5 günlük hava durumu
17 Nisan 2012 Salı

Mehmet Ağar 2 yıl hapis yatacak

Susurluk davasında Ağar'a verilen 5 yıllık mahkûmiyet kararı Yargıtay tarafından onandı. Ağar, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a göre 2 yıl cezaevinde kalacak

Yargıtay, Susurluk Davası kapsamında Mehmet Ağar'a suç işlemek için silahlı örgüt kurmak suçundan verilen 5 yıllık mahkûmiyet kararını onadı. 2 yıl cezaevinde yatmak zorunda olan Ağar, "Sevenlerimizi mahcup edecek hiçbir davranışın içinde hiçbir zaman olmadık. Başta da söylediğim gibi hizmet kusuru addedilebilir. Fakat suç addedilemez" dedi. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu" gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi yerel mahkeme tarafından verilen kararı onadı. Ağar'ın karara itiraz etme hakkı bulunmuyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tebliğnamesi de onama istemli olduğu için Başsavcılığın da karara itiraz etmesi beklenmiyor. Başsavcılık itiraz etmezse karar kesinleşmiş olacak. Dosya 11.Ağır Ceza Mahkemesine gönderilecek. Yerel mahkeme ceza 3 yıldan fazla olduğu için Ağar hakkında yakalama kararı çıkarabilecek. Ağar, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun"daki infaz sistemine göre 2 yıl cezaevinde kalacak.

DAVA SÜRECİ

Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönem ile ilgili Ağar, "cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak" suçundan yargılandı. Ağar için Danıştay 1. Dairesi, "lüzumu muhakemesine" ve TCK'nın "örgüt kurmak" başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar verdi. Danıştay İdari İşler Kurulu da 1. Daire'nin kararını onayarak dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Dava, Ağar vali statüsünde olduğu için Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde görüşüldü. Ağar'ın, isnat edilen suç tarihinde "Emniyet Genel Müdürü" olduğuna işaret eden Daire, "görevsizlik" kararı vererek dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti. Dosyanın gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, "görevsizlik" kararı vererek dava dosyasını, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme de Ağar için 5 yıl hapis cezası verdi.

#Sayfa#

Derin devleti açığa çıkaran kaza
DÖNEMİN DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak, İstanbul Kemalettin Eröge Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ, Mehmet Özbay sahte kimlikli Abdullah Çatlı ile Gonca Us'un içinde bulunduğu otomobil 1 Kasım 1996'da Susurluk'ta kamyonla çarpışmıştı. Kocadağ, Çatlı ve Us'un öldükleri kaza, devlet-siyaset-mafya üçgenindeki derin ilişkileri ortaya çıkarması açısından dönüm noktası olmuştu.

'Hizmet kusuru olabilir ama suç atfedilemez'
Susurluk davası kapsamında hakkında "Cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak" suçundan verilen 5 yıllık hapis cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onanan eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, "Her türlü karara karşı her vatandaş ne yapması gerekiyorsa biz de onu yapacağız" dedi. Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferiyle dün sabah 10.40'ta Bodrum'dan İstanbul'a gelen Ağar, hakkındaki kararı uçaktan indikten sonra gelen mesajlardan öğrendiğini ifade ederek "Şimdi mesajlardan öğrendim. Bakacağım tabii. Ama söyleyeceğim şudur. Sevenlerimizi mahcup edecek hiçbir davranışın içinde hiçbir zaman olmadık. Başta da söylediğim gibi hizmet kusuru atfedilebilir fakat suç atfedilemez ama bütün bunlara rağmen devlet gelmiştir. Her türlü karara karşı her vatandaş ne yapması icap ediyorsa biz de onu yapacağız" diye konuştu. Ağar, daha sonra bir gazetecinin "Nereye gidiyorsunuz" sorusu üzerine gülümseyerek "İyi bir yere gitsem seni de götürürdüm. Merak etme" karşılığını verdi.

'Silah ve belge sağladı' iddiası
Ağar döneminde Özel Harekât Başkanlığı'nın kullanımı için çok sayıda silah ve malzeme alındı. Ancak kaydı tutulmayan bu silahların bir bölümü kayboldu. Silahlardan birisi Susurluk'taki kazada bulundu. Ömer Lütfi Topal'ın 1996'da öldürülmesinde kullanılan Kalaşnikov tüfeğin şarjörüne sarılı bant üzerinde Abdullah Çatlı'nın parmak izine rastlandı. Ağar müdahale ederek, Özel Harekât Daire Başkanı İbrahim Şahin'i İstanbul'a gönderdi ve göz altına alınan polisleri Ankara Emniyeti'ne naklettirdi. Polisler savcılığa intikal ettirilmeden serbest bırakıldı. Yaşar Öz'ün evinde ise kendisi ve MİT'çi Tarık Ümit adına düzenlenmiş yeşil pasaport bulundu. Ağar'ın "Pasaportlar Öz'e yurtdışı istihbarat ve devlet sırrı niteliğindeki görevler nedeniyle verildi" talimatı doğrultusunda Öz, serbest kaldı. Ağar'ın talimatıyla, Çatlı'ya da yeşil pasaport düzenlediği ortaya çıktı. Yaşar Öz'le Ağar'ı tanıştıran MİT mensubu Tarık Ümit'in de Öz ve Çatlı'nın uyuşturucu işine bulaşmasına tepki gösterdiği için öldürüldüğü öne sürüldü.

Twitter'da ilk 10'a Türkiye'den 2 konu
TÜRK Twittercılar sosyal medyada az rastlanan bir olaya imza atarak dünya sıralamasına iki yerel konuyu sokmayı başardı. Hakkındaki hapis cezaları onanan Mehmet Ağar ve "incelten TV çekimi" tartışmaları yapılan Sibel Can, saat 12.00 itibarıyla Twitter'ın "Worldwide trends" sıralamasında, dakikalarda dokuz ve onuncu sıraları paylaştı. Mehmet Ağar hakkındaki tweetlerden çoğu konuya ilişkin haberleri duyurdu, bu tweetleri cezayı az bulduklarını belirten kullanıcıların mesajları izledi. Bazı vatandaşlar ise mesajlarında Mehmet Ağar'ın döneminden sonra terörün sıfıra indiğini Ecevit döneminden sonra yeniden hortladığını belirttiler. Sibel Can'ı dünyanın en çok konuşulan konularından biri yapan Türk tweetçilerin konusu ise şarkıcının "ince beden gösteren TV çekimi" yaptığı iddiaları oldu.

kalan karakter 460

tutan tolan tutan tolan

ozaman o adamlar terörlemücadele etmeseydiler bu gün yetim çocular ve dul kadınlar sayılmacak kadar çoktu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 17.04.2012 05:50
i.cicek i.cicek

Cillere selam olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 17.04.2012 13:22
ankaragucu76 ankaragucu76

herkes tutuklu sayın ağar tutuksuz yargılanıyor ama

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 17.04.2012 10:58
Antonio cassano-Chicago USA Antonio cassano-Chicago USA

2 yillik ceza 500 Bin T.L'ye para cezasi olarak cevrilir vede olay biter boylece.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 17.04.2012 07:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

Meclis Genel Kurulu'nda gerginlik
"Hipnoz ve işkence" davasında karar
Partilerin lider performansı
Çakıcı'nın davasına zaman aşımı
4+4+4 Anayasa Mahkemesi'ne götürülüyor
Davadan sonra ilk kez konuştu
PKK sempatizanları yakalandı
Mehmet Ağar için yakalama emri
Öğrencilerin Atatürk sevinci
Havalimanında zikir çektiler
Faruk Süren'le ilgili şok gelişme
8 kişi hakkında yakalama kararı
500 el bombası gücünde
Bakanlık önünde darbukalı eylem
Aranan bomba bulundu
CHP'li belediyeye şok 20 gözaltı
Muhalefeti Ata'nın telgrafıyla vurdu
Cumhurbaşkanı Gül'e jetli karşılama VİDEO
Konfederasyon Başkanı göz göre göre öldü
'Demokrasi tarihimizde iz bıraktı'
Gül'den Azra Akın'a jest
5 ilde dolandırıcılık operasyonu
PKK'nın kaçırdıkları için...
Sevenleri mezarı başında toplandı
Çevik Bir'in ifadesine Hükümetten ilk tepki!
Vali'den 1 Mayıs açıklaması
"Erbakan'ın talimatlarını uyguladım"
'Şu' değil, 'bizim Çingene' densin
Simav'da deprem
"Erbakan'a '28 Şubat kararlarını uygularsak suç işleriz' dedim"
Hükümet 28 Şubat için iddianameyi bekleyecek
BDP 35'inci maddede değişiklik teklifi verdi
CHP'de kavga çıkaran liste mahkemelik
Kemal Ilıcak'a 19'uncu yıl anması
Müdahillik girişimi polis engeline takıldı
Er İşler'in ailesi 3 yıl sonra Meclis'e başvurdu
Mahkûmlar tahliye oldu yemekhane çalışmadı
PKK, komando birliğine saldırdı
Savcıya kızan hâkim adliyeyi terk etti
78'liler, Albay Tetik'in tutuklanmasını istedi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol