5 günlük hava durumu
2 Eylül 2011 Cuma
ABD’den, ‘Ermeniler İncirlik’i istiyor’ notası!

ABD’den, ‘Ermeniler İncirlik’i istiyor’ notası!

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 02.09.2011  11:04
    Güncelleme : 02.09.2011  14:23

Osmanlı vatandaşı Ermeniler’in torunlarının ABD’de “İncirlik dedelerimizin yasadışı el konulan toprakları üzerine kuruldu” iddiasıyla açtığı tazminat davasında ABD Dışişleri’nin Türkiye’ye, “Davaya savunma gönderin” diye diplomatik nota gönderdiği ortaya çıktı. Buna rağmen savunma yapmayan Türkiye, 100 milyon dolar tazminatla karşı karşıya...

Osmanlı döneminde yaşayan Dikran Efendi ile Kalina Hatun isimli Ermeniler'in yakınlarının, ABD'de İncirlik Üssü'nün kurulduğu arazinin bir kısmının kendilerine ait olduğu iddiasıyla açtığı davada kritik bir gelişme yaşandı.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, İncirlik'in yüzde 3.671'i üzerinde hak iddia eden 3 Ermeni'nin California Federal Mahkemesi'nde açtığı davada ABD Dışişleri'nin bir diplomatik nota ile Ankara'yı uyarmasına rağmen savunma göndermeyen Türkiye'nin "sorumluluklarını yerine getirmediği için gıyabında mahkum" (default) ilan edilmesi tehlikesi belirdi.

Vatan'ın incelediği dava dosyasına göre Alex Bakalian, Anais Harotunian ve Rita Mahdessian tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ziraat Bankası ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası aleyhinde açılan davada davacı taraf, 1915 yılında el konularak Ziraat Bankası'na devredildiğini iddia ettikleri 4 parça arazi ve evlerinin toplam büyüklüğünün 496 dönüm olduğunu ve bu toprakların şu an tamamının İncirlik Üssü içerisinde kaldığını ileri sürüyor.

Davacı Ermeniler'in bunun karşılığında istediği miktar ise arazi ve apartmanlar için 63.9 milyon dolar. Buna ek olarak arazinin ABD ordusuna kiralanmış olması nedeniyle şimdiye dek elde edilen kira gelirlerinden pay ve geriye dönük faiz de talep ediliyor. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde Türkiye'ye mahkemeden yaklaşık 100 milyon dolarlık bir fatura çıkarılıyor.

Avukat önerisi

ABD vatandaşı olan Ermeni asıllı davacılar, söz konusu arazinin ABD tarafından üs olarak kullanılması ve İncirlik üssünde Pizza Hut, Taco Bell gibi Amerikan firmalarının faaliyet göstermesi amacıyla California Federal Mahkemesi'ne dava açabilme imkanı bulmuş ve mahkeme de gerekçeleri ciddi görerek davalı taraflardan savunma alınmasına karar verdi. Bu talep Lahey Konvansiyonu aracılığıyla Türkiye devletine Mart ayında bir resmi yazışma ile iletildi. Ancak Türkiye, güvenlik ve devlet sırlarını içeren gizlilik gerekçesiyle bu talebi reddetti. Bu kez davacılar 14 Nisan tarihinde ABD Dışişleri'ne başvurarak Türkiye'den diplomatik yollarla savunma talep edilmesini istedi. Nitekim 20 Haziran tarihinde Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla gönderdiği CONS 11-01208 dosya numaralı diplomatik notada Türkiye'den davaya savunma göndermesini resmen talep etti. Notada, "ABD yasalarına göre davalı taraf olarak savunma vermek zorundasınız. Size ABD'de bir avukat tutmanızı öneriyoruz. Bu konuda ABD Dışişleri yardımcı olmaya hazırdır. 60 gün içinde savunma göndermezseniz mahkemeden 'default' kararı çıkma ihtimali bulunuyor" denildi.

Bankalar ciddiye aldı

ABD Federal Mahkemeleri, "default" kararını savunma vermesi istenen kişinin mahkemeye gelmemesi ya da savunmasını göndermemesi durumunda veriyor. Hukukçuların "hükmen mağlubiyet" olarak tanımladıkları bu karar verildiği an, davalı tarafın dava süresince bir daha hiçbir şekilde duruşmalara müdahil olma şansı kalmıyor. Bu durumda da mahkeme genellikle suçlanan kişinin suçunu kabul ettiğini varsayarak kararını davalı tarafı haklı bularak veriyor. ABD'nin verdiği bu notanın üzerinden 70 günden fazla süre geçmesine rağmen Türkiye'nin savunma göndermemesi nedeniyle davacılar mahkemeye "default" başvurusu yaptı ve kararın birkaç gün içinde çıkması bekleniyor. 1915-1923 yılları arasında davaya konu olan mülkleri sahiplenen Ziraat Bankası ile 1923'ten sonra devredilen Merkez Bankası ise durumun ciddiyetinin farkına vararak Amerika'daki bir hukuk firmasıyla anlaştı ve mahkemeden savunma vermek için 19 Eylül'e kadar süre istedi. Talep kabul edildi.

İşte İncirlik'teki araziler

Dava dosyasına eklenen haritada Google Earth üzerinden konulan bu görüntü yer alıyor. İncirlik üssünün güneydoğu kısmında yer alan 4 parça toprağın üzeri boyanmış şekilde gösteriliyor. Üzerinde hak iddia edilen arazinin İncirlik Üssü'nün %3.671'ine karşılık geldiği belirtiliyor. Karşılığında istenen 69 milyon dolarlık tazminat bedelinin ise ABD ordu dökümalarında yer alan ve İncirlik üssünün değerinin kayıtlı olduğu belgeden alınan veri ile hesaplandığına vurgu yapılıyor. Dosyada ayrıca Osmanlı vatandaşı Ermeniler'in pasaport örneği ve Osmanlı arşivinden alınmış tapu bilgileri de var.kalan karakter 460

abd abd

ABD de bizim köydeki inegin atalari yasamis dava acalim :-D

Aynı Görüşte misiniz?
evet182
hayır3
cevapla 02.09.2011 12:27
Emre Emre

Amerikadan Incirligi alip, o iddia edilen bölümü Ermenilere verelim Türkiyeye ve dünya barisina cok hayirli bir is olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet58
hayır68
cevapla 02.09.2011 12:08
nasionalist nasionalist

Karabagda yagmalanan Azerbaycan topraklarinda yer alan mulklerimiz icin davayi reddeden AIHM bir tarafta da olmayan tartismayi dava konusu eden ABD. O yuzden bu dava supheli. O topraklar bir tek senin mi, ona buna veriyorsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.09.2011 16:17
serkan serkan

bunlar insan deyılkı ınsanlık tan nasıbını almamış varlık lar...
1915 te bunlar deyılmıydı türk askerını sırtın dan bıcaklıyanlar bız onların hakkını savunduk onlar saaa halen nankorluk yapmak talar...demek kı bız ler 1915 te yanlış iş yapmışız bun ların canını koruyacağımıza bunların canını almamız gerekır mışşş şerefsiz haysıyet siz insanlar..
Dunyda ne kadar sevılıyormusuz yahuuu bız turklerın cektığını nazıler cekmemiştir.. soykırım dıyor lar yaa hanı.....ya bunların yaptıkları.....şu dunyada en barış çıl ülkeyiz ama bunu anlamak ta nekadar güçlük cıkar tıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 02.09.2011 14:25
bozbeyli bozbeyli

o zaman simdiki israilin tapusuda sultan abdulhamit hana ait.orasinida turkiyeye versinler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet121
hayır2
cevapla 02.09.2011 17:14
fth fth

kahrolsun abd yaşasın tam bağımsız TÜRKİYE!

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 03.09.2011 01:04
Cfr Yıldız Cfr Yıldız

California Federal Mahkemesi'nden bize ne kardeşim. Gelsin bir Azeri ermenistanı, bir Filistinli İsraili...v.s.v.s T.C. Devletinin bir mahkemesine şikayet etsin ülkede yatırımın bulunduğu alan ile ilgili. Kim takarsa bende ondan sonra duruma dahil olayım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 03.09.2011 00:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

İlk istifa eden o değil
İstifanın altı çizildi!
Hakkari'de patlama
Ataması imzalandı
Koşaner'den veda mesajı
Bu bombardıman bir ilk
Kandil'de PKK hedefleri bombalanıyor
Cümlesini nasıl bitirdi?
Aziz Yıldırım hastaneye kaldırıldı!
Genelkurmay Karargah Binası
Çukurca saldırısı dünya basınında!
2 şehit askerin cenazesi kayıp!
Bülent Uygun ve Ümit Karan'a şok
Yüksek Askeri Şura toplanacak mı?
Balyoz'da 1'i general 5 kişi tutuklandı
Avrupa'dan ilk tepki...
Tunceli'de şiddetli çatışma
Davutoğlu Kıbrıs için tarih verdi
Gül'den yeni uygulama
Sorunların çözüm yeri Meclis'tir
Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'na yanıt
Ağrı'da doğalgaz hattında yangın
Köşk'teki üçlü zirve sona erdi
Türkiye, Güney Sudan'ı tanıdı
Davutoğlu'ndan İsrail'e mesaj
Çapkın'dan Demirören açıklaması
Komutanlar emekliliklerini istedi
Deniz Feneri Davası'nda 2 tutuklama
Necdet Özel: Gözler ona çevrildi
Cumhurbaşkanı Gül net konuştu
Caz festivalinde İstiklal Marşı
Erdoğan Obama ile görüştü
AK Parti Meclis başkanvekillerini seçti
Başbakan Erdoğan konuştu
Siirt'te saldırı: 1 polis şehit
Aile boyu şok!
PTT soyguncuları yakalandı
Yemin krizinde çözüm işareti
Erler artık çatışmaya girmeyecek
20 gün önce evlenmişti
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol