Queen istedi her şey canlı oldu

Queen istedi her şey canlı oldu

  • 05.05.2013

'We Will Rock You'nun dansçılarından Mig Ayes: Queen üyeleri müzikalin dans havasında olmasını istemedi; tercihleri Rock'n Roll gibi olmasıydı. Bu nedenle sahnede sergilenen her şey canlı...

Avrupa turnesi kapsamında İstanbul'a gelen dünyaca ünlü 'We Will Rock You' müzikalinin ekibi; a Haber'de Şirin Sever'in sunduğu 'Jurnal' programına konuk oldu. Programa, projeyi Türkiye'ye getiren BKM Genel Müdürü Zümrüt Arol Bekte de katıldı. 'We Will Rock You'nun dansçısı Mig Ayes; müzikali anlattı:

SİSTEME ELEŞTİRİ VAR

Queen üyeleri, kendilerinin sahnede temsil edilmesini istemedi. Müzikalin yazarı Ben Elton, hikayeyi geleceğe yerleştirdi; insanların sadece internet üzerinden iletişim kurduğu, dinleyecekleri şarkıları seçemediği, her şeyin kontrol altında olduğu bir dünya...
Müzikalin konusu bir açıdan sisteme karşı bir eleştiri taşıyor çünkü Rock'n Roll'un romantik dönemine bakıyor. Geçmişte çocuklar ellerine gitar alıp çalardı ve insanlar birbirlerini dinlerdi. Şimdi gençlerin müzik dünyasına girmeleri ve rock star olmaları çok zor. İnternet ve televizyon ortamında tanınmaları gerekiyor. Müzik endüstrisi çok değişti... Sanatçıların müziklerini dinletmeleri artık çok zor.

TÜRKÇE ÖĞRENİYOR

Queen üyeleri, bu müzikal üzerinde titizlikle çalıştı. Müzikalin dans havasında olmasını istemediler; tercihleri Rock'n Roll gibi olmasıydı. Bu nedenle sahnede görünen her şey canlı...
Ekipte; tiyatro geleneğinden gelen isimlerden ziyade rockçılar ağırlıkta...
'Teşekkür ederim', 'merhaba', 'pide' ve 'pizza' gibi bazı Türkçe kelimeleri öğrendim. Biraz yavaş öğreniyorum ama olabildiğince çok Türkçe kelime öğrenmeye çalışacağım.

QUEEN BAZEN SÜRPRİZ YAPIYOR
Zümrüt Arol Bekte, müzikali anlattı:
* Queen üyeleri müzikal seven kişiler değildi, böyle olunca her aşamasına dahil olmak istediler. Sahnede gördüğünüz her şey onların onayından geçti. Bugün de provalara dahil oluyorlar, oyuncuları seçiyorlar... Bu çok onur verici bir durum. Bazen sürpriz yapıp müzikale dahil dahil oluyorlar.
* Her Queen şarkısının bir hikayesi var. Müzikal için şarkı seçilirken hikayeye uygun olanlar tercih edildi. 'Innuendo', 'I Want to Break Free', 'Somebody to Love', 'Underpressure', It is a Kind of Magic', 'We Will Rock You', 'Bohemian Rapsody' müzikaldeki şarkılardan bazıları..
* 'We Will Rock You' ve 'We are the Champions' isimli şarkılarda müzikalin atmosferi yükseliyor.

ÜLKER ARENA'YI SALLAYACAĞIZ
'We Will Rock You' müzikalinin dansçılarından Lauren Samuels ise Türkiye'de sergilenen şovun İngiltere'deki gibi olduğunu söyledi. Samuels, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müzikal, hep tiyatro ortamındaydı; şimdi arena ortamında sergilenecek. Gösteri, arenaya da uygun. Londra'da performansımızda bütün bina sallanıyor; burada da Ülker Arena'yı sallayacağız."

EFSANE QUEEN ŞARKILARI HAYAT BULUYOR
Avrupa turnesi kapsamında İstanbul'da hayranlarıyla buluşan 'We Will Rock You' müzikalinde; müzikseverler, 24 Queen şarkısını gelecekte geçen bir hikaye eşliğinde dinleme fırsatı buluyor. Müzikal üst yazılı olarak sahhneleniyor. 14 Mayıs 2001'de başlayan müzikalde; 18 albümü, 18 şarkısı ve 8 DVD'si dünyada bir numara olmuş Queen grubunun tüm hit parçaları yer alıyor. 1999 yılında Channel 4 tarafından 'Bugüne kadar yapılmış en iyi şarkı' seçilen 'Bohemian Rhapsody' de gösteride seslendiriliyor.

ŞARKI LİSTESİNDE YOK YOK
Müzikalde seslendirilen şarkıların bazıları ise şöyle: 'I Want to Break Free', 'Somebody to Love, 'Killer Queen', 'Play the Game, 'One Vision', 'Don't Stop Me Now', 'A Kind of Magic, 'We are The Champions' ve 'We Will Rock You!'

KONUSU GELECEKTE GEÇİYOR
'We Will Rock You'; günümüzden 300 yıl sonra Iplanet isimli gezegendeki gençlerin hikayesini konu alıyor. Tüm hayatları gibi müzikleri de kontrol altında olan gençler, bir gitar bulunca gerçek müzikle tanışırlar...

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Magazin Haberleri

Önden süperler ama arkadan ı-ııh!
Hamile şarkıcıdan dans şov
Ünlülerin gölgede kalan kardeşleri
"Kiminle yatmak için kadın oldun?"
Hepsi ponpon kızmış
Nihat Doğan 'Harem'e girdi
1000'inci programa stüdyoda özel kutlama
Ayakta duracak halleri yok
Gerçek stil ikonu Rıhanna
Her hali ayrı güzel
Hılary televizyonda
"Bu haftam böyle geçti"
Fipresci jürisi'nde bu yıl bir Türk var!
Yazları da Türk filmi izlenir
Pal FM ödülleri için geri sayım
Özhan'a fahri doktora unvanı
Bu sene yeniden evlenmek istiyorum
A'dan Z'ye Serdar Ortaç
İlişkilerimi hiçbir zaman kaçarak yaşamadım
Kars filmlerine bir yenisi daha eklendi
Gösterinin altında yatan acı gerçek!
Benim 3D senin 3D'yi döver!
Ankaralılar'a güzellik sırlarını anlattı
Hido çocuklarla yaza merhaba partisinde
Alişan'dan annesine pahalı hediye
Uğur Yücel'in 'Boncuk'u
Güzellik çevrenize geçirdiğiniz histir
Ben de çözüm sürecindeyim!
Ne hale geldi böyle!
Bergüzar Korel'e teselli öpücüğü
Beyonce'un ilginç kulis istekleri
Stüdyoda soyundu
Yeni sevgilisinin yanına gitti
Billur'un asabi halleri
Arda teknesiyle havasını atacak
Aslı Tandoğan moral depoladı
İkoncandan kürklü dönüş
Olgun Şimşek değnekle yürüdü
Biz onlara onlar Hollywood'a hayran
Sosyal medya günlügü
TELEVİZYONDA BUGÜN
Günün Dizisi
1 Erkek 1 Kadın1 Erkek 1 KadınStar 23:30
Günün Filmi
Yabancı SinemaYabancı Sinemaatv 20:00
geri
ileri