5 günlük hava durumu
21 Şubat 2012 Salı

MİT krizi sonrası ilk anket

  • 21.02.2012

Son ankete göre seçim sonrası yüzde 3.32'lik artış yakalayan AK Parti oy oranını yüzde 53.15'e çıkardı. CHP ise yüzde 6.16'lık oy kaybına uğradı

Sonar Araştırma şirketinin gerçekleştirdiği Siyasi Eğilimler ve Gündem Araştırması'nın şubat ayı verilerine göre şimdi seçim yapılsa AK Parti, halkın oylarının yüzde 53.15'ini alıyor. Aynı araştırmanın eylül ayı verilerinde yüzde 52.80 oy alan AK Parti'nin oy oranını 5 ayda yüzde 0.35, 12 Haziran seçimlerinden bu yana yüzde 3.32 artırdığı dikkat çekiyor. Şubat verilerine göre oy oranı yüzde 19.82 olan CHP'nin oranı eylül verilerine göre yüzde 2.58 düşerken yüzde 16.01 oy alan MHP oy yüzdesini 1.99 artırdı. SONAR Araştırma Şirketi 26 il ve 30 köyde yüz yüze yaptığı anket çalışmasında toplam 3 bin kişiyle görüştü. Araştırma şirketinin düzenli olarak gerçekleştirdiği Siyasi Eğilimler ve Gündem Araştırması, seçmenlerin bugün seçim olması durumunda kimlere oy vereceğinin tablosunu da ortaya koydu. Anketin şubat verilerine göre katılımcılardan yüzde 53.15 oy alan AK Parti 12 Haziran Genel Seçimleri'nde aldığı yüzde 49.83'lük oy oranını yüzde 3.32 puan üzerine çıktı. Şirketin en son eylül ayında yaptığı ankette ise seçmenler Ak Parti'ye yüzde 52.80'lik destek vermişlerdi. Bu duruma göre AK Parti oy oranını son 5 ay içinde yüzde 0.35 artırmış oldu.

CHP İNİŞTE, MHP ÇIKIŞTA

Araştırmanın verilerine göre CHP katılımcılardan yüzde 19.82'lik oy aldı. CHP'nin 12 Haziran'da aldığı oy oranı yüzde 25.98'di. SONAR'ın eylül verileri de CHP'nin yüzde 22.40 oy aldığını gösteriyordu. Anket sonuçları CHP'nin son 5 ay içinde yüzde 2.58 kan kaybettiğini gösterdi. MHP'de ise ibre yükselişte. Son anket verilerine göre yüzde 16.01 oy alan MHP, 12 Haziran'dan bu yana oy oranını yüzde 2.61 artırmış oldu. SONAR'ın eylül araştırmasında MHP yüzde 14.10 oy almıştı. Araştırmada sorulan "Önümüzdeki 6 ay içerisinde ekonomik durum beklentisi" sorusuna katılımcıların verdiği cevaplar iyimser bir tablo çizdi. "Bugünden daha kötü olacak" diyenlerin oranı aralık ayında yüzde 53.60 iken şubat ayında yüzde 50.40'a indi. "Bugünden daha iyi olacak" yanıtını verenlerin oranı aralık ayında yüzde 18.2 iken bu oran şubat ayı içerinde yüzde 16.40'a indi. "Bugün ile aynı olacak" diyenlerin oranında ise yüzde 3.6'lık bir artış gözlendi. Hükümetin başarı karnesinin de sorulduğu ankette hükümeti başarılı bulanların oranı aralıkta yüzde 50.40 iken şubatta yüzde 51.40'a yükseldi. Hükümeti başarısız bulanların oranı da aralık ayında yüzde 27.60'tan şubat ayında yüzde 30.60'a yükseldi. Ankete katılanlara göre Türkiye'nin en önemli sorunu "Pahalılık" oldu. Katılımcıların yüzde 71'i sorunlar listesinin başına "pahalılığı" koyarken yüzde 58.40'ı işsizlik, yüzde 52.4'ü ise "terör" dedi. Araştırma şirketinin aralık verilerinde de sıralama aynıydı.


HABER MERKEZİ

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

32 yıl sonra ''işkence raporu'' istendi
Elektrik faturalarına devlet el koydu
Cumhurbaşkanı Gül'den onay
Meclis, internet kullanımını araştıracak
JİTEM davası Ergenekon'a uzandı
MGK Pazartesi günü toplanacak
120 komandoyla gemi kurtarma
CHP, Anayasa Mahkemesi'ne gidiyor
Orduevi'nde yarbaya infaz
Bebek öldürüp...
Albayın mezarı açıldı
Barzani'den PKK'ya darbe
Hem de bakın hangi ilkokul müdürü?
15 adrese baskın
Şıklıkları yarıştı
'İstihbaratçıların kurbanı oldu'
Jinping'e 'Başkan' protokolü
Erdoğan bir hafta daha İstanbul'da
700 polisin tayini sürgün değil
Bartholomeos: Ayrımcılık yapılmasın
Fidan için yazılan ifade talimatı da geri alındı
Davutoğlu "Guayebera" gömleği giydi
"Suriye'nin Dostları'na Türkiye liderlik yapacak"
'İki kamp arasında kalınca NATO'ya girdik'
Barzani'den BDP'ye diyalog tavsiyesi
"BM kararları Suriye'de daha kanlı süreç başlattı"
'Face'te AB'ye fark
Gül'e 'Onur Belgesi'
Tutuklu vekillere maaş
Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran teklif Meclis'te
"40 MİT'çi tutuklu" iddiasına yalanlama
'İran yaptırımları Çin ve Türkiye ile kırıyor'
Polis kadar özel güvenliğimiz var
Vekillere mil havuzu
Yargıtay onadı: KCK silahlı terör örgütü
İzleyiciye yasak yok
Turgut Cansever'e vefa
Bakanı Şahin'in oğlunun evinde yangın
Merakla beklenen rapor tamamlandı
KİK operasyonu sanayiye uzandı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol