5 günlük hava durumu
30 Aralık 2009 Çarşamba
Türkiye'nin Avrupa Birliği için önemi

Türkiye'nin Avrupa Birliği için önemi

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 30.12.2009  20:05
    Güncelleme : 30.12.2009  20:06
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği, hiç şüphesiz Avrupa'nın dünya barışı, istikrarı, uyumu ve refahına daha fazla ve güçlü şekilde katkıda bulunabilmesini sağlayacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile Belçika Başbakanı Yves Leterme, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan, yaptığı açıklamada, konuk Başbakan ile yaptığı görüşmeden ve kendisini Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Leterme'nin, Başbakanlık görevini üstlendikten hemen sonra ilk ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yapmış olmasının kendilerini ayrıca mutlu ettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerinden Belçika, bildiğimiz gibi Avrupa'nın merkezinde yer alan, siyasi ve ekonomik ağırlığı olan bir ülke. 1,5 asrı aşkın süredir diplomatik ilişkiye sahip olduğumuz Belçika ile ilişkilerimizi daha da geliştirmenin imkanlarını yollarını görüştük.

Belçika ile aramızdaki dış ticaret hacmimize baktığımız zaman, 2008 yılı sonu itibariyle 6 milyar avroyu aşmış durumda. Bundan sonraki süreçte de inanıyorum ki aynı kararlılıkla bunu devam ettirmenin gayreti içinde olacağız.

Belçika'da yaklaşık 180 bin soydaşımızın olması aramızda çok önemli bir köprü görevini de verme fırsatını vermekte. Böylece, Türkiye-Belçika ilişkilerinin geleceğini bu çok anlamlı kılmaktadır.

NATO müttefikimiz ve ileride AB çatısı altında bir arada olacağımız Belçika, bizler için önemli bir ülke. Bu önemden dolayıdır ki, ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi, özellikle terörle mücadele konusunda mevcut olan bazı yaklaşım farklılıklarımızı çözmek için de diyalog yolunu açık tutmayı tercih etmekteyiz.
Unutmamalıyız ki, terör her nerede yaşanırsa yaşansın, bütün insanlar için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu bağlamda Belçika ile tesis edilen ve ilki geçtiğimiz yıl düzenlenen adalet, içişleri, dışişleri bakanları üçlü görüşme mekanizmasının yararına ve devamının gerekliliğine inandığımızı karşılıklı olarak teyit ettik''


TÜRKİYE'NİN AVRUPA BİRLİĞİ İÇİN ÖNEMİ

Belçika'nın, temmuz ayında AB dönem başkanlığını devralacağını anımsatan Başbakan Erdoğan, ''Belçika'nın, bu dönemde AB müzakere süreci çerçevesinde ahde vefa ve hakkaniyet ilkelerine sadık kalarak yapıcı çalışmalarda bulunacağına inancımız tamdır. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği, hiç şüphesiz Avrupa'nın dünya barışı, istikrarı, uyumu ve refahına daha fazla ve güçlü şekilde katkıda bulunabilmesini sağlayacaktır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, konuk Başbakanın ziyaretinin gerek Türkiye-Ermenistan, gerek Kıbrıs konusu, gerekse Türkiye'nin, Belçika ile eğitim ve kültürel ilişkiler noktasındaki ilişkilerinin değerlendirildiği verimli bir görüşme olduğunu söyledi.

kalan karakter 460

atmaca1111 atmaca1111 // İSTANBUL

türkiyenin avrupa birliği için hiçbir önemi yok sadece isteklerini kabul ettirip ülkeyi kendi ellerimizle böldürüp parçalattırmak tabi bundanda nemalanmak savaşla alamadıkları yerlere
gelip yerleşmek

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.12.2009 23:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

2. arama sona erdi
Erdoğan'ın aydınlardan beklentisi
İlaçlar markette satılacak
Yarbay'ın şok intiharı
MİT önünde şüpheli paket
Askerler serbest bırakıldı
Şehitlere hazin tören
"Emir 2000 yılında alındı"
"Cumadan önce karar çıkmaz"
Suikast yapacak adamın...
Kurbanda yolsuzluk iddiası
"Suriye ikinci evimizdir"
4 Emniyet Müdürü açığa alındı
'Telekulak' incelemesi
Kozmik odada 4.arama
"Açılımla dikta rejimi yaratılıyor"
Terör Zirvesi'nde önemli gelişme
Karargahta ikinci arama
Güler Zere için af umudu
Başbakanlık TSK'dan bilgi istedi
Terör davasında karar
"Dere yatağını buldu"
KEY mağdurlarına müjde
Yıldırım'dan Ümit Sayın'a takdir
Edirne'de tehlikeli arbede
BDP açılışında alçak uçuş
Kurban vurgunu
Bir adet anti personel mayını bulundu
Bu acıya yürek dayanmaz
2 teğmen serbest bırakıldı
19.5 milyon TL ile ortadan kayboldu!
Arınç'a suikastte gelişme
7 askerimiz burada şehit oldu
Dağlıca baskını davasında karar
Yüksekova'da olaylar durulmuyor
İzmir'de casus avı
Hangi soruyu cevapsız bıraktı?
"2.ihbar mektubu yok"
Topbaş Berlin'e gidecek
Gürüz ve Teziç'e soruşturma
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol