Şarkılarımın hepsi sosyal içeriklidir

Şarkılarımın hepsi sosyal içeriklidir

'Allah Belanı Versin' ve 'Şapır Şupur' gibi şarkılardan sonra 'Ben Senin Ananın' adlı şarkısıyla gündemde olan İsmail YK: Ben sosyal içerikli şarkılar yapıyorum; hepsini baştan sona dinlerseniz, görürsünüz!

'Metropol' adlı yeni albümünü geçtiğimiz haftalarda çıkaran İsmail YK; albümdeki 'Ben Senin Ananın' adlı şarkısı ile yine dikkatlari üzerine toplamayı başardı. Bazı şarkılarının isimlerinden dolayı insanların kendisine karşı önyargılı olduğunu söyleyen YK ile yeni albümünü ve özel hayatını konuştuk.

Yeni albümünüze nasıl hazırlandınız biraz anlatır mısınız?
Stüdyo aşaması sekiz ay sürdü. Kendi stüdyomuzda kendi bestelerimin aranjelerini ve albümün yönetmenliğini yaptım. Albümde birbirinden farklı şarkılar var. Albüm çıkmadan önce şarkı isimlerini medyaya verdik, en çok 'Ben Senin Ananın' adlı şarkı dikkat çekti. Böylelikle çıkış şarkısını belirlemiş olduk. 'Radikal Feminist' isimli şarkımız da çok ses getirdi.

KÖTÜ ÖRNEK OLMAM

Şarkılarınızın isimlerini dikkat çekmek için mi böyle seçiyorsunuz?
Genelde isimlerini, nakarat bölümlerinden seçiyorum. Artık albümler eskisi kadar satmadığı ve internetten indirildiği için 'Ben Senin Ananın' gibi akılda kalıcı, dolayısıyla da bulunması ve indirilmesi kolay isimleri tercih ediyorum.

'Allah Belanı Versin'den sonra 'Ben Senin Ananın' geldi. Nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Olumsuz tepkiler tabii ki oldu fakat şarkıyı dinlemedikleri için öyle tepki gösterdiler bence. 'Allah Belanı Versin' bir beddua fakat 'Ben Senin Ananın' da öyle bir şey yok. Çünkü sonu öyle bitmiyor. 'Ben senin ananın ellerinden öpeceğim, Allah'ın emriyle isteyeceğim' diyorum. Küçük yaştaki dinleyicilerime kötü örnek olacak değilim. 'Annenin ellerinden öpeceğim' bir saygı cümlesidir. Şarkıyı dinlemeden tepki gösteren insanların ne kadar önyargılı olduklarını görmüş olduk. Şarkıyı dinlemeden yorum yapıyorlar çünkü. O zaman benim de onlara "Siz niye şarkıyı dinlemeden yorum yapıyorsunuz?" demem lazım.

ÇOK FEMİNİST DOSTUM VAR
Bir de 'Radikal Feminist' diye bir şarkınız var; bu şarkıda ne anlatıyorsunuz?
Feminist, özgüveni yüksek olan kadının; bir erkeğin eksik tarafını tamamlayabileceğini anlatıyorum. Aslında radikal feministin pozitif tarafını işliyorum. Radikal denildiğinde aşırı olduğu düşünülür çünkü. Kadına şiddet uygulanmaması gerekir, sonuçta annelerimiz de birer kadın. İkinci klibi bu şarkıya çekeceğim. Klipte feminist bir senarist ve yönetmenle çalışmak istiyorum. Benim tanıdığım çok feminist dostlarım var.

Şarkıda 2019 yılındaki kadınları anlatıyorsunuz. Niye özellikle o tarih?
Bu tarih; hayal ettiğim bir fantezi, aynı zamanda benim hissettiklerim. O tarihte kadınlar daha çok kulvarda etkin olacak. Kadınların daha az şiddet göreceğini, onların egemen olacağı bir topluma dönüşeceğimizi düşünüyorum. Kadınlar egemen olursa, onlara yönelen şiddetin azalacağı görüşündeyim. Sonuçta bir erkeği de yetiştiren kadın.

Çok küçük yaşlarda da fanatik hayranlarınız var. Onları düşünerek mi yazıyorsunuz şarkılarınızı?
Sadece kendimi ya da dinleyici kitlemi değil; genel hayatın içinde yaşanılan her şeyi düşünerek yazıyorum şarkılarımı. Yaptığım şarkıların bir çoğu sosyal içeriklidir. Ben biraz da mizah versiyonunda yaptığım için belki ters tepki alabiliyorum. Ama şarkıyı baştan sonuna kadar ve biraz da düşünerek dinlediğiniz zaman; her şeyin gerçek olduğunu görebilirsiniz.

BANA KARŞI ÖNYARGI VAR

Hayattaki yaşanılanları mizahi yönüyle ele alan sanatçılarımız arasında Barış Manço da vardı...
'Domates Biber Patlıcan' gibi... Barış Manço çok iyi bir müzik adamıydı. 'Domates Biber Patlıcan'; hem sosyal içerikli, hem de mizahi yönü olan bir şarkı. Kendisini ispatlamış bir müzik adamı olduğu için "Dur bakalım ne demiş" derlerdi. Fakat ben uzun yıllardır piyasada olmadığım ve daha yeni bir yerlere geldiğim için bana önyargılı yaklaşılıyor. Burada Barış Manço'nun büyüklüğünü ve unutulmaz olduğunu da görüyoruz. Benim yolum daha çok uzun. Mesela benim en sosyal içerikli şarkılarımdan birisi de 'Şapur Şupur'dur. Nakaratı bu olduğu için şarkı anlamsız geliyor. Fakat baştan sona kadar dinlerseniz, ne cümlelerin olduğunu göreceksiniz. Orada hayatı anlatıyorum.

AŞKIN FIKIR FIKIR HALİNİ SEVİYORUM
Sevgiliniz var mı?
Yok. Aslında sekiz ay önce biri vardı ama devamını getiremedik. Onun isteğini yerine getirmiş olsaydım, işimi ihmal etmiş olurdum. Ondan dolayı ayrıldık. İşime saygı gösterilmesini isterim. Kız arkadaşımın isteklerini gerçekleştiremedim, onu mutlu edemedim ve ayrıldık. Evliliği düşünmek için ilişkiye daha fazla zaman ayırmak gerekiyor.

BEN AŞK ADAMIYIM

Peki aşka inanıyor musunuz?
"Aşık olanın gözü bir şeyi görmez" derler, sizce de öyle mi? Evet, aşk gözü kör edebilir. Ben aşkın ne olduğunu bilirim, aşk adamıyım. Ama aşkı kendini kaybetmeden yaşamalısın. "Aşık adam beste yapar" derler; yok öyle bir şey. Yıllar sonra o duygular yazıya dökülür. Ben aşkın fıkır fıkır halini seviyorum. Aşk insanı ya kör eder, ya derbeder ya da çok mutlu... Bunun ortasını bulmak zor. Evliliği ileride düşünüyorum.

BENİM İÇİN KENDİNİ JİLETLEYEN OLMADI
Geldiğiniz noktadan memnun musunuz? Çok fanatik hayranlarınız var; bundan korkuyor musunuz?
Geldiğim noktadan mutluyum, umarım daha da iyi olurum. Her sanatçının fanatik hayranları vardır. Bugüne kadar fanatiklerimin tehlikeli bir davranışıyla karşılaşmadım. Konserlerimde kendini jiletleyenler olmadı!

kalan karakter 460

ibrahim ibrahim

İSMAİL YK 1 NUMARA YA

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır1
cevapla 24.12.2012 12:30
abuhayat efendi abuhayat efendi

in$allah bu metropol albumde her zaman gibi ses getirecek.Ismail_Yk $arkicilikdan ba$ka duyarli vatanda$dir.Her kese ornek olunasi biridir.Ba$arili,yetenekli,yorulmadan cali$an biridir.Her zaman ba$ari nerdivenlerini boyle cikmayi dilerim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 24.12.2012 17:20
alcen alcen

İSMAİL YK SENİ ÇOK SEVİYORUM

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 29.12.2012 19:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Magazin Haberleri

Ünlülerden şaşırtan itiraflar
Hilal Cebeci'ye rakip oldu
Şöhret onları güzelleştirdi
Önce kız isteme sonra kutlama
Model Benicio
Yeni aşka yelken açtı
13 milyon dolarlık'lık eve talip
Hayatı masal oldu
Grönland güzeli
Şöhretleri her geçen gün artıyor
Binbir surat Marion
Küçük modeller
Radyoevi'ne ne olacak?
Twitter 2012'de bunları konuştu-2
Kendi oyununu sahneledi
Önce tasarladı sonra tanıttı
Üniversitede ders verecek
Kuran'ı Kerim'in önünde dayak!...
'Temel' 'Dursun'a fark atı
Kıyametin kendisi değil filmi geldi
Kimse mutlu biten aşkın hikayesini dinlemek istemez
İstanbul trafiği şarkı oluyor!
Genç müzisyenin anısını yaşatacaklar
Romantik yürüyüş
Sürpriz parti
Yeni aşka merhaba
Nadide ikinci kez 'evet' diyecek
Transparan eşe destek
Demi Moore boşanma dilekçesini verdi
Madonna hayranlarını azarladı
Petek Dinçöz ve annesine koruma kararı
Yüzüğü sevgilim tasarlamazsa olmaz!
Bakıcı sevmiyor
Garip kostüm
En doğal halleri
İkinci oğlan geliyor
Arda hayatının maçına çıkıyor!
Vakfa destek oldular
Kim sinemaya adım attı
Şık ve sofistike
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
Yerli DiziYerli Diziatv 20:00
Günün Filmi
SinemaSinemaatv 00:30
geri
ileri