5 günlük hava durumu
13 Haziran 2011 Pazartesi
İLİŞKİLİ HABERLER
36 bağımsız 'te
Bölgeden barış mesajı
BDP Bağımsız adaylar meclis seçim

36 bağımsız 'te

lere 47 ilde 64 bağımsız adayı destekleyerek giren sürpriz bir çıkış yaparak 'e 36 milletvekili taşıdı. BDP Mersin, Adana, Kars ve Ağrı'da ilk kez milletvekili çıkarırken, yasaklı siyasiler Tuğluk ve Türk yeniden seçildi

la lere katılan 36 milletvekili ile 'e girmeye hak kazandı. Seçim çalışmalarını "demokratik özerklik" üzerine kuran BDP Güneydoğu'da sürpriz bir çıkış yaptı. BDP, Mersin, Adana, Kars ve Ağrı'da ilk kez milletvekili çıkardı. BDP'nin eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın aday olduğu Hakkâri'de tavan yaparak milletvekili sayısını üçe çıkardı. Seçimlere 47 ilde 64 bağımsız adayla giren BDP, Meclis'e 36 milletvekili ve yüzde 6.64'lük oy oranıyla giriyor. 20 yıl önce Kürtçe yemin nedeniyle Meclis'ten yaka paça atılan ve 10 yıl hapiste yatan Leyla Zana ve halen KCK davası nedeniyle cezaevinde bulunan Hatip Dicle büyük oy oranıyla yeniden milletvekili seçildi. Diyarbakır'dan 6 milletvekili çıkaran BDP'den seçilen Kürt İslam kesiminden Altan Tan ve muhafazakâr politikalarıyla dikkat çeken KADEP eski Genel Başkanı Şerafettin Elçi de 32 yıl sonra Meclis'e döndü. AK Parti ise Diyarbakır'dan Tarım Bakanı Mehdi Eker, Galip Ensarioğlu'nun aralarında yer aldığı 5 vekil çıkardı.

KCK'DAN 6 VEKİL

BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar arasında yer alan KCK davasından tutuklu ve cezaevinde bulunan 6 aday da milletvekili seçildi. Diyarbakır'dan Hatip Dicle, Van'dan Kemal Aktaş, Şanlıurfa'dan İbrahim Ayhan, Şırnak'tan Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız ve Mardin'den Gülseren Yıldırım cezaevinden Meclis'e geliyor.

İLK SÜRYANİ MİLLETVEKİLİ
Türkiye'nin ilk Süryani milletvekili de Mardin'den çıktı. BDP'nin desteklediği Erol Dora'da Meclis'e gitti. BDP seçim bürosunun önünde beklenen kalabalık, Bağımsız Aday Erol Dora'yı zılgıtlar eşliğinde karşıladı. Erol Dora'yı omuzlarda taşıyan kalabalık, daha sonra havai fişek gösterisi eşliğinde halay çekti. Dora, "Ankara duysun, artık barış istiyoruz. Kanın dinmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız" diye konuştu. BDP'nin Mardin'den aday gösterdiği KCK tutukluları Gülser Yıldırım ve Şırnak'tan gösterilen Selma Irmak'ın Mardin Cezaevinden vekil olması dikkat çekti. Mardin'de 2007 seçimlerinde 2 milletvekili çıkarabilen BDP sayıyı 3'e çıkardı. Siyasi yasaklı Ahmet Türk yüksek oyla yeniden vekil seçildi. Türk'le birlikte BDP'nin desteklediği siyasi yasaklı Van bağımsız adayı Aysel Tuğluk da yeniden vekil seçildi. Ancak iki milletvekili iki yıl süreyle BDP çatısı altında siyaset yapamayacak. BDP Bingöl'de de sürpriz yaparak İdris Balukan'ı Meclis'e gönderdi. BDP Muş'tan da önceki seçimlerde olduğu gibi iki milletvekili çıkardı. Partinin ağır toplarından Sırrı Sakık ve BDP'nin kurucu Genel Başkanı Demir Çelik milletvekili seçildi. BDP'nin önemsediği iller arasında yer alan Hakkâri'de istediği sonucu elde etti. Demokratik özerklik modelini bu kente yerelde uygulayan Hakkâri'de üç milletvekilini de BDP çıkardı. BDP'nin karşısında aday gösterilen ve bölgenin güçlü aşiretlerinden olan Zeydan'lar ilk kez seçimi kaybetti. BDP, Ferhat Tunç'u aday gösterdiği Tunceli'den milletvekili çıkaramadı.

İSTANBUL'DA 3'E ÇIKTI
BDP İstanbul'da da büyük bir çıkış yaparak vekil sayısını birden üçe çıkardı. 2007 genel seçimlerinden cezaevinden milletvekili seçilen Sebahat Tuncel yeniden vekil olurken, Sırrı Süreyya Önder ile Levent Tüzel de milletvekili seçildi.

BDP URFA'DA İSTEDİĞİNİ ALDI
Şanlıurfa'da KCK davasından cezaevinde bulunan İbrahim Ayhan'a Meclis yolu açıldı. Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici de yeniden seçildi.

VAN'DA DÖRDE ÇIKTI

2007 seçiminde Van'da BDP iki milletvekili çıkarmıştı. Bu seçimlerde ise sayıyı dörde çıkardı. Aysel Tuğluk, Nazmi Gür, Özdal Üçer ve cezaevinde bulunan Kemal Aktaş vekil seçildi. Batman'da tablo değişmedi. Ayla Akat Ata ile Bengi Yıldız yeniden Meclis'e geldi.

KARS SÜRPRİZİ

BDP Kars'ta ilk kez milletvekili çıkardı. Mülkiye Birtane milletvekili seçildi. Pervin Buldan da Iğdır'dan tekrar Meclis'e geliyor.

Etiketler : , , ,

kalan karakter 460

aksi aksi

türküyenin geleceğini iyi düşünemiyorum bdp yüzünden...

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır45
cevapla 13.06.2011 09:50
zera zera

bdp 36 milletvekili çıkarmışsa bu insanlarımızın uyandığının işaretidir
ben eminim ki artık kürt halkı birşeylerin bilincine varmak üzeredir dilerim ülkem ve vatanım için hayırlısı olsun dikkatimi çeken tek olay gerçekten kürtler oy verdikçe diğer milletler korkuyor nedendir bilmem....

Aynı Görüşte misiniz?
evet39
hayır18
cevapla 13.06.2011 11:00
sahibinden sahibinden

Bravo !! cezaevinden meclise, bunlara bu imkanları verenler utansın ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır25
cevapla 13.06.2011 09:32
cabbar cabbar

ooooooollllleeeeeeeeyyyyyyyyy 36 tane miletvekili çıkardık herkese herkese hayırlı olsun bu daha da artacak her kes bilsin......piroz be

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır6
cevapla 13.06.2011 16:39
EJDER KAYA EJDER KAYA

mhp herazaldıkça BDP yükselecek 54 karşı-36bdplilere tebrikler

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır4
cevapla 13.06.2011 15:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Diğer Gündem Haberleri

İl il kesin olmayan sonuçlar
Başbakan mesaide
"Biz bu yola kefenimizi giyerek çıktık"
12 ilde "Anonymous" operasyonu
Başbakan yarın Köşk'e çıkacak
Çapraz ateşe aldılar! Bomba atıldı
Gelen ilk sonuçlar şaşırtıcı
En çok onun yorumu merak ediliyordu
Görgü tanığı anlatıyor
Oyunu sedyede attı
İşte meclisin en genç milletvekili
Kılıçdaroğlu'na kritik soru
Sandık görevlilerine başörtüsü engeli
12 Eylül'de görevsizlik
İşte yeni rotası
CHP'li Yüksel'in tahammülsüzlüğü
Yurtdışı oyları sayıldı!
Ölü bulundu
Kızını öldürüp Facebook'ta yazdı
Teröre boyun eğmeyeceğiz
Orgeneral Balanlı GATA'ya kaldırıldı
22 milletvekili seçilemedi
AK Parti'de balkon hazırlandı
Kılıç: Şer cephesi tek yürek
Başbakan'dan çok sert protesto yorumu
MHP'nin itirazı 170 oyu değiştirdi
Bugünün en ilginç kareleri GALERİ
Kulislerdeki büyük iddia
Çılgın projeyi alkışladım
Başbakan'dan Denizlili'lere müjde
Başbakanlık konvoyunda kaza
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol