarafından açılan davanın reddine karar vermek gerektiği konusunda mahkemeye yeterli kanaat geldiği anlatılan kararda, AYEDAŞ'ın açtığı, hakem heyetinin kararının iptal edilmesi davası reddedilerek, tüketici Aziz Sülün'e de kayıp/kaçak kullanım adıyla yapılan kesintinin geri ödenmesi kararlaştırıldı.

kalan karakter 460

FEVZİ  KAHRAMAN FEVZİ KAHRAMAN

Bazı vatandaşlar haram olduğu halde neden kaçak elektrik kullanıp bu Ramazan günlerinde bunun vebalını neden dürüst insanlara ödettiriyorlar anlamak mümkün değil..

Aynı Görüşte misiniz?
evet46
hayır4
cevapla 30.07.2012 16:42
ysroguz ysroguz

mahkeme karar veriyor alamazsınız diye ama kocaeli de yaptıkları gibi hemen ipe sapa gelmez sebeplerden %25 zam yaparlar ve üste daha fazla para veririz. kimse sevinmesin bu karara. hepsi hikaye. resmen ve alanen soyuluyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet40
hayır2
cevapla 30.07.2012 16:48
Orhan Yaşar ATILGAN Orhan Yaşar ATILGAN

Arkadaşlar bende bugün müracatımı yaptım benimki biraz yüklü birkaç milyar tutar kanatindeyim çünkü bu fona benden kesilen ayda ortalama 60tl in üzerinde. Yalnız geçen aydan beri gelen faturalarda kaçak enerji bedellerini haneye yazmamışlar başka bir bölüme transfer etmişler galiba lütfen takipçisi olalım. yazık değilmi insanlarımıza ben site yöneticisiyim. ne zorluklarla çoğu emekli insanlardan topluyorum bu parayı, siz yemeyin kaçak elektrikçiler yesin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır0
cevapla 30.07.2012 19:09
sahip tetik sahip tetik

istanbul 3 üncü tüketici mahkemesine teşekkür ederim verdiği gercek kararla özellikle bu işlere meyinlenen insanlara şunu anlatmak lazım önce insan hakkına insan olup saygı gösterin ikinci sözum teaş elektirik dağıtım yöneticilerine koltukda oturup dürüst insanların haklarını gasp etmekle sokaktaki gaspcının farkını bir zahmet bu insanlara izahını yapsın bizlerden haricen aldıkları paralar balık kılcığı olsun cocuklarının boğazına batsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.01.2013 09:50
gülizar gülizar

benim komşum 6 aydır fatura boş gelyor.ama 3 odanın kliması,beyaz eşya kulanyor.nasıl fatura boş gelyor anlamiyorum.acaba kendin adına almadı dıyamı.adrasını ben size yazıyorum.antalya.tekel oglu cad.kedikli sit.a blok no.8 ..3 kat.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 07.09.2012 16:32
sahip tetik sahip tetik

bu nu yapanlara ve bizlerden kacak bedeli toplayıp yiyenlere zehir zıkkım olsunnnnnn

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 12.01.2013 09:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Ekonomi Haberleri

Coca Cola'nın ikinci adamı da Türk
Akaryakıtta indirim
CarrefourSA'da 4 yeni atama
Gazprom, dünyanın en çok kazandıranı
Meyve ve sebzeye Ramazan zammı
İMKB yılın en yüksek seviyesinde
Kart aidatına standart geliyor
Tüketiciye sigorta müjdesi
Sarko gitti Bursa kazandı
Dolardan hafif yükseliş
İstanbul'da 3 trilyonluk gizli zirve
Biz kandık siz kanmayın
Rönesans yaşamadık 5 asır kolay kapanmaz
Türkiye Sanofi'nin üretim üssü olacak
THY Lufthansa'nın uykusunu kaçırıyor
Kaçak akaryakıta müdahale
Buğday fiyatları alarm veriyor
Mağaza zincirleri esnafı bitirdi
500 bin işçinin gözü Erdoğan'da
Kadıköy-Kartal metrosunun ilk sefer tarihi
Bakan memuru çok fena yakaladı
Yıldızlara Bodrum’da bedava villa
Porselen kraliçesinin hazineleri
Büyümenin 3 puanı bizden
Evin önüne rüzgâr gülü diken para basacak
Krizdeki Avrupalılar hızımıza yetişemez
Euro Bölgesi dağılırsa Almanya da biter
Yeni suçlular: RBS ve UBS
BİM Mısır'a 30 mağaza açacak
Damacanada 5 marka teşhir edildi
Bakan memuru çok fena yakaladı
Saman fiyatları yükseldi
Yüksek büyümenin bedeli ağır
Taksicilerden klima işkencesi
Çipli pasaportta rant kavgası
Vatandaş damacana alımını kesti
Bakanlık 'pis suları' açıkladı
Çocuk yapan kadına iş
Emine E mily'yi pistte de geçecek
Pişkin pişkin yiyoruz
BIST 100 (2014/10/02)
BIST 100 74408,71
Değişim oranı % 0,34
Hacim-milyon TL 1268810517
Yükselen hisse 300
Düşen hisse 257
Değişmeyen hisse 338
BIST 100 DEĞİŞİM GRAFİĞİ
2014/10/02
1000 TL'NİZ GEÇEN HAFTA NE OLDU
USD % 1,65 1037 TL
EURO % 0,49 1014 TL
BIST % -2,95 970,52 TL
DÖVİZ
Döviz Alış Satış
ABD Doları 2,273 2,2735
EURO 2,872 2,873
İngiliz Sterlini 3,665 3,681
İsviçe Frangı 2,369 2,382
Japon Yeni 2,081 2,095
PARİTELER
Döviz Parite
Euro / USD 1,2637
Sterlin / USD 1,6191
USD / Japon Yeni 1,0852
USD / İsviçre Frangı 0,9545
DÜNYA BORSALARI
Borsa Son Değer %Değişim
T300 Comp. Toronto 14805,44 0
All Ordinaries, Sydney 5334,50 0,71
Shanghai Composite 2363,87 0,26
Thailand SET 1587,35 0,11
Volatility Index Futures 16,71 2,45
Bovespa, Sao Paulo 52858,43 -2,32
Argentina MERVAL 11516,28 -8,23
Hang Seng HK 22932,98 -1,28
DJ Industrial 16804,71 -1,4
DJ Transport 8239,28 -2,51
HİSSELER
Sembol (ör: "ISCTR")
ARA
YÜKSELEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
PRZMA 1,42 10,08
EUHOL 1,02 6,25
ZOREN 1,75 6,06
KRDMB 2,67 5,12
DÜŞEN HİSSELER
Hisse Değer Değişim
MERIT 4,50 -10,00
HATEK 3,52 -8,33
VANGD 3,01 -5,64
VESTL 6,20 -5,20
EN YÜKSEK İŞLEM HACMİ
Hisse Hacim
GARAN 7,86
ZOREN 1,75
HALKB 13,60
AKBNK 7,24
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol