5 günlük hava durumu
22 Haziran 2010 Salı
Taş atan çocuklar yasası kabul edildi

Taş atan çocuklar yasası kabul edildi

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 22.06.2010  19:09
    Güncelleme : 22.06.2010  21:23
TBMM Adalet Komisyonunda, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı benimsendi.

Kamuoyunda ''taş atan çocuklarla ilgili düzenleme'' olarak bilinen TMK kapsamında yargılanan çocuklarla ilgili TMK ve bazı kanunlarda değişiklik öngörüyor.

Tasarıya göre, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılanlar, ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmazlarsa 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Böylece yargılama asliye ceza mahkemelerinde yapılabilecek. Mevcut düzenlemede bu ceza 1,5 yıldan 3 yıla kadar şekline uygulanıyordu. Bu suçu, toplantı ve gösteri yürüyüşünü düzenleyenler işlerse ceza yarı oranında artırılacak.

İhtara ve zor kullanmaya rağmen kolluk görevlilerine karşı cebir veya tehditle direnenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 265. maddesinde öngörülen ceza artırım hükümleri uygulanacak. Toplantı ve gösteri yürüyüşünün kanuna aykırı olması ve dağılmamak için direnilmesi halinde de bu ceza hükümleri uygulanacak.

Tasarı, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine, kanunda sayılan silah veya araçları taşıyarak katılanlara verilen cezayı düşürüyor. Ateşli silahlar, patlayıcı maddeler, her türlü kesici, delici aletler, taş, sopa, demir ve lastik çubuklar gibi silah ve araçları taşıyarak toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılanlara verilen 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası, 6 aydan 3 yıla kadar indiriliyor.

Silahın patlayıcı veya yakıcı madde ya da ateşli silah olması halinde ise cezanın alt sınırı 1 yıldan az olamayacak. Silah veya aracın bulundurulmasının suç oluşturması halinde ise bu kişiler hakkında, ilgili hükümlere göre de ceza verilecek.

Tasarıyla, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na çocuklara yönelik uygulanacak hükümler ekliyor. Çocukların, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmaktan, buna bağlı olarak örgüt üyeliğinden ve bu sırada işledikleri propaganda suçundan mahkum oldukları cezalar, süresi aynı olmak koşuluyla, çocuklara özgü güvenlik önlemi altında infaz edilecek. Ancak, bu suçları birden fazla işleyen çocuklar ve ateşli silah, mermi, kesici, delici, patlayıcı veya yakıcı maddelerle toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılan çocuklar için bu hüküm uygulanmayacak.

TMK kapsamında suçlanan 15 yaşından büyük çocuklar da çocuk mahkemesinde yargılanacak.

TBMM Adalet Komisyonunda kabul edilen TMK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TMK kapsamında işlenen suçlarda ceza artırımına yönelik hükümlerin, çocuklar için uygulanmamasını öngörüyor.

Tasarıya göre, infaz hakimi, disiplin cezasına karşı yapılan şikayet üzerine hükümlü veya tutuklunun savunmasını aldıktan, talep edilen diğer delilleri topladıktan sonra kararını verecek. Hükümlü veya tutuklu, savunmasını hazır bulunarak ve vekaletnamesini vermek koşuluyla avukatıyla veya avukatı aracığıyla yapabilecek. İnfaz hakimi, gerekli görmesi halinde hükümlü veya tutuklunun savunmasını ceza infaz kurumunda da alabilecek.

Göçmen kaçakçılığında suç, teşebbüs aşamasında da kalsa bile gerçekleşmiş gibi cezalandırılacak. Menfaat elde etmek için yasal olmayan yollardan bir yabancıyı ülkeye sokmaya, ülkede kalmasına, Türk vatandaşı veya yabancının yurt dışına çıkmasına imkan sağlayanlar 3 yıldan 8 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

Mağdurun hayatında tehlike oluşturması ve onur kırıcı bir muameleye maruz bırakılmak istenmesi halinde cezalar, yarısından 3'te 2'sine kadar artırılacak.

Sanığın kabul etmemesi halinde, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilemeyecek. Böylece sanık, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karşı olduğunu beyan edebilecek, dolayısıyla temyiz mahkemesinde beraat etme hakkını elde edebilecek.

Çocuklar, ağır ceza mahkemelerinde yargılanamayacak, bu mahkemelere özgü soruşturma ve kovuşturma hükümleri çocuklar için uygulanmayacak.

Tasarının yasalaşmasından önce verilen disiplin cezalarına karşı, yasalaşmasından sonra 6 ay içinde itiraz edilebilecek.

Tasarının yasalaşıp, yürürlüğe girdiği tarihe kadar hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına kararı verilenler, yürürlükten itibaren 15 gün içinde başvurmaları haline hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı geri alınacak ve sanık hakkında yeniden hüküm verilecek.

Kamuoyunda ''taş atan çocuklara yönelik değişiklik'' olarak bilinen düzenleme, konuyla ilgili tasarı ve tekliflerin birleştirilmesiyle ''Terörle Mücadele Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' adı altında görüşüldü.

kalan karakter 460

RESTWELL RESTWELL

ben slogan bile atmazken bunlar bugun taş yarın kursun atarlar ve sizde şehitlerimiz diye arkalarından aglar durursunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet31
hayır48
cevapla 22.06.2010 19:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Hakkari'de saldırı
1 kişi daha getirildi
Meclis'te "kader" tartışması
Erdoğan yaralıları ziyaret etti
Havada provokasyon kokusu var
Fatih Camii doldu taştı
Yaralıların isimleri belli oldu
Peki yeni görevi ne?
Daha 19 yaşındaydı
İddianameden çarpıcı başlıklar
Derviş Eroğlu'ndan İsrail'e çağrı
Anayasa Paketi referanduma
Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Teğmenin eşine uğurlama
3 ilde geçici güvenlik
9 Türk de vurularak öldürüldü
KCK iddianamesi tamamlandı
Bomba etkisiz hale getirildi
Büyükelçi Çelikkol Türkiye'de
Gürcistan sınırında şiddetli patlama
Yüksekova'da saldırı: 1 yaralı
Yasak hakkında ne dedi?
Rus gazında indirim olacak
Arjantin gezisi iptal edildi
Gül'ün en sert mesajı
Van Özalp'ta patlama
"AB Türkiye'yi almaya mecbur"
Oybirliğiyle kabul edildi
Barzani-Demirtaş görüşmesi yarın
Kılıç'a ağır eleştiri
Maden ocağında göçük
İnternet medyasıyla buluştu
Sağlık Bakanı'ndan şok açıklama
YSK Başkanı'ndan açıklama
Başbakan yumruğu masaya vurdu
İşte son dakika fısıltısı
Baydemir taburcu edildi
Neler konuşuldu?
Birçok siyasetçinin danışmanıydı
Kılıçdaroğlu'nun eşi konuştu
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol