5 günlük hava durumu
22 Temmuz 2009 Çarşamba
Katsayı kalktı, meslek liselerinin önü açıldı

Katsayı kalktı, meslek liselerinin önü açıldı

  • 22.07.2009

YÖK, meslek liselilerin alanları dışındaki bölümlere girişini zorlaştıran "farklı katsayı" uygulamasını kaldırdı. Alınan kararla İmam hatiplilere hukuk ve siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı

YÖK Genel Kurulu, uzun yıllardır gündemden düşmeyen "meslek liselerinin üniversiteye girişte kendi alanları dışındaki bölümlere gitmek istediklerinde" yaşadıkları dezavantajlı duruma son verdi. 28 Şubat sürecinin simgesi uygulamalarından "farklı katsayı"nın kaldırılmasıyla, imam hatiplilere devlette yönetici olma imkanı verecek hukuk, siyasal gibi fakültelere girme kapısı aralandı. Ayrıca meslek liselilerin kendi alanlarının devamı niteliğindeki bir bölüme girmek istediklerinde avantajları da sürecek. Böylece, gözden düşen meslek liselerinin yeniden canlandırılması da hedefleniyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, bugün yeni sistemin ayrıntılarını anlatacak. YÖK Genel Kurulu'nun dün Başkan Yusuf Ziya Özcan'ın başkanlığında yaptığı 7 saatlik toplantıda katsayı uygulamasının kaldırıldığı yazılı açıklamayla duyuruldu. İşte gelecek yıldan itibaren uygulanacak yeni sistemin ayrıntıları:
FARKLI KATSAYIYA SON: 'Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.15 katsayısı ile çarpılacak. Öğretmen lisesi veya meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.06 ek bir katsayı ile daha çarpılacak. Böylece, meslek liseliler, kendi alanları dışında herhangi bir bölüme yerleşmelerinde,, genel liselere göre hiçbir farklılık yaşamayacak. Örneğin bir tıp fakültesini sadece fen alanından mezun olanlar değil tüm alanlardan mezun olanlar da tercih edebilecek. Ancak kendi alanlarında üniversiteye devam etmek istemeleri durumunda ise ek bir puan daha alacaklar.
YENİDEN İKİ AŞAMALI: Sınav artık iki aşamalı olacak. Adları Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olacak.
İLK AŞAMA: Türkçe, Temel Matematik, sosyal bilimler ve fen bilimlerinden yöneltilecek 40'ar sorudan toplam 160 soru yöneltilecek. Sınavın süresi üç saat olacak. Bu sınavdan sonra, soru yöneltilen ders gruplarının farklılaşan ağırlıklarına göre altı ayrı puan belirlenecek.
LYS'DE FARKLI TESTLER: LYS'de 50 matematik ve 30 geometri sorusunun bulunduğu birinci sınav için 2 saat; 30 fizik, 30 kimya, 30 biyoloji sorusunun bulunduğu 2. sınav için 2 saat 15 dakika, 56 Türk Dili, 24 Coğrafya- 1 sorusunun bulunduğu üçüncü sınav için 2 saat; 44 tarih, 16 coğrafya-2, 30 da felsefe grubunun bulunduğu 4. sınav için 2 saat 15 dakika, 80 sorunun bulunduğu dil sınavı için de 2 saat verilecek.
SINAV PUANLARI 100-500 ARASINDA: Her iki sınavda, ağırlıklı puanların her biri, en küçüğü 100, en büyüğü 500 olacak şekilde hesaplanacak.
BAŞARI PUANLARI 100-500: Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanları (AOBP) da en büyüğü 500, en küçüğü 100 olarak hesaplanacak. En başarılı öğrencinin puanı 500 kabul edildiğinde, (0.15 katsayıyla çarpıldığında) sınavına 75 puan daha eklenecek. Başarı puanı 100 olan bir adayının puanına ise 15 puan daha eklenecek. Meslek lisesindeki bir öğrenci, kendi alanında devam etmek isterse, başarı puanı 500 ise, ayrıca 30 puan daha alacak.
AVANTAJLI PUANI KULLANACAK: Meslek liseleri alanlarıyla ilgili bir bölüme yerleştirilirken, iki sınavdan hangisinin puanı yüksekse o dikkate alınacak.

YOK KARARINA TEPKİLER
Prof. Dr. Fikret Şenses (YÖK Üyesi): Karar, haksızlıkları giderme görüntüsü altında yüksek öğretimi iktidar partisinin amaçları doğrultusunda biçimlendirmeye yöneliktir.
Mehmet SAĞLAM (TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı): Eski sistem, birtakım gençleri mağdur ediyordu. 10 yıl sonra bu haksızlık ortadan kaldırıldı.
Prof. Dr. İsa Eşme (YÖK eski Üyesi): İmam hatip liselerinin önünü açmak için yapılmıştır. Bilimsellikten uzak bir karardır.

kalan karakter 460

ersin turan ersin turan // SAMSUN

bu karara bir de lütfen şu açıdan bakın.
'' bu karar sonucu tüm liselerin okul puanları aynı ayara geldi di mi yani bunun içinde bir Fen Lisesi de var düz lisede var burdan diğer liseleri küçümsediğim anlaşılmasın lütfen ancak; Fen Liselerinin kendine ait bir zorluğu var türkiyenin seçilmiş öğrencilerinin toplandığı yer. sonuç olarak o liselerdeki öğrenciler diğer liselere dağılsa 1. olmaları ihtimal ama çevreleri onları yanlış etkiler ve onların kapasitesini düşürür bu da farklı bir yaklaşım. şu an 290 ham puan ile 265 ham puan bir duruma gelebilyor. şimdi size bir soru soracağım FEN LİSELERİ mi? Meslek Liseleri mi?

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır29
cevapla 22.07.2009 15:16
ali ali

eveeeeet

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.06.2013 18:52
ebru ebru

seçilmiş diosunuz.asıl seçilmiş olan kimler biliyomusunuz.gece yarılarına kadar çalışıp bi yerlere kdar gelebilen kişidir.fen lisesinde okumak bi ayrıcalık değildr.ayrıcalığı olsa bilee o kişi kendni yine ispatlar sınavlarda.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 01.12.2011 10:10
fatma özbey fatma özbey

çok mükemmel bir karar yök başkanımıza çok teşekkür ediyoruz meslek liselerindeki bu puan farkı yüzünden birçok üniversite öğrencisi öss ye girmeden direk 2 yıllık okudu sırf kazanamayacağı düşüncesi ile bunun kaldırılması mükemmel oldu ve artık içimiz rahatladı çok teşekkür ederiz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır5
cevapla 01.12.2011 09:49
şeyma şeyma

Meslek lisesine gidiyor olmamız ders çalışmayıp zamanında eğlendiğimiz anlamına gelmiyor.Kendi alanımızda yaptığımız tercihlerde fazlasını almamız da normal liselerin görüp meslek lisesi öğrencilerinin görmediği matematik,fizik,kimya,biyoloji,geometri,tarih ve coğrafya derslerininin yerine sayılsın.Normal lisedeki öğrencilerin aldığı sınav puanlarına ulaşmak için ne kadar çaba sarfettiğimiz de ortada bilinçli bir şekilde yorum yapalım lütfen!

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır2
cevapla 29.02.2012 19:45
gül akkaya gül akkaya

katsayının kalkması iyi olmuş .d

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 29.09.2012 15:27
Mert Mert

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum yukarıdaki yazıyı tam anlamadımda.Öncelikle ben Meslek Lisesi Mezunuyum. Diyelim ki YGS den 350 puan aldım ve kendi alanımda tercih yapıcam. Diploma puanımda "57.02" benim en son puanım ne olur? Benim için hesaplarsanız veya ne yapıcagımı anlatırsanız çok iyi olur. Saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 28.01.2012 17:28
esma esma

çok güzel olmuş arkadaşlar d.d.d.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.07.2013 14:26
sıla sıla

ya kimse anlamadı ki bu sistemi lanet olsun bunlara ne hale geldil yaww

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 01.03.2012 16:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Kararname hafta başına kaldı
Tıpta rotasyona izin yok!
Esenyurt'ta tinerci dehşeti
RTÜK yeni başkanını seçiyor
Münevver'in babasının ifadesi alındı
Doğan tahliye oldu
YÖK'te istifa
Silah fabrikasında patlama: 1 ölü
Ankara-Konya hızlı trene kavuşuyor
HSYK'da 1332 atama yapıldı
Katsayı uygulaması kalktı
Başbakan Erdoğan'dan sigara genelgesi
Yolsuzluğa özel mahkeme
3 subay tutuklandı
Afganistan şehit albaya ağlıyor
Derecik Taburu'nda kazı yapılacak
Kafede gördüğü karısını bıçakladı
5 ilde baskın: 20 gözaltı
Öldürülen Alman kaçak mahkum çıktı
Obama'ya katılıyorum
Duruşma 6 Ağutos'a ertelendi
Albay Temizöz'e 9 kez müebbet hapis istemi
Vali: Cem giriş yaptı çıktığına dair iz yok
Şırnak'ta mayın patlaması
Savcılık inceleme başlattı
ABD Orta Doğu'da daha aktif olmalı
Cem'i ararken içki buldular
Bankaya molotoflu saldırı
2. ana dal imkanı tanınmalı
Vali Güler için kesin konuştu
Çapkın, Emniyet'te taşları yeniden dizdi
Neler konuştular
CHP'nin başvurusu mahkemede
AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var
Alperenler açıklama yaptı
Ergenekon'da ikinci perde açıldı
Yüksek Mahkeme'den kısmi iptal
Başbakanlıkta mini zirve
Manisalı tahliye edildi
HSYK toplantısı başladı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol