5 günlük hava durumu
14 Mayıs 2012 Pazartesi

''Deniz Gezmiş idamdan sonra 52 dakika yaşadı''

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 14.05.2012  16:28
    Güncelleme : 14.05.2012  19:39

Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idam edildiği 6 Mayıs 1972 gecesinin gazeteci tanığı eski Anadolu Ajansı muhabiri Burhan Dodanlı, 40 yıl sakladığı idam yaftalarını Ulucanlar Cezaevi Müzesi'ne bağışladı.

Ulucanlar Cezaevi'ne eşiyle birlikte gelen Dodanlı, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslan'ın idam edildiği gece uzun uğraşlar sonucu aldığı idam yaftalarını Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'ye verdi.

İdam yaftalarını Dodanlı'nın elinden alan Tiryaki, ''Millet olarak hafızaları silmek için, geçmişten gelen izleri yok ediyoruz, yakıyoruz. Sizin 40 yıl boyunca bu yaftaları muhafaza etmemiz son derece önemlidir. Sadece bugün sizin getirdiğiniz bu yaftaların sahipleri değil şuan altında bulunduğumuz bu çınarın altında birçok kişi idam edildi. Ogün idam suçu olan bugün suç olarak dahi görülmüyor. Herşeyden önce sizlere bu duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Dodanlı'da gece sokağa çıkmanın bile yasak olduğu bir ortamda çok zor şartlarda, idam anlarına tanıklık ederek bu yaftaları Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi'nin izniyle aldığını ve 40 yıl muhafaza ettiğini belirterek, ''Bu belgeleri bugüne kadar onlarca insan benden istedi. Ama 40 yıl boyunca sakladığım bu belgeleri kimseye vermeye yanaşmadım. Daha sonra arkadaşlarımla beraber bu belgelerin buraya Ulucanlar Cezaevi'ne ait olduğuna karar verdik. Bu belgeleri size emanet ediyorum'' ifadelerini kullandı.

''İdam gecesine gazeteci olarak tanıklık ettim''

Dodanlı teslim törenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının davasını başından sonuna kadar 3 arkadaşıyla birlikte Anadolu Ajansı muhabiri olarak yakından izlediklerini ve idam anına tanıklık ettiklerini belirtti.

Dodanlı, süreci yakından izlemesi nedeniyle Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Ali Elverdi tanıştığını ifade ederek, ''Ali Paşa'ya, 'verdiğiniz karar Yargıtay ve meclisin onayından geçerse idam safhasını ajans muhabirleri olarak izleyebilir miyiz' dedim. Önce 'mümkün değil' karşılığını verdi. Sonra 'o gün idamın infaz edileceği yerin kapısına kadar gelebilirsen, söz seni içeri alacağım' dedi. Geleceğime ihtimal vermiyordu'' şeklinde konuştu.

İdam gecesi sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen bu ana tanıklık etmek için Ulucanlar Cezaevi'ne doğru yola çıktığını anlatan Dodanlı, şöyle konuştu:

''Akşam üzeri yola çıktım. Ancak Samanpazarı'nda çevirdiler. Nereye gittiğimi sordular.'Evime gidiyorum' dedim. İlk çevirmeyi böyle geçtim.İkinci çevirmeyi de geçtikten sonra komandolar tarafından yakalandım. Askerlere 'beni Ali Paşa'ya götürün ona mesajım var dedim'. Ali Elverdi kısa bir süre sonra geldi. 'Sen misin, gel, gel' dedi. İçeriye aldı beni. Sonra, bu durumdan kimseye bahsetmememi istedi. 28 yıl bahsetmedim, ajansta dahi Ali Elverdi'nin isminden kimseye söz etmedim. Sonra 2000 yılında bir televizyon programına çıkacaktım ve kendisini aradım. 'Paşam, ben televizyona çıkacağım, çok ısrar ederlerse isminizi vereyim mi' dedim. Verebileceğimi söyledi.''

''Deniz Gezmiş, infazın ardından tam 52 dakika yaşadı''

İdam gecesi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının boynuna asılan yaftaları yine Ali Elverdi'den uzun uğraşlar sonucu aldığını dile getiren Dodanlı, ''Deniz'in odasına girdik, ona yaftadaki özeti okudular. Babasına mektup yazdı. Tabi bu idamları hızla infaz etmik istiyorlardı. Çünkü dönemin Başbakanı ve iki bakanı daha önce asılmıştı 'üçe üç' diyorlardı. İdam sehbasında Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan yaklaşık 15 dakikada hayatını kaybederken, Deniz Gezmiş, tam 52 dakika boyunca yaşadı'' dedi.

Burhan Dodanlı ayrıca sonradan o gece ve önceki süreçte yaşananları kaleme aldığı kitabından dolayı İstanbul'da 20 yıl boyunca yargılandığını ve berat ettiğini kaydetti.

Dodanlı'nın Tiryaki'ye verdiği Deniz Gezmiş'in yaftasında şu ifadeler yer alıyor:

''Deniz Gezmiş, Ankara 1'Nolu Askeri Mahkemesi'nin 9.10.1971 tarih ve 971-13 esas 971-23 karar sayılı hükmü ile TCK 146-1 maddesi uyarınca ölüm cezasına mahkum edilmiştir.''

kalan karakter 460

Acı ama Gerçek. Acı ama Gerçek.

Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarinin verdiği mücadelelerin sonu idamsa.'!Ocalanın ne olmalı.? Vahhh Türkiyemm Vahhhh.Uyumaya devam...

Aynı Görüşte misiniz?
evet279
hayır38
cevapla 14.05.2012 17:17
Che Guevara Che Guevara

ewt vah türkiye vah

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır5
cevapla 27.03.2013 18:10
acudas acudas

İnsanların yaralarını neden deşiyorsunuz anlamıyorum. Nihayetinde Deniz Gezmiş'te bir ananın kuzusu. Birşeyleri açıklarken ve yazarken lüften anne ve babasının ne hissedeceğini de hesp edin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet181
hayır30
cevapla 14.05.2012 17:30
leyla leyla

peki anne ve babası unutmuşlar mı ki?denizi idam ederken anne ve babasını hesaba katmadılar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet44
hayır2
cevapla 17.03.2013 11:33
murat erdem murat erdem

Deniz Gezmiş Anne ve Babasından çok bu Milletin evladıdır

Aynı Görüşte misiniz?
evet91
hayır10
cevapla 19.12.2012 10:11
Kayseri li Kayseri li

Hiç bir zaman geçmişimizle yüzleşemedik,,,acı veya tatlı olayları net olarak insanlarımıza anlatamadık...Deniz gezmiş ve arkadaşlarının idamlarını yaşanan olayları öncesini sonrasını doğru düzgün anlatın bu millete...Ne demiş büyük alim Edeb-Alı : İnsanı yaşatki devlet yaşasın...İnsan hayatının bu kadar ucuz olduğu ülke olmamalı Türkiye...bize yakışmıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet146
hayır21
cevapla 14.05.2012 17:40
DENİZ GEZMİŞ DENİZ GEZMİŞ

BİR DENİZİMİZ VAR OKYANUSLARA BEDEL ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet38
hayır1
cevapla 03.11.2013 00:44
DENİZİMİZ DENİZİMİZ

BİR ÇOCUGUM OLACAK ADI DA DENİZ OLACAK ÖLDÜREMİCEKLER DENİZLERİ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet30
hayır2
cevapla 01.10.2013 01:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Gündem Haberleri

İsteklerimizi yerine getirmezseniz...
"G.Saray'ın yaşadığı dramı görmezden gelemeyiz"
Mirkelam'ı 28 Şubatçılar meşhur etti
Behçet Oktay'ın ölümünde flaş gelişme
Türkiye'ye zararı 600 milyar dolar
Burhan Kuzu'ya yumurtalı saldırı
Eski bakanın yalısında bomba paniği
TSK'dan özlük hakları açıklaması
Emniyet'te 4 bin terfi
Engin Çeber'in koğuşunda keşif!
Şemdinli'de patlayıcı bulundu
Öcalan'dan infaz itirafı
PKK öğrenci yurduna saldırdı!
"Akşam kola verdiler, sabah bademcik ameliyatı oldum"
Tek tek belirlendiler
CHP’de İstanbul'un kazananı belli oldu
AK Parti Kulp ilçe başkanı kaçırıldı
Protokole reis ayarı
Beyoğlu'nda patlama
Teröristler, AK Parti ilçe Başkanı'nı kaçırdı
İhaneti affetmem
Bozdağ: Bir gün mutlaka başkanlık
Köşk bahçesinde organik sebze
Savaş yeri değil, maç sonrası Kadıköy
Eski milletvekili hayatını kaybetti
Necdet Özel bir tabuyu daha yıktı
'Orduyu tahrik edemediler tahkir etmeye başladılar'
Erdoğan: "Eğer Galatasaray şampiyon olduysa..."
Mehmetçik Somali'de 14 korsan yakaladı
DHKP-C'nin beş bölge yapılanması çökertildi
Artık kavga istemiyorum
Mardin'de mayın tuzağı
Değil çatışmak, Taksim Meydanı'na girmedik'
Yürüyüş için yeterli kalabalık toplanamadı
CHP İstanbul Kongresi başladı
Hükümet polis ve astsubaylar için devrede
"Bak yine Anneler Günü'nde geldim"
Başbakan'dan duygusal Anneler Günü mesajı
'Başkanlık sistemine bir gün geçilecek'
'Tek dileğim oğlumun mezarını bulmak'
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol