Türkiye'nin tescilli 'yavaş şehirler'i

  • 08.09.2011

1999'da İtalya'da küreselleşmeye tepki olarak başlatılan; sakin, ekolojik ve halkın huzurunu esas alan 'yavaş şehir' hareketine Türkiye'den de beş belde katıldı

Evden işe giderken saatlerinizi yollarda geçirmiyorsunuz, sakin bir ortamda yaşıyorsunuz. Etrafınızda mutlaka yeşil bir doğa parçası oluyor. Sokaklarda korna sesiyle irkilmeden yürüyebiliyorsunuz. Taze yiyecekleri elinizin altında bulabiliyorsunuz. Herkes birbirine selam veriyor. 'Yavaş şehir' olarak tanımlanan; sakin, ekolojik, yerel değerlere dayalı, insanların huzurunu esas alan beldelerden bahsediyoruz. 1999'da İtalya'da başlayan 'Cittaslow' yani 'yavaş şehir' akımı Türkiye'de beş kente ulaştı. Yeni Aktüel dergisinden Birol Biçer; yavaş şehir olarak dünyaca tescillenen beş beldemizi teftişe çıktı. İşte Türkiye'nin en huzurlu beldeleri ve Biçer'in gözlemleri:

GÖKÇEADA

Gökçeada, biraz Türk, biraz da Yunan adası gibi. Bozulmamış doğasıyla bir huzur beldesi... Yollarında rahatça dolaşan yabani koyunlara, kaz sürülerine, kirpilere, değişik kuşlara rastlamak işten bile değil. Gökçeada'da trafik, gürültü, yüksek binalar yok!

YENİPAZAR
Aydın'la Nazilli arasındaki 6 bin 400 nüfuslu Yenipazar; şirin bir çiftçi kasabası... Tabiatı, havası, cadde ve sokakları güzel ve temiz... Hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı bu kentte gün boyu göze en çok çarpan; akşam geç saatlere kadar evlerinin önüne bir kilim ya da minder sererek kapı önünde oturan kadınlar... Kimi dolma dolduruyor, kimi sarma sarıyor. Kentte ulaşım, motosiklet ve bisikletle sağlanıyor.

SEFERİHİSAR

Uzun sahil şeridi ve dev mandalina bahçeleriyle İzmir'e bağlı Seferihisar, Türkiye'nin ilk, dünyanın 121'inci tescilli sakin şehri... Seferihisar'a bu niteliği sağlayan yer ise aslında Sığacık... Sığacık'ta kapılarının önünde oturan birkaç kadın ve kahvehanelerde oturan birkaç ihtiyarın dışında; sessizliği, sadece tarihi caminin avlusunda ders yapan Kur'an kursu öğrencilerinin eğitimleri bozuyor.

TARAKLI
İsviçre'yi andıran manzarasıyla minik bir kasaba... Tüm kenti yürüyerek 20 dakikada dolaşmak mümkün. Civarındaki yayla ve kaplıcaların dışında en büyük özelliği; özenle korunmuş geleneksel evler ve konaklar.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Magazin Haberleri

Çekimde bikini kazası
2012 takvimi için poz verdi
Ünlülerin çıplak halleri
Beren'den kafaları karıştıran açıklama
Yeni diziye yeni imaj
"İffet"siz kaldı
Üç büyüklerin komedi savaşı
Kimseyi rakip gibi görmüyorum
AVM gezginleri
'Al Yazmalım' dizisi tartışma başlattı
Çocuklarını şatoda yetiştirecekler
Avukatı da paylaşamadılar
Şekil değiştirdi
Babasının onayını almış
Sporcular gezmede
Fransız modelle klip çekti!
Bahşiş deyip geçmeyin!
Sibel Can yıldızlarını ustalardan seçti
Aile içi şiddete son vermek için 'kostümlerle el ele'
Her gün bir Broadway oyunu sergiliyor gibiyiz
Otto ve Lucca en favori mekanım, Balat'a hayranım
Podyumda İspanyol rüzgarı esti
İpekçi şimdi de Yahşihan'da
Her bir elime dört yüzük takıp oynamayı severim
'Başrolde Aşk' dizisi sinema filmi olabilir
Sünnetliler için sahnede
Stalin'in hayatını okuyor
Ayrılık acısına dayanamıyor
Yeni filminde korkutacak
Ev işleri bize iyi geliyor
Popülerlik için çocuk
İlk günden kavgalar başladı
Kıvanç ile Azra hiç ayrılmamış
Çakırkeyif Beren çok pozitif!
Ebru Destan'ın keyfi yerine geldi
Cem Yılmaz'ın sürpriz aşkı
Hedefi 1 milyon takipçi
İlk alışverişine çıktı
Eski aşkına geri döndü
Rötarlı balayı Portofino'da!
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Kalbim Seni SeçtiKalbim Seni Seçtiatv 20:00
Günün Filmi
SinemaSinemaTRT-1 21:50
geri
ileri