5 günlük hava durumu
28 Mart 2012 Çarşamba
Melih gökçek Ankara Ulus Meydanı Eymir Gölü Mogan Gölü Çılgın proje

'nın si

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 28.03.2012  19:12
    Güncelleme : 28.03.2012  19:32

Büyükşehir Belediye Başkanı , Ankara'daki büyük dönüşüm planını açıkladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, Ankara'daki büyük dönüşüm planını açıkladı. Plana göre Ulus'taki Anafartalar ve Yüzyıl çarşıları ile Gümrük Tekel Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Ulus İş Hanı yıkılacak; bölge, eski Ankara evleri ile donatılacak. Eymir ve Mogan gölleri ise birleştirilerek 42 km'lik kanal vadi yaratılacak.

Arkitera Mimarlık Merkezi'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği gayrimenkul sektörünün aktörlerini bir araya getiren 'ArkiPARC'12'nin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı , Ankara için planladıkları büyük dönüşüm planını anlattı.

Plan doğrultusunda farklı bir çehreye kavuşacak, ilk film stüdyosunun olduğu üniversite inşa edilecek, Eymir ve Mogan gölleri birleştirilerek 42 km'lik kanal vadi yaratılacak, 5 ayrı bölgede teleferik hizmeti verilecek ve Londra'nın Golden Eye'ı Ankara'ya Cat Eye adı ile gelecek.3 YILDA 300 BİN İSTİHDAM

Ankara'daki gerçekleşecek büyük dönüşümü beş maddelik hedefler listesi ile açıklayan Gökçek, Ankara'yı kongre, üniversite ve turizm kenti, sanayide 2. ve tıbbın merkezi yapmak istediklerini şu sözlerle anlattı:

"Hedeflerimiz doğrultusunda Ankara'yı kongre şehri yapmak için yeni kongre merkezleri inşa ediyoruz. Üniversite şehri olabilmek için 14 olan üniversite sayımızı 19'a çıkaracağız. İlk film stüdyosunun olduğu üniversiteyi kuracağız. Böylece, Türkiye'ye en mükemmel film stüdyosunu kazandıracağız. 1.850.000 m2'lik stüdyoyu daha sonra 3 milyon m2'ye çıkaracağız. Havalanının yanında olacak proje için 2-3 ay sonra ihaleye çıkacağız.

Sanayide zaten İstanbul'dan sonra ikinci sıradayız. Sanayi bölgelerine karşılıksız yatırım yapıyoruz, son 3 yıldaki ciddi ataklarla 300 bin istihdam sağladık. 8 organize sanayi bölgesine ise ayda 3 milyon TL yatırım yaptık, 3 sene içinde toplam 72 milyon TL yatırım sözü verdik. Onlar da 30 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ayrıca, uzay sanayi ve harp sanayi ile Ankara'ya 6 milyar dolar gelmesini bekliyoruz.

15 HASTANE VE TERMAL YATIRIM HAMLESİ

Tıbbın merkezi olabilmek içinse Etlik ve Bilkent'te 2 dev ihaleye çıkacağız. 15 hastane ve 7 bin yatak kapasitesine ulaşacağız. Aynı zamanda termal su kaynaklarımızı değerlendirmek için termal yatırım hamlesi yapacağız. Daha çok turist çekmek içinse tarihi kent merkezini dönüştürecek, iş merkezlerini destekleyecek, rekreasyon ve eğlence alanlarını artıracağız. Eğlence için Temapark ve Hayvanat Bahçesi'ni içine alan bir proje başlattık. 300 milyon euro'luk yatırımla 2 sene içinde tamamlayacağız."

42 KM'LİK KANAL VADİ

Kentsel dönüşüm çalışmaları ile ilgili Kuzey Ankara Girişi, MIA Gelişim Projesi, Yeni Mamak, Hacıbayram, Güney Park alanlarından örnekler veren Gökçek, Ulus Meydanı'nındaki dönüşümün boyutlarını da açıkladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ulus'ta Anafartalar Çarşısı, Yüzyıl Çarşısı, Gümrük Tekel Bakanlığı, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Ulus İş Hanı yıkılacak. Çıkrıkçılar'da çalışmamız sürüyor. Bölge, eski Ankara evleri ile donatılacak. Kale içindeki restorasyon bu yıl içinde bitecek. Trafik alttan geçirilecek. Ulus, Hacıbayram ve Anafartalar Ankara'ya kazandırılacak" dedi.

Gökçek; Güney Park projesi kapsamında ise Eymir ve Mogan göllerinin birleştirilerek 42 km'lik bir kanal vadi yaratılacağını, bu kapsamda bölgedeki 600 gecekondunun yıkılarak 6 bin konut inşa edileceğini, ihalenin ise Sinpaş'a verildiğini söyledi.

4 KONUDA DÜNYA STANDARTLARININ ÜSTÜNDE

18 yıldır belediye başkanı olarak görev yapan ve bir dönem daha görevini sürdürme isteğinde olduğunu açıklayan Gökçek; Ankara'nın sosyal kültürel projeler, rekreasyon alanları, kentsel dönüşüm uygulamaları ve trafik açısından dünya standartlarının üstünde olduğunu ise şu sözlerle özetledi:

"Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve hanımlar için 164 sosyal kültürel proje gerçekleştirdik. 8 dev rekreasyon alanı yaptık, 9.'sunu inşa ediyoruz. Bu kadar geniş kapsamlı kentsel dönüşüm uygulayan çok az kent var. 4 milyon nüfusu olan kentler arasında trafiği en rahat olan ise Ankara."

2 senede 5 ayrı bölgede teleferik hizmeti vereceklerini ve Londra'nın büyük dönme dolabı Golden Eye'ını Ankara'ya Cat Eye adı ile kuracaklarını da belirten Gökçek, tüm projeler için mimarlardan Ankara için hazırlayacakları orijinal projeleri açık olarak sunmalarını istedi.

ntvmsnbc

Etiketler : , , , , ,

kalan karakter 460

SerdarKanpara SerdarKanpara

helal olsun melih beye... turkiyenin boyle baskanlara ihtiyaci var

Aynı Görüşte misiniz?
evet44
hayır108
cevapla 28.03.2012 21:45
Ömer Tunçok Ömer Tunçok

Sayın Gökçek,bırak çılgın projelerle bizi oyalamaya,Ankara'nın yolları taş toprak ve çukur doldu onlara bak !..

Aynı Görüşte misiniz?
evet101
hayır44
cevapla 28.03.2012 21:34
AHMET AHMET

BAHSEDİLEN BİNALARIN VE ALANLARIN BİR ÇOĞU ULUS MEYDANI DAHİL TARİHİ DOKU CUHURİYETLE ÖZDEŞ HAYAL KURMASIN DOĞRU DÜRÜST BELEDİYECİLİK YAPSIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet78
hayır42
cevapla 28.03.2012 21:35
nuri nuri

ilk önce şu kuzeykent ankara'da garibanın feryadını dindir ondan sonra başka işlere bak.sana sadece benim bedduam yeter de artar bile.7 yıldır bir türlü evimizi teslim etmedin.kaç defa milletin gözüne baka baka yalan söyledin!o kandırdığın insanların yarısından çoğu gariban.garibanın ahı bir tutarsa belki yatacak yerin bile olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet74
hayır15
cevapla 29.03.2012 14:17
REFIK REFIK

MELIH GÖKCEK GIBI BASKAN ANKARAYA HICGELMISMI GÖKCEKE LAF SÖYLEYENLERIN GALIBA YASLARI COK GENC BIZ ANKARANIN EVVELINIDE BILIRIZ BELKI INANMAZLAR AMA BILENLERE SORSUNLAR ANKARADA BEYAZ GÖMLEK GIYEMEZDIN KISIN HAVA KIRLILIGINDEN SADECE BU YETER GERISINI ZATEN GÖRÜYORLAR GÖRÜPTE INKAR EDENDE MUNAFIK ZATEN

Aynı Görüşte misiniz?
evet29
hayır57
cevapla 29.03.2012 00:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Fakıbaba, Abdullah Gül ile görüştü
Başbuğ'a Ağlama Duvarı'ndaki fotoğrafı sorulunca...
TSK'dan 15 bölgeye giriş yasağı
12 Eylül günlükleri çalındı
Irak sınırına askeri sevkiyat
Kızılay'da gergin bekleyiş sürüyor
BDP'den İçişleri Bakanı hakkında gensoru
Suriye sınırına sürpriz ziyaret
Göstericinin elindeki bomba patladı
Ahmet Şık Avrupa Parlamentosu'nda
Sivas için yeni soruşturma
Savcılığın MİT talebi Başbakanlık'ta
Marmara'da 2 hücumbot çarpıştı
Bakanlar neden kahkahaya boğuldu?
PKK'nın celladı ortaya çıktı
3 paşaya zehirli kahve ikram edildi
Noktayı koydu: Tutuklu generaller...
KESK eylemine polis müdahalesi
Esad'a son mesajı: Halkın yanındayız
"Bu durum aslında CHP için bir..."
Erdoğan’dan nükleer dersi
12 Eylül'ün ilk işkence ifadesi
4+4+4, Genel Kurul'da başladı
Adıyaman'da tedirgin eden olayda şok
Başbuğ sorulara cevap vermedi
CHP miting yapıp halka şikâyet etti
İtalya polisi PKK'nın haracına darbe vurdu
120 sivil toplum örgütü 4+4+4 eğitim sistemine destek çıktı
Ahmet Şık, AP'de Türkiye'yi anlatacak
Avcı'ya iftira ve hakaretten 1 yıl 3 ay
Bahçeli, AK Parti ve CHP'ye çağrı yaptı
BDP'nin gündemi: KCK operasyonları
ÇGD'den SABAH'a iki ödül
Eğitimciler TBMM önünde toplanıp tasarıyı protesto etti
Emine hanım, First Lady'ler zirvesinde
Muhalif askerler sporla dinç kalıyor
Muhalifler İstanbul'da 'birlik' için toplandı
PKK Bitlis'te kadınları yem olarak kullandı
Suriye Müftüsüne Diyanet'ten rest
Tayyar'ın twit'i CHP'yi kızdırdı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol