5 günlük hava durumu
6 Eylül 2011 Salı
İdam edilen ilk Ülkücü'den çarpıcı itiraflar

İdam edilen ilk Ülkücü'den çarpıcı itiraflar

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 06.09.2011  11:04
    Güncelleme : 06.09.2011  11:33

12 Eylül’de idam edilen ilk ülkücü olan Mustafa Pehlivanoğlu’nun idamından saatlerce önce verdiği ifade yıllar sonra ortaya çıktı. İfadesinde çarpıcı suçlamalar var.

Devrimci 78'liler Federasyonu tarafından bugün açılacak Utanç Müzesi'nde 12 Eylül yargılamalarına ilişkin dava dosyaları da sergilenecek.

Sergilenecek dosyaların bir tanesi de 1977'de öldürülen Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim görevlilerinden Orhan Yavuz'a ait. Yavuz ülkücü olduğu iddia edilen kişilerce kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Bu davada ifade verenlerden biri idam edilen ilk ülkücü olan Mustafa Pehlivanoğlu'ydu. Pehlivanoğlu 7 Ekim 1980'de gece saatlerde idam edildi. Pehlivanoğlu idam edilmeden saatler önce Mamak Cezaevi'nde askeri savcıya çarpıcı ifadeler verdi.

Radikal Gazetesi'nin haberine göre, Pehlivanoğlu saat 15.30'da verdiği ifadesinde Abdullah Çatlı'nın kurduğu örgüte nasıl katıldığını şöyle anlatıyor: "İdeolojik nedenlerle kurşun sıkmaktan cezaevine ilk düştüğümde 6 ay kaldım. Sonra tahliye oldum.

Ankara'ya döndüğümde İsa Armağan ve diğer arkadaşlar ziyaretime geldi. İsa bana Abdullah Çatlı ile suç dosyalarımdan birini yok ettikleri için tahliye edildiğimi söyledi. Niyetim askere gitmekti. Ancak İsa ısrar edince Abdullah Çatlı'yla görüştüm. İsa Armağan bir örgüt kurduklarını söylüyordu. Abdullah Çatlı ile sonraki bir görüşmemizde Abdullah Çatlı, İsa'nın kurduğu örgütü teyit ederek, örgütün isminin TUŞKO (Türkiye Ülkücü Şeriatçı Komando Ordusu) olduğunu bu örgütün Türkiye çapında kurulduğunu ve Ankara sorumlusunun İsa Armağan olduğunu belirterek benim onlara yardım etmemi istedi."

Bütün emirleri Abdullah Çatlı'dan aldıklarını söyleyen Pehlivanoğlu şöyle devam ediyor: "İsa Armağan, genellikle yapılacak işlemler hakkında bir şey söylerdi. Bütün emirleri Abdullah Çatlı'dan alırdı. Benim de karıştığım Balgat olayı Abdullah Çatlı'nın emriyle gerçekleştirildi. Bu olaydan yakalanıp cezaevine düştükten 2- 3 ay sonra bizimle Balgat olayına karışan Haydar Şahin'in Çatlı'nın emriyle ve çok şeyler bildiği gerekçesiyle öldürüldüğünü İsa'dan duydum. Ankara Merkez Cezaevi'ne girdikten 10-15 gün sonra Muhsin Yazıcıoğlu ile Çatlı görüşe geldi. Bizi cezaevinden kaçıracaklarına söz verdiler. Sonra vazgeçtiler."

Pehlivanoğlu yaptıkları eylemlerde kullandıkları silahların İsa Armağan tarafından temin edildiğini de ifade ederek "Hatta Balgat olayında kullanılan 12'li Baretta marka tabancıyı Abdullah Çatlı'dan almıştım. İsa silahları Niğde'den getirerek Abdullah'a veriyordu. Abdullah örgüte dağıtıyordu" dedi.

Pehlivanoğlu, çarpıcı ifadesini şöyle sürdürdü: "Balgat olayı olduktan sonra benimle İsmail Köksal'ı kaçıran otomobil MHP'li bir milletvekiline aitti. Bunu arabayı kullanan Şevket Çetin söyledi. Şunu açıklayayım, bu araba MHP milletvekillerinden bir tanesine aitmiş. Fakat ismini bize söylemedi."

İdam öncesinde verdiği ifadesinde Muhsin Yazıcıoğlu ve Abdullah Çatlı'nın dernek başkanlıkları döneminde çok faal olduklarını belirten Pehlivanoğlu şunları anlattı: "İstanbul teşkilatını genel merkeze bağlayan bu ikisi olmuştur. Yazıcıoğlu perde arkasındadır. Örgütü yöneten kişidir. Parti ile ilişkisi olan şahıslar Muhsin Yazıcıoğlu, Abdullah Çatlı, Şevket Çetin'di. Yapılan eylemlerden partinin haberi vardı."

Pişman olduğunu kaydeden Pehlivanoğlu "Beni yönlendiren ve bu duruma düşüren kişilerin de yasal cezalarını çekmelerini istiyorum. Olaylarda kullanılan silahlar teşkilatta pis silah olarak adlandırılırdı, bu silahlar taşraya giderdi. Oradan bize Ankara'da kullanılmayan silah gelir, bu şekilde silahlar örgüt içerisinde devamlı dolaşırdı. Bu emir ve direktifi verenler, eylemleri yönlendirenler Abdullah Çatlı, Muhsin Yazıcıoğlu, Şevket Çetin ve Esat Bütün'dür."

kalan karakter 460

gürkan gürkan

muhsin yazıcıoğluna methiyeler yazanlara duyurulur onunda elleri kanlıymış demekki sonunda allah onunda nasıl öleceğıne karar vermiş ve öyle ölum onu bulmuş ya

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır58
cevapla 06.09.2011 17:25
Kübra Kübra

O zamanlarda dogru olmayan ifadelerde zorla imzalatiliyormus..
yani simdi ortaya ciksada.. kim diyebilirki..bu gercekmi yalan mi diye..
o zamandan olan hic bir belgeye inanasim gelmiyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet48
hayır24
cevapla 06.09.2011 15:32
Mehmet Mehmet

İşte türkiyede solun ne işe yaradığını görün memleketin hayrına bir işleri varmı türkiye ye sosyalizmi getiremediler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır23
cevapla 06.09.2011 17:23
Tansu Tansu

O dönemi yargılayan arkadaşlar dönemin şartlarına göre yargılasınlar. Herkes kendine göre haklı olduğu bir davanın peşinde yürüyordu. Deniz Gezmiş ne kadar kahramansa Çatlı da o kadar kahramandır. En azından şimdi ölmüşlere saygı gösterelim. İdeolojiden önce insan olmayı bilelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır11
cevapla 26.04.2014 15:33
feridun feridun

yıllar sonra öğrendikki sağcısınada solcusunada silahlar aynı kaynaktan verilmiş yazık oldu o dönemin gençliğine allah bir daha öğle bir dönem göstermesin.ne yazıkki o dönemin gençleri kullanılmışlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır3
cevapla 24.01.2014 20:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

İlk istifa eden o değil
İstifanın altı çizildi!
Hakkari'de patlama
Ataması imzalandı
Koşaner'den veda mesajı
Bu bombardıman bir ilk
Kandil'de PKK hedefleri bombalanıyor
Cümlesini nasıl bitirdi?
Genelkurmay Karargah Binası
Çukurca saldırısı dünya basınında!
2 şehit askerin cenazesi kayıp!
Yüksek Askeri Şura toplanacak mı?
Balyoz'da 1'i general 5 kişi tutuklandı
Avrupa'dan ilk tepki...
Davutoğlu Kıbrıs için tarih verdi
Gül'den yeni uygulama
Sorunların çözüm yeri Meclis'tir
Ağrı'da doğalgaz hattında yangın
Köşk'teki üçlü zirve sona erdi
Türkiye, Güney Sudan'ı tanıdı
Davutoğlu'ndan İsrail'e mesaj
Komutanlar emekliliklerini istedi
Deniz Feneri Davası'nda 2 tutuklama
Necdet Özel: Gözler ona çevrildi
Cumhurbaşkanı Gül net konuştu
Caz festivalinde İstiklal Marşı
Erdoğan Obama ile görüştü
Başbakan Erdoğan konuştu
Siirt'te saldırı: 1 polis şehit
Aile boyu şok!
Yemin krizinde çözüm işareti
Erler artık çatışmaya girmeyecek
20 gün önce evlenmişti
Kılıçdaroğlu'nun 2011 mal varlığı
Polis memurunun durumu ciddi
5 özel harekatçı tutuklandı
Albay Seyfettin Özel'in oğlu
Baba ocağına ateş düştü
HSYK taşları yerinden oynattı
CHP'de kritik toplantı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol