5 günlük hava durumu
13 Şubat 2012 Pazartesi

Şeyh Said'in torunundan ilginç iddia

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 13.02.2012  16:32
    Güncelleme : 13.02.2012  16:34

Şeyh Said'in torunu Abdulillah Fırat, dedesinin mezar yerinin belli olduğunu ifade ederek, "Şeyh Said'in mezarı Dağkapı'da orduevi ile inşa edilen bir hastane arasındadır. Yer belli ve Mustafa Kemal'in orduevindeki resmi de Şeyh Said'in metfun olduğu yeri gösteriyor. Bunda da ilahi bir hikmet var. Tam Şeyh Sait Efendi'nin defnedildiği yeri gösteriyor. Bunu da devlet özellikle oraya dikti" iddiasında bulundu.

Şeyh Said'in torunu ve eski milletvekili Abdulillah Fırat ile aile avukatı Sıdkı Zilan, Dicle Fırat Diyalog Grubu Başkanı Muhittin Batmanlı'nın da katılımıyla Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Şeyh Said Efendi'nin torunu Adulillah Fırat, dedesinin idam edildikten sonra defnedildiği yerin hem zamanın Diyarbakır halkı tarafından bilindiğini ve hem de devlet arşivlerinde sabit olduğunu söyledi.

"MUSTAFA KEMAL'E KARŞI EN BÜYÜK HAREKETİ ŞEYH SAİD YAPMIŞTIR"
Şeyh Said ve arkadaşlarının idamının bütün dünya devletleri tarafından yakından takip edildiğini belirten Abdulillah Fırat, Mustafa Kemal'e karşı en büyük hareketi dedesi ve arkadaşlarının yaptığını söyledi. Fırat, "Şeyh Said Efendi'nin Şark İstiklal Mahkemelerindeki muhakeme esnasında ABD başta olmak üzere İngiltere, Fransa, Rusya o günkü süper devletler bütün kameramanlarıyla ve Türkiye'deki matbaatla beraber muhakemeyi baştan sona kadar takip etmişlerdir. Bununla birlikte bütün dünya kütüphanelerinde mevsuk belgeler, bilgiler, kamera ile alınan resimler mevcuttur. Mustafa Kemal rejimi gelince bu sisteme karşı en büyük hareketi yapan Şeyh Said'dir. Mustafa Kemal'ın reisicumhur olduğu dönemde bakanlar kurulu kararıyla bunu bir Kürt kıyamı olarak telakki edip sonradan her nedense Türkiye Cumhuriyeti başvekaleti vasıtasıyla sarfinazar ediyorlar ve bütün basın mensuplarına bu bir irticai harekettir diyorlar. Bunları sistem nasıl kabul ediyorsa etsin, doğrusu her ikisidir, hem Kürt kıyamı hem şer'i bir kıyamdır. Diyarbakır'da Şark İstiklal Mahkemeleri neticesinde 47 kişi beraberce idam edilmiş ve bu infaz işlemi de burada yapılmıştır. İnfaz işlemlerini de yapan o günkü şark İstiklal Mahkemelerinin üyeleridir" dedi.

ŞEYH SAİD'İN VASİYETİNİ AÇIKLADI
Abdulillah Fırat Şeyh Said Efendi'nin idam edilmeden önce yazdığı vasiyeti de açıkladı. Fırat, "Şeyh Sait Efendi'nin bir vasiyeti var. Devlet kanalıyla bu vasiyetin yerine getirilmesi için Şeyh Sait Efendi Şark İstiklal Mahkemesi Müddeyi Umumi Ahmet Süreyya Bey'e bir istirhamda bulunuyor. Hapishanede yazdığı vasiyetin icrasını istiyor. Vasiyeti Ahmet Süreyya Bey'e veriyor. Vasiyetinde 'Benim mülkiyetimde olan mallarım var, benim gasp edilen paralarım var' diyerek bunların kime verileceğini yazmış.
Mahkemeden istediği ikinci isteği ise 'Özellikle benim ve arkadaşlarımın şahadete gittiğimiz yerin üzerinde bir mezar yapılmasını mahkemeden istiyorum' diyor. Mahkeme de bunu kabul etmiştir. Sistem bugüne kadar bunu yerine getirmedi. Tabi yerine getirir getirmez onu bilmiyorum. Ama Allah yolunda milleti için mücadele etmek Cenab-ı Hakk'ın hoşnut edeceği en büyük ameldir. Bu ameli yerine getirenler mukaddes bir hizmet yapmış olur. Bunu da siyasi iktidarın yerine getirmesini özellikle arzu ve istirham ediyorum" şeklinde konuştu.

ATATÜRK HEYKELİ İLE ŞEYH SAİD MEZARI ARASINDAKİ ÇELİŞKİ
Şeyh Said'in kimsenin itibarına ihtiyacının olmadığını belirten Fırat, dedesinin Allah kelamıyla şahadet mertebesine nail olmuş büyük bir şehit olduğunu söyledi. Şeyh Said'in Diyarbakır'da defnedildiği yerin de devlet arşivinde bulunduğunu belirten Fırat, orduevi duvarına yapışık olarak inşa edilen Atatürk heykelinin de bu mezarı işaret ettiğini söyledi. Fırat, "Şeyh Said Allah'ın kelamıyla şahadet mertebesine nail olmuş büyük bir şehittir. Diyarbakır'da mahkeme marifetiyle şehit edilenler 51 kişidir. 47
kişi Seyh Said Efendi ile diğerleri de onlardan 20 gün önce şehit edildi. Şeyh Sait kıyamında mahkeme kanalıyla 15 bin 206 insanın idam edildiği devletin arşivinde mevcuttur. Bizim talebimiz bunu istimrar edenlere karşı tavır almaktır. Şeyh Said'in defin yeri bellidir. Dağkapı'da orduevi ile inşa edilen bir hastane arasındadır. Eskiden orası yeşil alandı. Yer belli ve Mustafa Kemal'in orduevindeki resmi de Şeyh Said'in metfun olduğu yeri gösteriyor. Bunda da ilahi bir hikmet var. Tam şeyh Sait Efendi'nin
defnedildiği yeri gösteriyor. Bunu da devlet özellikle oraya dikti. Şeyh Said kıyamında onunla beraber şahadete sahip olan insanların bu davada kendi meftalarına sahiplenmelerini bir Müslüman olarak ve Şeyh Said'in varisi olarak istirham ediyorum" ifadelerini kullandı.

Aile avukatı Sıtkı Zilan ise islami bir şahsiyet, bir tarikat büyüğü ve lider olan Şeyh Said ile dava arkadaşlarının, Allah katında ve halk nezdinde mevcut olan itibarlarının, devlet tarafından da tescilini talep ettiklerini söyledi.

kalan karakter 460

kemal34 kemal34

Mekanın cennet olsun şeh sait hazretleri sen islamiyet için şeriat için şehit oldun ama kafirler mınafıklar bunu bilmezler bilselerde söylemezler kafirler zalimler için yaşasın cehenem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet89
hayır129
cevapla 13.02.2012 22:18
Carsi herseye karsi Carsi herseye karsi

Kemal Kardesim, iyice arastir ve oyle yorum yaz. Allah biliyor ama sen ve senin gibiler daha herseyi carpitiyor. Ne mutlu ATATURK u icine sindirebilene...

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır42
cevapla 13.02.2012 23:58
türkk türkk

ben bu adamı şehit olarak kabul etmiyorum, bozguncuların cenaze namazı dahi kılınmaz, sizin alçak isyanınıza hiçbir türk katılmamıştır, islami bir kimliği de yoktur, Allahın adını kirli ağzınıza almayın, idam edilenlerin kimlikleri ve geçmişleri bellidir, islami şahsiyetler olarak yutturmayın bize

Aynı Görüşte misiniz?
evet105
hayır81
cevapla 13.02.2012 21:47
diarbakırlı diarbakırlı

ben diayrbakırlı 1 kürt olarak allah rahmet eylesin diorum sana ne oluyor şeh said kürt devleti için ayaklanmıstır ama sizin kürtlere yaptınız hainlikler yüzünden basarısız oldular malesef

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır14
cevapla 10.08.2013 06:00
babsi76 babsi76

kim kime göre şehit kim değil onun bizlerin değerlendirmesi kanımca yanlıştır kaldıki 80 yıl önce devlete baş kaldırmış bir hainin !!! ne kadar şehit sayılacağı bugün bunların torunlarının talebelerinin devletin düzenidi değiştirmek için uğraştıklarını görünce şehitliği hak edip etmediği tarşılırmı !!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet92
hayır72
cevapla 13.02.2012 22:54
mehmet mehmet

kimin sehit oldugunu sadece allah bilir seyh said islam yolunda sehit oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet50
hayır30
cevapla 14.02.2012 00:55
ugur12 ugur12

yolun yolumuz davan davamızdır şeyhim ruhun şad olsun...

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır9
cevapla 28.06.2013 02:43
özgür özgür

seyh sayit le beraber mucale eden kasim aga adinda seyit benim dedemdi

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır6
cevapla 27.06.2013 18:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Şehitlerimizin kimliği belli oldu
Diyarbakır'da molotoflu saldırı
AK Parti binasına ses bombası
CHP Hatay'da kongre öncesi deprem
5 kafatası daha bulundu
Davutoğlu, Clinton ile görüştü
Başbakan'a geçmiş olsun dilediler
Polise atayım derken kendini yaktı
Şırnakta çatışma: 2 şehit
Diyarbakır'da çatışma
Kadir Topbaş ameliyat oldu
Başkent'te büyük operasyon
Sigara sönünce bomba patlamadı!
Saldırı hazırlığında yakalandılar
El yapımı 27 bomba ele geçirildi
109 kişi gözaltında
Metin Lokumcu'yu biber gazı öldürmüş
Askeri araç devrildi
Bakan Ergin'den Başbakan'a ziyaret
Arınç: Savcı görevden alındı çünkü…
Unutulan sanık beraat etti
"Çırılçıplak sopa yedik"
"Yeşil 33 er pususunu gözlemledi"
Başsavcılık'tan flaş açıklama
'Düğün' Meclis'e saldırı, 'takılar' bomba!
"Uludere'de Kandil'e MİT olayında KCK'ya nefes aldırdılar"
Suriye'nin dostları ABD'de buluşuyor
'Usul hataları, ajanları deşifre etti'
Kar bu kez can aldı
'CHP darbeci'
'Demokrasi istiyoruz'
F-16'lar PKK mağara ve barınağını vurdu
'Her şey hukuk çerçevesinde, mübalağa etmeyin'
Kardeşleri için, ayazda sabahladılar
'Yeni kriz çıkar'
Fenerbahçe maçını izledi ardından taburcu oldu
Polise atacağı bomba elinde patladı
Barış girişimi
Eski MİT'çi casusluktan tutuklandı
'En fazla Suriyeli mülteciyi Türkiye alıyor'
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol