5 günlük hava durumu
12 Nisan 2012 Perşembe

Gözaltına alınanlar neyle suçlanıyor?

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 12.04.2012  09:51
    Güncelleme : 12.04.2012  17:59

soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Niğde ve Çanakkale'de arama yapıldığı ve yaklaşık 31 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı bildirildi. Savcı, gözaltı kararı çıkarılan 28 isme ulaşıldığını ve bu isimlerin Ankara'ya götürüldüğünü açıkladı.

28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli Orgeneral 'in de aralarında bulunduğu 9 kişi, THY'nin tarifeli seferiyle polis Ankara'a götürüldü.

28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul'da evinde arama yapılan aralarında emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 9 kişi, polis tarafından gözaltına alındı. Çağlayan Adliyesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, daha sonra Atatürk Havalimanı'na getirildi. Emekli Orgeneral Çevik Bir'in içerisinde bulunduğu araba, aprona girerek uçağın altına yanaştı. Zanlılar, uçağın rötar yapması nedeniyle yaklaşık 40 dakika polis minibüsünün içerisinde bekledi. Bu sırada susayan zanlılara polis tarafından uçaktan alınarak su verildi. Zanlılar daha sonra uçağa bindirildi. Zanlılar ile birlikte 9 polis de Ankara'ya gitti.

BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA
Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasına ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre soruşturma 'hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek' suçundan yapılıyor.

Açıklamada, 11 Nisan 2012 tarihinde Anakara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından alınan arama kararı doğrultusunda 12 Nisan 2012 günü saat 8.00 itibariyle Ankara'da 17, İstanbul'da 11, Niğde'de 1, Çanakkale'de 1, Eskişehir'de 1 olmak üzere toplam 31 ayrı adreste arama yapıldığı belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Evinde arama kararı alınan 31 kişiyle ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verilmiştir. Takdiri mahallerde aramalar, askeri mahallerde Cumhuriyet savcısı denetiminde merkez komutanlığı tarafından yapılmakta, ayrıca iki şüphelinin avukat olması nedeniyle, bu şüphelilerin aramaları Cumhuriyet savcısının bizzat denetiminde ilgili baro tarafından görevlendirilen avukat nezaretinde gerçekleşmektedir. Arama ve gözaltı işlemleri halen devam ediyor. Yürürlükteki hukuk kuralları çerçevesinde ve hukuka uygun olarak toplanan deliller, hassasiyetle değerlendirilerek bahse konu kararlar, işleme konulmuş olup soruşturma aynı hassasiyetle sürdürülmektedir."

Haklarında gözaltı kararı bulunan 31 kişiden 3 kişiye ulaşılamadığının belirtildiği açıklamada, bunlardan bazılarının yurt dışında olduğunun değerlendirildiği ifade edildi. Gözaltına alınan şüphelilerin Cumartesi günü Ankara Adliyesine getirilmesi bekleniyor.

GÖZALTI KARARI ÇIKARILAN KİŞİLERİN KİMLİKLERİ

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan kişilerin kimlikleri açıklandı.

Soruşturma kapsamında gözaltı kararı çıkarılan 31 kişinin kimlikleri şöyle: ''Ankara'da emekli Tuğgeneral , emekli Kurmay Albaylar Hüsnü Dağ, Arslan Daştan, Oğuz Kalelioğlu, Sezai Kürşatökte, Ahmet Nazmi Solmaz; emekli Kıdemli Albaylar Serdar Çelebi, İbrahim Selman Yazıcı, emekli Albaylar Mustafa Kemal Savcı, Ziya Batur, Ruşen Bozkurt, Mehmet Şinasi Çalış, Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu, İsrafil Aydın, Yahya Cem Özarslan; emekli binbaşı Ahmet Aka; emekli Başçavuş Hamza Özaltun İstanbul'da emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneraller , Ünal Akbulut; emekli albaylar Yüksel Sönmez, Eser Şahan, Cengiz Çetinkaya; emekli Binbaşı Salih Eryiğit; emekli yüzbaşılar Orhan Nalcıoğlu, Mustafa Babacan; emekli Başçavuş Necdet Batıran, Aydın Karaşahin. Çanakkale'de emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci; Niğde'de emekli Kıdemli Albay Ümit Şahintürk; Eskişehir'de emekli Albay Alican Türk.''

EMEKLİ TÜMGENERAL ÜMİT ŞAHİNTÜRK'ÜN EVİNDE ARAMA

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tümgeneral Ümit Şahintürk'ün Niğde'nin Altunhisar ilçesinde elma bahçesi içindeki evinde arama yapılıyor.

Şahintürk'ün, Altunhisar ilçesi İstiklal Caddesi Kızılyel Kümeevler'deki evine gelen ekipler, evde kimsenin bulunmaması üzerine çilingir yardımıyla kapıyı açtı.

Cumhuriyet savcısının nezaretinde evde arama yapılıyor.

ÖZKASNAK, EVİNİN ÖNÜNE JANDARMA ÇAĞIRDI

28 Şubat soruşturmasında hakkında yakalama kararı çıkarılanlardan , Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak beldesindeki evine jandarma çağırdı. Gazetecileri engellemek amacıyla Gümüşkaya Jandarma Karakolu'na telefon eden Özkasnak'ın evinin önünde, şu anda iki jandarma bekliyor.

HSYK SORUŞTURMADA YOK

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici, 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da 11, Ankara'da 17, Niğde'de 1, Çanakkale'de de 1 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu bildirdi.

Hamsici, basın mensuplarıyla düzenlenen tanışma toplantısında, özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturmasıyla ilgili soruları yanıtladı.
''28 Şubat sürecinde Genelkurmay'da brifing alan hakim ve savcılarla ilgili resen bir inceleme başlatacak mısınız?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Hakim, savcılarla ilgili böyle bir düşüncemiz yok. Gelişmeleri izleyelim bakalım. Yani brifing almaya giden hakim ve savcılar hakkında soruşturma yapmayı düşünmüyoruz, ama gelişmeleri değerlendireceğiz. Varsayım üzerine bir şeyler söylemek çok doğru değil. Brifingde ne söylenmiş de hakim ve savcılar bundan etkilenmiş.''

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur da aynı yöndeki soru üzerine, o dönemde çok tartışılan bu brifingin Adalet Bakanlığı ile dönemin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu arasında da tartışmalara neden olduğunu belirterek, ''O dönemde Sayın Bakan, brifingle ilgili hakim ve savcılara izin vermediğine ilişkin bir yazı göndermişti. Ancak bu konu HSYK'nın gündemine gelmiş ve kurul 'Bu konu Adalet Bakanının izin vereceği hallerden değildir, dolayısıyla gidebilirler' demişti'' diye konuştu.

Geçmişte yapılan işlemleri yok sayamayacaklarını ve devlette devamlılığın esas olduğunu ifade eden Okur, ''Bu husus dönemin HSYK'sında konuşulmuş, tartışılmış, herhangi bir sorun olmadığı kanaatine varılmış. Dolayısıyla tekrar 'Haydi gelin bakalım, yeniden buna bakalım' demek düşünülemez, ama somut olarak bir şikayet gelir ve 'şu, şunu yapmıştır' diye önümüze delil koyarlarsa o ayrıca değerlendirilir. Ama bunun dışında 'O dönemin hakim ve savcılarıyla ilgili inceleme yapalım' demek düşünülemez'' dedi.

Hamsici, soruşturmayla ilgili kendisine gelen ayrıntıların tekrar sorulması üzerine, şunları söyledi:
''İstanbul'da 11, Ankara'da 17, Niğde'de 1 ve Çanakkale'de de 1 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi. Gözaltına alınması kararı çıkanlar arasında emekli Orgeneral Çevik Bir, Tuğgeneraller İdris Koralp ve Abdullah Kılıçarslan gibi isimler bulunuyor. Arama yapılan yerler de var dendi. İlk sorduğumuzda Nuh Mete Yüksel'in evinde de arama yapılıyor gibi bir bilgi geldi ama doğrulanmadı.''

31 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında 31 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı bulunduğu bildirildi. Emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın ise gözaltına alındığı öğrenildi. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuh Mete Yüksel hakkında ise herhangi bir arama ve gözaltı kararının bulunmadığı bildirildi.

Basın mensuplarıyla tanışma toplantısında konuşan HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili soruyu cevapladı. Hamsici, 31 kişi hakkında arama ve gözaltı kararı bulunduğunu belirterek, şu an emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan ile İdris Koralp'ın olduğunu açıkladı.

ÇEVİK BİR GÖZALTINDA

Arama yapılan adresler arasında 28 Şubat döneminin orgenerallerinden 'Batı Çalışma Grubu'nun başında olduğu ifade edilen emekli Orgeneral Çevik Bir'in İstanbul Beşiktaş ve Ankara'daki evinin de olduğu bildirildi. Aramalar sürerken Emekli Orgeneral Çevik Bir gözaltına alınarak ifade için emniyete götürüldü. Öte yandan emekli tümgeneral Erol Özkasnak, Emekli Tuğgeneraller Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp'in evinde de aramalar yapıldığı ve 3 generalin gözaltına alındığı öğrenildi.

ÜÇ YIL ÖNCE ÖZ'E İFADE VERMİŞTİ

Eski Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, 2009 yılında Ergenekon soruşturması kapsamında zamanın savcısı Zekeriya Öz'e ifade vermişti. Savcı Öz, emekli generalin 28 Şubat'la ilgili şüpheli sıfatıyla ifadesini aldığını açıklamıştı. Çevik Bir'in, 1 yıl sonra da 'Devrimci Karargah Örgütü' soruşturmasında mağdur sıfatıyla ifadesi alınmıştı.

TUĞGENERAL KILIÇARSLAN'IN EVİNİN ÖNÜNE AMBULANS GELDİ

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltı kararı çıkarılan emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın Ankara Birlik Mahallesi'ndeki evinin önüne ambulans geldi.

Kılıçarslan'ın oturduğu Çağıl Apartmanı'nın önünde duran ambulanstan bir doktor inerek binaya girdi. Yaklaşık yarım saat içeride kalan doktor, daha sonra ambulansla evin önünden ayrıldı.

FENERBAHÇE ORDUEVİ'NDE HAREKETLİLİK

Ankara merkezli yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında İstanbul'da aramalar sürüyor. Bu kapsamda Fenerbahçe Orduevi'nde de arama yapıldı.

'28 Şubat'la ilgili suç duyuruları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlatmıştı.

Operasyona adını veren 28 Şubat 1997'de MGK toplantısı yapılmış ve bir dizi karar açıklanmıştı. Kararların irtica ile mücadele için alındığı ifade edilmişti.Etiketler : , , , , ,

kalan karakter 460

Dogrular... Dogrular...

O donemde Cevik Bir ismini medyada bol bol duymustuk. Acikca soylemeliyimki kendisinin goz altina alindigina cok sevindim. Kesinlikle sorgulanmasi gereken bir kisi diye dusunuyorum. Bu devlete ve millete darbelerle siyasi ve ekonomik olarak aslinda gercek darbeyi vuranlar, Allahtan diliyorumki cezasini kat ve kat cekerler. Bu karara cok ama cok sevindim. Hayirli olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet89
hayır30
cevapla 12.04.2012 11:37
Dogrular... Dogrular...

Bari kime hizmet ettiklerini aciklasalarda asil dusmanimizi bilsek. Cevik bir gibiler olsa olsa masa olur. Omrunun geriye kalaninida hapiste gecirsin bakalim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet85
hayır33
cevapla 12.04.2012 11:39
sedat güney sedat güney

İlk başta alacakları adamı sonunda alıyolar,çok geç kalındı

Aynı Görüşte misiniz?
evet87
hayır25
cevapla 12.04.2012 11:26
fener fener

geç meç allah allah alındıya sen ona bak

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır4
cevapla 12.04.2012 14:03
UFUK BAŞTUĞ UFUK BAŞTUĞ

BEN İDRİS KORALP PAŞANIN HEM HABERCİSİYDİM HEMDE YAKIN KORUMASIYDIM ASKERLİĞİMİ YAPARKEN ERZİNCANDAKİ 3.ORDU KOMUTANLIĞINDA BEN ORDU KOMUTANIMIZ TUNCER KILINÇ TADA HİÇ GARİP BİRŞEY GÖRMEDİM HELEKİ ASIL HABERCİSİ VE YAKIN KORUMASI OLDUĞUM ÇOK DAHA FAZLA YAKININDA OLDUĞUM İDRİS KORALP-DE KANUN KURAL DIŞI BİT KADAR BİLE BİRŞEY GÖRMEDİM VE ONUN SON HABERCİSİ, KORUMASI BENDİM TESKEREME 45GÜN KALA O EMEKLİ OLDU

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.09.2012 13:39
U.K U.K

1974 Kıbrıs Barış Harekatında, 1 ay Magosa'yı üstün düşman kuvvetine karşı savunan ve Magosa'yı düşmana teslim etmeyen, Kıbrıs-Magosa'da 7 metre heykeli dikilen, vatan için canını bile vermekten asla çekinmemiş, Gazi Kurmay Albay Oğuz KALELİOĞLU nasıl olurda böyle bir soruşturmada gözaltına alınır.İnanılacak şey değildir!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 13.04.2012 21:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Kenan Evren'in başyaveri
Leyla Zana'ya 55 yıl hapis
33 asker ölüme gönderilmiş!
CHP'den 12 Eylül'e ilişkin kanun teklifi
Erdoğan, Suudi Arabistan'a gitti
"Açlık grevi sona erdi"
28 Şubat'ta neler yaşandı?
Nöbette ölen asker için yeni soruşturma
"NATO'nun ne işi var Suriye'de?"
Çevik Bir kimdir?
TBMM'de bilişim sergisi
Kılıçdaroğlu'ndan operasyon yorumu
Balbay ve Özkan'dan Baro'ya mesaj
Uludere'de çatışma: 2 şehit
HSYK: 31 kişi hakkında gözaltı kararı
Gözaltılara hükümetten ilk yorum
Nuh Mete Yüksel'e gözaltı yok
Kurmaylar ve 28 Şubat medyası tedirgin
28 Şubat generallerine baskın
Bomba yüklü araçla yakalandı
"Savrularak düşmeye başladı ve..."
Haberal yeniden cezavine girdi
'İmralı ve Oslo'ya ben gönderdim'
Sonuna kadar baskı
Meclis'te darbe uzlaşması
Taziye sonrası kahkahalar
600 polisle 'Panzehir' operasyonu
'Ortada yumurta da var fol da, hatta civciv var'
Çelik: Başbakan Köşk'e çıkacak
Çiçek'ten eşli 23 Nisan daveti
Kilis'te kurşun korkusu
Emekli tümgeneral Rusya ve Belarus'ta yok, Almanya sessiz
'Sana söz vermiştim bak ağlamıyorum'
'Saint Antoine için çalışıyorum'
Er Ramazan'a örgüt propagandası cezası
'Türkiye ve İran çözer'
Kozinoğlu'nun ölümüne 5 ay sonra 'takipsizlik' verildi
Emniyet: Biber gazı kalıcı zarar vermiyor
Mersin'de 98 kilo kokain 75 kilo eroin
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol