5 günlük hava durumu
19 Haziran 2008 Perşembe
YAZARLAR
DR. EREN EROĞLU
DR. EREN EROĞLU
Yazıyı Dinle
Bu haberin ses dosyası henüz hazır değil.
İletişim
SMS: EE yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
Ailenizin doktoru
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Kan grubum anne ve babamdan neden farklı?
Oğlum ergenliğe girmeyecek mi?

Kan grubum anne ve babamdan neden farklı?

Annemin kan grubu B RH(-), babamınki B RH(+), benimki ise 0 RH (-)... Böyle bir şey olması sizce normal mi? Annemin ya da babamın kan grubunun sıfır olması gerekmez mi? Fatma Ç./Eskişehir

Kan grubu konusu her zaman merak uyandırır; bakalım basitçe anlatabilecek miyim? Kan gruplarının kimliğini belirleyen iki antijenik yapı vardır. Bunlara kan gruplarının 'adı' ve 'soyadı' diyelim. Bunların değişik şekillerde bir araya gelmesi ile temel olarak 8 farklı kan grubu ortaya çıkar. Bunlar; A RH(+), A RH(-), B RH(+), B RH(-), AB RH(+), AB RH(-), 0 RH(+), 0 RH(-) olarak sıralanabilir. Sıralamaya uymayan ara gruplar olsa bile, onlar konumuz haricidir.

Genler belirler
Önce 'adından' başlayalım anlatmaya. Bir insanın kanının adını; yani A, B, AB ya da 0 olacağını anne ve babasından aldığı genler belirler. O insanda hem annesinden, hem de babasından aldığı iki gen bir arada bulunur. Örneğin annesinden A, babasından 0 grubu gelmiş olsa bile; genetik yapısı A0 olduğu halde, çocuğun grubu A olur. Çünkü A grubu daha baskındır. B grubu için de, aynı şeyler geçerlidir. Anne ve babasından B alıp BB olan ya da birinden B, diğerinden 0 alıp B0 olan kişinin kan grubu B'dir. Ancak anne ya da babasından A, diğerinden B grubu geliyorsa; her iki grup da baskın olduğundan, çocuğun kanı AB grubu olur. 0 olmasının tek yolu; her iki taraftan da 0 grubunun gelmesi ile mümkündür.

Olasılık çok!
Şimdi birisi çıkıp, "Annem A, babam B, ben nasıl 0 olmuşum?" derse, ona yukarıda yazdıklarımızı bir daha hatırlatmak gerekir. Anne A'dır ama A0'dır. O da annesinden A, babasından 0 almıştır. Baba da B0'dır ve çocuklarına her ikisi de 0'larını vermiştir. Bu durumda anne A, baba B, çocuk 0 olabilir. RH faktörü ise kan grubunun 'soyadıdır' ve yine anne ile babadan gelen genlerce belirlenmektedir. Birinden (+) diğerinden (-) gen gelirse, çocuk (+) olur. Negatif olmanın tek yolu; her iki taraftan da genlerin negatif olarak gelmesidir. Yukarıdaki açıklamalar ışığında, sorularınızın cevabını kendiniz de bulabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

Yazarın Önceki Yazıları
Ya hastalığım sinirsel değilse! ( 16.06.2008 )
Akıl çalıştıran gıdalar ( 12.06.2008 )
Migrenle mücadele etmenin tek yolu ilaç kullanmak mıdır? ( 09.06.2008 )
Küçük kızım kendi yatağında uyumaktan korkar hale geldi ( 05.06.2008 )
Öksürüğün tedavisinde bal şuruptan çok daha etkili! ( 02.06.2008 )
Sivrisinekler neden ısrarla bana saldırıp, sokuyor? ( 29.05.2008 )
Omega 3 ihtiyacınızı hamsi ve yeşil salatayla giderin ( 26.05.2008 )
Formumu koruyabilmek için ne kadar yağ tüketmeliyim? ( 22.05.2008 )
Cinsel organımın yakınlarında koyu renkli bir damar var! ( 19.05.2008 )
Gazete haberlerinden etkilenip ilacımı bıraktım ( 15.05.2008 )
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol