5 günlük hava durumu
9 Ocak 2012 Pazartesi
Trafikte hangi suçun cezası kaç lira?

Trafikte hangi suçun cezası kaç lira?

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 09.01.2012  23:38
    Güncelleme : 09.01.2012  23:40

Trafik cezaları, Maliye'nin yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yüzde 10,26 oranında arttırıldı. Trafikte hangi kusurun cezası ne kadar? İşte cevabı:

Buna göre, servis freni, lastikleri, ışık donanımı noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücülere 72 lira ceza uygulanacak.

Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar ve eşya bulunan, tehlike yaratacak veya çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ya da gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 154 lira ceza ödeyecek.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetre bulundurmayan ya da kullanmayan sürücüler 319 lira, takoğraf veya taksimetreyi bozuk imal eden ya da bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere ise 4 bin 927 lira ceza verilecek.

Aracın muayene süresini geçirenler 72, sürücü belgesiz araç kullanan ya da kullanıma izin verenlere de 319 lira ceza yazılacak.

Sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye yetkili aracın dışındaki araçları kullananlara 319, sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge veren sürücü adaylarına 814, araç kullanırken sürücü belgelerini yanlarında bulundurmayan sürücülere ise 154 lira ceza verilecek.

IŞIK İHLALİ
Aksi bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme ya da gidişe ayrılan en soldaki şeridi sürekli işgal etmenin cezası 154 lira oldu.

Kırmızı ışık kuralına uymayan sürücülere 154 lira ceza yazılacak.

Toplu taşım araçlarında sigara içmenin cezası 82 lira oldu. Alkollü araç kullanan sürücülere birinci defasında 650, ikinci defasında 814, 3 ve 3'ten fazlasında ise bin 306 lira para cezası verilecek. Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri alarak araç kullanan sürücüler de bin 306 lira ceza ödeyecek. Taşıt kullanma süreleri dışında araç kullanmak ve kullandıranlara 72 lira ceza verilecek.

HIZ SINIRI
Hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar (otuz dahil) aşan sürücülere 154, yüzde 30'dan fazla aşanlara da 319 lira ceza verilecek. Hız sınırlarını tespite yarayan cihazların yerlerini belirleyen ya da sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenlere bin 967 ile 3 bin 280 lira arası ceza verilecek.

Araçların hızlarını, kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri, hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarım alanlarına girerken azaltmayan sürücülere 72 lira ceza verilecek.

Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 72, geçme kurallarına uymayan ya da yasak yerde geçen sürücüler ise 154 lira ceza ödeyecek. Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücülere de 72 lira ceza verilecek.

Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip eden sürücülere de 72 lira ceza verilecek. Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacak şekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermemek de 72 lira ile cezalandırılacak.

Duraklamanın yasaklandığı yerde duraklayanlar, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantı yollarına yerleşim birimleri içinde beş metre, yerleşim birimleri dışında ise yüz metre mesafede duraklayanlara 72 lira ceza verilecek.

PARK YASAĞI
Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçiş yolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden beş metre mesafede park eden sürücülere 72 lira ceza uygulanacak.

Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde park eden sürücüler de 72 lira ceza verecek. Özürlülerin araçları için ayrılmış yerlere park eden sürücüler 144 lira ceza ödeyecek.

Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmayan sürücülere 319 lira, geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli ve yağışlı havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumunda sürücülere 154 lira ceza yazılacak.

Dönüş ışıklarını geç anlamında kullanan sürücüler 72 lira ile cezalandırılacak.

Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 58, karayolu yapısı ve kapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yükleme yapan sürücülere ise 147 lira ceza yazılacak.

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran, bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanan sürücüler 72 lira ile cezalandırılacak.

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca süren, araçlardan bir şey atan veya döken, seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanan sürücülere de 72 lira ceza verilecek.

Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmayan ve kullanmayanlara da 72 lira ceza uygulanacak. Park yerlerindeki araçlar için, yetkisiz olarak park ücreti alanlara 72 lira ceza verilecek. Sürücü belgeleri geri alındığı halde, geri alma süresi içerisinde araç kullananlara 319 lira ceza uygulanacak.

Kaza mahallinde durmayan ve trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almayanlara 154 lira ceza yazılacak. Araçlara izin almadan reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak takılması ya da yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması durumunda sürücülere ve araç işletenlerine 72 lira ceza uygulanacak.

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaran sürücülere 650, tescil belgesi, trafik belgesi ve tescil plakalarını araç üzerinde ve uygun durumda bulundurmadan trafiğe çıkanlara da 72 lira ceza verilecek.

Kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar varsa bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştiren sürücülere 319, kazayı yetkililere bildirmeyenlere de 154 lira ceza uygulanacak.

YAYALARA UYGULANACAK CEZALAR
Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürüyen yayalara 72 lira ceza verilecek.

Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerde işaretlere riayet etmeyen yayalara 72 lira ceza verilecek.

Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmeyen yayalar da 72 lira ödeyecek.

kalan karakter 460

sedat sedat

Dün 18:00 de mübarek ramzan günü normal ekip arabası kullandığım aracı dudrup sorgulma yaptı ehliyetim yanımda yoktu caza caza uyglamsı dediler tamam memur bey diye cazamı yazın dedim abi haklılar görevni yapıyorlar . burya kadar normal neden sert tepki ve insanı tahrik edici konşmlar yapıyolar ben o kadar olumlu olduğum halde bu kadar olmaz yani kendilerini ne sanıyorlar anlamyorum orda bende tepki versem belkide kötü şeyler olcaktı bu bunu yapmasınlar ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet132
hayır9
cevapla 23.07.2012 10:14
ibrahim ibrahim

Bu millete hak kardesim kanunsuzluk almış başını gitmiş hesap soracağın bir mercide yok, önceleri polis rüşvet yerdi şimdi devlet haraç kesiyor düzelen ne ben anlamadım

Aynı Görüşte misiniz?
evet64
hayır7
cevapla 31.10.2012 22:20
nuri nuri

doğruuuuuuu

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır3
cevapla 26.08.2012 00:09
fatih fatih

gündüz belediyelerin otopark olarak tanımladıgı; saatine 5 tl ödedigim ve görevlilerin bulundugu yol kenarlarında gece saat 22:45 te hatalı park etmekten dolayı ceza yazılmış.neymiş orası duraklamanın ve park etmenin yasak oldugu alanmış.gündüz saatine 5 tl öderken nerde emniyetin aklı.Buna itiraz edebilecegimiz bir merci yomu.kurallara hepimiz uyalım ama kurallar gece farklı gündüz farklı olmasın.keyfe keder yönetim olmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet78
hayır4
cevapla 12.07.2012 00:35
murat pncr murat pncr

arabaların camlarına yapılan filmler araç muayenesinden hafif kusur olarak geçiyor ama eskiden filmler sökülmeden araçlar muayene edilmiyor filmler sökülüyordu şimdi bunlara verilen cezalar uygunsuz değilmidir madem yasak nasıl hafif kusur olarak geçiriliyor.bunlarla ilgili yapılacak bi çözüm yokmudur filmleri çıkartmak dışında.

Aynı Görüşte misiniz?
evet53
hayır5
cevapla 11.01.2012 12:09
memur memur

avrupada navigasyon şirketlerine trafik radar ve hız yeri bilgilerini veriyor insanlar hız yapmasın diye bizde yakalamak için radar saklıyor hususi böyle bir yer burası başka ıvıdık zıvıdık şey oldumu avrupada bu böyle diyenlere sesleniyorum bunlarıda düzeltin ozaman

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 06.08.2013 12:53
Yasin Yasin

Bugun Ceza Yedim Trafik Sigortam Yok Diye Acaba Kaymakamlıktan Ceza
Kaç Para Gelcek ??

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.06.2013 20:25
ahmet ahmet

polis gıcık kapmış bi kere abi ters yöne girdik kırmızı ışık cezası kesmiş HAFRİYAT TIRLARINI GÖRMESİNLER ABİ RÜŞVET VERMEDİNMİ İŞİN YAŞ ter yöne girmenin cezası 77 lıra kırmızı ışık cezası kesmiş 166 lira

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 30.09.2013 19:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

3 partiden ortak kınama
Mahkeme heyeti bile isyan etti
Sarkozy, Gül'den kaçıyor
Türkiye'de kaç milletten insan var?
Cumhurbaşkanı'ndan Fransa'ya tepki
Karayılan açıkladı
Şırnak'ta teröristler teslim oldu
Reyting şirketi AGB'ye şok!
Çoğu gazeteci 38 kişi gözaltında
İşte Dalan'ın sahte pasaportu
Ayhan Çarkın ifade verdi
Cübbeli Ahmet Hoca'da şok gelişme
Mesut Yılmaz'dan ölüm listesi yanıtı
Kalabalık içinde Erdoğan
Başkent'te canlı bomba paniği
Ergenekon'da tahliye
Topbaş’tan Sancaktepe’ye iki dev yatırım
Özel birlikler PKK üssünde
Emniyet binasına silahlı saldırı
Etik kurulu da Fenerbahçe'yi suçlu buldu
Uzmanlar ve güçlü kalemler konuştu
1982 doğumlular kabul edilecek mi?
Sarkozy'ye son uyarı
İlker Başbuğ'un avukatından açıklama
Son bedelli 14 Kasım'da çıkmıştı ve...
23 yıl sonra bir ilk!
Hapise böyle gönderildi
Sabancı ve Koç ölüm listesindeydi
Başbuğ tutuklandı!
G.Kurmay Başkanı'ndan çok önemli açıklama
AK Parti 'Andıç'ta müdahil oldu
Arınç darbecilere meydan okudu
Balyoz davasında tahliye yok
Önder Metiner'in üzerine yürüdü
Yazarlar bedelliyi tartışıyor
Türk heyeti Paris'te ikna turuna başladı
Savcılar dosyayı iade etti
Şırnak'ta 4 terörist teslim oldu
Eski millletvekili gözaltına alındı
Katliam tanığının gözünden Dersim
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol